Zaslzené očko u 4 mesačného bábätka. Čo s ním robiť?

andy
27. mar 2007

Ahojte, máte prosím niekto skúsenosť so zaslzeným očkom u 4 mesačného bábätka? Malý má zaslzené očko a v kútiku hnis. Prvýkrat sme na to dostali kvapky, ktoré hneď zabrali, ale pár dní po vysadení sa nám očko zaslzilo opäť. Som z toho nešťastná, doktorka povedala, že pravdepodobne budeme musieť ísť na preplachovanie slzného kanálika ... bojím sa však toho, lebo vraj je to veľmi bolestivé. Ak máte s tým dakto skúsenosť, poraďte prosím. Ďakujem!!!
PS. Ak sa to tu už diskutovalo, prosím dajte mi odkaz na diskusiu. Ďakujem.

vendenberg
18. jún 2012

Tiez mam obsiahlu skusenost, mozno niekomu pomoze:

1.dieta:
Stacilo cistit chladnou prevarenou vodou od kutika smerom von, a potom kvapkat materske mlieko.

2.dieta:
Cakalo sa 3 mes. ci sa nezlepsi, ale nedostriehla som masirovanie pri koreni nosa (pri vnutornom kutiku oka) - co by to pocas tych 3 mes spolu s kvapkanim materskeho mlieka mohlo upravit.

Mala hnisavy vytok, zlepene mihalnice a tzv "slzne jazrieko" (slzicky sa zbieraly na oku - neodtekali dobre).
Dostala som odporucanie na prieplach.
Ocna predpisala Pamykon (antibiotika, kedze okrem upchateho kanalika sa rozsirila aj infekcia do oboch i, co som zistila az potom).
Hnisavy vytok na jednom ocku po dobrati antibiotik (5 dni) neprestal, cistila, kvapkala mlieko a nic. Dnes sme boli na prieplachu, mala tam prekazku a prisli sme v hodine dvanastej, pretoze ju ledva prepichla (keby sme isli neskor, musela by prieplach absolvovat viackrat).

Bala som sa prieplachu na Kramaroch (uz pri objednani sa mi nepacila sestra a plus mame zlu skusenost s neterou, no moja pediatricka tvrdila ze iba tam to robia najlepsie), predsalen je to nemocnica a nie to tak osobny pristup, ale:
nasla som, ze byvala primarka z Kramarov MUDr. Fisherova, ma sukromnu amblanciu na Gercenovej, spravila mi to na pockanie (15 eur), mala poplakala, ale uz som pocula aj horsi plac (ked som nestihala dat jest). Som rada ze som tam isla.

Este rada, prieplach je najlepsie robit tak hodinu pred kojenim. cerstvo najedene dieta moze zvracat, a hladne moze zbytocne plakat, takto aspon skonci prieplach, pomojkate a date dietatu jest, zaspi a je to uplne kludna akcia. Komu hrozi prieplach odporucam takto nacasova a ist k MUDr.Fisherovej.

A este by som chcela doplnit, cim mensie dieta tym mensia sanca, ze sa prekazka nebude dat prerazit a ze z toho bude mat traumu. Ale aj po prieplachu musim masirovat aby sa nezrastlo znova.

Ale zatial, mala dnes cely den (rano robili preplach) je nadmieru spokojna, koncne pokojne spala, pozorovala vnemi. Ako by mi vymenili nervoznesiu dieta za uplne spokojne. Takze som si uvedomila, ze preplach desi rodica, ale malej sa evidentne ulavilo. Neviem ako to bolelo ju ked to mala upchate, jednoznacne bola dnes omnoho pokojnesia.

laurinka98
19. jún 2012

prispejem aj ja , malemu tiez od narodenia zacalo lave ocko hnisat, myslela som si , ze prievan. zacala som mu to utierat harmancekovym cajom a mala som pocit, ze je to lepsie,ale nebolo a ocko zacalo este viac slzit.isli sme na ocne a dostali sme antibioticke kvapky, po tyzdni nepomohli a vratili sme sa na kontrolu. lekarka urobila preplach slzneho kanalika a ze je upchaty, dostali sme dalsie kvapky a mali sme masirovat vnutorny kutik.nepomohlo ani to,tak na dalsej kontrole nam to zase preplachom uvolnila.musim povedat, ze pri prvom raze maly sa len trochu pomrvil, lebo sme ho vyrusili zo spanku , na druhy raz plakal trochu viac,ale nic dramaticke. teraz je vsetko s ockom v poriadku, asi to treba riesit co najskor.

