Zležaná hlavička a chýbajúci fosfor. Máte skúsenosť?

sloto
8. okt 2009

Ahojte chcem sa opýtať, či máte niekto podobnú skúsenosť. Naša malá má vzadu dosť zležanú hlávku. Teda neviem na isto či je zležaná, lebo ocinko má podobnú hlavu a mála je úplne ako jeho kópia, ak neviem či to neni genetikou. Doktorka ma však posiela na vyšetrenie na gastro, že či malej náhodou nechýba fosfor, že to môže byť preto. Stretli ste sa s tým niektorá? Upravilo sa to keď dieťa začalo dopĺňať fosfor?

sloto
autor
9. okt 2009

ešte raz by som sa chcela opýtať, či máte takúto skúsenosť v týchto témach som nič podobné nenašla. ďakujem

januska191
9. okt 2009

Ahoj sloto, my mame tiez zlezanu hlavicku, ale nasa pediatricka sa o chybajucom fosfore vobec nezmienila, akurat podotkla, ze mu to uz zostane. V mame a ja som ale citala, ze casom ked dieta zacne lozit sa to upravi, ale neviem, ci same od seba... o tom fosfore som este naozaj nepocula, tak ak vies o tom nieco viac, napis

sloto
autor
10. okt 2009

ahoj januska no zatial veru neviem, ale pojdem s nou na to vysetrenie, tak sa uvidi. doktorka mi to vysvetlovala nejak tak, ze ked chyba fosfor, tak sa do tela nedostava vitamin D- cize vigantol akoby si ani nedavala. ja neviem som z toho na nervy, lebo kazdy mesiac za nou chodim a pyta sa jej ze ci je to podla nej zlezane, alebo ma mala taky tvar lebky, lebo aj moj manzel nema okruhlu hlavu ale skor taku splostenu vzadu a nikdy to neriesila a zrazu ked ma skoro 8 mesiacov tak to zacne??

adunka73
10. okt 2009

Ahoj sloto,zrovna resim stejny problem,tak jsem rada za toto tema.Prekvapil me nazor na nedostatek fosforu,to jsem nikde nikdy neslysela,ziju ve Svedsku a urcite by me na neco takove tady upozornili.Mala ma 3 .mesice a hlavicku ma slezenu na jedne strane,coz je skoda a doted jsem si vycitala,ze jsem ji nechavala dlouho lezet v autosedacce s hlavickou ve stejne poloze.Ona od narozeni toci hlavicku neprirozene vice na jednu stranu,ale jako u tebe tak i u nas ma manzel stejny tvar"lebky".Tak si tez rikam,jestli to nema po nem?Obe nase dcerky jsou mu velice podobne,ale starsi ma hlavicku normalne krasne kulatou.Kamoska mi ted rikala,ze jsem mela malou davat spat na bok,ale ona nikdy nechce.Spinka jen na brisku nebo na zadech.No delam vsechno proto,aby to nebylo jeste horsi,manzel dodnes brble na svoji mamu,ze mu zavinila placku na hlave.Ale zeby za to mohl fosfor,to jsem prekvapena...! 😨

wild.horses
10. okt 2009

nas ma tiez trochu ''prelezanu'' lavku zozadu. tatuldo to iste, tak to ani neriesim. na boku mi spavat nebude a teraz uz aj tak viac sedi sam ako lezi. pochybujem, ze sa mu to spravi, aj ked kosti na hlave su v tomto veku este makke, takze nadej tam je.
no ved aj tak mu narastu vlasky a bude. 😉

miskachrumka
10. okt 2009

ahoj
aj mi mame vzadu zevraj mierne zlezanu hlavku a le nejak to dr neriesi malo by sa to este napravit!
a som sa jej raz pytala ze malemu strasne pukaju kosti ci na zapestia alebo clenky jednoducho vsetko ked ho ide prebali tak sa ho niekedy bojim aj poriadne chytit!a ona povedala ze to je kvoli tomu ze ma zlezanu hlavku v zadu preto mu pukaju !a ze mam davat dalej vigantol a polohovat ho!ved teraz už hej ale ked mi do troch mes.chcel elzat iba na chrbatiku tak som snim co mala robit! ☹

wild.horses
10. okt 2009

ahoj, nemyslim, ze pukanie v klboch ma nejaky suvis s prelezanou hlavkou.

