Vytáča vaše dieťa nožičky dovnútra?

vocko3
16. jan 2009

ahojte, chcem sa opytat ci mate niekto skusenost s tym, ze vam dieta vytaca pri chodzi chodidla do vnutra. mne to mala zacala robit teraz, ked sa naucila chodit sa mi nezdalo, ze by to robila. zasla som aj za doktorkou a ta povedala, ze je tam mierna deformita a poslala nas k ortopedovi. dufam, ze na to budu stacit nejake cvicenia... mali ste s tym niekto skusenost?

vocko3
autor
26. jan 2009

dnes sme boli u doktora a teda povedal ze chodi pekne, ze to nic nie je. inak ani raz pred nim nedala nozku dovtnutra ale povedal ze on by to neriesil. poradil mi len ze jej mam davat naopak topanocky (pravu na lavu a tak) na istu dobu, lebo to nuti dieta davat nohu do tej strany ako ma. tak uvidime.

diddi
26. jan 2009

vocko, aj nasa Miuska dava nozky dovnutra...tiez nam ortoped min.tyzden povedal,ze kazde dieta inac udrziava stabilitu a vraj je prirodzenejsie davat nohy dovnutra...samozrejme ak to je v ramci normy....vraj velka kontrola je okolo 2,5 - 3 rokov, kedy dietatku zmizne tuk na slapach a kontroluje sa plochost nohy

susik77
26. jan 2009

baby, nam kazali chodit po schodoch. mala mi prejde tak 1 medziposchodie a potom uz asi nevladze a lezie po kolenach. neviete kolko by tak mohla prejst? zac. chodit na zac. decembra. teda teraz chodi asi 2 mesiace.

diddi
26. jan 2009

susik...to chce cas....to uplne staci kolko ti mala prejde, nase zacali chodit v 16m, teraz maju 20m. a prejdu jedno poschodie...neboj, bude cas ked my nebudeme za nimi vladat 😉

susik77
26. jan 2009

diddi-dik. ja som len nevedela, kolko je dostatocna davka-kedze to mame cvicit 😉

danu
1. nov 2009

martanov • 1d • Dnes o 14:12
Ahojte mamičky, mam sedemnásťmesačného synka a už dlhšie som si všimla že pri chôdzi vytáča obe nožičky dovnútra, síce ich nevytáča až tak moc ale aj tak sa mi to nepáči. Ináč syn mi začal chodiť okolo 13-tich mesiacov.Vedeli by ste mi poradiť, či je to normálne a časom sa to upraví, alebo mám čím skôr vyhľadať odborníka? Ak mate nejaké skúsenosti s nejakými cvikmi, budem rada keď mi poradíte. Vopred Vam ďakujem.

mami.sk • 1d • Dnes o 14:19
martanov - kamaratka ma s 20- mesacnym synom ten isty problem, musia chodit na ortopediu takze ja by som sa na tvojom mieste poradila s pediatrom a mal vy vas poslat k odbornikovi 😉

tomasek06 • 1d • Dnes o 14:42
No my jsme s tím byli taky na ortopedii a doktor se smál, že je to normální, že tak chodí většina dětí a že se to samo upraví. Teď už chodí malý normálně 😉 Dokonce mi říkal, že děti ,co chodí s nohama vytočenýma ven, tak mívájí v pozdějším věku ploché nohy.

tomasek06 • 1d • Dnes o 14:42
Jo, že prý děti tak drží rovnováhu, že kdyby chodili hned rovně, tak by padali na zem 🙂

dididi30 • 2d • Dnes o 16:06
podla mna je to chodenie,ci vytacanie noziciek do vnutra normalne....aj na tak trocha chodi, je to mile 🙂
ale ked nemas istotu, tak zajdi k lekarovi 😉

evisa • 1d • Dnes o 22:01
my jsme taky byly s dcerou u mudry, vtaceni neni az zase takovy problem, vetsina deti z toho vyroste jen pozor na to, aby pouzival nohy soumerne, tzn. neuprednostnoval jen jednu stranu napr. pri chuzi do kopce, nebo aby nevytacel jednu stranu panve. na tohle jsme cvicily s dcerou vojtovku, a prestoze stale vtaci spicku dovnitr, uz cvicit nemusime. musely jsme jen odstranit tu nesoumernost 😉 ale jsem rada, ze jsme na rehabku sly, sama bych si mnoha veci nevsimla

martanov
2. nov 2009

Ahojte mamičky, ďakujem Vam za nazory, ani som nevedela že je už takáto téma, nepodarilo sa mi ju totiž najsť, momentalne sme všetci prechorení, ale určite pôjdem za pediatričkou a uvidim či ma pošle k odbornikovi, nechcela by som to totiž zanedbať, aby sme nemali do budúcna problémy. Ak by ma doktorka neposlala k odborníkovi, tak budem na ňu tlačiť, aby mi aspoň ukazala nejaké cviky na nožičky.

