Zrastené pysky u dievčatka. Viete poradiť?

eliska7
4. okt 2008

neviem či ma niekto takyto problem,ale všimla som si u malej (2r.)že sa jej zničoho nič nedaju odleliť male pysky,ma ich zrastene tenkou blankou,ktora sa ťahá až od pošvového vchodu,dočitala som sa že ked sa to neoddelí cvikmi,treba to chirurgicky oddleliť.mate niekto taketo problemy?alebo ste tým už prešli a viete poradiť čo a ako?chystám sa nabuduci týžden svojej gynekologičke,že čo mi nato povie.jedine čo som sa dočitala ,ako sa nam to mohlo stať- ked sme boli teraz s septembri v nemocnici na infuzkach a tam bola hygiena obmedzená došlo k zlepeniu pyskov a naslednemu zrasteniu.v bežnom živote malu umyvam každý den ako popisuju:po kupeli jej vatovymi tamponmi očistím male pysky a biele usadeniny-no teraz nieje vobec vidno ani otvor močovej rury

p.j.jacky
2. feb 2014

ahojte koceny,mam problem.Moja skoro 3rocna dcerka si cca 4tt chytala pulisku.Umyvam ju kazdy den! Dnes za mnou prisla a hovori ze sa neciti dobre,boli ju puliska.Pozrela som jej ju a ma pysteky zrastene smerom von od seba na vonkajsi.AKoby pystecky nemala! Pred vcerom mala pulisku ok.Vcera sme prisli neskoro domov,tak som ju s prepacenim "odflakla" a dnes toto! mala to niektora z vasich dcer? ☹

mirunka112
3. feb 2014

@p.j.jacky ahoj, neviem, ci pomozem, ale aspon sa podelim s nasimi skusenostami. Mali sme a aj mame rovnaky problem. V oktobri sme zistili, ze nasa dcera (v januari mala 4 roky) ma ciastocne zrastene male pysky - zrastol sa jej posvovy vchod asi tak na 1 cm. Pediatricka nam povedala, ze to nie je zlou hygienou, ale nedostatkom hormonu estrogen, dala nam masticku a v priebehu 2 tyzdnov som jej tie pysteky mechanicky roztahovala. Zhruba po 2 tyzdnoch sa jej same od seba zacali odlepovat. Potom som jej kazdy vecer pisulku kontrolovala a detskym olejcekom pretierala, ale v priebehu posledneho mesiaca som sa jej az tak nevenovala a pred 2 tyzdnami som opat nasla maly kusok zlepeny a ako pises ty, male pysky dole zrastene s velkymi. Masticku som samozrejme potom, ako sa jej pysteky rozlepili nepouzivala, pretoze mi pediatricka aj detsky gynekolog povedali, ze je to na baze hormonov, takze netreba prehanat. Teraz sme opat vo faze mastenia a mechanickeho odtahovania a uvidime, co bude. Budem rada, ked mi odpises, ako ste na to vy. V kazdom pripade ti odporucam ist s malou k lekarovi.

inull5
3. feb 2014

@p.j.jacky má to veľa dievčatiek.nie je to nič hrozné a verím že ju to môže bolieť. my sme to tiež riešili a dokonca pred pár dňami...moja dcéra mi tiež vravela že ju to bol, pár dní som to neriešila až tak lebo som myslela že sa len zle utrela a má to vyštípané, kedže na wc chodí sama a sama sa aj utiera. ja som ju tiež kúpala každý deň ale nehrabala som sa jej tam. no všimla som si že keď cikala do vane tak cikala ako chlapec - prúd moču išiel dopredu. vyložila som ju na synov prebaľovací pult a videla zrastený otvor aj pysky - hneď ráno som volala pediatrovi a že máme prísť. pozrel ju a povedal že sú to jasné synechie a na druhý deň jej to na kramároch veľmi milá doktorka "rozlepila" behom sekundy takou paličkou. plakala ale skôr z toho že sa bála čo bude. jednoznačne mi povedala že krémiky pomôžu na chvíľu, treba to rozlepiť tak s tou tyčinkou. Potom ani neplakala, až keď išla cikať, ale dala som ju cikať do teplej vody a bolo to ok. teraz jej to vytieram každý deň

p.j.jacky
4. feb 2014

@mirunka112
@inull5 koceny,dakujem .
Mne dr povedala ze jej to mam nechat pri kupani "odmocit" a potom odlepit.Ale nejde mi to.Mala desne placke.No posevny vchod ma ok.Len tie pysteky ma prilepene na velke.
@mirunka112 ako sa vola ta masticka co jej to mastis?

