Žltá pokožka u 10 mesačnej. Z čoho môže byť?

kacenka6
6. apr 2008

Mile maminky, prosim Vas o radu. Moja dcerka ma 10 mesiacov a uz dlho na nej pozorujem zlty nadych pokozky. Doktorka povedala, ze papame vela mrkvy. Mrkvu som vysadila uplne pred dvoma mesiacmi a efekt je rovnaky. Mate s tym nejake skusenosti? Dost ma to trapi.

rimava
6. apr 2008

Som rada, že aj niekto má podobný problém, ako my. Môj syn má tiež 10 mesiacov a žltý nádych pokožky má hádam od 3 mesiacov. Ja to stále riešim s doktorkou, no jej odpoveď je vždy, rovnaká - papá veľa mrkvy. Mrkvu síce papá, no fakt len minimálne. Urobila mu už niekoľkokrát aj pečeňové testy, lebo jej to stále pripomínam. Všetky testy má v norme, len má trochu menej železa. Tak papáme Maltofer a ja stále riešim, prečo je taký žltkastý. Keď sa niekto pozrie do kočíka, tak stále počujem - akú má tmavú pokožku.

junovka
6. apr 2008

baby, a nemaju vase deticky naozaj tmavsiu pokozku?Len ked dopadne urcity uhol svetla na kozu, tak sa vam zda potom, ako keby mala nadych do zlta? 😕

rimava
6. apr 2008

Nie je to tmavá pokožka. Je to len taký žltý nádych. Niekedy viac a niekedy menej. Najviac to vidno na dlaniach a chodidlách a aj na tváričke, okolo nosa.

dada432
6. apr 2008

Ahojte, my máme tiež podobný problém. Pri poslednej poradni nám tiež lekárka povedala, že malý je žltý a že papá veľa mrkvy. Mne sa to síce nezdá, ale čo už. Boli sme však aj u kožnej, a tá sa pýtala na to, či malý neberie vitamíny, nepije ovocné alebo zeleninové šťavy alebo džúsy. Keď som povedala, že nie, tak dodala, že to môže byť aj z čaju a my sme pili granulovaný malinový a na to povedala, že je asi prifarbený a môže to byť z toho. Momentálne sme ho vysadili, tak som zvedavá, čo povie nabudúce detská. 😉

rimava
6. apr 2008

Môj malý neberie žiadne vitamíny a nedávam mu ani ovocné, alebo zeleninové šťavy. Čaj pije len bylinkový, takže ja už fakt neviem, z čoho to môže mať. Stále nad tým rozmýšľam, lebo nechcem niečo zanedbať. Dnes som čítala v časopise Dieťa, že podľa čínskej medicíny žlté sfarbenie pokožky súvisí s oslabením sleziny. Zajtra ideme do poradne, tak to zase nadhodím doktorke.

mima595
6. apr 2008

Ahojte - neviem, či to dobre napisem, ale moja kamoska mala tiež so svojou maličkou problémy so žltou pokožkou. Problém bol v tom, že z porodnice isla s hranicnou zltackou, kazali ju len davat na slniecko. Avsak to casom nevymizlo, asi tak v 4 mesiaci boal na gastrovysetrení, kde jej zistili, že jej pecen este stale nevie spracovat bilirubin. /teda toto neviem, či som presne popisala, bolo tam nieco s bilirubinom/. Tak dostali od lekarky 1 tabletku, ktorou sa nastartovala cinnost pecene a odvtedy je to v poriadku. POdotykam, že ona vsak bola zlta od porodu, a v tom 4. - 5. mesiaci po tej tabletke to vymizlo.

kacenka6
autor
6. apr 2008

Som rada, ze som v tom nezostala. Dakujem zatial za reakciel. Tym uhlom svetla to nebude, otacala som si ju na vsetky mozne strany. Na slovo mrkva som uz alergicka. Aj doktorka po mne pozera ako keby som jej davala kilo denne. A ja mrkvu uz nemozem ani citit. Rimava trosku si ma zarazila s tymi vitaminmi. Ja malej davam Cebion na podporu imunity, ale ona bola zltucka aj pred tym. Skusim to vysadit uplne pre istotu. Dufam, ze to nie je porucha pecene alebo tej sleziny. Ja idem k doktorke az za dva tyzdne, tak som zvedava ako Vy pokracujete v tomto probleme.