red.miky
19. jún 2012

Nevím, jestli to už tady někdo psal, ale když má naše malá uslzené očičko (většinou pravé), tak jí ho čistím odvarem z černého čaje. Poradili nám to na jedné přednášce a musím zaklepat - pomohlo nám to. 🙂 Ale asi je důležité to zachytit v začátku.

simulienka24
23. nov 2012

Mamičky,dufam ze niektorej moj prispevok pomože, my sme sa tiež trapili dost dlho (4,5mesiaca!!!) s hnisavými očičkami, boli sme u troch lekárok a dodnes dakujem Bohu, že sme očko preplachnut nedali! Nase prblemy zacali da sa povedat uz v nemocnici, to som si vsimla ze mala ma obcas v ocku taky belavy sekretik,ale este nebol hnisavy, ked sme prisli domov tak po 3tyzdnoch sa jej to zhorsilo, sekretik sa zmenil na výrazny hnisavy žltkasty tvoril sa jej cca kazdu hodinku. To som v lekarni kupila oftalmo septonex a kvapkala, nepomohlo o par dni sme sli k pediatrovi dal nam oftalmoframykoin, tiez moc nepomohlo len trosku alebo na par dni ale len co sa tyka zmeny vzhladu sekrecie,teda sekret bol menej hnisavy,ale pretrvaval stale, uz vtedy sa pohravala s myslienkou ci dceraka nema nepriechodny kanalik,ale nakolko pracujem v oblasti zdravotnictva, tak som vedela ze ak by to bol nepriechodny kanalik, tak by jej to ocicko muselo aj slzit, prip. by hnis vytekal ked zatlaciet na vnutorny okraj ocka alebo ak masirujete od korena nosteka smerom k vnut. kutiku ocicka, nic take sa ale nedialo, ocko neslzilo ani hnis takto nevytekal, sli sme teda na ocne, lekarka sa mi na dcerku ani nepozrela a povedala, ze urobi preplach kanalika, ja som nesuhlasila a odisli sme s receptom na kvapky Tobrex, tie po tyzdni nezabrali sli sme k inej ociarke ta nam dala Uniflox, mali sme kvapkat asi 5 dni alebo tak nejako a prist na kontrolu, trosku sa nam to zlepsilo ,ale sekret bol stale, lekarke nam kazala kvapkat uz len oftalmoseptonex este 3tyzdne a prist nasledne na kontrolu..vtedy som uz ale zacala vsade na nete a na roznych diskusiach hladat rozne ine alternativne sposoby liecby, nasala som mnozstvo rad aj v zahranicnej literature ako blahodarne posobi materske mlieko na konjunktivitidu(zapal spojivky) tak som to skusila, maminky mala mala po 24 hodinach kvapkania po probleme laveho ocka!!! odvtedy nam uz nikdy nehnisalo, na prave ocko nam to nezabralo, trapili sme sa dalej, postupne malej z ocicka vytekal hnisvay sekret aj po zatlaceni na slzny kanalik, stale som masirovala vytlacala hnisik, vytierala..maminky ked som jej ocka nevytierala aj 30krat do dna tak ani raz...vtedy sme sa rozhodli ist na preplach, rano ocko este silno zahnisane a kym sme dosli do nemocnice ocko ani kvapocky hnisiku, uplne bez sekrecie, ....tak nam ho lekarka nepreplachovala,ale povedala nech jej do ocka nic nekvapkame, len ak tak vytrieme hnisik s prevarenou vodickou a prideme sa ukazat o dva tyzdne, ked sme ale dosli domov ocko po hodine zacalo zase hnisat, uz som bola z toho velmi zufama skusala som asi vsetko mozne ved problemy trvali uz 4 mesiace.....trapili sme sa este dasie 2 tyzdne skusala som pit repikovy caj, harmancekovy, kedze kojim a tie caje maju protizapalovy charakter, ocko som malej vytierala harmancekom, aj ked sa to neodporuca,lebo je vraj alergenom..ale ako zufala matka robite pre dieta cokolvek..vecer v utorok som jej ho umyvala harmancekom ja sama som pila ako vravim repik, harmancek...v stredu rano sa mala zobudila a prvykra od narodenia som hladela do nadhernych velikanskych nebickovomodrych ociciek, cistych suchych, nehnisavych..a bola som nesmierne statsna, neviem co jej pomohlo, ci harmancek, ci to ze sme do ocka uz nic nekvapkali len vytierali hnisik vodou, ci to ze sa kanalik sam spriechodnil masazou slznika,ktoru som robila velmi casto...neviem ...preto maminky nevzdavajte sa my sme mali ist hned den nato na preplach a nemuseli sme ..v literature sa pise ze aj ked ma dieta kanalik upchaty tak sa uz v zahranici odporuca nepreplachovat ho do pol roka veku dietata, ze sa zvykne spriechodnit masazou slznika..este par viet nazaver, ak budete kvapkat materske mlieko do oka, je potrebne ho tam dat vela nie len kvapku ja soms a tiez najprv bala,ale musi to byt akoby kupeľ očka, viem znie to hnusne ale zabralo to, drua vec ked budete kvapkat kvapky z lekarne tak sa musia dostat poriadne do spojivkoveho vaku !!! a nie len na oko, preto odporucam kvapkat ked babatko spinka vtedy sa krasne da kvapnut ked mu chytite dolne viecko a potiahnete trosku dole. A nezabudajte na caste masaze slznika nam zabralo od korena nosteka k vnutornemu okraju ocicka, kedy vam pripadne moze hned aj vytekat sekretik von, nie naopak ako nam radila ina pani doktorka...Ak by ste mali niekto dalsie otazyk ozvite sa do spravy, prajem rychle uzdravenie vasim drobcom 🙂

