Vytočená nožička u malej. Ako ju mám napraviť?

valka
9. mar 2009

Dcerke sa pri postaveni na obe nozky jedna vzdy stoci do vnutra (to iste robi aj pri chodzi - zatial nechodi sama, iba popri nabytku). Ked ju volne posadim, nozicku si vzdy da pod seba a sadne si na nu...inak ju ma vsak rovno - doktorka v ordinacii si nikdy nic nevsimla...
mate niektora skusenost? prejde to samo alebo treba ist na ortopediu? ake cviky ste robili, aby sa dietatku posilnili rovnomerne svaly na nozickach? pouzivali ste ortezu? ako to dieta zvladalo?

janulle22
9. mar 2009

ahoj malej vytacel nozku zase ven... rekla sem to dr asi v 10mes kdy chodil za obe ruce a rikala ze pokud se mu to do roka nespravi, ze nas posle na ortopedii, ale nejak samo se mu to spravilo... takze bych zasla za dr at o tom vi a ona rozhodne do kdy vam da cas a pak treba posle...ale treba se to male samo spravi jak zacne vic tapat 😉

denisocka
9. mar 2009

aj nam jedna nožička ide dovnutra (alebo druha do vonka? 😅 ) známa s tým bola na ortopedii,jej syn vtača obe do vnutra a dokyna vravela,že do 2rokoch to je ok,treba pozorovať,že svalstvo je slabe,dieťa ma nožky ešte dosť ohybne. takže ja s tým zatial nikam nejdem

alon111
9. mar 2009

ja som si tiez vsimla ze mala ma vytocenu lavu nozicku do vonku.ja to zatial pripisujem tomu ze tu nozicku davala trochu do vonku aby nezakopavala ked chodila popri nabytku.pokial sa to nezmeni tak pojdem k ortopedicke.

mkr
9. mar 2009

nám se vtáčí pravá nožička jsme z toho docela špatná, musím se na to ještě zeptat dr. jinak my už chodíme a přijde mi, že ji vtáčí když má botičku 😒

denisocka
9. mar 2009

ja som si to všimla,ked som mu skušala jarne topanky,a su mu velke a tam bolo vidno,jak jedna ide dnu

fifinna
9. mar 2009

môj maly sa narodil s vytocenymi nozickami, ale zamnou uz v pôrodnici poslali rehabilitacnu sestru, aby mi ukazala cviky. Cvicili sme asi dva mesiace a napravilo sa to. Cviky boli take obycajne, kruzenie nozickou do jednej strany, potom do druhej a potom ohybanie dnu - von. Myslim, si , ze to treba hned od narodenia cvicit, ze neskôr to uz bude tahsie.

valka
autor
9. mar 2009

fifinna, ako casto ste to robili? teda hlavne asi kolko opakovani?

sakura77
9. mar 2009

no,ja som prave na papuckach pozeral,ze podrazky na patach ma zosliapane dovnutra,cez tyzden behnem k doktorke,lebo fakt neviem,ci je to ok,alebo treba nejake ortopedicke vlozky,tiez som pocula,ze do urciteho veku je to v pohode,ak to nie je prilis,no ale co je prilis? 🙂 tak radsej sa pojdem spytat,nech mam istotu

fifinna
9. mar 2009

valka, moc si uz nepamätam, ale asi dva - tri krat denne a asi som vzdy naratala do pätnast. Tym cvikom sa neda nijako ublizit, takze môzete kludne cvicit, ale ked pôjdete k Dr, tak sa na to radsej spytaj. Pri cviceni jednou rukou malej pridrz nozicku pri clenkoch a druhou rukou ohybaj a toc. Skoda, ze si sa Dr nespytala skôr, ty si si to kedy vsimla ? Mozno je rozdiel, ked sa dieta tak narodi a ked sa mu to stane v priebehu prveho roka. Môj maly to mal kôli zlej polohe v bruchu.