bronia13
4. feb 2014

no o tomto som este nikdy nepocula, wow musim sa aj ja mrknut

ikika
4. feb 2014

@mirunka112 a prosim Ta, robili jej nejaky hormonalny profil alebo nejake vysetrenie? Alebo len povedali, ze je to z nedostatku estrogenov? Dakujem Ti za info.

mirunka112
4. feb 2014

@p.j.jacky my zijeme v Taliansku, takze je to talianska masticka, vola sa Colpogyn. Viem, asi ti to nepomoze... Je to hormonalna mast (estrogen). Musis sa opytat svojej lekarky, ci je nieco podobne. Nam to pomohlo rozlepit posvovy vchod. Kazdy vecer som jej natierala a trochu masirovala (najlepsie to je po kupeli) a bez akehokolvek zakroku sa to same otvorilo. Najprv sa v strede urobila taka bodka a potom postupne sa otvoril vchod. Teraz ma ale trapi, ze male pysky sa zrastaju s velkymi. To predtym nemala.... Inac, moja vobec neplace, ani ju to neboli. My sme si to vsimli tak, ze si stale stahovala gatky a vravela mi, ze jej idu gatky do pisulky, ale to nie gatky jej isli, ale tie pysteky sa jej spojili a podla mna to jej prekazalo. Tiez je samostatna, co sa tyka toalety a utierania sa. Mozno preto som si to skor nevsimla...

mirunka112
4. feb 2014

@ikika nerobili jej ziadny profil, nasa pediatricka aj detsky gynekolog nam to povedali. Okrem toho som si precitala na internete o co sa jedna. Ked som si vyhladala tuto temu na talianskych strankach, tak tam to bolo opisane tak, ze je to len "faza vyvoja", ze to nie je choroba ani nesuvisi s nedostatocnou hygienou. Slovenske stranky vsak pisu o nedostatocnej hygiene. No neviem, u nas hygiena je dodrziavana, mala sa clapka vo vani skoro kazdy den, len v cistej vode a kontrolujem ju a predsa mame tento problem,...

p.j.jacky
4. feb 2014

@mirunka112 aj my to tak mame.Ona nema spojene pysteky k sebe ale od seba k velkym.A uplne to iste robila,ze si stahovala nohavicky smerom dole.Ako keby ju to tam tahalo. Jeden pystek ma taky ze uz ani akoby ho nemala.Moja dr povedala ze po kupeli jej to mam oddelit,ale to vobec nejde a mala reve,brani sa. skusim sa opytat na mast podobnu k tej tvojej.A u nas tiez je hygiena na 100%.Neverim ze je to zo zanedbanej hygieny.

ikika
4. feb 2014

@mirunka112 olivovy olej z lekarne, olejuj jej to kazdy vecer... alebo aj castejsie... 😔

ikika
4. feb 2014

@mirunka112 uf, tak to je urcite lepsia masticka ako zakrok s krvickou... 😢
Niekedy mam pocit, bez urazky, ze sme tu za opicami... fakt to neni o hygiene @p.j.jacky , u nas je tiez 100% - poznam baby, co kupu svoje dcerky raz za 3-4 dni, my tiez kazdy den - sice nekupeme, no sprchujeme... a to teda dokladne... 😔

p.j.jacky
4. feb 2014

@ikika ja tiez nie kazdy den kupem.v lete ano,cez zimu nie,ale kazdy vecer umyt pusinku,rucicky,ritusku,pulisku aj nozicky v lavoriku ako kedysi sa robievalo.Mala to takto zboznuje...proste aby som jej kazdy vecer neumyla ritulu a nedala ciste spodne pradlo to nehrozi! myslim si ze je to o tom hormone.Ine deti by museli mat pulisky zarastene... 😖