lenusiatko
4. nov 2009

Som rada, ze je tu tato tema, nakolko aj my sa trapime s niecim podobnym takmer od narodenia.
Takze nase doterajsie skusenosti su : neurologia - hypotonicky syndrom, volne klbiky na rukach aj nohach, abnormalna hybnost a akcnost. Plazili sme sa, stvornozkovali, ale o 3 mesiace neskor ako hovoria "lekarske tabulky". Ortopedia - pravidelne cvicenia na overballovej lopticke, posilnovacie cviky na slaby trup kvoli hypotonii. Za ruku sme chodili od 12 ale samostatne az od 16 mesiacov (videla som znacnu neistotu a najma strach), pripisujem to tym vbocenym nozickam. Nakoniec sme skoncili u ortopeda, ktoreho som nahanala 7 mesiacov, aby cosi k tomu povedali. Verdikt tretieho lekara znel : pes adductus (vboceny palec a skratena slacha), navrhnuta operacia (moc nesuhlasim). Nakoniec sme navstivili jednu slovensku kapacitu a tento lekar diagnozu potvrdil, ale povedal, ze pricina moze tkviet v hypotonii, nerovnovahe, nezrelosti mozgu, pripadne nerovnovahe, ktoru si dieta tymto vytacanim vyrovnava. Mame ortopedicke topanky (take tvrde kopytka) a na noc ortezy. Topanky nosime, ortezy sme zavrhli. Takisto mame vela cvicit, posilnovat, otuzovat, vyvijat pohybove a prekazkove aktivity, plavat a operacia ked tak vo veku 4-5 rokov (podla Bermana - tak sa tusim vola). Takze je to cele taka diagnoza - nediagnoza. Vela ludi, ktori nespolupracuju a kazdy si riesi svoje, ale aj tak som rada, ze sme to podchytili a ako tak to riesime. Urcite si vypytajte nazor neurologa, ortopeda a rehabilitacneho lekara a sami si skombinujte svoje riesenie najvhodnejsie pre dieta. Je tu nejaka mamina, ktorej bola navrhnuta aj operacna liecba tohto problemu?

bzucinka
5. nov 2009

Drobcek vytaca pravu nozku viac smerom von...To je ok? Mne pediatricka povedala, ze pokial vytaca von a nie dnu tak je to ok. hm? Ale ma nieco cez rok a chodi za ruku sem tam par krokov sama.

rohacka
5. nov 2009

Lenusiatko - nemame si prave vasu diagnozu, ale velmi podobnu a tiez nam bola navrhnuta liecba operacna. Tiez sme hypotonici, hypormobilita klbov. Vsetky vyvinove milniky pozadu, chodit zacal ako 19 mesacny (korigovane 17-mesacny kvoli nedonosenosti). Momentalny stav je - prepadnute vnutorne clenky az tak, ze chodi az po nich, doslapuje na cele chodidlo, takze capta, niekedy mam pocit, ze aj vytaca nozicky. Chodza je nestabilna, rukami si udrziava rovnovahu, kedze chodidlo ho riadne nedrzi. Neurologicka tvrdi, ze to vyzera na najlahsi stupen detskej mozgovej obrny 😖 , rehabka ze nasledok hypotonie, tazka plocha noha. Nosime ortopedicke vlozky na mieru, kedze ort. topanky na mieru su hrozne tvrde, tak mi to neodporucali. Konzultovali sme v Kosiciach u inej rehabky - tiez tvrdi, ze nasledok hypotonie, svaly jednoducho tu nohu neudrzia, ked sa oprie celou svojou (aj ked musou) vahou. Nas bezny ortoped ho neriesi, mame prist po roku na kontrolu 😕 🙄 😕 Boli sme aj v Ziline - tam spominali tu operaciu. Lenze povedzme si, ze Zilina je operacne pracovisko, takze ako mi povedala neurologicka, oni uz cakaju so skalpelom v ruke.... Hladala som rozne informacie, a stale mi z toho vychadza, ze operaciu NIE - vzhladom k tomu, ze operaciou nozicky predsa neodstrania hypotoniu, ktoru ma vsade, t.j. ked ho zoperuju, tak ta noha spadne naspat. Cvicime Vojtu, loptu, skaceme na matraci, bicyklujeme, cvicime cviky proti plochym noham, masirujeme gumenym jezkom, plavame, zacali sme hippoterapiu. Operaciu zatial neriesim, tiez ju navrhovali v predskolskom veku. Som maximalne sklamana z mnohych premnohych lekarov, ktori neporadia, nevenuju sa, len ma jednoducho odflaknu. Chodim na vlastnu past, hladam na internete, pytam sa, citam. A lekari si navzajom casto protirecia. Asi si mam vybrat, co sa mi z toho hodi..........

