Vyšetrenie dvojročného chlapca u logopéda kvôli nerozprávaniu

lennkka17
6. dec 2015

Ahojte. chcem sa opýtať či má niekto skúsenosť ako prebieha také vyšetrenie 2 ročného dieťaťa, ktoré nepovie ani slovo. Poslala nás pediatrička. Bude mu aj pozerať do úst? lebo som čítala, že dôvod môže byť aj skrátená uzdička pod jazykom, ale zatiaľ nám to nikto nevyšetril. Ďakujem za odpovede

evelynm
7. dec 2015

@spuntikmathiasko navstevu logopeda mamicke odporucila pediatricka, ta urcite dokaze spravne posudit vhodny cas.

evelynm
7. dec 2015

@gviera velmi sa mi paci tvoja odpoved

atomica87
7. dec 2015

@lennkka17 ja s bola s malym prvy krat u logopedky ked mal 2,5 roka. Cim skor tym lepsie. Je potrebne vybrat dobru logopedku, hlavne klinicku, lebo obyc. Logopedka, a este nejaka stara skola s nim nebude pracovat. Pripravte sa, ze este pravdepodobne pobehate dalsie vyšetrenia ako neurolog, orl, ak to bude potrebne tak psycholog a specialny pedagog.
To ze s dietatom treba ist v 4roch rokocha az je blbost. Idealny vek je do 2, 5 roka(povedalo mi to niekolko lekarov nezavysle od seba) a cim skor tym lepsie, lebo s takymi detmi treba pracovat, rozpravanim sa trenuje pamat, cim neskor pojdete tym viac moze dieta zaostavat. Nejdem to tu rozpytvavat aby ste z toho nenali stres, sama viem ako som to donedavna tazko prezivala a rozdychavala.
Co sa tyka vysetrenia, tak s nim urcite pojdete dnu. Logopedka pracuje viac s rodicmi ako s dietatom, konzultuje, dava rady ako z neho tahat slova, ako s nim treba komunikovat, coho sa vyvarovat.
Ked sme sli s nasim malym k logopedke ovladal 20 jednoduchych slov ktore pouzival fakt minimalne. Na jej odporucania a odporucania neurologicky sme ho dali do sukromnej skolky a za pol roka urobil uzasny pokrok.

katka1981
7. dec 2015

@spuntikmathiasko, nie, nie, to nas andilek, jej capol 7 x 🙂 Ale keby si videla ako sedela v cakrni, dva copiky, jak stelesneny anjel 🙂 Ani sa nepohla 🙂

lennkka17
autor
7. dec 2015

@spuntikmathiasko on nepovie ani slovo. ale dorozumieva sa tak ze ked nieco chce tak ma tam dovedie, ak chce papat tak ma dovedie ku chladnicke alebo ku svojej stolicke a podobne.

spuntikmathiasko
7. dec 2015

@lennkka17 ani vlastne zvuky mna maly do 3 rokov aj 3 mesiacov volal takym zvukom aaaa ale bolo to napr. ine a ako ked volal na inych. Prve skutocne slovo povedal ked mal 3 aj 2 mesiace a to meno svojej sestry. Inak nas tiez vsade tahal ukazuval. Cikat sa pytal tak, ze sa chytil medzi nozky.

lennkka17
autor
7. dec 2015

@spuntikmathiasko nevola ma ziadnym zvukom. a kolko ma teraz vas maly? uz rozprava normalne? a aj mu zistili nejaku poruchu alebo nieco?