valka
autor
9. mar 2009

ja som si to vsimla uz davnejsie, ked lozila, zodrala iba jednu topanocku (tiez ked sa zacala stavat na nohy, tak jednu nozku trosku divne pokladala na zem)...ale az teraz, ked zacina chodit, je to vyraznejsie...ale ako som pisala vyssie, je to len pri zatazi...v pokoji su rovnobezne otocene...
mam skor pocit, ze ona systamaticky pouziva hlavne druhu nozku a tuto zanedbava...tak snad sa to upravi, ked bude chodit...tiez sa spytam doktorky, ale boli sme pred par dnami na poradni a zabudla som sa na to opytat...a teraz sa mi tam znova nechce ist vysedavat... 😒

fifinna
9. mar 2009

valka, 15 krat na jednu stranu , 15 krat na druhu a 15 krat dnu- von

ivetnaty
9. mar 2009

Aj moja dcérka mala vtočenú jednu nožičku dovnútra hneď pri narodení (zlá poloha v maternici). Ako aj fifinna aj k nám ešte v pôrodnici prišla rehabilitačná sestra, ktorá mi ukázala tie isté cviky ako spomína fifinna. Rovnako sa to upravilo asi v priebehu dvoch mesiacov a teraz chodí pekne rovno. Myslím si, že by sa s cvičením malo začať čo najskôr, lebo keď už bude samé chodiť, zvykne si na tú polohu, s ktorou jej to ide, a cvičenie bude namáhavejšie, námaha dlhodobejšia a dieťa v neskoršom veku už tak ochotne nespolupracuje ako keď je malinké. Pritlač na doktorku nech ťa odporúči ortopédovi, za to nič nedáš, ak bude návšteva u neho zbytočná ako keby už malo byť neskoro. Držím palce.

berynka
9. mar 2009

Valka, naše malá taky vtáčela špičky dovnitř. U jedné nožičky trochu, u druhé více. Při kontrole u dr. v roce a čtvrt jsem jí na to upozornila. A ona, jak to viděla, řekla, že je to normální, každé dítě se učí chodit jinak 😅 . Byla jsem k tomu trochu skeptická, když malá na podzim začala chodit v jiných botičkách, tak to vtáčela ještě víc. Pak se to ale zlepšovalo a teď už ani jednu nožičku nevtáčí 😉 .

zuzik.3
9. mar 2009

Moje dcerka se taky narodila s vtočenýma nožkama, také v porodnici přišla reh. sestra a ukázala cviky. Na kontr. v 6-ti týdnech otroped řekl, že cvičit nemám že se to zpraví.Já jsem v tom ale pokračovala. Teďka stále vtáčí nožky dovnitř, jednu více. Když začala chodit, tak jsem to říkala dětské dr. a ta taky že se to zpraví. Takže čekám a čekám kdy se to konečně zpraví a když ne do 2. let tak už si vyžádám vyšetření u jiného ort. Nerada bych aby moje dcera v dospělosti šmatlala jak to vídám u některých dětí 😒

venddy
9. mar 2009

Náš malej chodí taky se špičkami dovnitř. Jsem si říkala, že to má po tátovi, v jeho rodině se tak chodí,né nijak moc ale manželova mamka taky tak trošku špičkama dovnitř a manža taky. Doktor na to nic, jak si prý začne zakopávat o ty špičky, že ho to samo donutí ty nožky dávat rovně. A taky mi poradil ať mu obouvám boty "na kozu" , což znamená, že mu dáme boty obráceně, levou na pravou a naopak. Ale to podle mne blbost, to bych nedělala.

zuzik.3
9. mar 2009

venddy, to nám taky poradila dr., zkusila jsem, malá neudělala ani krok, začla se rozčilovat a sundala si je 😖

valka
autor
9. mar 2009

to mi pride ako uplne odveci rada - to musi deformovat nozicky a o zmatku v detskej hlavicke ani nehovorim 😖

venddy
9. mar 2009

no jasný, to doktor asi řekl jen aby něco řekl 🙂

misule9
10. mar 2009

ahoj holciny, mame bohuzel s malym stejny problem,dost jsem se o to zajimala a vsichni starsi a zkusenejsi kolem nas vcetne doktora, ke kteremu chodime na kycle se shodli na tom,ze se jedna o ploche nohy..ja na to jako dite trpela take,stejne tak i muj manzel a verte nebo ne,chodime oba uplne normalne,ploche nohy uz nyni nemame,sice u me je jiny problem,mam je do o,ale to je zas jina kapitola,ze 😀 ..takze budte v pohode,urcite se to casem samo srovna,delame na to take cviky,maly uz tedy delsi dobu chodi,ale zatim se to fakt nezlepsuje,spis naopak...nejhorsi vzpominka z detstvi, jak moje tak i manzelova,je ale bohuzel zrovna na cviceni proti plochym noham,kdyz jsme museli v lete chodit na boso venku po kamenech nebo jezdit nohama po cinkach a pridrzovat se pritom jen rukama,no to byla bolest,to se neda popsat, kazdopadne jsme to prezili 😉 ..jo a jeste,jak rika muj tatka,za jejich casu se pry kvuli plochym noham davala modra knizka a chlapci nemuseli tudiz na vojnu,tedka je to tedy uz pase,ale kdyby nahodou,tak bude nas malej v pohode 😉 😀 ..chce to brat hlavne v klidu a zbytecne se nestresovat,podle me jsou i horsi veci,no ne? 🙂

