Vystúpený lebečný šev. Máte niekto skúsenosť?

nikollette
1. júl 2009

Na malom som si všimla, že ako keby cez stred čela, ako keby mal takú trosku vystúpenú kostičku... neviem ako to vysvetliť, neni mu to v podstate ani vidiet, ani na foto,... neviem ako to popísať... žeby tým že mu rastie halvička, kosti, atd??? Mali ste to niektorá??? 😕

nikollette
autor
1. júl 2009

Baby skuste poradit, lebo som trocha zlaknutá... 😕

johanda
1. júl 2009

To bude lebeční šev. Některé děti je mají poměrně vystouplé. Moje mladší dcera měla taky hlavičku jako bramboru 🙂. Když tak se zeptej dr.

artuse
1. júl 2009

dcerka má uprostřed čela také trošku vystouplou kost, takovej hrbolek, má to tak asi od narození, ani jsem nevěděla, že to je lebeční šev, prostě jsem si říkala, že má takovou lebku 😅 na kontrole se zeptej dr. pro jistotu...

dvojka
1. júl 2009

my máme zase jakoby důlek v lebce,tam kde začínají vlasky

nikollette
autor
1. júl 2009

Lebecny šev???? A to je nejaka vada???? Alebo to zvyknu deticky mat ked im rastie hlavicka???

johanda
1. júl 2009

nikoll - to není vada🙂). Jak píšeš - je to potřebné pro růst hlavičky, kosti na lebce mimina nejsou srostlé, ale spojené vazivovými švy, aby lebka mohla růst. Později "zkostnatí".

nikollette
autor
1. júl 2009

Dakujem .... ukludnila si ma 😉

fifinna
2. júl 2009

aj môj to ma , dokonca mu je to vidiet aj na fotkach, len nemame album, tiez som sa bala, ci mu nahodou nepraskla lepka a nezrastla tak, lebo on od malinka stale pada. Ale pytala som sa na to sestricky u dr a ona povedala, ze nema este zrastenu fontanelu, tak preto to ma take, ze sa to este troska vyrovna. Tusim je v nasom okoli jediny co to ma, tak tiez som rada, ze nie som sama.

nikollette
autor
3. júl 2009

Pýtala som sa na to lekárky a povedala že je to ten šev.. že to nie je nič vážne.. 😉

anello79
30. júl 2012

Aj moj 22mes.synček to má, taky vystúpený šev cez celé čielko,od nošteka až po fontanelu,kt.je už asi zrastená, nenahmatam ju, no po to miesto cca, na fotke to nevidieť, ale nahmatam to, zajtra sa idem opytať lekárky...

anello79
30. júl 2012

Boli ste s tým niektorá u lekárky?? čo vám na to povedali? ďakujem za odpove´d,mam trochu obavy, čo to je...

katkvy
30. júl 2012

@anello79 Zeptej se doktorky, nebo pokud máš obavy nech se pro svůj klid odeslat na neurologii, kde to posoudí. Pravděpodobně to nic nebude, ale u dětí někdy může dojít ke srůstu lebečních švů, ale ty hlavičky jsou potom buď deformované, nebo třeba rostou jen do délky a ne do boku. Bohužel s tím to máme u syna osobní zkušenost. Ale myslím, že se bát nemusíš, že to, co popisuješ, se u některých dětí stává běžně.

katkvy
30. júl 2012

@anello79 Ještě otázka, jak starý je tvůj malý?

anello79
30. júl 2012

Malý má už 22 mesiacov, všimla som si to aj prv,ale nepridávala som tomu význam, nevedela som o čo ide, až som sa nedavno dočítala, že lebečné kosti možu zrást,aj nejak našikmo, či jeden pod druhým..nezrástli mu prv, fontanelu mal donedávna, len teraz vidím, že čielko má vystupené, tam kde je ten šev,ale skor to cítim,ako vidím...

katkvy
30. júl 2012

@anello79 opravdu to nemůžu posoudit, pokud jsem to neviděla. Ale protože my, jsme je je srostlé měli, tak vím, jak to vypadá a podle tvého popisu se jedná o něco jiného. Ale přesně, by ti to měl posoudit jen lékař. JInak pokud by jsi se chtěla o srůstu lebečních švů dozvědět víc, tak se můžeš podívat tady https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/skafocef...
Některé maminky tam mají i spoustu fotek.. A taky mám dojem, že se tam jednou někdo ptal i na ten problém, co jsi popsala ty. Ale to by jsi musela přečíst celé.

anello79
30. júl 2012

ĎAKUJEM ti, katkvy, si milá, že sa o nás zaujímaš,zajtra idem k lekárke, uvidím čo mi povie, dám vedieť...a pozriem na ten link od teba.

