Zrastené pysky u dievčatka. Viete poradiť?

eliska7
4. okt 2008

neviem či ma niekto takyto problem,ale všimla som si u malej (2r.)že sa jej zničoho nič nedaju odleliť male pysky,ma ich zrastene tenkou blankou,ktora sa ťahá až od pošvového vchodu,dočitala som sa že ked sa to neoddelí cvikmi,treba to chirurgicky oddleliť.mate niekto taketo problemy?alebo ste tým už prešli a viete poradiť čo a ako?chystám sa nabuduci týžden svojej gynekologičke,že čo mi nato povie.jedine čo som sa dočitala ,ako sa nam to mohlo stať- ked sme boli teraz s septembri v nemocnici na infuzkach a tam bola hygiena obmedzená došlo k zlepeniu pyskov a naslednemu zrasteniu.v bežnom živote malu umyvam každý den ako popisuju:po kupeli jej vatovymi tamponmi očistím male pysky a biele usadeniny-no teraz nieje vobec vidno ani otvor močovej rury

motylik136
19. mar 2015

@ameba keď ti môžem poradiť, k lekárovi by som už neišla, ale odporúčam nejako riešiť to, aby si to malá nechala od teba pozerať každý večer po kúpaní, u nás je to už rituál...Poriadne mastiť oliv. olejom z lekárne a rozťahovať...Musí si na to zvyknúť, že to treba robiť každý deň...u nás je to už dlhú dobu bez plaču, berie to ako samozrejmosť

patulu
19. mar 2015

@ameba u nas to nebolo az take hrozne nam to detsky gynekolog rozrusil mastili sme.. ale s 5 rocnou je to uz jednoduhsie ja si pametam ked mala 2 roky a bojovala somnou ostosest vtedy sa jej to zacalo zlepovat dovtedy som jej to rozlepovala doma po kupani..teraz jej to pozeram kazdy vecer po kupani a uz to ma dobre..tak nech vam to dobre dopadne skuste jej to doma jemne rozlepit ja viem ze sa to neda ale isto je lepsie ako u lekara.

ameba
21. mar 2015

@motylik136 @patulu vdaka za podporu. Zatial budem bojovat, skúsim ten olív.olej...mastili ste prstom? Ja používam vatove koliesko alebo vat.tyčinky do uši.

motylik136
22. mar 2015

@ameba ja som mastila prstom, ale to jedno čím, dôležité je poriadne rozťahovať, koľko vydrží

steffani31
23. mar 2015

baby aj moja dcera to ma od narodenia dnes ma 16 mes. a stale je to zarasta a dr, s tim nic nerobi tak som vymenila pediatricku aredoslu budem zalovat

patulu
23. mar 2015

@steffani31 treba ist k detskemu gynekologovi a rozrusi to prstom pokial to ma uz velmi bolo mi povedane ze potom sa to robi pod narkozou.

ika33
23. mar 2015

Ahojte, keď sa mi narodila malá mi v nemocnici povedali, že jej nemám robiť s pišurkou nič. Aj náš pediater to stále hovoril, že nenatierať, neumývať mydlom ... iba oplachovať. Tento víkend sme mali návštevu a baba mi hovoirla aké problémy mali s dcérkou a že stále sa jej zrastá pišurka a už 3 krát boli na to narezávanie. Tak ma strašne moc vystrašila. dcérku som nemala doma a tak som jej nevedela pozrieť až dnes ako to vizerá a ja vôbec neviem či je to v poriadku alebo nie. Malá si nikdy nechce dať pozrieť pišurku ani keď ju niekedy bolí. Je to hrozne veľký boj. Tak aj teraz to bolo o veľkom boji a ako sa dalo tak som jej roztiahla nohy a snažila sa pozrieť aký má otvor no a celkovo má malý. Nemám vôbec predstavu o tom ako má vizerať pišurka 4 ročného dievčatka, tak vôbec neviem či to je v poriadku. Malaá má od otvoru riťky asi 4 cm zrastené a potom má asi 1 - 1,5cm otvor. Mám pocit, že to tako nie je v poriadku. Ale budem veľmi rada ak mi poviete, že to v poriadku je. Prosím môžete mi opísať príp. dať nejaký link na foto ako to vizerať nemá?