malamargaretka
19. jan 2013

@vendenberg maminka - natrafila som na vas komentar ohladom zaslzeneho ocka🙂...moja mala ma dva tyzdne a uz od porodnice mame ten isty problem- vy tu spominat enejaku masaz- rada by som sa spytala blizsie- ako to ma vyzerat - dakujem za odpoved

teuska
19. jan 2013

@malamargaretka ahoj, toto som tu nasla na 13 strane

masaz -malíčkem pod vnitřním koutkem cca sto krouživých pohybů 5x denně.

Ja som 100 pohybov nerobila, ale myslim, ze malickom pod kutikom jemnucko.... 😉

lucka184
19. jan 2013

noja som pri detoch pouzivala recept starejmateri,prevarenou vodou som ocko vytrela a nakvapkala pri kojeni mliecko do ocka,esteticky to nevyzeralo pekne ,ale ucinok bol po par dnoch...

vendenberg
21. jan 2013

@malamargaretka kruzivym pohybom prsta pri kutiku oka vytlacat, ale treba silnejsie tlacit (ja som masirovala casto slabo a neslo to von). Ale pomohlo mi aj tlacenie od spodnej casti korena nosa smerom ku kutiku, pri koreni som pritlacila a pod tlakom smerovala ku kutiku, na tom ocku to az prasklo a zacalo vytekat obrovske mnozstvo.

Mala to mala najpr iba na jednom oku, tam po prieplachu u doktorky super, uplne ciste. Druhe oko nevyzeralo zablokovane tak som ho nedala prepichnut. Potom sme este 3 mesiace vytlacali a uz som sa aj objednala na preplach ked to prestalo ale doteraz (mala ma uz rok) sa jej v tom ocku z casu na cas trosicku vyplavy. Keby som to mala rozhodnut, dam jej preplachnut radsej obe.

Ale ako som pisala nacasovat preplach hodinu pred kojenim/mliekom aby babo nebolo nervozne a ani aby negrckalo a potom trosku poplace napije, zaspi a ocka krasne ciste.

vendenberg
21. jan 2013

@lucka184 toto mi pomohlo pri 1.detati,
ale mala mala zrasteninu, tam to bohuzial nepomoze, iba ak sa caka dlho sa to ani neda prepichut jednoducho a potom je uz zakrok, s malou som cakala dlho a doktorka ledva ledva prepichla, ale este to islo ambulantne takze som mala stastie.