jajak
8. nov 2009

moja malá má 15 mesiacov a tiež sa mi zdá, že dáva nôžky trochu dovnútra a potom stále padá, lebo sa podkýňa a dosť padá, mám trochu strach z toho, nemáte niekto taký problém?

lusyla
10. nov 2009

maminky aj moja mala ma 19mes a dava tak nozky,hovorila som to doktorke a povedala ze jej mam doma skusit davat papucky naopak.a povedala ze to casom prejde,lebo ze ta xodza sa stale vyvija,ale to mi uz chodime od 9mes,tak neviem 😒

zelmirka1
13. nov 2009

pridam svoju skusenost, ja som si tiez vsimla ze mayu trochu dava jednu nozicku dovnutra a isla som sa poradit
s rehabilitacnou a nakoniec sme zistili ze ma trochu padnutu klenbu, nabeh na plochu nozku, takze mi odporucili niake cviky, dobra je aj chodza po schodoch, odrazadlo aby sa maly odrazal... a hlavne dolezite je ortopedicka obuv s tvrdou podrazkou /vysvetlila mi rozdiel lebo nie je ortopedicka ako ortopedicka/ a vytvarovanou vlozkou.
Samozrejme kazde dieta je ine, u niektorych sa to strati ale radsej sa poradte skor ci dobre kladie nozku lebo
v malom veku sa to da v pohode ovplyvnit.

danu
16. dec 2009

martin11 • Včera o 20:50
ahoj.poprosil by som vas o radu.mam 14 mesacnu dcerku,ktora zacina chodit.Teoreticky uz by aj chodila sama,ale pri naslapnuti vykrivi chodidla na oboch nozickach do vnutornej strany cim strati stabilitu a rovnovahu.Boli sme u ortopedicky a ta nam odporucila pevnu obuv a pravidelne masirovanie.Ma niekto podobne skusenosti?

paola.o1 • 1d • Včera o 21:08
Ahoj ja mam rovnako stareho syna a robi presne to iste. Zvladne bez padnutia max. 3-4 kroky. Ale podla dr. to samo zmizne. Tak zatial cakame a ked sa nerozbehne po vianociach pojdeme zase k doktorovi.

petra.vavra • 1d, snž • Včera o 23:30
Martin11- to není ortopedický problém, ale neurologický. Radím vyhledat co nejrychleji opravdu dobrého neurologa, nejlépe, který se věnuje i malým pacientům a utíkat k němu, jak nejrychleji to jde. Vím o čem mluvím.

susik77
18. dec 2009

lenusiatko: veronika ma nieco podobne ako vy-tiez neurolog jej napisal , ze ma probl. s koordin., nezrely mozocek a hypot. syndrom. vtaca nozicku.

lenusiatko
19. dec 2009

Ahojte, my sme sa zatial rozhodli, ze operacia nie, sam lekar usudil, ze dieta je vo vyvine, vyzera to "len" na hypotoniu, ja mam z tychto operacii strach, presne ako pise Rohacka, clovek si asi najlepsie pomoze sam. Neskusali ste aj detsku ortopediu na Kramaroch (Rohacka?)

rohacka
20. dec 2009

Lenusiatko - zatial nie, mali sme urcene poradie Zilina, Kramare, Brno, Praha - ak by bolo treba. Zatial sme boli len v Ziline. Boli sme uz aj po roku na kontrole u nasho ortopeda, dostali sme uz aj ortopedicke topanocky na mieru (zatial sa nam vyrabaju), tak uvidime. A riadne ma vykrical, preco sme boli na vlastnu past v Ziline 😖 . Jesitny, ci co? Takze zatial dalsie ort. pracoviska neriesime.

pivarnikova
31. aug 2011

ahojte aj ja mam dcerku ktora mi dava nozicky do vnutra ma 17 mesiacou este nikde sommsnou nebola lebo moja detska lekarka mi nechcela dat papier k ortopedovi ale ja sa velmi bojim ze to neni dobre ona mi hovorila ze ona sama si musi zvyknutt poradte my co mam robit?