steffani31
23. mar 2015

@patulu no prstom to rozrusuje aj pediatricka uz 17 mesiacov a nic stale zarasta

opicka21
24. mar 2015

@steffani31 pfu,stale...aj ja sa toho obavam ze dokedy stym budeme problem,je mi jej luto az si stale vycitam ci som nieco nezanedbala...

slavka1307
24. mar 2015

@opicka21
@steffani31
@ika33
@patulu
@ameba
Milé mamičky. My sa s tým trápime tiež. A tiež je to boj. A hlavne veľa plaču. Problém je úplne od začiatku u detských lekárov, ktorí nevedia čo s tým správne robiť. Treba to od začiatku rozťahovať a nie tak, ako nám mnohým bolo povedané - dole nič nerobiť ! Také nervy som mala, keď gynekologička nám rezala cikulku aj zhora aj zdola ! Lebo som bola poučená detskou lekárkou, ktorá sama má 5 detí, že deťom dole netreba nič robiť. Zrastá sa to stále. Nová detská lekárka mi povedala, že sa to môže až do prvého pohlavného styku zarastať. Že niektoré dievčatá tým trpia dosť dlho. Takže len rozťahovať a mastiť. Ku gynekologičke moje dievčatá už tiež nedostanem kvôli traume, ktorú tam zažili. Bála som sa to rozťahovať, tak sme tam už boli dvakrát na rezaní (naša to nerobila prstom, ale takým tupým "nožom" či čo to bolo). Prajem veľa síl a trpezlivosti. Ono to vidieť, či je to zrastené - je to taká biela-priesvitná blanka, ktorá tam nemá čo robiť - musí byť vidno vnútri ... Všetko dobré a hlavne trpezlivosť.

patulu
24. mar 2015

Presne tak mne detsky gyn.hned povedal ze je to chyba pediatrov.ze on uz 25 rokov kazdemu rodicovi opakuje ze dievcatkam treba pozerat curinu. Kazda maminka je chytra a natahuje chlapcom predkozku kolkokrat aj porania a dievcatam nie.mne aj pri druhej dcerke ma 3 mes.bolo povedane nic nerobit.no isto.pri prvej teraz ma 5 rokov som nic nerobila a pred cca mesiacom som pozrela a mala ju uplne zrastenu uz si z casti aj cikala dnu do vchodu.rozrusil to prstom ale povedal ze kazdy vecer po kupkani otvarat pysky.nemastit iba otvarat staci ze tyzden to nebudeme robit a zarastie sa.do 7 rokov niesu zenske pohlavne organy natolko prekrvovane od 7 mich rokov by sa to robit nemalo.
a co sa tyka toho ako to vyzera.moja to mala na prvy pohlad akokeby zlepene ked som chcela rozlepit neslo a bolo vidno ze to je zrastene.plakala aj moja ale radsej ak9 by jej to mali operovat.drzim palce maminky

motylik136
24. mar 2015

@ika33 vyskúšaj každý večer po kúpaní mastiť oliv. olejom z lekárne a rozťahovať, možno to povolí, samozrejme, že nie hned na prvýkrát...

ika33
24. mar 2015

@slavka1307
@patulu
No tak ja som včera strávila na nete neuveriteľne dlhý čas, aby som si prečítala všetky príspevky a hľadala som fotky ako to vyzerá a stále viac a viac som sa utvrdzovala v tom, že moja malinká to má tiež zrastené. Tak som ju ráno vyhlásila zo škôlky a išli sme k nášmu obvodnému. Ten keď to videl povedal, že to je taký pozápalový stav, že sa to zvykne stať a tak jej začal ťahať pysky od seba a tá blanka sa začala trhať- rozťahovať. Malá troška zaplakala ale lekár pokračoval a pekne sa to rozdelilo. Nekrvácalo to ani nič iného akurát malá troška mrnčala, ž ju to bolí. Ale ako sme z ambulancie odišli jej už nič nebolo. Predpísala nám framykoinovú masť a povedal, že po kúpaní jej mám pysky roztiahnuť a natrieť, že tá mastička sa potom dostane tam kde má. Máme to robiť tak každý večer po dobu 7 dní a potom povedal, že už nebudeme musieť malej s tým nič robiť. Tak som sa spýtala či nie je treba dievčatkám neako tie pysky po každom kúpaní rozťahovať a natierať a on povedal, že určite nie. Vy tu však všetky píšete, že gynekológovia hovoria pravý opak. Tak som sa rozhodla, že sa s malou budeme snažiť si pri každom kúpaní tie pysky od seba odťahovať a uvidíme či bude treba aj natierať. Inak čím dievčatá natierate. sú nejaké špeciálne oleje na to aby sa nezrastali alebo ako to riešite.