miskachrumka
10. okt 2009

no zevraj hej!tak neviem tak mi povedala aj prmarka v ziari nad hronom!ja som jej povedala ze malemu pukaju kosticky a ona ze to je normalne ked ma mierne vylezanu hlavku vzadu!

sloto
autor
10. okt 2009

teda miskachrumka nasej malej tiez obcas pukaju kosti, ale toto neviem ci by som s tym spajala. uvidim co povie teda doktorka na tu hlavku este po tom vystreni, inak mi vravela ze by sa to malo este napravit

miskachrumka
10. okt 2009

sloto aj mne to povedala ko som vyssie pisala......... 😉
skus sa opytat co ti povie tvoja dr.!

januska191
11. okt 2009

mojmu malemu kosti nepukaju, tak neviem... ani tatko nema zlezanu hlavu, ze by to mal po nom.. je pravda, ze ked bol este uplne malicky, mal hlavicku pri spani otocenu iba na jednu stranu, ale uz asi 3 mesiace spava na oboch bokoch a ani trosku sa to nenapravilo.. Nas sa pytal ortoped, ked sme boli na kontrole v 5 mes., ze ci davame vigantol, ze nema este klbyki v poriadku a pritom sme davali pravidelne ako treba. O mesiac uz bolo vsetko ok, tak si myslim, ze s tym vigantolom je pravda, ze telo to dobre nevstrebava v urcitych pripadoch. Opytam sa aj ja doki nabuduce.. kazdopadne sloto daj vediet ako ste dopadli

wild.horses
11. okt 2009

vit D-vigantol sa dobre nevstrebava ak je v tele disbalancia medzi vapnikom a fosforom.

sloto
autor
12. okt 2009

wild.horses, ano tak mi to vysvetlila aj doktorka

miskachrumka
12. okt 2009

a vlastne to nedobre vstrebavanie rybieho oleja cize vigantolu sposobuje pukanie kosti?
a mam teda poveda dr ze nech mu skontroluje disbalanciu vapniku a fosforu?

wild.horses
13. okt 2009

ospravdlnujem sa za gramaticku chybu, dysbalancia je s y 😉

juja
14. okt 2009

Ahojte kočky,

náš malý má tiež s jednej strany zležanú hlavičku 😒 ...aj sme ho polohovali a pokiaľ bol v perinke cca 2 mesiace, tak celkom fajn, ale keď začal spávať bez perinky a aj keď sme ho podkladali (polohovali), aj tak si vždy ľahol na tú jednu stranu...no ale k veci...keď som sa na to pýtala pediatričky pri kontole, tak mi povedala, že hlavička rastie do 3 roku bábätka a keď začne sedieť a loziť (nebude stále len ležať), tak sa mu upraví... 😉
..vigantol tiež dávame denne do trošky mliečka 2 kvapky ...(nič o fosfore nespomínali) kostičky nám nepukajú za to mne pukajú kolená od malého decka a nikdy s tým nikto nič nerobil, lekár povedal, ak ma nebolia kolená, tak je to OK..

zudan
5. jún 2012

zudan Ahojte, prosím Vás vie mi niekto poradiť? Syn má zležanú hlavičku na zátylku a lekárka nám dala stránku na www.plagiocefalie.cz, ale nakoľko je to vo Fridku Místku, je to trochu ďaleko, neviete o niečom bližšie a povedala nám , že to hradí aj naša poistovňa, len málo sa tam dopláca, má to byť nejaká prilbička na formovanie hlavičky syn má už skoro 6 mesiacov, tak je najvyšší čas niečo robiť, bohužial až dneska som sa to dozvedela, ďakujem za akú koľvek radu, vankúšik už máme. Zuzana

saharanka
6. jún 2012

Ahojte dievcata,nasej doktorke sa tiez nezdala nasa hlavicka, tak nas poslala na metabolicku ambulanciu. a tam nam zisitli ze ma malo fosforu, a nevstrebava sa jej vapnik. Predpisala nam teda fosforovu vodicku, ktoru uz niekolko mesiacov berieme. a stav sa zlepsil.nadalej aj bereme vigantol.