andika10
1. sep 2011

@pivarnikova aj bez papiera choď k ortopédovy alebo ki neurol. ja chodím s dcérou k ortp. a dostala vložky a zlepšuje sa to

gaby21
1. sep 2011

@pivarnikova Aj moj maly robi s nozkami to iste, detska lekarka mi povedala, ze mam vymenit topanky a potom sa uvidi, ale zatial ziadna zmena, tak neviem ako dalej. Daj prosim vediet ked pojdes na ortopediu, ze co ti povedali 😖

pivarnikova
1. sep 2011

ok dam ti vediet mne tiez povadal lekarka ze sa to samo spravi uz som sa objednala do kosic a o 2 tyzdne mam is tak som zvedava co tu bude dufajme ze sa stim da nieco robit

syslica
1. sep 2011

Žienky, výmena topánok naopak môže pomôcť. môjmu švagrovi tak "liečili" pes equinovarus pred 32 rokmi 😅 , ale rozhodne treba radšej nosiť pevnú ortopedickú obuv, masírovať a rehabilitovať (sú na to skvelé cviky), veľa jazdiť na odrážadle, chodiť naboso po vhodných materiáloch (tráva, kamienky, piesok, kožušina...) a plávať.
Sysle oba podedili po strýkovi vbočené nôžky a problémy s tým súvisiace: padnutá klenba, hypotónia... robíme všetko, čo som popísala, výsledky sa dostavujú... veľmi pomaly.

badovabarca
15. júl 2012

fiha tak asi sa zacnem aj ja znepokojovat lebo 1 1/2 rocny syn mi tiez chodi s pravou nozkou dovnutra zatial som mu davala papucky naopak a sa mi zdalo jednudobu ze uz fajn ale opat .Kupujem mu ortopedicke alebo ak nezozenieme tak aj normalne z obuvy ale dokupim mu ortop.vlozku teraz ked takto chodi tak sa bojim aby sa mu zase nezdeformovali chodila od tych vloziek su fakt kvalitne a maju riadne vycnelky :O) Tak neviem co robit asi ako kazda mamicka tahat ho po lekaroch sa mi moc nechce :O( Poradite mi cviky ake to cvicite? DAKUJEM
Inak ked sa narodil aj jemu som musela natahovat nozicky v clenkoch bo mal vraj stuhnute od clenku po prstiky ale v 3 mes. nam povedal ortoped ze je to ok .

zuzikkaa
11. feb 2013

@syslica ahoj,prosím ťa ako mám synovi cvičiť s nožičkami - dr. sa zdá že mierne vytáča nožičky dovnútra. Chcela by som niečo začať kým sa vybavíme u ortopéda 🙂
prípadne ak máš nejaký link kde je to popísané,,ďakujem 😅

syslica
11. feb 2013

@zuzikkaa Zuzka, ktorému synovi - staršiemu, či mladšiemu? Mladšiemu skús masírovať nôžky takou loptičkou s výstupkami (chodidlá aj celé nohy) aj a chodidlá môžeš masírovať aj ručne, vždy s trošku väčším tlakom na tú hranu chodidla, ktorú vtáča - ťažko sa to opisuje, ja som sa to učila "za pochodu" od našej masérky Katky v RC Harmony.
Starší nech veľa chodí rôznym spôsobom: na pätách, na špičkách, na vonkajších hranách na vnútorných, aj tak úplne smiešne ako Chaplin... to sa dá veľmi pekne cvičiť hravou formou. Link na cvičenie bohužiaľ nemám.
@badovabarca skús toto hore.

evahalaszova
23. mar 2013

no pisali ate tu dost davno mi mame problemi od narodenia maly ma talipes eqiunovarus boli aj dlahy aj operacia achylovky a caka nas asi dalsia stale mu utekaju prsteky dovnutra ale neviem co mu budu presne operovat nemate niekto stymto skusenosti??? 😨

erikaaaa4
30. máj 2014

@petulienka ahoj prosim ta ja mam rovnaly problem ..ako sa to u vas vyriesilo? dakujem

petulienka
30. máj 2014

Ahoj, casom sa to upravilo a teraz uz ide do skoly a vsetko je ok

babls5
30. máj 2014

Ahoj my to teraz riesime stacia ortopedicke topanky a ono sa to upravi boli sme u ortopeda a vraj to deti mavaju

katkablackthorn
14. nov 2014

@rohacka Ahojky, prosim ta, ako ste dopadli nakoniec s nozickami a diagnozou lahka dmo? My mame asi vsetko rovnako ako vy a zatial sme v setreni. Uplne mam strach. Po psych stranke ste sa vyvijali normalne? Dakujem za odpoved 😉