beata2611
5. feb 2014

@eliska7
Ahoj. Prave sme prisli teraz s malou - 4.r. od detskej gynekologicky. Uz dva tyzdne ju svrbela pipina. Stale sme to natierali a macali v hypermangane a nic nepomohlo. Boli sme s tym aj u obvodnej, ta mala podozrenie na mrle, ale zlep z konecnika bol v poriadku, tak nas poslala ku gynekologicke. Ta jej to hned pretrhla prstom. Mala vrieskala o dusu. ja som bola z toho zarazena, pretoze som o tom v zivote nepocula. Malu kazdy den umyvam, spodne pradlo ma kazdy den ciste a nakoniec toto. teraz sa chuda nemoze vycikat, co ju to stipe. kazala na to prikladat repik. vraj sa to zvykne opakovat, tak ju teraz musim pravidelne kon trolovat, aby sme to nezanedbali. este teraz sa z toho nemozem spamatat. dufam, ze sa to uz nezopakuje. chodte preto cim skor, pretoze ked je to moc zrastene robi sa to uz nozom, zrejme v lokalnej anesteze. tak sa drzte.

mirunka112
5. feb 2014

@p.j.jacky ....si predstav potom cigancata v osadach... suhlasim, hygienou to nebude. My byvame pri mori, mala sa clapka cele leto a v zime - no nekupeme sa kazdy den, to je jasne, ale tu v IT kupelna bez bidetu neexistuje, takze po kazdom kakani sa umyva zadocek a takisto sa oplachuje pisulka. My mame tie pysteky tak na polovicu spojene, vrchna polovica je oddelena. Lenze som sa pozerala ako to ma moja mladsia -7 mesacna dcerka, tak aj ona ma dole tie pysteky spojene, u nej som to zatial neriesila, lebo je malicka, cistim ju stale. Mozno je naozaj len faza vyvoja, ale u tej starsej sa mi to nepozdava. Uz len to, ze sa jej raz spojil vchod do posvy, to je uz signal, ze niekde je nejaky problem. No a olejcekom po kupani, to ano, ja aj rano, ked vstane, tak jej precistim olejcekom tie zahyby... Tak drzim vam prsty, aj nam 🙂

mirunka112
7. feb 2014

@p.j.jacky Ahoj, boli sme dnes u pediatricky a ukazali sme tie spojene pysteky. Povedala nam, ze to je normalne, ze to sa oddeli neskor samo, ze je to len vo vyvinova faza a nemame z toho robit problem. Ani tu hormonalnu masticku nemame uz pouzivat. Ako som uz pisala, ma to tak aj moja 7-mesacna dcerka, tak to zatial nechame tak a uvidime casom....

p.j.jacky
7. feb 2014

@mirunka112 ma ich spojene k velkym pystekom?

mirunka112
7. feb 2014

@p.j.jacky od polovice dole ich ma spojene, od polovice hore su oddelene, povedzme ako u nas, len samozrejme mini-verzia. Aj moja 7-mesacna dcerka to ma tak.

p.j.jacky
7. feb 2014

@mirunka112 to ma aj moja mala....nechas to tak ci budes to riesit...?

lubikan
7. feb 2014

@beata2611 aby ju to pri cikani nestipalo,nech cika do lavora s vodou....malemu ked pretahovali pipika,cikal do vody a bolo ok 🙂

mirunka112
9. feb 2014

@p.j.jacky teraz to necham tak, ale budem to sledovat, ci sa to "zlepenie" nerozsiruje smerom nahor. A pravdepodobne s nou pojdem este k detskemu gynekologovi.

syrik
4. mar 2014

@lulu723 Prosím Ťa,u ktorej detskej gynekologicky V TN si bola? Vďaka

veraba
5. mar 2014

jejda tak toto pocujem prvy krat nikdy ma nikto na toto neupozornil 😠 malinka ma 19 mesiacov ako mam teraz zistit ci to ma zrastene ? Hygienu prisne dodrzujeme kupeme sa kazdy den. skusila som jej kuk vchod do posvy vidim ale potom uz sa zacne vrtiet a neviem ako to ma pri mocovej dierke lebo uz mi nedovoli kuknut. ako to mam zistit a uvidim to vobec ci to ma zrastene? Prosim o radu lebo som stoho normalne nervozna ☹

