Vykĺbenie bedrových kĺbov. Čo nás čaká?

ludka1510
3. aug 2009

vyklbenie bedrovych lkbou

nicolkarin
3. aug 2009

ahoj ludka, sa to stalo tebe, alebo tvojim detom? potrebujes dajaku konkretnu radu? ja zatial skusenosti nemam, ale ani neviem na co sa chces spytat?:

ludka1510
autor
3. aug 2009

ahoj nicolkarin no stalo sa to mojej dcere ona sa narodila z vyklbenymi nozickami a teras uz ma za sebou 5 operacii a dalsia ju este caka a uz dufam ze bude ok.ja som chcela poradit mamickam ktore maju tiez takyto problem s detmi.

peppapig
3. aug 2009

ludka, at vse dobre dopadne!!! Moje sestra se narodila se stejnym problemem. Je to 26 zpet, dr to nechtel resit, rikal, ze vse se spravi samo a ze je to prakticky ok. Pak uz bylo pozde, prosla nekolika operacemi cca kdyz to sectes 3 roky v nemocnici. Ted ma srouby v kloubech problemy s pateri, spatny zrak a do 30ti let nastup na operaci umeleho kloubu. Smutne pac vse mohlo byt jinak, kdyby dr (zapomela jsem jmeno) nebyl line prase. Byla na nej podana zaloba, ale za komunismu se moc nedalo vyresit. Adu pak operoval Dr Matuska a diky jeho profesionalni praci segra chodi.

Jak je to vlastne v dnesni dobe, jaky je postup operaci??

ludka1510
autor
3. aug 2009

peppapig ahoj je mi naozaj luto ako dopadla tvoja sestra prajem jej v zivote vella vela stasti a zdravicka.no v dnestnej dobe sa s diatatom ide na kontrolu v 6 tyzdni veku dietata a tam sa pozru klby ci su v poriadku a ked nie ked su vyklbene tak nasadia fejkovu perinku to je taka perinka v ktorej dieta ma nozicky na siroko a ked ani to neponoze tak ide na hospitalizaciu a tam je dieta zavesene a natahuju sa mu svaly a po tych 6 tyzdnoch sa mu pokusia tie klby dat na miesto a ked ani to tak operacie.no my sme absolvovali to vsetko ale nic nepomohlo tak operacie a moja sasi tiaz mala v klboch srubky ale uz ch mame von.vies veda o trochu pokrocila ale je to velmi zdlhava liecba.

bambusko
3. aug 2009

ludka, moja sesternica mala od narodenia problemy s 1 klbom, operovali ju v ke - ale zoperovali jej druhu nohu, vraj zle otocili snimok 🙄 potom 2 operacie v brne. ma uz 20r, chodi kazdy rok do kovacovej, ale kriva, ma 1 nohu kratsiu

ludka1510
autor
3. aug 2009

ahoj bambusko no aj my sme najprv boli v kosiciach ale tam niesu odbornici tam mojej sasi pri napravani klbou zlomili obydve predkolenia a dieta tyzden s tymito zlomeninami muselo trpiet stale sa vyhovarali na alergie z obvezou a z leukolpastou az na to prisiel jeden lekar.ano v brne su na to odbornici aj my sme mali tam ist ale teras chodime na kramare aj tam su na to odbornici.no je to mozne ze ma ma jednu nohu krahsiu ale urcite iba o par milimetrou aj mala ma troch kratsiu nozicku a krivat ties moze ale stale lepsie ako by nemala chodit a mala byt na voziku.

bambusko
3. aug 2009

to ano, vsetko dobre prajem 🙂

ludka1510
autor
3. aug 2009

bambusko aj ja vam prajem vsetko dobre a vela zdravia vam aj vasej sesterke. 🙂

nicolkarin
3. aug 2009

ahoj ludka, no vidim, vytrpela si sie vela a aj tvoja malicka este viac. zelam vela zdraviska a same dobre vysledky. moje dievcatka sa narodili tiez s malym problemikom, ja som si ich dala skontrolovat este v porodnici, kedze viem, ze je to dedicne a ja som sa tak narodila tiez, no nastastie sme museli trosku dlhsieako ine babatka balit "na siroko" , ale vsetko sa postupne upravilo samo. takze som rada, ze sme dobre dopadli.
zlam vsetko dobre.

peppapig
3. aug 2009

ludka, to jste si asi taky obe vytrpely, doufam, ze uz ted bude jen a jen lepe!!

