Zrastené pysky u dievčatka. Viete poradiť?

eliska7
4. okt 2008

neviem či ma niekto takyto problem,ale všimla som si u malej (2r.)že sa jej zničoho nič nedaju odleliť male pysky,ma ich zrastene tenkou blankou,ktora sa ťahá až od pošvového vchodu,dočitala som sa že ked sa to neoddelí cvikmi,treba to chirurgicky oddleliť.mate niekto taketo problemy?alebo ste tým už prešli a viete poradiť čo a ako?chystám sa nabuduci týžden svojej gynekologičke,že čo mi nato povie.jedine čo som sa dočitala ,ako sa nam to mohlo stať- ked sme boli teraz s septembri v nemocnici na infuzkach a tam bola hygiena obmedzená došlo k zlepeniu pyskov a naslednemu zrasteniu.v bežnom živote malu umyvam každý den ako popisuju:po kupeli jej vatovymi tamponmi očistím male pysky a biele usadeniny-no teraz nieje vobec vidno ani otvor močovej rury

tutifruti
5. okt 2008

Ahoj, viem, že sa to stáva... Nás pediatrička pri návšteve doma, keď som malé doniesla z pôrodnice, upozornila na to, aby som im každý deň po kúpaní, oddelila pysky, aby im nezrástli... Ja som vyvalila oči, ale ona len povedala, že sa to môže stať a potom je potrebný chirurgický zákorok. Podľa mňa by si mala zájsť k detskej lekárke a ona ti povie čo ďalej...

sassi
5. okt 2008

no stáva sa to, naša Dr. to malej do tak 4 rokov vždy kontrolovala, lebo vraj je to dosť časté v poslednej dobe

okamžite navštív pediatra, nečakaj, kym sa jej to nebodaj zhorší a doma by som to neskúšala, aby si jej nezavliekla infekciu

mory
5. okt 2008

no o tom som este nepocula ale hned dnes malej skontrolujem ci tam ma vsetko v poriadku dost ma to videsilo ze sa take nieco moze stat 😕

eliska drzim palce, inak je super toto forum lebo sa tu clovek dozvie tolko veci o ktorych nema ani ponatie 😉

ankam
5. okt 2008

ty kokso si ma prestrasila Eli
Idem hned kuknut na malu ci to nedajboze nemame aj my.Nejak som si to nevsimla zatial

dadulik
5. okt 2008

baby, coo? to je mozne? boze, som o tom nepocula, tiez malu dnes riadne skontrolujem. 😕

ankam
5. okt 2008

uffffffff nemame-som jej to tam natahovala a ona ze mamina auuuuuuuuuuu 😀 😀 😀

bubba
5. okt 2008

nam to inac tiez hovorila pediatra hned na prvej navsteve ze to treba poriadne cistit vatickou namocenou do oleja lebo ze to zvykne zrastat...no pravdupoviediac som to nerobila lebo sa mi to zdalo divne ale kazdy den po kupani od narodenia jej to koontrolujem a ani neni treba docistovat pekne sa jej to vo vani "odmoci"dokonca ani mydlo nepouzivame oba po povrchu a v okoli konecnika

eliska7
autor
5. okt 2008

no baby najlepšie je že ja všetko dokonale dodržiavam,len vtej nemocnici to bolo take,že ešte aj sestričky vraveli nech ju radšej nekupem vtej hroznej vaničke.ja som ju napriek tomu vždy okupala,akurat potom moc plakala ,lebo sa bala že jej zase nalepim na šušurku sačok na moč a to ju vždy strašne bolelo ked sa to odlepovalo,normalne mala kožičku dole 😢 ,už som sa presvedčila na vlastnej koži,že stači malo a je to zrastene,len ma sere!!že niektoré mamimy ani nevedia ako čistiť dievčatku genitalie a tým nič neni,ja raz polavim a moja dcerka bude teraz trpieť 😢 dam vam vedieť ako sme dopadli,diky vam za odpovede 😉

vocko3
6. okt 2008

mne doktorka vravela ze jej tam nemam nic robit, aj ten biely maz tam ma ostat, je to prirodzena ochrana. tak teraz ste ma vystrasili. ja som jej do toho nikdy nezasahovala...

ladybird1l
6. okt 2008

no tak som tam nakukla aj ja mojej malej, chuda na mna pozerala vyplasena, lebo doteraz som jej pisulku tak neotvarala. Nema ju velmi otvorenu, pri otvore na cikanie ju ma malicko zrastenu, ale pride mi zbytocne jej to oddelovat, podla mna sa pisulka este vyvija, o zrastoch som fakt este nepocula. Radsej budem sledovat vase skusenosti, mozno sa nieco noveho priucim- Ale co viem, co mi davalo vela mamiciek rady, ktore poucili doktorky, tak by sa nemalo zasahovat do intimneho prostredia, ako pise vocko, ani vytierat ten biely maz.