spuntikmathiasko
8. dec 2015

@lennkka17 Ma teraz 4 roky aj 2M. Nezistili mu absolutne nic. Behali sme po krcnom, neurologicke, psychologicke. Neurologicka bola totalne trafena a nevedela pochopit, ze ziadny z dr. nam nic nezistil, ze maly je uplne normalny a furt opakovala, ze v 3 rokoch ma vediet minimalne neviem kolko slov, nakoniec nas chcela poslat na magneticku nech mu pozru mozog a viac som sa tam neukazala. Psychologicka zhodnotila asi tolko, ze nie kazde dieta musi vediet do 3 rokov rozpravat, ze maly zacne okolo 4 podla nej, na ORL nam odporucili vybrat mandlu, ale kedze nemal ziadne problemy maly tak sme nedali. Ked mal 3,5 roka zacal rozpravat. Na logopediu chodime stale a aj dlho budeme mylime si pismenka k a t a samozrejme r nam nejde, ale este to neriesime az okolo 4,5 roka zacne logopedicka. Momentalne skor riesime slovosled a tak. Lebo napr. rozprava, ze Mami Ja som sa napapal a nie napapal som sa. Vsade zdoraznuje to JA, ale,z e to moze byt tym, ze je aj silna osobnost a potrebuje zdoraznit, ze on to dokazal 🙂
Ale vravim on komunikoval velmi len posunkami a vlastnymi zvukmi. V 3 rokoch hovoril len mnam mnam, havo, mnau mnau. A potom sme mali take ze Ha boli holuby napr. Ale to mal len zo 10 takychto vyrazov ked chcel povedat, ze nechce tak len krutil hlavou. V septembri mal 3 a v novembri sa narodila dcera a jeho sa ktosi opytal, ze ako sa vo a on za Ella skoro som na rit padla a v decembri uz pouzival mama a tato a ked mal 3,5 uz sa mu usta nezavreli.
A ked si napr. v kuchyni, alebo von v meste dalej od neho a potrebuje ta zavolat ako to urobi?

lennkka17
autor
8. dec 2015

@spuntikmathiasko chyti ma za ruku a odvedie ma kde potrebuje 🙂 citala som ze to robia autisti ale si myslim ze to moze robit ajzdrave dieta ktore este nerozprava.vsak ked ma inak nevie zavolat.

spuntikmathiasko
8. dec 2015

@lennkka17 To robieval aj moj kym na mna este nemal zvuk 😀 No dobre a nejake ine crty autizmu ako napr. neudrzi ocny kontakt, opakuje tie iste veci (ta ista hra sustavne dokola), nerad sa stiska, nedava najavo ako sa citi (smiech atd.). A inak autisti nevedia povacsine pit cez slamku a lizat zmrzlinu, alebo lizatko. To sa ma pytala neurologicka ako prve ked sme tam prisli.
Lebo mne maly okolo 2 rokov nemal este ziadne zvuky, ale rozumel vsetkemu co som mu povedala. Aj ked siel do skolky ako 3 rocny este nehovoril ziadne slova a ucitelky v pohode rozumeli tomu co im svojim sposobom vysvetloval a ked nerozumeli isli na to sposobom napr. Chces pit a on prikyvol, a ked chceli vediet co chce pit zase sa opytali ci chce pit cajik a on bud hlavickou suhlasil alebo nie.

bocianka123
8. dec 2015

@lennkka17 na autizmus ani nepomýšľaj, Tvoj synček má iba dva roky. Za návštevu logopéda nič nedáš a ako tu už napísala jedna mamina @atomica87 , radšej ísť skôr a "zbytočne" ako neskoro ... Súhlasím s ňou... Ja som s mojim mladším synom začala ešte skôr...
A čo spomínaš - synove ťahanie za ruku a ukazovanie nemá s autizmom absolútne nič spoločné, to robia aj neurotypické deti kým nemajú zvuky alb. inú alternatívu dorozumievania... K autizmu by musel mať aj iné veci ...
a skrátenú uzdičku zistíš aj ty sama tak, že mu dáš vyplaziť jazyk a ked sa mu spraví tvar ♥ pri vyplazení jazyka tak ho má zrastený... neviem, či to tu už niekto spomínal, nečítala som príspevky, iba tie na tejto 3. strane...