Mamka me o tom povidala, jak to bylo driv, ono se to moc nelisilo, samozrejme veda trosku pokrocila. Segra si vlastne prosla tim vsim co ty s malou, jen ve vyrazne starsim veku, tedy vse se zacalo resit okolo 2.roka, coz je prakticky pozde. Dokonce ma ted i jednu nohu o neco kratsi, zni to hrozne, ale neni to zas tak hrozne.

Ptala ses doktoru, proc k teto vade pri vyvoji plodu dochazi??

ludka1510
autor
3. aug 2009

ano pytala som sa doktorou tak ze je to vrodena vyvojova chyba ze vraj vznika od nejakeho zapalu v tehotenstve ale ja som ziadny nemala alebo je to dedicne ale nikto to nemal nikdy v rodine takze neviem odkial to vlastne vzniklo.bola som v tehotenstve aj na odber plodovej vody a vsetko bolo ok.takze neviem pricinu preco to je tak ako je.

peppapig
3. aug 2009

Presne to co pises rekli mamce taky. Mamka prisla tenkrat na zacatku tehu do kontaktu s nestovicema, ikdyz je ona sama prodelala, mozna proto sestra byla jaka byla. Jinak v rodine, co vime taky nikdo takovou vadu nemel

vevet
16. okt 2010

Ahojte mamičky! Nájdu sa tu také, ktorých detičky majú nožičky v sadre pre vrodene vyklbenie klbikov? Rada by som sa vás spýtala vaše skúsenosti, ako ste dieťatko obliekali, prebaľovali, nosili, prevážali a tak? Prosím poraďte, podeľte sa. Mám 2,5 mesačného syna, ktorému pred pár dňami zasadrovali nožičky a už sa vyskytli prvé problémiky. Všetkým vám vopred ďakujem za akúkoľvek radu alebo skúsenosť .

leyla24
3. nov 2010

My máme tiež 2,5 mesačnú kočku v spike. O 9dní nám ju dajú dole po piatich týždňoch. Kde ste boli hospitalizovaný?Obliekame body s dlhým rukávom a ponošky, odstrihla som na (väčších)pančuchách nožičky a navliekam ich ako nadkolienky až na sadru. Prebalovanie nám ukázali v nemocnici-zastrkavame plienku pod sadru. V aute ju držím na rukách-autom ideme iba na nevihnutné cesty ako je napr. kontrola u lekára. Píšem už asi neskoro už ste to asi poriešili, ale napíšte ako sa vám darí.

rotulka
19. dec 2010

Ahoj @vevet .Mojej dcérke to zistili v prvom mesiaci a teraz v treťom sme po operácii zo sádričkou a tiež sa trápime a čakáme kým jej to dajú dole.Ale tiež neviem čo bude dalej a či už to bude v poriadku. Inak zle sa to čistí s tej sádričky, ked si ju náhodou okaká, ale snažím sa to udržovať v čistote ako sa najviac dá. Aj v zadu za chrbátikom, kde je tá obruč, snnažím sa to ošetrovať aby sa jej to tam nespotilo, no je stým robota.Už sa tešim ked ju s toho vyslobodia, ale hlavne aby to mala v poriadku.

rotulka
19. dec 2010

A ako ste na tom Vy teraz?

vevet
13. jan 2011

@rotulka ahoj rotulka, prepac, ze ti odpovedam az teraz, ale kedze som zalozila tiez temu na tento problem, sem som nechodila tak casto.. My sme mali sadru 2mesiace(do 14.12.) a odvtedy az doteraz sme mame tubingen ortezu, nieco podobne remencom. My sme vsak neboli operovany, len mu to pod rontgenom napravali a zasadrovali vo vhodnej polohe. Buduci tyzden ideme na kontrolu s ortezou a uvidime ako dopadneme. A co vy ako sa mate? Ako ste na tom vy a ako sa vam dari, predsa len uz je to skoro mesiac...