vanish1
6. okt 2008

ahojte, našla som o tom niečo na nete

Synechia vulvae
Jedná sa o zrast malých pyskov ohanbia. V pôrodnici lekári mamičky o starostlivosti o dievčenské genitálie neinformujú vôbec alebo, ešte horšie, hovoria, že sa ich nemôžu dotýkať. Opak je pravdou. Genitálie je potrebné pravidelne umývať a čistiť od tzv. smegmy, ktorá mnohokrát len vodou a mydlom “nepustí”, pretože je veľmi ,,prichytená, prilepená“. Býva typicky v ryhe medzi malým a veľkým pyskom ohanbia a je potrebné ju tyčinkou na čistenie uší namočenou do detského oleja zotrieť. Keď na genitáliách smegma zostáva a ešte niekoľkokrát denne natrieme genitálie masťou proti zapareninám, tak sa postupne malé pysky ohanbia zlepia, zvyčajne smerom od zadočka hore. Vo fáze zlepenia pomôže, keď si dáte vedľa pošvového vchodu palce a budete nimi hýbať do strany tak o 2-3 cm a tým pysky ohanbia mechanicky od seba oddeľovať. Toto “cvičenie” je dobré robiť po každom kúpaní. Keď sa pysky ohanbia zlepia a neodelia, zrastú. Na synechiu príde zvyčajne lekár pri preventívnej prehliadke v 1.roku, 18 mesiacoch či 3 rokoch. Čím neskoršie, tým horšie. Dievča čaká vyšetrenie u gynekológa, kde sa buď ambulantne podarí oddelenie synechie alebo je potrebné zrast v narkóze rozrezať. Potom sa týždeň ranka natiera masťou Dermazulen. Mamička je poučená o starostlivosti o genitálie, ktorú prevádza do školského veku (aspoň 1x týždenne). Mamičky si niekedy synechiu pletú s panenskou blanou, ale tá je len v oblasti pošvového vchodu, u dojčených detí akoby vyliezala von. Pri synechii pošvu, ani močovú trubicu vôbec nevidíte, pretože je ukrytá pod zrastom. Varovným znamením pri synechii väčšieho rozsahu je, že dievča močí smerom dopredu.

http://www.starostlivostodieta.sk/clanky.html?c...

xxmargaretka
6. okt 2008

ahoj..neviem ci v nemocnici,alebo sestricka ked dosla k nam domov no niekdo mi povedal,ze 1vy mesiac sa jej nemam susky chytat..no uz som tu o tom niekde citala a tak som skontrolovala a mozno hore ako je klitoris to ma trosinku zrastene,ale ista som si neni..ale posvu a aj mocovu ruru vidim tak to neriesim sak ked bude treba tak ked bude dost stara na gyn tak ten uz s tym daco urobi..

dadulka19
8. okt 2008

ahojte 🙂
práve minulý týždeň som stretla kamošku a práve išla od gynekologičky.Je malá,skoro dvojročná dcérka to mala tiež.Doktorka jej to jemne prstmi oddelila.Dostali nejakú mastičku,abyjej to natierala,nech sa to znovu nezrastie.
Inak,o tom som vtedy počula prvý krát.No moja staršia dcéra mala zrastený jazyk tou blankou,čo je pod jazykom.A to už od narodenia.V troch mesiacoch jej to chirurg prestrihol.

vocko3
8. okt 2008

a ako to vlastne vyzera ked je to zrastene? lebo moja mala to ma hore normalne oddelene a ako to ide dolu smerom ako je vchod do posvy to je trosku zrastene. ale mne vtedy dr. povedala ze male deti to maju tak, ze sa to vyvija. len neviem dokedy to ma trvat. ked je to zrastene je to aj tam hore take spojene?

eliska7
autor
8. okt 2008

ano proste,uplne su spojene male pysky,v pondelok sme objednaný na gyndu,tak potom sa ozvem

ladybird1l
8. okt 2008

fiiha, to ste ma vyplasili, to je nehorazne, ze na taku podstatnu zalezitost neupozornuju...

eliska7
autor
8. okt 2008

toto aj mna zaraža,otomto sa nikdy nehovorilo a to som robila v deckej ambulancii a doktorka nikdy!!!nekontrolovala dievčatam pohlavne organy,ani sa nepytala na ne.fakt som zvedava čo povie v pondelok dr.na gynde,lebo ako dadulka piše,keby to chcela prstami malej oddeliť tak jej to musi roztrhnuť 😅 ,to jej dopredu poviem že ak treba nejaký zakrok dam suhlas len v kratkodobej narkoze,ved dnes sa da už všetko

duskaf
8. okt 2008

eliska, ja som pôvodne detská sestra, ale ani nás to nikto ani na zdravotnej neučil, ani som sa s tým nestretla, dozvedela som sa o tom až keď som čakala našu Veronku a teraz jej to pozerám a jemnučko malé pysky odtiahnem. Nechávam ju aj len tak bez plienky voľne sa pohrať na posteli a po každej stolici ju umývam pod tečúcou vodou, verím, že sa vyhneme tomuto problému, no kľudne môže postihnúť aj nás. Dôležité je, že už o tom viem a môžem tomu predchádzať.
eliska, budeme Vám držať palce, aby to bolo rýchle a čoskoro úplne v poriadku.

