Zapálené očká u novorodenca

milka1978
6. júl 2012

Ahojte maminky. Mám doma 4 dňové novorodeniatko. Už v pôrodnicni mal chlapček zapálené očká. Išiel mu z nich taký zelenkavý "hlien". Môžete mi niečo odporúčiť čo je najvhodnejšie pre takéhoto drobca? Počula som, že pomáha kvapka materského mlieka do každého očka, ale ako často kvapkať? A ak nezaberie? Ide víkend a k lekárke ideme až v pondelok. Ďakujem za každú radu.

jennyka
6. júl 2012

@milka1978 ja by som sla na pohotovost. podla mna to neni sranda u tak maleho drobca. mu to pozru po pripade vycistia a daju masticku resp kvapky. nebojis sa ze sa to moze zhorsit cez weekend? 😒

bonaquaba
6. júl 2012

@milka1978 no ak mu hnisaju ocka tak nema este vyvinute slzne kanaliky,moje dve deti to mali a ani materske mlieko ti na to nepomoze, iba to,ze sa mu tiekanaliky vytvoria,moja ajmladsiato mala do jedneho roka a chodili sme to preplachovat ku ocnej vodou bola som tam asi dvakrat a potom mi povedala,ze akjejto bude stalehnisat,tak jej to musia prepichnut,ale nastastie to nebolo potrebne,lebo ako sme sa objednali naprepich tak sajej to zjednehho dna nadruhy upravilo a prestalo hnista
takze nezufaj je to normalne a dietatku sa to same vytvori tiekanaliky a upravi ajbez prepichovania,len si budesmusiet chvilu zvykat na to,ze ma ten hnis a cistou vreckovkou mu to utierat, si topresne pamatam akoby to bolodnes,ale to prejde nicoho saneboj
aeste pomahaju ocnekvapkkyh predrobcov to tidr predpise

maslenka47
6. júl 2012

@milka1978 Na vycistenie ocka mozes pouzit borovu vodu, kusok na vatu a pretriet aj par krat denne. Ak chces nieco s antiseptickym ucinkom tak ophtalmo-septonex 1-2x denne po kvapke. Oboje sa da kupit v lekarni bez receptu. Ale ak to je zelene, urcite by som navstivila lekara, moze tam byt silnejsi zapal a potom bude potrebovat normalne lieky.

lili777
6. júl 2012

@milka1978 obe moje deti mali tento problém po narodení. Ak nejdeš zatiaľ lekárovi, tak odbehni do lekárne kúpiť Ocuflash kvapky alebo Opthalmoseptonex. Je to na dezinfekciu oka bez predpisu. Vyskúšaj a ak to nepomôže alebo je to vážnejšieho charakteru, tak k očnému a ten ti predpíše ATB kvapky, preliečiš a bude pokoj. Síce moji to mávajú často, ale sú väčší a to sú infekcie zo škôlky, ktoré vždy dostanú obaja postupne, lebo sú vysoko infekčné

lili777
6. júl 2012

@milka1978 tak odveci - nemáš to nejako blbo v tom svojom profile, že v novembri čakáš bábo a teraz má 4 týždne?

milka1978
autor
6. júl 2012

@jennyka jemu to v pôrodnici troška ustúpilo a ten "hnis" už tiež nemá no aj tak na víkend mu nejako očká ošetriť musím a neviem či le vytieranie pomôže. Teraz má očká čistučké ale troška opuchnuté, no chcem mu to zmierniť aby ich aj bez problémov otvroil ... takže myslím, že pohotovosť nebude nutná ... ja som to asi zle napísala

milka1978
autor
6. júl 2012

@lili777 😀 čakala som, že si to nikto nevšimne 😀 je to synček mojej švagrinej o ktorom píšem ... akurát dnes sa vracia z pôrodnice a preto nevie ako ďalej s očkami a preto zisťujem 🙂

lili777
6. júl 2012

@milka1978 ak by bol nejaký vážny problém, v pôrodnici ho podchytia. Je to bežný zápal možno od maminky po pôrode. Ja som mala infekciu a obaja potom toto. Takže tie kvapky z lekárne by mohli stačiť. nech skúsi a ak nepomôže, v pondelok očnému

skoricaxx
6. júl 2012

Ahojček
no mi mame 3mesiace a tiež sa s tým boríme od narodenie stale dokola trochu sa to upravi a zase znova už sme mali aj antibiotika od očnej trochu sa upravilo ale stale sa to vracia.....dva dni vyzera že sa to zlepšuje a opäť nanovo....

