Zaslzené očko u 4 mesačného bábätka. Čo s ním robiť?

andy
27. mar 2007

Ahojte, máte prosím niekto skúsenosť so zaslzeným očkom u 4 mesačného bábätka? Malý má zaslzené očko a v kútiku hnis. Prvýkrat sme na to dostali kvapky, ktoré hneď zabrali, ale pár dní po vysadení sa nám očko zaslzilo opäť. Som z toho nešťastná, doktorka povedala, že pravdepodobne budeme musieť ísť na preplachovanie slzného kanálika ... bojím sa však toho, lebo vraj je to veľmi bolestivé. Ak máte s tým dakto skúsenosť, poraďte prosím. Ďakujem!!!
PS. Ak sa to tu už diskutovalo, prosím dajte mi odkaz na diskusiu. Ďakujem.

stamion
7. apr 2010

tak harmanček som doma nemala,ale mala som repík tak som uvarila čaj a tým mu očko potieram uvidím ako mu to zaberie, ďakujem vám babenky za vaše rady 😉

monik76
7. apr 2010

ja teda po vlastni zkusenosti bych co nejdrive sla na ocni nas doktorka porad uklidnovala ze to do pul roku prejde a nic a nakonec jsme v 8 mesicich absolvovaly 2x sondaz a 2x pruplach protoze to mela srostle takze my bysme mohly kapat a potirat porad dokola a stejne by se nic nelepsilo a cim je dite mensi tim lepsi pac u nas ten prvni pruplach byl desnej na to kdyz si vzpomenu beha mi mraz po zadech ale to bylo hlavne naprostou nezkusenosti doktorky

kika25
8. apr 2010

My sme boli na preplachu ociek pri oboch deticiek, so syncekom dokonca minuly tyzden a odvtedy mame pokoj...odporucam navstivit ocneho lekara co najskor, pri slzeni a najma pri hnisani ociek...

teuska
11. apr 2010

caute , potrebuvala by som od vas povzbudenie. My sme boli na prieplach ociek v piatok. Bola som sice na chodbe, ale aj tak to bol pre mna hrozostrasny zazitok. Malemu museli robit aj sondaz. Povedali mi, ze sa nepodarila a mame prist o 2 tyzdne znova. Ja sa toho strasne bojim, stale na to musim mysliet.

monr
11. apr 2010

teus, to chce kľud, malej sondovali prvýkrát v troch mesiacoch, dokonca som ju pri tom držala a dívala sa, ako to robia.
a potom ešte 2x v Bratislave, a ideme zas. Je to nepríjemné, človeka to trápi, keď mimi plače, ale zas ber to tak, že pokiaľ to pomôže a nie je nič horšie tým našim deťúrencom, tak nech robia lekári, čo musia.

teuska
11. apr 2010

No to mas pravdu, naozaj je dobre, ze mu nie je nic horsie. Len to ma trapi, ze preco to musia opakovat. Vy preco musite ist znova? Pozeram, ze ma uz skoro 9 mesiacov? Vratilo sa jej to? Citala som, ze tymto vacsim detickam to robia uz pod narkozou. Preco?

cikyta
11. apr 2010

Ahojte.
Mám ročnu dcerku.Raz jej už robili sondáž s tým,že vraj je to OK,len má možno užší kanálik...
No stále jej slzia očká 😢 Doma vôbec.Len ako výjdeme von.Je jedno,či je zima,teplo,vietor,bezvetrie 🙄 Stále je uslzená.
Pediatrička káže len bylinky.(tie vobec nepomáhaju!),aj mastičky všeliake(no aj tie su nam na dve veci)
Co mám ešte robiť??? 😢

cikyta
11. apr 2010

Narkozou? ☹ No z bohom!

teuska
11. apr 2010

No neviem, ja som to citala tu na koniku. Tak to mozno nie je pravda. Nechcem ta strasit.

adrika3800
11. apr 2010

Pokiaľ je dieťa staršie,už sa to robí pod narkózou,nakoľko ho už neudržíte,aby sa nehýbalo,už má viac sily ako keď bolo maličké.My sme to síce neabsolvovali,ale uvidíme časom,lebo máme jeden kanálik zúžený,takže,ak budú problémy,asi nás to neminie.