vevet
13. jan 2011

@rotulka este dodam, ze s tou sadrou je to naozaj robota,nielen nosenie dietata v nej 🙂. ale davat pozor i na cistotu, tazko sa oblieka dieta- tiez sme pouzivali teplaky po starsom synovi 🙂, a aj prevaza, my sme vypodlozili vajicko poduskou, takze bol viacmenej na nej a dal sa zapasat(poradili nam to v nemocnici)...Pri prebalovani som pouzivala vatu ktorou som vystlala medzery medzi nozkami a sadrou aby tade nic neuslo a nezaspinila sa (parkrat to i tak uslo, vtedy treba hned konat a cisit, popripade i vybrat vatu spod sadri dat tam novu...

adul67
13. jan 2011

ahojte kočky nahodou som našla tuto stranku aj ja mam taky problem od malička aj moja už teraz 22 ročna dcera tiež mame skratenu jednu končatinu u nas to bude asi dedične pretože mam len jednu dceru a troch synov,takže dievčata to dedia ale ja som to nemala po kom zdedit takže neviem. Dceru sme dali operovat až do ostravi asi ma nohu v poriadku hoci ju ma kratšiu asi o 1cm ale pocituje ju pri zmenach počasia a velkej namahe .A ja som dopadla horšie ja ju mam stale vyklbenu aj po dvoch operaciach a asi budem potrebovat aj nový klb lebo sa mi derie.

larmimi
8. feb 2011

aj ja sa pridavam...v prvom mesiaci mame c.c.1 utr neviem co to znamena.... ☹

inkinka
8. feb 2011

kocky , taka zaujimavost pre vas, ktore sa pytate, preco su tieto vrodene vady, davam link na diskusiu : http://forum.rodinka.sk/viewtopic.php?t=69421
pise sa tam okrem ineho, ze u slovanov sa vrodene vyklbenie bedroveho klbu vyskytuje niekolkonasobne castejsie. U inych narodov je to rarita, u nas pomerne casta vrodena vada.

bodka70
8. feb 2011

Ja tiež trpím touto vrodenou vadou, narodila som sa trochu predčasne, spolu so svojou sestrou - dvojčaťom a obe máme túto vadu - ja o niečo v horšom prevedení. A je to pravda, že v našich končinách sa táto vada vyskytuje častejšie a u dievčatiek 4x častejšie ako u chlapcov. Ako deti sme nosili tie strojčeky a remence, 2x sme boli na rehabilitačnom pobyte v Starom Smokovci, kde nám viazaním závaží (extenzie) vyrovnávali nohy. Na operácii sme neboli, vraj tam bol nejaký problém a riziko, že operáciou sa to ešte zhorší. Neviem, dnes by sa to zrejme dalo lepšie upraviť.
Tak či tak, ľavý kĺb nemám v jamke, rozdiel je tam cca 8 cm, kedže nohu mi naťahovali, tak celkovo mám ľavú nohu zhruba o 2-3 cm kratšiu. Krívam, ľavá noha ma často pobolieva (čím som staršia, tým je to horšie), nemôžem takmer žiadny šport, mám zníženú pohyblivosť ľavej nohy (turecký sed nedám ani omylom 😉 ). Zvládla som 2 tehotenstvá, i ked lekári mi odporučovali len jedno , bolesti som mala len pri prvom, keď sa mi na konci tehotenstva rozširovala panva, ale kvôli tejto vade sú obe deti sekciou.
Ale s touto vadou sa dá v pohode žiť, ja si to nepripúšťam, teším sa zo života, z toho že ešte nie som na vozíčku, to že nemôžem bežať, skákať, lyžovať...mi až tak nevadí. Snažím sa šetriť, držím si hmotnosť, snáď to dotiahnem aspoň do 50-tky bez umelého kľbu.

