Vytáča vaše dieťa nožičky dovnútra?

vocko3
16. jan 2009

ahojte, chcem sa opytat ci mate niekto skusenost s tym, ze vam dieta vytaca pri chodzi chodidla do vnutra. mne to mala zacala robit teraz, ked sa naucila chodit sa mi nezdalo, ze by to robila. zasla som aj za doktorkou a ta povedala, ze je tam mierna deformita a poslala nas k ortopedovi. dufam, ze na to budu stacit nejake cvicenia... mali ste s tym niekto skusenost?

sakura77
16. jan 2009

ahoj,mojej segry maly tiez mal nejaky takyto problem,dali mu na to specialne vyrobit nejaku ortopedicku vlozku-uvidis u ortopeda-zatial to este nema na sto% ale zlepsuje sa to

petulienka
16. jan 2009

vocko

aj nas maly to ma, on sa aj narodil tak ze mal nozicky trosku dovnutra, ale cvicenim pri kupeli sa to zlepsilo, len ako zacal chodit tak zacina tu jednu nozicku tiez davat dovnutra, myslis ze by som s tym mala ist k lekarovi?

pedroma
16. jan 2009

môj syn (3,5 r.) má - odborne - intrarotáciu dolných končatín. U nás je to zrejme dôsledok nerovnomerného motorického vývoja. Vtedy vložky, dlahy a pod. nepomôžu. Skôr fixujú pre dieťa neprirodzenú polohu, a osoh je nulový, a pre dieťa aj zbytočne traumatizujúci. Nápravu treba hľadať (obrazne povedané) v mozgu. Hovorím o chybe neurologickej, po vylúčení ortop. nálezu.

luciauk
16. jan 2009

vocko, moja malá to mala a hned po narodení dostala dlahy a potom sme cvičili na rehabilitačnom aj doma. časom sa to upravilo.

livia76
17. jan 2009

Určite treba s tým oboznámi%t vášho pediatra-ten vás pošle na odbornejšie vyšetrenie-neurolog, ortoped, snažte sa to nezanedbať - čím skôr, tým lepšie -držím palce 😉

lienka79
17. jan 2009

aj nas maly to trochu robi a kdesi som citala,ze je to uplme bezne u deti a do 3 rokov sa to upravi...

vocko3
autor
19. jan 2009

no snad sa to upravi ako pise lienka. snazim sa s nou trosku cvicit ale uz to nie je ako ked bola mala. moc si nechce dat. uvidime co nam povie zajtra ta ortopodicka. pocula som aj taky nazor, ze dat tazsiu topanku aby to drzalo nozku. my mame lahucke topanky ale nemyslim ze je to preto.

vocko3
autor
20. jan 2009

no tak sme boli u tej ortopedicky, vraj ma nozky v poriadku ale mam ist na nejake cvicenie kde mi ukazu ako s nou doma cvicit a do protetiky dat podlepit topanky nejakou podrazkou, ktora ju bude nutit davat nozky rovno. vraj aj ked su tesne topanky to deti robia, ale ona ma vzdy volno v topanke. akurat ked som jej niekedy narvala este aj hrubu ponozku tak to bolo len tak-tak.

pedroma
20. jan 2009

no ono by asi kazda maminka chcela, aby sa to upravilo ako pise lienka 😉 ...podla mna ma ale prevencia urcite svoje miesto. Ja osobne som "zalarmovala" dr., ked mal maly 16 mesiacov. A tiez sme mali iba cakat 😖 , zevraj stav sa vie upravit, a je to bezne v jeho veku. Az v jeho dva apol roku sme zacali opatovne cvicit, dovtedy som slepo verila v navpravu, a "v lekarsky zazrak" 🙄
Vocko, ake mate cviky, nech porovname...

lienka79
20. jan 2009

tak sa asi zacnem znepokojovat..
ja som sa na to ani dr.este nepytala, nezda sa mi to nejake akutne...len sem-tyam si to vsimnem pri chodzi,hlavne v lete,ked mal kratasky a sandale..ale najblizsie sa jej na to spytam..vdaka za upozornenie...len som pisala,co som si precitala na nete

susik77
20. jan 2009

ahoj, mala to robi strasne dlho, asi od 9 mesiacov, kedy sme s nou chodili za rucicky. boli sme u neurologa, a ma okrem ineho paleocereberalny syndrom-ze ma nezrely mozocek aj probl. s rovnovahou. chodime aj na rehabilitacie. mame cvicit na gymn. lopte, potom chodit po schodoch-ze potrebuje natiahnut achilovky, ze ma skratene. potom sa ma vela zohybat-mame jej dat nieco na zem, aby to musela zdvihnut a ze aby na jar zacala jazdit na trojkolke-pouzivat clenky a udrz. rovnovahu.

susik77
20. jan 2009

inak uz chodi, nozicky vytaca uz menej.

pedroma
20. jan 2009

taaaaak pridam trochu optimizmu 😀 z mojej strany: kludne sa moze jednat o nejaky docasny zlozvyk v chodzi, dieta prislo na nieco nove a skusa, mozno naozaj aj nevhodna obuv k tomu prispieva a pod. Tam niet co diagnostikovat, len ja by som to chcela mat odborne podlozene (skonzultovane).

pedroma
20. jan 2009

susik77...tie achilovky strasia aj mna, brr! A z Vojtom ste uz prestali, alebo ste ho ani necvicili? Nas maly sa naucil bicyklovat az toto leto, ale rovno na malom bicykli, trojkolku odmietal.

