Vysoký cholesterol u detí. Ako ho znížiť?

ani3012
18. mar 2009

Dnes synovi (5 ročnému) zistili vysoký cholesterol 5,8 mol
Vôbec neviem prečo, veď on je väčšinou detskú stravu ako puding, jogurt, kuk. guličky v mlieku, chlebík so syrom alebo nátierkou a ľúbi hlavne polievky. Máte niekto takéto skúsenosti?
Patrik pritom pri svojich 115 cm má myslím si dobru váhu a to 22 kg. Je to take hyperaktívne dieťa, takže aj pohybu ma dosť. Skúste niečo poradiť, čím sa dá ten cholesterol znížiť, aby nemusel brať lieky

mamamima
21. máj 2013

My mame od dnes ten isty problem s dcerkou...je sportovkyna, 8 rokov, snazime sa celkom zdravo jest...len skoda, ze nikto neporadil...je toho na googli dost, ale lepsie su info od mamiciek z prvej ruky...ale povedala nam doki, ze to je dedicne a ze stravou sa to da min ovplyvnit...to je hrozna doba toto, ale mozno, keby zacali doradu merat, zistili by sme, ze vsetci, vratane deti mame zvyseny chol. a to co teraz dr povazuju za vysoky, v minulosti ani neriesili...biznis je biznis...

olejka
21. máj 2013

myslim ze to nemusi byt o zlej strave, kolegyna mala tento problem zvyseny cholesterol..a udajne dost s dospievajucou dcerou a zistili jej poruchu stitnej zlazy..teda nechcela som strasit 😒

beethoven
21. máj 2013

ahoj, casto sa stava, ze deti zdedia po svojich rodicoch vysoky cholesterol. Lieky na znizenie sa im nepodavaju, inak to je u dospelych, a jedinym riesenim je preto upravit stravu. Na nete som nasiel jeden clanok, kde pisu o vhodnej strave pre deti s vysokym cholesterolom, napriklad davat im co najviac ovocia, zeleniny, celozrnnych vyrobkov, ryby a hydinu, obmedzit sladkosti a sladke napoje, obmedzit pocet vajec, obmedzit vyprazane jedla a pod., viac o tom je tu
http://zena.sme.sk/c/2541243/preco-maju-nase-de... Ak si potrebujete zmerat cholesterol, pripadne hladinu cukru alebo tukov, tieto merania robia aj v lekarni, co je casovo vyhodnejsie oproti cakaniu u lekara, tu som o tom nasiel video http://www.sunpharma.sk/poradna/video-vase-srdc...

kapitanmarko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikol955
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gilmorka
8. jún 2018

Ahojte. Aj nasmu synovi zistili zvysenu hladinu cholesterolu 5,2. Po kontrolnom odbere o pol roka presne ta ista hodnota. Medzitym 4 mesiace bral rybi olej. Ovocie a zeleninu ma velmi rad, vzdy ju zje prvu, vyprazam vynimocne, jogurty jedava tak raz dva krat do tyzdna. Cez tyzden sa stravuje v skole,to velmi ovplyvnit neviem. Doktorka poradila len pridat do jedla vlakninu.
Zabralo niekomu nieco?

mogaa
8. jún 2018

Nám diabetológ poradil hlavne každý deň hrubozrnnú vlákninu, ak v čreve nie je , cholesterol zo stravy sa nemá na čo naviazať a ide priamo do krvi. Ale je pravda že len 25%cholesterolu je zo stravy a 75% si vytvorí pečeň. Nám sa osvečil drvený pestrec, jednak je to vláknina a jednak to regeneruje pečeň. Ale neviem či by to dieťa jedlo,lebo to nemá dobrú chuť. Dáva sa na prázdny žalúdok malá lyžička 3-4x denne a jesť až po 40minútach. Ale to je u dospelých, u dieťaťa určite menej možno 1/2malej lyžičky a možno len 2x denne. U dospelého to za mesiac krásne zníži cholesterol. Počula som aj o pestrecovom oleji(ten sa dáva do jedla.zaliať napr.zeleninový šalát) ale ten vyskúšaný nemám, nám pomohol ten drvený pestrec.

mogaa
8. jún 2018

Hrubozrnná vláknina sú napr.vločky

alobalka
8. jún 2018

Skuste jesť slatinsky celozrnny chlieb. V tescu ho dostať a mojím deťom celkom chutí.

alobalka
8. jún 2018

No a pridať pohyb a obmedzit nevhodné tuky a cukry (croissanty, keksiky, zaviny) ...