bodka70
8. feb 2011

takto sme vyzerali so strojčekmi pod dupačkami 😉

larmimi
8. feb 2011

@bodka70 no musela to mat mamina s vami tazke .... 😅

bodka70
8. feb 2011

@larmimi , myslím že ani teraz to nemajú rodičia s deťmi, ktoré majú nejakú vadu ľahké, ale vtedy to bolo ešte o niečo ťažšie. Mama navyše dostala po našom pôrode ťažké reumatické horúčky, nemohla nás kojiť, rok predtým jej zomrel pár dní po pôrode chlapček a pár mesiacov po našom narodení bola znova tehotná s našou mladšou sestrou.
Ale ja so sestrou sme boli našťastie "silné nátury" - okrem tejto vady a napriek predčasnému narodeniu, kŕmeniu sunarom, pobytu v inkubátore atď. sme boli veľmi životaschopné, prakticky sme nebývali choré, ako deti sme lietali kade tade, liezli po stromoch, boli sme veľmi šikovné aj v škole - robili sme všetko, čo aj zdravé deti,

inkinka
8. feb 2011

@bodka70 ste sa podporovali navzajom 🙂 lozit po stromoch? Klobuk dole 😅

larmimi
8. feb 2011

@bodka70 veru ano...my mame zatial abdukcnu perinku, 16 teho ideme na kontrolu, pojdem tam s malou dusickou 😅

bodka70
9. feb 2011

@larmimi , tak držím palčeky, nech to dobre dopadne. Zabudla som napísať, že aj mojej staršej dcérke zistili pri kontrole, že má menej vyvinuté jadierka bedrových kĺbov, nosila tiež tú abdukačnú perinku - zhruba 3-4mesiace a pri kontrole potom sa zistilo, že to má už našťastie v poriadku.

larmimi
9. feb 2011

@bodka70 tak to mas za sebou.. 😉 chvalabohu dobre! my mame vyklbeny jeden klbik zevraj, tak sa bojim...ale ta abdukcna perinka je v pohode...keby sme zostali len pri nej...aj keby do 6tich mesiacov by mi to nevadilo...len nech nedaju nieco horsie.. 😒

kathy21
23. feb 2011

Ahojte dievcata, ja s dcerkou som si presla vsetko to, co ste si tu pisali... Bohuzial, nakoniec sme sa nevyhli operacii... Strucne: V 1. mes. sono - nasadili nam pavli.remene (mala ich 2 mes.) - potom nas poslali do ZA (mala 3,5 mes.) nasadili jej 1. spiku, po 6 tyzdnoch dalsiu (mala ju len 2 t.) a takto jej to v narkoze sadrovali este asi 3x ale vobec to nebolo dobre, nakoniec ju v 10. mes. operovali.. Potom spika na 6t, pavlikove remene cca 4 mes. Ucila sa chodit az ked mala 1 rok a 3 mes., pretoze az vtedy jej dali remene dole... Inak v sadre vsetko zvladala, najcastejsie bola na brusku a dostala sa pomocou ruk uplne vsade . V remenoch dokonca vyliezla a zliezla plazenim po schodoch... Vsetko pomalicky preslo, naucila sa chodit, behat a ten, kto nevie ake mala problemy a co sme si prezili ani netusi, ze ma za sebou operaciu ... Ale mame dalsi problem... Naposledy nam pri kontrole povedali, ze je potrebna dalsia operacia, pri ktorej jej maju natacat panvovu kost, aby jej ten klbik zastresili... Uz mala 3 roky a ani si neviem predstavit, ako by znasala sadru a deficit pohybu, kedze s nou lomcuje aktivita... Navyse si to neviem predstavit ani ja, ze by som ju mala nosit... po tom takmer roku v sadre a noseni malej mam take problemy s chrbticou, ze ju niekedy dokonca nevladzem zdvihnut... Nemate prosim niekto skusenost s toutou operaciou (so zastresovanim bedroveho klbu panvovou kostou) Alebo co hrozi ak sa bude operovat a co ak sa rozhodneme neoperovat? Dakujem za odpoved