jsovskos
28. mar 2013

ahojte, tiež sme riešili tento problém, keď mal malý 4 mesiace. mal dosť zležanú hlavičku a bola som z toho nešťastná - od 3 mesiacov totiž už nič nenapolohujete, dieťa sa samo otáča. ani neviem ako, ale na nete som sa dopracovala ku KRANIÁLNEJ ORTÉZE - prilba na hlavičku, ktorá upravuje zležané hlavičky. nechcem písať o tom, čo som si vytrpela od lekárov, lebo takmer nik to nepozná, chcem napísať, že som šťastná, že som to malému vybavila, nosili sme ju iba 2 mesiace a z ťažkej zležaniny sa mu to upravilo na ľahkú. ono to funguje tak, že čím skôr to začne dieťa nosiť, tým sa mu to skôr upraví, prilba sa robí na mieru. viac info nájdete nawww.plagiocefalie.cz alebo www.protea.sk. prilbu robia aj na Slovensku v BA vo firme PROTEA, prepláca to poisťovňa (aspoň v tej dobe). ak chcete, pokojne mi napíšte na mail jankechova@usovsko.sk a čo viem, poradím.

aniko85
9. nov 2014

Ak by ste niekto potreboali poradit ohlasom KRANIALNEJ ORTEZY - prilbicky, kludne mi napiste. Rada sa s Vami podelim o nase skusenosti...

adellaid
17. nov 2014

@aniko85 Ahoj, ja by som chcela vediet viac o tej prlbicke. Moja mala ma 6mesiacov a ma splostenu "vyležanú" hlavku vzadu. Ako sa k nej dopracujem a musi sa nosit neustale? teda cely den?
Dakujem za odpoved.

aniko85
17. nov 2014

Ahoj,@adellaid My sme prilbičku vybavovali v Bratislave ale medzitým som našla ešte jedno miesto v Košiciach.Ja som pisala mail do Bratislavy aby som vedela ake doklady potrebujem aby mi mohli zhotovit prilbicku pretoze bolo velmi viditelne ze moj syncek ma ulezenu hlavicku a nechcela som zbytočne hore dole cestovat bez výsledku. Prilbicku som vybavovala priblizne pred rokom takze neviem ci sa odvtedy nieco zmenilo ale potrebobala som ist k neurologovi ktory mi napisal spravu a potvrdil že lebečne švy ešte nie su vzrastené- sem som potrebovala výmenný list od detskej lekárky. A potom potrebuješ vybavit LEKARSKY POUKAZ ktorý ti moze vystavit ortoped, chirurg a este nejaký lekári. Ked som mala vybavene tieto dva doklady az potom som volala do BA a dali mi presný termín na skenovanie hlavicky. Maju to tam dost huste a trvalo asi 2 tyzdne kym sme sa dostali na rad v BA. Takze bol to aj boj s časom....Vyroba prilbičky trva cca 2 tyždne a ked je hotova oni ti zavolaju a daju ti znova termín na odkušanie prilbičky. Boli sme tam cca 3-4 hodiny takže sa treba tak pripravit. Daju malemu prilbicku na hlavu a po pol hodine ju daju dole a pozru kde mu to treba prisposobit aby ho netlacila a toto opakuju niekolko krat...Potom treba ist o tyzden znova na kontrolu. A potom už len každy mesiac.Prilbičku je NUTNE NOSIT 23 hodin denne!!!!Ak chceš vidiet výsledok. U nás už po mesiaci to bolo čosi super!!!Hodinka oddychu je len na kupanie a ešte jedna polhodinova prestavka cez den.Prilbičku preplaca zdravotna poistovna takže som platila len 17centov za recept. KLUDNE SA PYTAJ.

aniko85
17. nov 2014
aniko85
19. nov 2014

@adellaid ahoj, ako si sa rozhodla ohladom tej ortezy?Podla mna si to vybav, cim skor to zacnete pouzivat tym lepsie.Vy este mate sancu na napravu hlavicky ale deticky ktore maju rovnaky problem ale su starsie tym uz nepomoze len chirurgicky zakrok v starsom veku...Ja som mala velke obavy z toho, co bude ak maly zacne chodit do skolky, alebo skoly a tam sa mu deticky budu vysmievat alebo ked bude vacsi a nebude moct nosit vlasky na kratko.Hlavne ked ma vlasky blondave a slabucke po mne 😢 .Ide najlepsie obdobie pre nosenie ortezy,pretoze neviem ako to deticky znasaju v letnych mesiacoch ked je 4Ostupnov...U nas babka ustrikovala ciapocku, ktora ortezu zakrivala a ked sme chodili na prechadzky v kociku, vobec si to ludia nevsimli...

mishelka2514
23. aug 2016

aniko85
Kde v KE sa da vybavit priblicka? Mohli by ste mi dat prosim viac info? Dakujem krasne 🙂