eliska7
autor
8. okt 2008

jaj dakujem za podporu,lebo citim sa hrozne že som nebola tvrdšia na malu,mala som ju radšej nechať revať vtej nemocnici a riadne ju umyť,toto by sa nebolo stalo,dovtedy to mala uplne ok. 😢

duskaf
8. okt 2008

Eliska vôbec si to nevyčítaj, nemáš si čo, vtedy v nemocnici si urobila pre svoje dievčatko, čo bolo v Tvojich silách, bola to ťažká situácia a musel sa vtedy zvládnuť ten stav, verím, že všetko bude dobré a už sa nad tým nebudeš musieť trápiť, veľa sily Ti posielam a pusinku malej.

markiza
9. okt 2008

mna pediatricka upozornila hned na prvej poradni, povedala ako treba susu osetrovat a na kazdej dalsij poradni ju kontroluje. teraz nedavno sme boli na trojrocnej poradni a rovnako ju prezrela a povedala, ze to je ok 😵

ivcap
9. okt 2008

Ahojte. No baby, aj moja malá má asi synechiu. Tiež som sa o tomto probléme dozvedela až tu, hneď som jej išla šušušlu pozrieť. Pošvu jej vidno, ale dierku odkiaľ ciká a malé pysky (aspoň si myslím ,že je to ono) sú pod blankou. Takže som neváhala a hneď som volala dr. Zajtra ideme k obvodnej a potom na gyndu. Tak som zvedavá ako dopadneme. Dám vedieť.

eliska7
autor
9. okt 2008

ivcap daj vedieť určite,myslím si že pomožeme ostatným maminam aby sa tomuto vyhli

alenik
10. okt 2008

Eliska, nemela by si si robit vycitky,lebo podla mna s malej cikulka nemohla zrast za taky kratky cas(co ste boli v nemocke).Asi sa jej to tam len zlepilo.Raz som citala o maminke(len uz neviem kde),ktora mala s dcerkou ten isty problem a prisli normalne na gyndu a tam jej to lekar jednym pohybom rozlepil.Podla mna je zbytocne,ist k svojej gynde,lebo s detmi do 15 rokov sa chodi vyhradne k detskemu gynekologovi.Normalne chod k Sarkinej pediatricke a ta ti da odporucanie k detskemu gyn.
Pamatam si,ako som chodila pred porodom na kontroly k mojmu gyn.,ktory je aj detsky a vzdy som tam stretla aj maminky s detmi,ktore mali kadejake problemy...hrozne...pochybujem,ze niekedy bolo nieco take za cias nasich babiciek.Mozno je to aj nasou prehnanou starostlivostou a potom su deticky hrozne citlive a ich telo si nevie samo poradit s takymi vecami...

ja som malej nikdy necistila cikulku vat. tycinkou.Normalne jej ju kazdy den osprchujem a ked sa kupe a sedi vo vani,tak myslim,ze tam sa vsetky neziaduce veci prirodzene odstrania 😉 😉 😉

ivcap
10. okt 2008

Ahojte. No my vyšetrenie máme úspešne za sebou. Synechia sa nepotvrdila, šušulu máme úplne v poriadku. Dr. mi vysvetlila, kde čo je a že detská šušu vyzerá ináč, ako dospelácka. V hygiene máme pokračovať ako doteraz. Len gynekologička bola prekvapená, či to nevedela rozoznať aj obvodná dr.. Ináč, keď sa ma sestrička u obv. dr. pýtala, čo je Saške a ja som jej povedala, že mám podozrenie na synechiu, tak ma vysmiala, že to majú iba chlapci. Tak som sa jej vysmiala aj ja, či ešte nepočula o tejto diagnóze u dievčat. Ale však čo by aj počula, keď naša dr. to vôbec nesleduje 😠 Eliška, tak držíme palce, aby ste dopadli úspešne, ako my. A daj vedieť.

eliska7
autor
10. okt 2008

no chvalabohu že ste ok,ozvem sa určite

ikulka
10. okt 2008

eli držím palce, nech ste čo najskor fit, bože malá sarka si toho musí vytrpieť a vy s nou, určite si nič nevyčítaj niekedy sa zle stane ani neveiš ako.....držím vám palce a sarke posielam mooooc pusiniek určite to nebude moc príjemné.....

duskaf
11. okt 2008

ivcap- teším sa s vami.

asitka
11. okt 2008

myslím, že som už do podobnej témy písala...že tie cikulky treba umývať,., skúste si vy šušky len opláchnuť vodou...zvonka..len niekoľko dní.....tak samé uznáte, že to čistiť proste treba aj zvnútra...a nič za to nedáte, keď vatovou tyčinkou namočenou v olejčeku prejdete po záhyboch... 😀

ivcap
12. okt 2008

Asitka. Ja malej šušu umývam každý večer s mydlom a myslím si, že to robí každá mamina. Opýtaj sa svojej mamky, či Ti ako dvojročnej umývala každý deň šušu s vatovou tyčinkou. Určite nie. Ja si myslím, že to je aj tým, že sa niekedy používali púdre a nie krémiky, ktoré tie pysky zlepia.