lulu723
5. mar 2014

@syrik ja si to uz nepamätam kde sme boli,ale vedla bol hned aj urolog tusim sokol.su to uz 4 roky,ale bola tam taka stara doktorka a teda nebola som vobec spokojna,lebo sa jej to nedarilo rozdelit a akurat dobre potrapila moju dcerku. 😒

luckadominika
28. mar 2014

sme na tom podobne.. moja malá má malé pysky prilepené ku veľkým.... hned som ju okúpala...namastila a troška oddelovala......:( tak vari sa nám to napravíí........dakujem za všetky rady čo som si tu prečítala🙂

syrik
28. mar 2014

Juj baby, neplašte už...ja som s tým bola u môjho gynekológa a pokiaľ nezrastajú k sebe, tak je to v norme...

micha7
28. mar 2014

Zienky... co sa tyka toho zrastenia,ze su male prilepene k velkym tak vam poviem,ze tu v zahranici kde zijem NATO reaguju asi takto.." to nic ,to nevadi...to je u malych dievcatiek normalne ,to prejde zmeni sa to neskor,alebo v pubete. Nic sa tu nerobi,nic sa *neodlepuje" nic sa "nenatrhava" atd..... pytala som sa to,lebo ma to zaujimalo....zdroj bola detska nemocnica,univerzita v Zürichu a aj detsky lekar.... Vravela som im,ze na SK sa to riesi inak ,tak na mna vyvalovali oci... 🙂 inak mam dcerku,ale ta to ma ok... zatial! 😀

suezana
10. máj 2014

@micha7 a teraz čo robiť? ja som si to tiež všimla u malej, ale ona z ničoho nič sa začala "brániť" pri prebaľovaní .... prekvapilo ma to, ale pripisovala som to veku - je to pár dní ... až tri dni dozadu som si všimla, že niečo nie je v poriadku - má to spojené, ale vôbec nie začervenané, podráždené, ani nič také - nikdy sme nemali problém s plienkami a tak - preto som prekvapená, že práve ona - naopak staršia sústavné začervenanie a ona s tým problém nemá 😒 😒

to násilné pretrhnutie prstom od dr. alebo nerozhodnosť dr, neinformovanosť lekárov - keď doktorka povie, že sa s tým ešte nestretla ma desia viac ako samotný problém ☹

redlola
10. máj 2014

fuuu, ja mam chlapca a nadavala som na to, ze ake to mame my mamy chlapcov tazke oproti vam mamam s dievcatkami. lebo riesime ci pretahovat - nepretahovat predkozku, lekari to robia nasilu, ked im to spravia, placeme spolu s nasimi synmi, kupeme ich v repiku a neustale nad tym uvazujeme co je najlepsie. tak som si povedala, ze ako je dobre tym maminam s dievcatkami, musia iba davat pozor, aby ich dobre umyli a nemaju takyto problem... no a teraz vidim, ze kazde pohlavie ma svoje tajne zakutia, ktore davaju maminkam riadne zabrat 🙂 pekny den vsetkym 🙂

jana_eyre
10. máj 2014

@redlola ja mam prveho chlapca a ked sa isiel narodit, najviac som sa bala starania sa o pohlavie.. vravela som si, ze o dievcatko by to bolo jednoduchsie.. druhe sa mi narodilo dievcatko a poviem ti, ze aj ked pysky sa nam zatial nezrastli, je to omnoho tazsie ako u chlapcov.. aj preto, lebo ked sa cela okaka v plienke, ma to aj v suske a kolkokrat som sa uz bala, ze sa jej z toho vsetko zapali.. tak isto umyvanie je omnoho tazsie, lebo ta mala suska je taka jemnucka, ze sa bojim, ze jej ublizim.. aj ked malemu sa neda predkozka pretiahnut, dufam, ze budeme mat stastie na citliveho doktora, ak sa to bude neskor riesit.. pekny den aj tebe..

micha7
10. máj 2014

@suezana treba sa informovat aj u dalsich lekarov... ja som tu napisala prispevok k tejto teme,ako to je tu vo Svajciarsku...hm....?? 😒 tazko povedat....... vraj treba pockat ,ze sa to v puberte da do poriadku... ale take natrhovanie,tu nerobia v ziadnom pripade,iba ak by mala celu dierku zrastenu,ze sa nemoze ani vymocit....,ale to len v ojedinelom pripade.