katulienkax
8. jún 2018

Ja považujem paušálne meranie cholestolu za velky podvod. Moj oco ma dost vysoký, blíži sa k 70 pomaly, pohybu ma habadej na svoj vek, je normalne, srdcovo-cievne choroby nemá... Zato babka mala strasne problemy so srdcom, cievy sa jej upchavali, cholesterol až priveľmi nízky. Keby oco už bral podla odporúčaní doktorov tie statiny, urcite už je v hrobe.mojim deťom ked budú chcieť merať cholesterol, odmietnem to. Na druhej strane ked je niekto tučný, nešportuje stravuje sa nezdravo, tam to už riešiť treba ale nie tabletkami ale zmenou myslenia a stravovania.

kapitanmarko
11. jún 2018

@katulienkax výborné! presne tak katulienka 🙂

gilmorka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gilmorka
11. jún 2018

@katulienkax @katulienkax my sme na to prisli nahodou, riesili sme rast u endokrinologicky, tak ta robila podrobnejsie testy a tak na to prisla. Muz vcera cital, ze vraj deti maju vyssie hodnoty,ze to suvisi s rastom, ze okolo 18 roku sa hodnoty upravia. Faktom je, ze bezne sa detom cholesterol nevysetruje, preto ked brala nasa dr.teraz kontrolny odporuceny odber, ani nevedela velmi , ake odporucania by nam dala, akurat prebioticka vlaknina ju napadla. K tomu zas dam ten rybi olej a do smothie mu budem davat trosku chia semienok. Ale praveze on je chudy, ma 21 kg, 8 rokov .

mogaa
11. jún 2018

Rybí olej a chia semiačka sú obsahujú 3-omega mastné kyseliny, oni vedia zvýšiť dobrý cholesterol ale ten zlý neznížia. Záleží od pomeru medzi HDL a LDL. Nie je dôležitý celkový cholesterol, my sme mali napr. "zlý "cholesterol v norme a ten dobrý bol vysoký. Jedna lekárka chcea dať hneď statíny - lebo vysoký cholesterol a ďalší dvaja že žiadne statíny len sledovať, nakoľko vysoký bol práve ten dobrý ochranný cholesterol.

gilmorka
13. jún 2018

@mogaa vidis a ja vobec neviem, ktory cholesterol mal vysoky, ci dobry alebo zly

zuzta1
13. jún 2018

Náš malý má tiež zvýšený cholesterol, tak sme trochu upravili stravu. Namiesto klasického masla kupujeme len Floru - taku zelenú je trošku drahšia... a začali sme kupovať výhradne nopálové pečivo - rohlíky, chleba. Bežné pečivo mu nepodávame, ak sladkosti tak len celozrnné sušienky, aj malý si na to zvykol a už vie aj odmietnuť ked mu niekto núka (samozrejme nie vždy 😀) keď robím fašírky a rezne - tak ich pečiem v rúre - nevysmážam. Klasickú múku som vymenila za špaldovú a klasický cukor za kokosový prípadne stéviu. Nechce jesť zeleninu a ovocie vo veľmi obmedzenom množstve, s tým máme veľa problémov. A ešte špargľa je na zníženie cholesterolu výborná. Vzhľadom k tomu, že nechce jesť zeleninu, tak mu varím veľa polievok z rôznych druhov zeleniny a rozmixujem ju, takže tie zje všetky, ani nevie z čoho je 😝 (brokolicová, hrachová, hokaido, miešaná zelenina, špargľa, cícer a podobne). Vraj na zníženie zlého cholesterolu je výborný olej z tekvicových semienok.

mogaa
13. jún 2018

Zuzta1 len sa vráť k používaniu klasického masla, teraz čoraz viac lekárov odporúča račej klasické maslo a masť a sú proti margarínom typu Rama, Flóra - lebo to sú čisté umeliny. Klasické maslo v tenšej vrstve neuškodí, masť vôbec neobsahuje cholesterol. Na pečenie, príp.vysmážanie masť alebo repkový olej, slnečnicový a olivový sa hneď prepália rovnako ako klasické maslo. Ak ti môžem poradiť napr.v Jednote mávajú zdravé nátiery - cícerová, fazulová, foru nátierky....Rovnako na chlebík je výborná avokádová nátierka - len roztlač zrelé avokádo , pridaj 2-3strúčiky cesneku a citrón a natrieť na chlebík.

zapka21
13. jún 2018

@mogaa ze bravcova mast neobsahuje cholesterol? to mas odkial, ak sa smiem spytat?

mogaa
14. jún 2018

obsahuje ale len minimum
https://www.dobrarada.sk/clanok/bravcova-mast-m...

o tom že masť a klasické maslo sú zdravšie ako margaríny som už počula z viacerých zdrojov , ale naposledy som bola na jednej prednáške kde prednášal kardiológ a ten mi to tam potvrdil

mogaa
14. jún 2018

tých článkov o prospešnosti masti je veľa, ale tam kde sa vyjadrujú lekári sú ich názory protichodné