lucinka2424
23. mar 2013

ahojte baby ja mam s malou tiez problemi s ockom pred dvoma dnami sme boli na preplach tiez a caka nas to znovu teraz v pondelok..chcem vam povedat len tolko ze ked nam to robili prvy krat tak nam ocna doktorka povedala ze vitiahla kopu hnisu ale aj mast..lebo davala jej predtim masticku..povedala nam ze masticka neni dobra lebo nam upchla tie kanaliky..tak si dajte pozor by ste nedopadli rovnako..masticku do oka nedavat..ahojte 🙂

suzie
2. júl 2013

Ahojte,
pridam aj ja svoju skusenost, lebo mi tiez pomohli rady tu z MK a vyhli sme sa bolestivemu a zbytocnemu zakroku.
Nasa teraz dvojmesacna Hanka mala stale, v podstate od porodu, problem s lavym ockom, rano sa budila so zltymi karpinkami v kutiku, ocko mavala casto zlepene. Vraj to je u novorodencov velmi casta zalezitost. Spociatku sme davali Oftalmoseptonex, ziadna zmena, neskor nam pediatricka predpisala Pamycon, po jeho tyzdnovom podavani sa viac menej nic nezmenilo. Chceli nas poslat uz na ocne, ak ten pamycon nezaberie, skusala som vytierat repikom a tiez materske mliecko, ale ziadna zmena. Tu som sa docitala, ze to moze byt upchaty slzny kanalik a ocny lekar to preplachuje. Nam spolu s Pamyconom chceli dat uz aj vymenny listok k ocnemu, ja som vsak povedala, ze skusime tie atb kvapky a ked nezaberu, prideme. Kedze lekarske zasahy su pre taketo male babatka uzasny stres, bola som z toho nestastna a vystrasena. Nastastie, ked nezabrali ani tie atb kvapky, vyskusala som masaz ocneho kutika, ktoru odporucali maminky tu na MK. Pri vytierani ocka repikovym gazovym tamponikom som zlahucka zatlacila pri koreni nosteka a skusila kruzivym pohybom uvolnovat kanalik. To som robila dokopy par dni jedenkrat za den par kruzivych pohybov. Hned na zaciatku som mala pocit, akoby tam malinkej nieco jemnucko "puklo" (akoby mala vnutri pod kozou nejaky "vriedok" a po par dnoch jej to chvalabohu uplne preslo, bez zasahu ocneho lekara.Takze urcite odporucam aspon vyskusat, predtym nez si date dietatko potrapit doktorom. 😉

eliska623
4. nov 2016

Aj moju malému zacalo slziet jedno očko, mava tam stale take ako karpinky,tak mu to vyberam. Môže to byť hnis? ako vyzera zahnisane oko?

januska20
4. nov 2016

@eliska623 poradim ti kvapky ocuflash a po ich aplikacii jemnu masaz pri koreni nosa..
takisto sme s tym mali dlho problem,ziadne antibioticke kvapky nezabrali a ani framykoin, az toto nam poradila ocna lekarka a za cca 3 dni bolo po probleme 😉

eliska623
4. nov 2016

Ďakujem, vyskúšame ich teda.

yvessl
30. aug 2021

Nas syn mal priblem s ockom od narodenia.Z porodnice nas pystili ze uz netreba kvapkat a je to vporiadku ale stsle sa mu tam robila kaprinka.Pediatricka poradila kvapnut materske mlieko,na druhy den to mal totalne zapalene a spuchnute,takze rozhodne nedoporucujem.Potom mi kamoska ocna poradila kvapkat Ocuflash blue,po 10 dnich mu to preslo.Asi po tyzdni dvoch mu to iste oko zacalo znovu slzit a tvorit sa hnit,Ocuflash uz nezaberali.Sli sme k ocnej na vyter,zatial preplach nerobila.Dostal na 10 dni 3x denne atb kvapky.Pomohli ale po tyzdni to opat zacalo,tak sme este skusili repik asi 3 dni.To bola najvacsia katastrofa za tie 3mesiace co sme to riesili takze repik vobec!!Sli sme uz na preplach a dala dr este znovu dalsie atb na 7dni 5xdenne.opat pomohlo a po tyzdni nekvapkania zase to iste,sli sme este 2.x na preplach a zase atb na 5dni 3x denne.Plus som mu to zacala pri kutiku riadne masirovat.Onecne to pomohlo,viac by som ho uz na ten preplach nedala,samozrejme strasne plakal.Podla mna asi zabrala ta masaz…

denisaaairdacova
5. jún 2023

Ahojte ja o týždeň idem do BA z malým na preplach oka vraveli že ho musia uspať lebo má rok a tri mesiace chcem sa spýtať či ho to bude bolieť alebo čo mám čakať ako zareaguje keď vstane ?