lennkka17
autor
8. dec 2015

@spuntikmathiasko ocny kontakt udrzi ale neviem ci dost dlho ale urcite udrzi.zvykne sa smiat a stiska ma poslednu dobu casto.ked mu poviem postiskaj ma tak ma postiska.len niekedy ked mu nieco poviem tak nereaguje akoby mal problem s porozumenim alebo so sluchom.neviem. a co sa tyka slamky tak som mu raz skusala dat tak iba hryzol do nej tak som uz potom neskusala ale to bolo uz davnejsie a lizatka mu velmi nedavam no mal parkrat.zozaciatku hryzol do neho ale minule uz aj dlhsie lizal no nie upne akoby mal ale ako vravim lizatko mal v ustach asi 3krat v zivote.

macik166
9. dec 2015

@kacena4 môžeš mi poslať link,kde ste si pisali,ake pomôcky používať pri komunikácii, kde si robila chybu v rozprávaní...máme taký istý problém

lasoninka
9. dec 2015

My sme nerozpravali do 2 rokoch ani slovo. Poslali nas na logopédiu malá sa hanbila nechcela spolupracovať. Doktorka nám odporučila Pikovit IQ užívat 2 fľaše a 2 týždne pauza. Je tomu rok čo to takto užívame a ústa sa jej nezavru. Učí sa básničky všetko komentuje. Ten pikovit obsahuje niečo čo podporuje mozog. Ale musi byť ten IQ nie obyčajný.

gviera
9. dec 2015

@evelynm
Ďakujem, si milá 🙂 🙂 🙂

kacena4
9. dec 2015

@macik166 vid vyssie

spuntikmathiasko
9. dec 2015

@lennkka17 Lizatka som ani ja nedavala takemu malemu ani zmrzlinu, len my sme boli az v 3 rokoch a to v septembri a akurat to leto mal zmrzlinu tak som vedela, ze lizat vie. Ked mas pocit, ze ti nerozumie zopakuj mu tu istu vetu, ale velmi jednoducho len nejaku 2-3 slovu. Na deticky co nerozpravaju musis hovorit pomali a velmi jednoducho. A hlavne ho nenut aby opakoval, alebo nieco povedal, lebo mu mozes znechutit rozpravanie. Ani nikto z rodiny nech to nerobi. A ak nahodou ma niekto vo zvyku hovorit na neho stylom napr. pride starka a chce si ho zobrat von a povie mu pod starka si ta vezme von budeme sa hrat nech to v ziadnom pripade nerobi. Hovori o sebe v 3 osobe a on nechape s kym vlastne, kto si ho ide zobrat von.
Presne viem ako sa citis, mne ked maly isiel do skolky a nerozpraval mi bolo do placu. V skolke ma ukludnili,ze take deticky mali, ze to bude ok, ze sa nemusim bat.
Manzel to tiez dost zle znasal, natrapili sme sa obaja, ale neboj pride to a potom sa mu pusa nezavrie. Chce to cas aby dozrel, nie sme vsetci rovnaky, kazdy sa inak vyvija.
Podla mna autizmus nema, len este nedozrel aby hovoril to je vsetko, alebo nema o com hovorit 🙂

atomica87
9. dec 2015

@lennkka17 skus s nim komunikovat viac z oci do oci. Vzdy ked mu nieco vravis tak sa daj do jeho urovne tvarou v tvar. Vtedy bude viac reagovat.

lennkka17
autor
9. dec 2015

no boli sme u logopedicky a povedala ze ma znaky autizmu. dala nam vyplnit dotaznik na domov a mam prist v piatok aj s dotaznikom. ale vyzera to ze nas posle do bratislavy alebo trnavy na vysetrenie autizmu ☹

spuntikmathiasko
10. dec 2015

@lennkka17 😢 to mi je luto.

gviera
12. dec 2015

@lennkka17
Aj mne je to veľmi ľúto, ale ešte nemáš vyjadrenie odborníka k autizmu, tak nebuď zúfalá, ešte nevieš na čom si. Drž sa!

218adriana
11. feb 2016

@ooo trochu sa vam po case votriem do temy, mozem sa spytat u ktorej logopedicky ste boli? dakujem.

barborakarin
9. jún 2023

@lennkka17 dobrý den,viem ze téma je uz staršieho dáta,ale prosim ako to so synčekom nakoniec dopadlo? Riesim podobný problem