zdenkaamarosko
7. apr 2008

Adamko má 7 a pol mesiaca a tiež má zvýšený betakaroten - tak povedal doktor. Pravdupovediac, my sme si to veľmi nevšimli, až na poradni nám to oznámil on. Na fotkách je to vidieť najlepšie- nažltlý noštek a tmavšia pokožka. Mrkkvu som nevysadila úplne, len ju obmedzujem. Po mesiaci sa to zlepšilo. Uvidím ako to pôjde dalej.

rimava
7. apr 2008

A ako zistil doktor, že má zvýšený betakarotén ? Z krvy ? Mne doktorka robila všetky krvné vyšetrenia pre malého, ale betakartotén nespomínala. Robila jej pečeňové testy, tie sú v poriadku, aj krvný obraz je v poriadku. Potom mi tam vymenovala ešte kopu iných výsledkov, ktoré mi nič nehovorili, ale aj to všetko bolo v norme.

dika
7. apr 2008

Moja dcerka tiez mala zltu pokozku a najviac nostek a dlane. Bola predavkovana betakarotenom (papali sme vela mrkve a oranzoveho ovocia. Prilis betakarotenu skodi na pecen a ta suvisi s kozou - my sme mali aj vyrazky na nosteku a brade. Kozna mi odporucila nedavat mrkvu, marhule, broskyne a sladke zemiaky - batato.
Mesiac sme to dodrziavali a zmizli aj vyrazky aj zlta farba. Teraz davam mrkvu aj oranzove ovocie, ale s mierou..

kacenka6
autor
7. apr 2008

Je zaujimave, ze aj marhule ci broskyne mozu mat vplyv na zltu pokozku. Dakujem za dalsiu radu, snad sa zbavime tej zltoby..

rimava
7. apr 2008

No lenže ja malému dávam minimum mrkvy. Marhule a broskyne skôr ojedinele, sladké zemiaky vôbec. Tak už vôbec neviem od čoho to má.

kacenka6
autor
11. apr 2008

Vcera som bola na vysetreni u doktorky s malou. Nedalo mi len tak doma sediet. Vsetky vysledky mala v poriadku, zelezo, bilirubin a ja neviem co este. Mam sa podla lekarky uspokojit s tym, ze ma proste asi geneticky dane, ze bude mat vzdy troska zltciu pokozku. Ma ma to uspokojit? Potom len so smiechom dodala, aby som sa odstahovala do Ciny??..

rimava
11. apr 2008

Vieš ja som to už vzdala. Pýtala som sa aspoň 10 lekárov - od detských , kožných až po odborných a každý jeden mi povedal, že pokiaľ sú krvné testy v poriadku nemám to riešiť. Tak som si povedala, že to už riešiť nebudem. Budem len dúfať, že to synovi jedného dňa prejde.

kacenka6
autor
11. apr 2008

Tak dobre, urobim tak aj ja, a dufam, ze jedneho dna si to nebudeme vycitat. Keby si vsak mala nieco nove v tejto veci, daj vediet..pekny den..

rimava
11. apr 2008

Ak by som niečo zistila, tak dám určite vedieť. Ja som sa fakt vypytovala každého a nakoniec som uverila mojej kamoške, ktorá je tiež doktorka. Už sme sa dávno nevideli a náhodou sme sa stretli, tak som hneď za ňou bežala s našim žltým problémom a ona si ma vypočula a ukľudnila. Tak som si povedala, že jej budem veriť. Neklamala by mi, veď nie som pre ňu cudzia.

denisocka
20. sep 2008

ahojte,práve sedím a googlim všetko o žltej pokožke,už dlhšie ju u maleho pozorujem,pripadám si jak hypochonder 😕 - hlavne ma žlty nos a prsty-ruky aj nohy , a ušká a tvár je vidieť ........už stresujem či nie žltačka ale dobre že som našla vás

maly denne papá teraz mrkvu zo zahradky, kedže vyrástla naša domáca bio - tak by to mohlo byť hadam z toho? aj rano ma tmavší moč aj taky pachnuci,ale moč sme mali naposledy OKI.davam mu aj poslednu dobu Cebion a melasu trstinovu - železo ,tak hadam to je z toho

oresne to máme ako píše DIKA

dudowka
28. sep 2010

Žienky, môj Jakub má červený noštek a doktorka taktiež tvrdí, že papá veľa mrkvy.. 😒 ..mám nechápačku.. 😨

marthuska
22. feb 2011

mame podobny problem, pozor aj na spenat a paradajky a zelenu zeleninu, aj v brokolici je vela betakarotenu. najhorsie je, ze to su vsetko potraviny, ktore dcerka zboznuje a teraz mi nechce papat