beronsche
6. júl 2012

@milka1978 Babatka maju casto upchate slzne kanaliky, slzicky im neodtekaju, hustnu a to je velmi dobre prostredie pre bakterie. Casom by sa to malo upravit same. Ocka mozes cistit cistou vatou namocenou v prevarenej, vychladnutej vode. Nikdy nepouzivat ten isty kusok vaty na obe ocka! Ja osobne by som babu bez konzultacie s lekarom nedavala nic ine. K lekarovi je urcite potrebne zajst, ak je ocko napuchnute alebo zacervenane.
Inak tiez mame od narodenia tento problem s pravym ockom. Mala ma zase antibioticke kvapky, ale velmi sa to nezlepsuje.. 😝

janinah
6. júl 2012

@milka1978 robte ako píše lili o 14,21....je tu už tema o očkách,aj tam sa dočítaš,aj masáž slzných ciest odporúčam......mat. mlieko nicmoc,niekedy sa dávalo,lebo je sterilné,ale je to mlieko a teda kysne...

vierkasteffi
6. júl 2012

@milka1978 zrejme to budu nepriechodné slzné kanaliky aj my sme to mali chod s tým čo najskor k lekarke nam to prepichli v nemocnici a bol pokoj 😉

kucanka
6. júl 2012

Nášmu drobcovi sa v pôrodnici tiež zapálilo očko. Sa mi zdá že to bola tak na 5. deň a kázali nám na to dávať Ophtalmo-septonex. Aspoň štyrikrát denne. Samozrejme dávať preč hnis keď tam má. A po pár dňoch to pomohlo.

mirkakab
6. júl 2012

@milka1978 ahoj, moja dcera to mala tiež, nepomohlo nám vôbec nič, ani materske mlieko, ani masáže, ani kvapky, proste nič. 2x jej to prepicovali a potom bol už pokoj. ked má zelený hnis, to budu zacpate kanáliky, aspon my sme to tak mali. do pondelka vydržíš, na pohotovosti ti aj tak nič nedaju, to treba isť k očnemu.

janinah
6. júl 2012

len upresním,slzné cesty sa neprepichujú,to sa len preplachujú a teda spriechodňujú,ale robí sa to ihlou,tak to vyzerá ako prepichnutie

andrejka1983
6. júl 2012

@milka1978 vyskušaj uvarit harmančekový čaj, a ked už nebude horuci ale ani studený tak s ním pretieraj hnisave očko,namačaj si to to na odličovací vatový tampon, alebo vreckovu a vytieraj hnis z očka smerom von, každe pretretie nový tampon, pretieraj každu polhodku hodinu, a potom pomaly uberaj........a do 2-3 dni nebude po hnise ani stopy, harmanček pomaha aj ked sa ti očko zalepí hnisom a nemožeš ho rozlepi, tak len potieraj s teplým harmančekom a za minutku očko otvorí....mam to odskušane na malej 😉

z liekov potom očný framykoin, ale ten je len na predpis 🙂

tinika
6. júl 2012

@milka1978 ahoj moj to mal na jednom očku, brali sme kvapky a mast zabrali potom sa to este raz vratilo,
a borova voda na čistenie

milka1978
autor
6. júl 2012

dakujem Vám všetky mamičky za rady ... ak to bude horšie ideme jednooznačne na očne dakujem ešte raz

janinah
6. júl 2012

@andrejka1983 harmanček sa dnes v očnom už nepouýíva,vie to byť dosť silný alergén,ak niekto bude skúšať,tak opatrne 😉

tinika
6. júl 2012

sme boli aj preplachovat nastastie len raz

lucka1987
6. júl 2012

@milka1978 vzdy ked som prikladala, tak som mu aj kvapla kvapku a pomohlo.. aj u lekarky sme boli a ta len mliecko odporucila. potom sme aj kvapky mali ale to neskor

ginepra
6. júl 2012

suhlas s @kucanka + mat. mlieko

andrejka1983
6. júl 2012

@janinah neviem, može byt , je to individuálne 😉 ...no ja naň nedam dopustit, harmanček vyliečil mojej dcerke 3x zapalene hnisave očko, a tiež ked sa nemože vykakať, dam vypiť 2-3 šálky harmančekoveho čajíka v priebehu dna a do večera alebo na druhý den je pekna stolica a bezbolestna 🙂 takže ja som s nim maximalne spokojna 🙂 🙂

winona24
6. júl 2012

@milka1978 my sme si tym tiez prešli ... Je to dost častý problem u babatiek... rozhodne to chce očného lekara... my sme teda nieco nechodili k ocnemu... Ale potom s to same I
ukludnilo.... zápal najčastejšie vzniká pri nepriechodnosti slznych kanalikov ... niekedy to konci az preplachom slznych kanalikov..

Používali sme kvapk od očného ktorými sme vyplachovli oči a cistili ich

milka1978
autor
6. júl 2012

harmanček neodporučili ani nám ..... vraj je veľmi alergický a môže vzniknúť alergická reakgcia ... preto skúsim asi najskrôr materské mliečko a potom ak nepomňže tak ophtalmoseptonex kvpaky ... dúfam, že niečo zaberie