Vysoká hladina bilirubinua a odstavenie od kojenia

luciamo
2. okt 2009

ahojte dievcata, nasa mala ma vysoku hladinu bilirubinu a okrem lieciv nam doktorka kazala 24 hodinovu odstavku od kojenia. Lenze mala umele mliecko z lyzicky alebo zo striekacky vypluva resp. jej vyteka z pusy a ja sa bojim, ze ked jej budem davat flasu, prsnik potom odmietne. Mam pocit, ze odstavenie od materskeho mlieka na 24 hodin absolutne nic nevyriesi.. Nema niekto s tymto skusenost?

haanhobe
2. okt 2009

Moje obě děti měly po narození žloutenku, ale ani jednou mně nikdo nezákazal dávat MM, dost mně to překvapuje. Malý měl hodně silnou žloutenku, byl 48hod na infuzi, jen jsem odstříkávala a sestřičky byly vděčné za každou trochu mého mléka, které mu mohly dát. Je sice pravda, že stříkačkou, ale pak se normálně přisál.

romankav
2. okt 2009

Záleží na důvodu novorozenecké žloutenky. Existují protichůdné názory: kojit a hladinu bilirubinu sledovat nebo převařovat mat. mléko (umělé dávat nemusíš, stačí odstříkané převařit). 24h opravdu nic nevyřeší, většinou se zkouší třeba týden 3 dávky/den převařit. Zkusila bych jinou lékařku 😒

sirinka
2. okt 2009

luciamo odstavenie kojenia je o nicom...pri zltacke ide o to, aby babatko dostalo dostatok tekutin aby sa bilirubin mohol vyplavovat a vo vseobecnosti malinke novorodeniatka nevladzu vytiahnut tolko MM ako by eventualne mohli dostat UM z flase...

nikollette
2. okt 2009

No tak moj mal žltačku dosť dlho...
Dávala som MM z fľašky, takže problém s vytiahnutým množstvom tam nebol, že by ťahal málo...
Potom som aj prevárala MM a to dávala z fľašky, no žlatčka neustupovala.. mal ju do 3 mesaicov...
No ku koncu som sa už rpzhodla dávať nutrilon, tam je predsa preváraná voda, a verte či nie, malému po nasadení nutrilonu, začala žltačka rapídne klesať 😉

danu
2. okt 2009
lea132
2. okt 2009

Ahoj, moja mala bola po narodeni trochu dlhsie v nemocnici a davali jej aj UM z flasky a nemala problem prisat sa na prsnik...

luciamo
autor
2. okt 2009

lekarka ma ubezpecila, ze prsnik po 24 hodinach s UM neodmietne a ze sa flase nemusim bat. Tak to skusim..

romankav
3. okt 2009

luciamo: u většiny dětí to tak je, no existují i děti, kterým dáš dvakrát flašku a pak ti prso odmítnou úplně nebo budou dudlat a vyplivávat prso (znám tři případy ze svého okolí). Flašky bych se bála.. určitě bych zkusila alespoň alternativní dokrm, když je to jen na 24hod. Pokud si chceš udržet laktaci, tak budeš muset každé 3 hodiny odstříkávat (min 10min jedno a 10min druhé prso).
nikollette: téměř polovina dětí je žlutých do těch třech měsíců. Myslím si, že u tvého miminka se žloutenka ztratila ne díky nutrilonu, ale prostě časem. Můj syn byl plně kojený a taky byl žlutý do tří měsíců, nikdo v tom (lékaři) problém neviděl, hodnoty klesaly a nebyly tak vysoké.

sirinka
3. okt 2009

niki...klarka mala zltacku, v porodnici ju dokrmovali UM a aj tak musela ist pod lampu, magdalenka mala zltacku tiez, dostavala vylucne MM a pod lampu nemusela...

nikollette
3. okt 2009

Je to asi indi - vindi 😉
u každého inak, ako vidím 🙂

editah222
3. okt 2009

Ahoj holky, moje malá měla silnou žloutenku - chodila spoustu dní na fototerapii a nepomáhalo to, takže jsem 24hodin taky musela odstřikavat mléko a sestřičky ho převařovaly. Po těch 24 hodinách se začala lepšit!!

Bylo mi vysvětleno, že MM obsahuje nějaké látky, které zabraňují odbourávání bilirubinu a že stačí těch 24hodin aby se to zlepšilo. Odstřikané mléko ji bylo dáváno střikačkou a malé vyhovovalo, dokonce jsem ji pak 2 dny musela po kojení tou stříkačkou ještě dokrmovat, protože byla líná cucat z prsu 😉

Editce, ale byla i na kapčkách a tam ji sestřičky daly dudlík, aby jim vydržela a já se pak bála, že se bude špatně přisávat k prsu, nestalo se tak. 1-2 denní dudlání dudlíku nám techniku kojení nepokazilo tak bych se nebála ani té flašky.

sirinka
3. okt 2009

edita dudlik, z koreho nic netecie zriedkavo ma vplyv na kojenie...kdezto dudlik, z ktoreho tecie mliecko ovela jednoduchsie ako z prsnika moze zanechat nasledky aj po jednom dni...

deborah1
4. okt 2009

Luciamo,akú hladinu bilirubínu má-mala dcérka?