cikyta
11. apr 2010

Teuska-ono zase možno je tá narkoza aj lepšia,lebo také velké bábo zaživa trápiť a doslova s ním na stole bojovať...aj ked je zviazane,je hrozne 😔
Ved my ešte uvidíme.Nám vraveli,že po roku by to malo prejsť.Rok má za 15 dní 😒 a zatial žiadna zmena,žiadna sláva 😒

adrika3800
11. apr 2010

cikyta,keď to doma nemá ale vonku hej,nemôže to byť nejaká alergia?Aj mne vonku niekedy slzia oči,hlavne,keď fúka,ale nieje to časté.

cikyta
11. apr 2010

Len nechápem,že ked nám to prepichovali,vraveli,že je to iba zužené a takže je to OK.
To som nevedela,že to bude furt slziť! Myslela som,že tým sondovaním sa to upraví.
Som z toho jelen.
Nechcem byť prehnane "dolepená",ale ani nič zanedbať!!!Oči su oči! 😢

cikyta
11. apr 2010

Mysleli sme aj na alergiu,aj kled vyšetrenie sme na to nemali žiadne,no zaujímave,že jej to slzí na slniečku,v snehu,proste je jedno,aké je ročne obdobie a stačí,že len prejdem od vchodu do druhého po vonku nejakých 30m a už v nutry slzy...a červené okolo očiek.

adrika3800
11. apr 2010

No ja neviem,či to nebude alergia.Povedz doktorke,nech Ťa niekam pošle !

cikyta
11. apr 2010

No 1.jula máme kontrolu,ale možno sa nahnevám aj skôr. 😉

lin18
12. apr 2010

Ahoj holky...chci se zeptat...jak se pozná, že je kanálek zúžený nebo ucpaný? Malej měl zatím dvakrát zahnisaný očičko...vždycky to přešlo do dvou dnů po kapání Kanamycinu. Ale když brečí tak mu z toho oka normálně tečou slzy...to by snad netekly kdyby byl ucpaný slzný kanálek, ne?

teuska
12. apr 2010

Lin mojmu malemu tam tie slzicky stoja v kutiku ocka a neodtekaju.

adrika3800
12. apr 2010

Kanálik býva upchatý väčšinou len u novorodencov,majú stále zahnisané očká.Vtedy sa kanáliky prepláchnu,niekomu stačí raz,niekomu treba viackrát.Potom ako dieťa rastie,rozširujú sa aj kanáliky,čiže pravdepodobnosť,že aj väčšie dieťa môže mať upchatý kanálik je skôr mizivá.Slzy stekajú cez kanálik do nosa stále,čiže pokiaľ by bol upchatý,zostávajú v kútiku a hnisá to.Pokiaľ je kanálik iba zúžený,môže to spôsobovať častejšie slzenie očka,napr. pri veternom počasí,pri nádche.Ale tiež ako dieťa rastie,by sa to malo časom vyriešiť aj samé.
Pokiaľ dieťa plače a stekajú mu slzy z oka,to je podľa mňa normálne,veď aj ja,keď plačem,tak mi tečú slzy,lebo ich je nadmerne veľa a všetky nestačia asi stekať cez kanálik 😀

adrika3800
12. apr 2010

Lin,pokiaľ vám kvapky zaberajú,tak to nieje upchatý kanálik,zrejme tam mal pomnožené baktérie a tie spôsobujú hnis.Doktori aj po preplachu naordinujú bábätku kvapky antibiotiká,lebo sú tam nejaké baktérie.

lin18
12. apr 2010

Holky děkuju za odpovědi a hlavně za uklidnění. Je pravda, že malej si občas při přebalování do očička načůrá...tak to má asi z toho 🙂. Já vím jak strašně řval při očkování a propichování kanálků bych asi psychicky neustála 🙂

monik76
12. apr 2010

holky my jsme mely ucpany slzny kanalek a kapky ATB nam vzydky pomohly jen na chvili a po nejake dobe se nam to vzdycky vratilo a nakonec jsme stejne musely na sondaz a pruplach ☹

teuska
13. apr 2010

viete co nechapem? Ked je ten kanalik upchany a sondaz a prieplach sa nepodaria, treba prist znova. Co sa v tom kanaliku zmeni, aby sa to podarilo? Upchany je podla mna stale rovnako.