miskad
27. feb 2011

@marthuska
ahojky mi máme tiež problém zo žltnutím a nevedia prísť na to z čoho to je mám dvojičky papajú to isté a jedna je úplne biela a druhá ktorej chutí všetko mení farbu do žlta. Chcem sa ťa opýtať či vám to žltnutie ustupuje a potom sa vracia lebo malá je raz biela a potom má za chvíľku žltý noštek 🙂 Robili nám kontrolu krvi ale zistili že je chudokrvná tak berie železo ale nič sa nezmenilo . Ked som vynechala mrkvu nemalo to vôbec žiadny efekt poradili ti dokrory aj niečo iné ďakujem

zuzkagonos
8. mar 2011

Aj nám dnes na poradni povedali, že je žltá - nejesť mrkvu. Ja som to nejako nepozorovala, malá má 1 rok a dávam jej prírmy Hami, tak skúsime mrkvu vysadiť - uvidíme. Ináč o žiadnych odberoch nebola ani reč 😒

ela19
12. feb 2012

Ahojte, ja by som chcela pridat moje postrehy, mozno to niekomu pomoze, lebo pomohla tato diskusia. Mojej rocnej dcerke sa zacali dozlta farbit dlane, ale kedze nam bez problemov spapa vsetko, tak má velmi pestru stravu a mrkvu urcite nemá kazdy den natolko aby bola predávkovaná betakaroténom 🙂 Nasa detska lekarka kazala vysadit práve a jedine mrkvu na mesiac, ale zistila som ze je ovela viac zeleniny a ovocia ktoré obsahuju obrovske mnozstva betakarotenu a ten sa v telicku potom uklada, z coho sa následne farbi pokozka. Takze my sme na mesiac vysadili tieto vsetky druhy, ktoré by sa mali uplne vylucit zo stravy :
mrkva, brokolica, špenát, marhule, žltý melón, tekvica, listový šalát, kel, mango, papája, broskyňa,
ružový grapefruit, paradajky
Kedze ročne dieta papá práve takuto zeleninu a ovocie,( asi okrem tej exotiky ) je jasné, ze to nieje len o mrkve. Drzim vsetkym palce a dajte potom vediet ako ste dopadli, ja sem tiez napisem 😉

ela19
4. apr 2012

Ako som slubila, ze dam vediet, tak u nas pri vysadeni vsetkych druhov ovocia a zeleniny obsahujucich betakaroten, ako som pisala v predoslom prispevku, zabralo velmi rychlo a po 2 tyzdnoch oranzovy nádych na rucickách zmizol, preventivne som dodrzala lekarkou stanovene 4 tyzdne a po kontrole nam potvrdila ze sme ok.
Co sa tyka opätovneho zaradenia do jedalnicka, pridavala som vzdy len jeden druh zeleniny za den.
Dnes uz papame vsetko, tak ako predtym a vsetko je v poriadku. 🙂

jana208
8. jan 2013

dobrý deň, mamičky poraďte. mám 7 a pol mesačnú dcérku a teraz asi mesiac pozorujem má okolo nošteka aj samotnú špičku nošteka sfarbenú do oranžová, posledné dni badám že aj celé telíčko je trochu sfarbené. je kojená, prikrmujem ju kašou, zeleninkou a výživou hipp. zeleninu väčšinou papká mrku+zemiaky to má najradšej.
našla som tu v diskusiách takú tému že sfarbený noštek a telíčko môže byť od vysokej hodnoty betakaroténu - čo môže spôsobiť práve konzumácia mrkvy. Prosím vás, máte s tým skúsenosti? ďakujem, Jana.

vefi89
8. jan 2013

@jana208 skús mrkvu nedávať nejaký čas, tu u nás jedna mamička mala dvojčence dievky, a každý deň im dávala mrkvový džús, tie boli ale komplet žlté 😅

jana208
8. jan 2013

Tak skusim tu mrkvu vynechat.

jana208
10. jan 2013

Ma s tym problemom este niekto skusenost

haanca
30. máj 2015

@rimava @kacenka6
ahojte maminy. Prave som natrafila na tuto diskusiu, len je uz stara a preto prosim o info, ako sa to u vas vyriesilo? Moj syn ma 11 mesiacov a je zlty, krv je ok, mrkvu je minimalne. Vyrastli vam deti z toho? 😉

pedroma
31. máj 2015

@haanca ahoj, necitala som prispevky, iba prispejem s nasim poznatkom...u nasho syna je pricina vo zvysenej hodnote bilirubinu, ma potvrdeny tzv. gilbertov syndrom. A nie, nevyrastie z toho, má to geneticky dané.

haanca
1. jún 2015

@pedroma vdaka za odpoved, popytam sa na to doktorky 😉