anjelicek26
30. júl 2012

@anello79 - pokial viem, tak po uzavreti fontanely by to uz nemalo byt viditelne. Nezrastla mu prilis rychlo? Vies cca. kedy sa uzavrela?

anello79
30. júl 2012

nie, neviem, nik mi nikdy nepovedal, že to treba sledovať, len sama som si to vyčítala nedávno, inak má hlavičku peknú, nikde nie nejako divne vypuklu a takmer to nevidiet, len na dotyk to cítim...

anello79
30. júl 2012

aale v podstate myslím, že fontanelu mal ešte donedávna...

anjelicek26
30. júl 2012

@anello79 - fontanela by sa mala okolo roka uzavriet, takze ak sa uzavrela len nedavno, mozno je nejaky problemik zo skostnatenim, neviem spravny slovensky vyraz teraz... Mozno problem zo vstrebavanim vapnika? Kazdopadne by som zasla k lekarovi a spomenula to + dala malej zobrat krv.. nas mal v 8 mesiacoch uzavretu fontanelu (pricom po narodeni vsetky svy hmatatelne, velka aj mala fontanela uplne otvorena... ale slo to rychlo, u dcerky to trvalo 14 mesiacov.

anello79
30. júl 2012

anjelicek26 -trochu sa bojím, ale kdesi vnutri mi hovorí,že je to v poriadku, možno je to taká chrupavka, maly mal fontanelu ešte v roku a pol, neuzavrela sa zas nejako rychlo, ani nemá nejaké iné príznaky, je šikovný, žiadne také ako píšu, normálne zdravé dieťa...ale idem zajtra, zrejme nas niekam pošle, moja lekárka je taká,vždy posiela..

anello79
31. júl 2012

tak dnes sme boli u lekarky, vravela, že to môže byť, že hlavička nemá vždy pravidelný tvar,ale aby sme sa išli pre istotu opytat na neurologiu, tak sme objednaný 21.8. dovtedy budem trpieť,ale to je už údel mamy...

katkvy
31. júl 2012

@anello79 Já si taky myslím, že to bude v pořádku. Protože vím, jak to vypadá, když to v pořádku není. Uvidíš, že ta neurologii, tě o tom jen ujisti. A tak na to i mysli a uteče to rychleji.

momo1980
30. sep 2012

@anello79
@nikollette
chcela by som vas poprosit o info,ako to s vami dopadlo,ci je ten sev este viditelny...alebo vymizol?
Tiez totiz pozorujem u svojho osemmesacneho syna na cele nieco podobne.Fontanela je hmatatelna.Obvod hlavy 95percentil.Lekarka sa nevyjadrila,ze by bolo nieco zle...

martinusik91
12. okt 2015

Ahojte moj syncek ma vystupeny sev tiez nieje to vidiet len to viem nahmatatod nosteka hore menej ale ako zacinaju vlasky tak tam uz trosku vyraznejsie.20teho ideme na poradnu na rizikovku lebo je predcasniatko chystam sa tam na to opytat.Dufam ze to nic nebude ved sme od narodenia absolvovali milion vysetreni opakovane sono hlavicky neurologiu a hlavne na neurologii mu tu fontanelu kontrolovala a nikdy nic nevravela zle ze by bolo tak sa modlim nech to je ok

shady5
17. nov 2015

@fifinna
@martinusik91 Dobry den, chcela by som sa spytat s odstupom casu ako sa vyvinul vystupeny lebecny sev. Vstrebalo sa to alebo to dietatku ostalo alebo ste museli ist na operaciu? Momentalne to riesim lebo dcerka to ma dost vystupene ale nema to zrastene. Dakujem za radu . Ustrachana mamina

martinusik91
17. nov 2015

@shady5 ja som sa pytala na rizikovej poradni lebo je maly predcasniatko a povedali ze je to normalne ze sa mu to moze ako bude rast stratit ale aj nie ze to nemam riesit.Tak som to nechala tak lebo od narodenia sme boli u tolkych lekarov ze keby to nemal ok niekto by to isto zbadal.

shady5
13. dec 2015

no ja mám pocit, že je to na tom čele stále výraznejšie. Som z toho na nervy.

anel2103
31. aug 2016

Dobry den! Viem,ze ste tu tuto temu riesili uz davno. Ale ako su na tom vase deticky? Ja som to ukazovala lekarovi,ked mal Kubko 3mes.a vravel,ze to nic nieje. Teraz v septembri ideme na poradnu a som zvedava co nam na to povie. Co na to hovorite baby? Mam strach,ze to bude nieco vazne

shady5
6. sep 2016

My sme kontrolovani y neurologa a ten tvrdi, pokial rastie hlavicka tak sa nemusime nicoho bat. Dcerka ma 13mes. lebecny sev je este vidiet ale nie tak silno ako ked mala 4mes.