adrika3800
14. apr 2010

A čo je to vlastne tá sondáž?My sme boli iba na preplachu.A ja som bola pri tom.Ani mi nepovedali,že mám odísť a ani by som neodišla,dokonca naposledy,keď mu to robili,mal skoro 6 mesiacov a pridržať ho,to už bola fuška,takže som aj pomohla,aby sa ani nemykol.Neviem ako sondáž ale preplach podľa mňa nebolí.To je len dieťatko vystrašené,že sa nemôže hýbať a že mu svietia do oka.

iluss
14. apr 2010

nám dělali sondáž očního kanálku 3x, moje malá to měla hodně ucpané. Jednou dokonce doktorka na to musela volat primáře, protože jí to vůbec nešlo, jak to malá měla ucpané.
Sondáž je, že vezmou takovou jehličku a strčí jí do vnitřního koutku očička a jakoby ten kanálek prošťouchnou a pak tam stříknou takovou tekutinu, aby to propláchli.

monikapalo
15. apr 2010

Ahojte mamicky, takze zakrok mame za sebou, vcera sme boli u ocnej lekarky prepichnut , resp. precistit slzny kanalik, bola som pri tom , nebolo to nic pekne pre mna ako pre matku, maly trochu pistal, potom plakal a nakoniec z toho vsetkeho pekne zaspal, Dostali sme kvapky, o tyzden ideme na kontrolu, verim, ze sa to zlepsi. 😒

monikapalo
15. apr 2010

Stamion, prepac, ze som sa neozvala, akosi som dlhsie nebola pri pc. Takze maly mal skor stale zaslzene ocko, hnis bol iba po dlhsom spanku, alebo po placi. Ziadne opuchy, ani zapaly, chvalabohu. Ale uz to trvalo dlho a nepomahala ani borova voda, ani Oftalmo, ani antibiotika.

vichy77
15. apr 2010

Sonadaza prieplach slzneho kanalik. Dieta najprv dostane kvapky na znecitlivenie (Benoxi), ako velmi pomozu to neviem, dietatu sa do slzneho kanalika vstrekne roztok (zvycajne klasik. fyziolog) a ak sa roztok vracia spat kanalikom, moze aj s hnisom je kanalik upchaty. Vtedy nastupuje na rad sondaz a to tak, ze do s. kanalika sa vpravi sonda (vyzera to ako dlho ch. ocelova tenucka spilka) a ta sa zasuva do kanalika aby sa chlopna otvorila, resp. prerazila. Potom sa opat vstrekne do kanalika roztok a skontroluje sa tym uspesnost. Ak je chlopna otvorena, voda nejde spat, ale dieta ju prehlata. Ak je zatvorena, pridete este na dalsi x a robi sa to este raz. A co najskor, chlopna je uz o nieco narazena aby opat uplne neuzatvorila. Mozno by sa to dalo vse na 1x, ale bolo by to velke trapenie pre babatko. U vacsich deti sa to robi pod narkozou, bo sa uz moc mikaju.
Samotny prieplach neboli, ale sondaz aj hej, ale trva to len chvilocku a hl. placu, lebu sa nemozu hybat.

adrika3800
15. apr 2010

iluss,to čo si Ty opisovala je preplach,to robili aj môjmu a keďže sa podaril,lekár napísal do karty "od sondáže upustené".
vichy77,ďakujem za info a dúfam,že my to nebudeme musieť absolvovať.

petronelie
15. apr 2010

Ahoj holky,
našemu Davčovi slzelo očičko od porodnice, takže nám mudra dala kapky, kapala jsem mu tam asi troje, pak jsem zkoušela heřmánek, mateřské mléko...nic nepomáhalo. Když mu byl měsíc a dva týdny, absolvovali jsme průplach, ale za měsíc se to vrátilo, takže jsme šli na průplach a sondáž, dostali jsme atb kapky a udělali výtěr, kde zjistili zlatého stafylokoka, poslali nás k dětské, která udělala výtěr z nosánku a měl to od toho. Teď, když má rýmu, tak mu jedno očičko slzí a prý se to srovná až někdy v předškolním věku. Takže pokud máte s očičkama problém, doporučuji zjistit příčinu, tj. udělat výtěr, zda celý problém nepochází z nosánku.
Jinak ty, co čeká průplach, já z toho tři dny nespala, nakonec jsme to s malým oba dobře zvládli. Hlavně, že to pomůže.
Byli jsme v Praze 4 - Krči u paní dr. Pelikánové.

Hezký den