venddy
10. mar 2009

Jasné, souhlasím 🙂

mata2
10. mar 2009

aj moj jakub sa narodil z vytocenymi nozickami /kuk album tomi a bubo,posledna fotka/,tiez som s nim cvicila ako fifina,ale nepomohlo,to,nozicky mu uz 3x operovali 😖
dr.v porodnici len pokojne mavli rukou,ze to je bezna diagnoza,kopec deti sa rodi s vytocenymi nozickami a napravi sa to cvicenim..... 🙄
baby jedine ortoped vam povie,ci je nozicka ok,alebo nie.ja by som sa na pediatra nespoliehala.
milkove nozicky sa mi tiez nezdali,pediater stale ze je to ok a ortoped urcil diagnozu calcaneovalgi /chodidlo sa da pritiahnut skoro az k predkoleniu/,je treba cvicit a nosit v topankach pätne misky 🙄 .
detska nozicka sa vyvyja velmi rychlo,takze ak je nejaky problem,je najlepsie zacat to riesit cim skor. 😉

kachne23
10. mar 2009

ahoj, my měli vytočenou jednu nožičku ven, rehabilitační radila nechat ho buď venku v pevnejch botech, nebo doma naboso, že je to lepší něž nějaký bačkůrky a je fakt, že se to docela zlepšilo..

tomasek06
12. mar 2009

My jsme měli stejný problém a byla jsem s tím dokonce u ortopeda a ten se smál a říkal že je to naprosto normální, protože děti nemají ještě tak dobrou stabilitu a pomáhají si tím aby mohli chodit. Kdyby chodili hned rovně tak padají na zem. Bu děti vtáčí nohy ven nebo dovnitř. 😀

j.a.n.u.s.
12. mar 2009

tomasek souhlasim.....

nase to ma taky, doma na boso normalne(jakz takz), ale venku v botech - dovnitr!

vija2
12. mar 2009

aj moj mal vbočené nohy ale len prvé 2mesiace po narodení kvôli malej maternici potom dostal dlahy a pekne sa to narovnalo teraz beha jedna radosť ale bolo to psychicky náročné vidieť svoje dieťa v sadrach hned v druhý den po narodení ☹ .....v každom prípade treba isť k ortopédovi aby on posúdil čo je najlepšie pre dieťa...

fru.fru1
12. mar 2009

ahoj můj Kubík se také narodil s vtočenou levou nožičkou a rehabilitační sestra řekla,že to bude o,k,boužel neni,v šestém měsíci jsme zjistili,že na ni nereaguje a dost jí zanedbává(reaguju na valku),dr,řekla,že je to u takhle malého dítěte zcela normální,ale mě se to nezdálo a jela jsem bez doporučení k ortopedovi a ten nás hned hnal do nemocnice,kde nás měsíc na to hospitalizovali a zjistili 40% ochrnutí ☹ .Boužel se to už nespraví,ale cvičíme vojtovku a díky ní chodí.
Určitě to Valko nenechávej jen tak a zajdi za ortopedem,když budeš mít štěstí a nic to nebude,budeš mít aspon klidné svědomí,že jsi to nenechala náhodě.

tomasek06
13. mar 2009

Ahoj fru fru! Nám se to projevilo až jak začal chodit. A hlavně ji vytáčel jen v botách. Neměli jsme to od narození.

valka
autor
13. mar 2009

tomasek, tak to je u nas rovnake...prejavuje sa to az teraz, ked zacina chodit a iba na jednej nozicke...si ma ukludnila.🙂

frufru, urcite sa na to opytam, len ma zaujimalo, ci treba s tym utekat alebo mozem pockat do dalsej poradne...zatial jemne s nou cvicim...

nursik
13. mar 2009

Máme jednu nožičku vtočenou, svalovou hypotonii od 16. měsíců chodíme na rehabilitace, k dětskému neorologovi a na ortopedii, ale nijak výrazně se to nelepší.

mkr
13. mar 2009

my vtáčíme pravé chodidlo,a už jsem přišla na to z čeho to má jak jí nosím na boku, tak se tou nožičkou jako by přidržuje, zakulacuje, budu se muset na to zeptat dr., jestli se to zpraví nebo ne