Náš malý mal nejako okolo 270,jeden deň bol pod lampou.Mala som rooming,takže mi sestra dala na izbu takú špecilnu prenosnú lampu,no nič mi nepovedala,čo a ako 😠 Malý asi za pol hodinu začal plakať,tak som ho vytiahla a začala som ho kojiť,keď práve došla sestra a nahučala na mňa,že to nemôžem,že takto mu tá žltačka tak skoro neprejde,lebo pod lampou musí byť 2-3 hodiny vkuse.Tak som ho tam dala,a zase začal zachvíľu plakať.Prišla na izbu zrovna sestra z gyndy-tá bola veľmi milá,poradila mi,nech si vypýtam fľašku s glukózou,aby vydržal tie 2-3 hodinky,lebo asi aj bol smadný z tej horúcej lampy,preto plakal..Išla som za sestrou z novorod.,tá iba brblala,a že jej mám dať fľašku,že jej dajú umelé mlieko 😲,som vytreštila oči,lebo tobola nemocnica Baby Friendly Hospital!To som odmietla,veď sa mi práve mlieko rozbehlo,čo som bola veľmi rada.Tak mi teda dala tú glukózu,malý sa napil a spokojne spinkal ďalej a vydržal 3 hodiny! 🙂Potom som ho nakojila a tak to šlo.Teraz čo napíšem,možno nie každý mi uverí,ale ja som kresťanka,tak som sa zaňho ešte v ten deň modlila a na druhý deň ráno bolo po žltačke-hladina 180 a išli sme domov! 🙂
Určite si ale myslím,že neprestať kojiť,a hlavne je dobré,keď bábo veľa kaká,lebo bilirubín sa vylučuje aj stolicou.Inak,keď už kŕmiť z fľašky alebo striekačkou,tak si myslím,že najlepšie odstiekané materské mlieko.
Ja som prvých 3 chalanov rodila v inej nemocnici-dvaja boli tiež pod lampou,ale na novorodeneckom,a sestry mi ho každé 3 hodiny priniesli na kojenie.Medzitým neviem,či mu niečo dávali,iba viem,že pýtali odo mňa pre malého cumlík 😅 Ale mlieko som ani vtedy nestratila 😉

luciamo
autor
5. okt 2009

Deborah, mala ma 284 hladinu ale to sme uz 3 tyzden doma! V porodnici nemala problem, az ked sme odchadzali tak bola trochu nazltla ale pustili nas domov.
Odstavila som ju na tych 24 hodin z kojenia a davala som jej nUTRILON (inac vyhodili sa jej po nom vyrazky na tvaricke) z flase ale po tych 24 hodinach sa mi skutocne opat prisala na prsnik bez problemov a kojim dalej. Takze sme to zvladli..

romankav
5. okt 2009

luciamo: a pomohlo to 24h odstavení?

maartinkaa
5. okt 2009

tak baby ja s tym mam skusenost a odstavenie maleho od mojho mlieka mu zachranilo zivot 🙂 Moj prvy syn ked sa narodil, dostal na druhy alebo treti den zltacku, ktora vyustila do astronomickych hodnot: bilirubin 462 😢 😢 planovana akutna vymena krvi 😢 😢 😢

nakoniec jednu sestricku napadla vec s odstavenim maleho od mojho mlieka a cuduj sa svete bilirubin klesal z hodiny nahodinu a ked sme ho mali o dva dni na hodnote 205, tak nas pustili domov a prevoz do nitrianskej fakultnej nemocnice na vymenu krvi sa nekonal

bambulkabambulkova
9. feb 2011

ahojte mam podobny problem moj ma 2mesiace sekciov som rodila prvy mesiac bol tazky pomalicky som mala mliecko ked mi nabehlo ochorel malicky tak som ho nevedela kojit teraz tak odylso ked som chcela zacat kojit zapalili sa mi prsniky gynekolog povedal treba odstavit mliecko tak som brala antibiotika a teraz je na um aj bol od narodenia kedze v nemocnici mu dali flasku ale to som neriesila ucili sme sa na prsnik teraz mam dilemu mam hrozne malo mliecka odsajem si cca 20ml o OBOCH prsnikov co mam uz robit??mali sa uz ani prisat nechce ma to zmysel??Napiste mi postu ak mate rovnake skusenosti ..........a nemoze sa mi daco stat ked nekojim neodsavam????NAPISTEEE som po sekcii 2mesiace a este mam stale brusko ako keby som 3mesiacii preco?

miskap
12. feb 2011

Pri novorodeneckej žltačke sa odbúravajú nepotrebné červené krvinky, tie sa rozkladajú a vzniká farbivo bilirubín. Ten spôsobí žlté sfarbenie kože. Z tela sa odstraňuje stolicou, teda podmienka na zníženie hladín bilirubínu je dobre jesť- v bežom prípade dojčiť. Ak dieťa málo papá, už rozložený bilirubín v čreve sa vstrebáva späť a hladiny stúpajú. Preto často pomôže odstaviť od dojčenia a dať umelé mlieko fĺašou- dieťa sa naje a odíde bilirubín stolicou. Najlepšie by však bolo, keby sa upravilo dojčenie a nedalo sa dieťaťu UM. Inak, podľa najnovších info nevadí, keď je dieťa žlté aj tri mesiace. Zistilo sa, že bilirubín chráni dieťa pred škodlivými látkami ( má antioxidačné vlastnosti). Nie každý lekár pozná však tieto nové informácie a pristupuje k nov. žltačke ako k chorobe.