vocko3
autor
22. jan 2009

este sme sa nedostali na tu rehabilitaciu, takze neviem co budeme cvicit. nemozem sa tam stale dovolat. je to vraj na teslovej 36. maju nam ukazat co budeme cvicit. ja s nou zatial cvicim tak ze jej rozmasirujem clenky a achilovku a potom kruzim, tlacim hore a dole chodidlo a potom ju niecim steklim po nozicke aby sama vypla tu nozku do spravneho smeru. to je zatial vsetko a uvidim co nam povedia na tej teslovej. taketo cviky mi vraveli este v porodnici ked mala trosku stocene nozky ale potom sme to prestali cvicit, kedze to vyzeralo dobre.

susik77
22. jan 2009

pedroma: my sme vojtovku nemuseli cvicit. asi to nie je take vazne.teraz najviac praktikujeme to chodenie po schodoch a ze ju necham zdvihat predmety. na balone sa jej vobec nepaci.
ako je stary tvoj syn? ja som zvedava, co verca a trojkolka...

pedroma
22. jan 2009

tie masaze su urcite fajn...mne v porodnici ortoped povedal, ze je vsetko z nozkami OK, nic nemusim. Mne sa to vtedy nezdalo, ale zevraj som moc "aktivna". A ked sme potom neskor zacali znova cvicit, tak sa ma rehabilitacna opytala, ci sme necvicili tie jemne cviky uz z porodky, ze vela deti to ma zanedbane, a potom to takto dodatocne dobiehaju 😒

ozaj, este je dobra aj trampolina. Spevnuje svalstvo, a zapaja rozne svaly. Vlastne celkovo skakanie, a aj tie schody.

Maly bude mat tento rok 4.

bibula
23. jan 2009

uz u babetka bolo treba cvicit-ono je to skor take hladkanie,kde dieta instiktivne da nozicku spravne-aj ondrik tomal a o tyzden bolo vsetko v normale.teraz uz len vlozky,hlavne to nezanedbaj,lebo tomoze dopadnut aj krivou chrbticou.

susik77
23. jan 2009

nam prave hovorili ze to nie je ortopedicky problem, skor neurologicky. a ona vlastne zac. mat problem az ked zaxala chodit, predtym bola skor pohybovo dost dopredu. dr. nam povedal, ze je to problem s mozockom-kt. zabezpecuje rovnovahu. ale ze potrebuje akurat dozriet.

pedroma
23. jan 2009

aj u nas je to neurologicke 😠 . Boli sme samozrejme aj na ort. konzultacii, ale dvaja rôzni primari-ortopedi vylucili takuto moznost.
Mame problem aj s recou (dyslalia), a akurat predvcerom nam lekarka tiez "prizvukovala", ze je to nevyzretostou CNS.
Tym, ze dieta hlada rovnovahu takymto sposobom, ma aj zvycajne posunute tazisko: slabsie brusne svalstvo, panva dopredu nahnuta, pliecka zas dozadu,...no a jasne, ze potom je mozna skolioza.

susik77
23. jan 2009

pedroma: presne. mala ma slabe trupove svalstvo...sa cudovali, lebo lezie uz od 7.mesiaca ako drak 😖

susik77
23. jan 2009

u nas to bude asi ten mozocek-teda rovnovaha. inak keca ostosest 😀

pedroma
23. jan 2009

nas zacal stvornozkovat ako 8mesacny. A to skoro az 5,5 mesiaca, potom sa spustil chodit. Do nicoho som ho nenutila, bola som upozornena, ze tym si najlepsie posilnuje cele svalstvo aj pripravu na chodzu, mam ho nechat lozit co najdlhsie. Takze nasi rovesnici uz davno chodili, a my sme stale dreli kolena 😉

susik77
23. jan 2009

pedroma: presne aj u nas-liezla uz asi od 7.mes., ine deti este vobec, oni chodili ale uz v 11.-12 a verca az od 15-tich

pedroma
23. jan 2009

a este spomeniem, ze sme mali (mame?) dla vyjadrenia RHBčnej hypertonus, zvýšené svalové napätie, aj ked je to podla nej len akasi "predbezna dg.", kt. sa casom ( pri nespravnej prevencii) vykrystalizuje do "konkr. dg.".

k reči - aj on keca až-až. Zásobu ma nadmernu. Len je to velmi nezrozumitelna a rychla rec. Rozpravat zacal skoro.

susik77
23. jan 2009

pedroma: aj my mame ten hypertonus. ale ze vraj na clenkoch-ze ich ma stuhnute...ze ak sa jej nepredlzia cvicenim achilovky, moze zacat neskor spickovat

vocko3
autor
23. jan 2009

no my mame zas opak toho hypertonusu, lebo ona ma volne a makka svalstvo. vraj ked bude starsia tak by mala cvicit, bicyklovat a tak... takze aj tie nozky otaca tak lebo ma take volne klby ze jej to ide a uprednostnuje tu stranu. vraveli nam ze je to ako ked niekto dokaze dat ruku aj do druhej strany, no co bude z nej hadia zena 🙂

pedroma
23. jan 2009

vocko3... 😀 , buducnost je ista, angazom v cirkuse. A ja som v nom tajne uz videla hmm...pravnika 😵

Klbiky a väzivo na chodidlach (členkoch) mame volne aj my, vytocime ich do ktorejkolvek strany, tie tonusy sa podla mna tykaju iba svalstva ako takeho. OPravte ma, ak sa mylim...

susik...a cvicite, ci nie? Som zatial nepochopila 😅

susik77
23. jan 2009

pedroma: jj, cvicime od minul. mesiaca-sme mali 1.rehabky.

pedroma
23. jan 2009

aha, no my cvicime trocha dlhsie, a zmeny badam, ale ide to velmi pomaaaly.

Pripoji sa este niekto? So svojimi postrehmi, napadmi, inymi alternativami...