ika33
24. mar 2015

inak ďakujem za rady. Ja som o tomto vôbec nič nevedela, keby nebola u nás kamoška, ktorej dcére to už 3krát rezali, tak sa o tom nikdy nedozviem a chuďa moja mala by zarástla a mala problémy. Do kelu držala som sa toho čo mi povedal lekár a sestričky v nemocnici, že šušku nechytať a nič s tým nerobiť, ešte mi prízvukovali, že ešte aj to biele mazivo čo mávajú medzi pyskami nemám vytierať. A teraz zisťujem, že je to úplná blbosť a tak moc sa hnevám. Strašne som sa bála, že to bude horšie a budeme musieť ísť na rez v narkóze. Kto vie koľko vecí mi ešte lekár zle povedal a ja niečo zanedbávam a ani o tom neviem. Pre svoje deti spravím čokoľvek a keď vidím, že sa majú trápiť, tak radšej by som zobrala všetky choroby na seba len aby im nič nebolo. Ale to asi každá mama 🙂

ika33
24. mar 2015

No tak išla teraz malá cikať a bol obrovský plač ☹

sharmana
24. mar 2015

@ika33 moja dcérka to mala a velakrát opakovane sme museli kvôi tomu k detskej gynekologičke na rozdelenie. Robila to takým švihom tyčinkou. Už sa jej to nerobí, nejako z toho vyrástla. Ale mne malá vreštala hrozne vždy pri tom.
Ak má dievčatko nábeh, podla mna je dobré to roztahovat po určitú dobu po kúpaní a natrieť trebárs lekárskym olivovým olejčekom, Ide len o to, aby sa to nezrastalo. myslím že táto prevencia určite lepšia, než riešiť následky. To zrastanie sa zvykne totiž opakovať a zrastá sa to po milimetríkoch tak nenápadne, že kým si to znovu všimneš, tak znovu riešite rozdelenie pyskov. Držím palce, nech sa vám to už nevráti.

slavka1307
24. mar 2015

@ika33 Určite skúste sedací kúpeľ v šalvii, alebo harmančeku. Tak sa jej ľahšie podarí aj vycikať, nebude to tak bolieť. A hlavne teraz, keď to má oddelené natierať olivovým olejom. V tomto určite nepočúvaj doktora ale detského gynekológa. Ako tu radíme, čo s tým máme skúsenosti. Rozťahovať a natierať.

motylik136
24. mar 2015

@ika33 podarilo sa to rozlepiť?keď pri cikaní plakala?

patulu
24. mar 2015

@ika33 kazdy jeden vecer otvarat a mastit!!aby sa chuda nedostala do toho isteho.skus ju bejako zahovorit, pomaly a snaz sa nie na silu.ja svojej stale poviem ze ideme cvicit 🙂 ona rozkroci nozky a sama si curku otvori a zatvori . Uz nemastime uz to ma pekne.

mirkave
24. mar 2015

Ja som nikdy nic s gynekologom neriesila,co sa mojej dcery tyka. Vsetko sa casom same vyformuje. Nikdy som sa nepozastavila nad tym,ze v intimnej oblasti to u malych dievcatiek vyzera inak.

patulu
24. mar 2015

@mirkave no ani ja . Kym mi dcera nepovedala ze ju to boli rozkrocila nozky a otvor na cikanie uz mala ciastocne zrasteny..to sa same nesformuje myslim..

patulu
24. mar 2015

@mirkave a na taketo veci je detsky gynekolog.podotykam ze jej spravil aj sono mechurika a maternice ci je vsetko tak ako ma byt.tento zakrok bol dvojsekundova zalezitost ale radsej ako potom plakat ked ma 7 rokov a idu ju rezat pod narkozov.zial synechia je v tejto dobe velmi rozsirena a mam pocit ze to je kvoli jednorazovym plienkam...pretoze predtym taketo nic nebolo.

mirkave
24. mar 2015

@patulu hmmmm,normalne mam chrobaka v hlave. Myslim si,ze je vsetko ok,ale budem to musiet skontrolovat.Dcera ma 8 rokov.....

patulu
24. mar 2015

@mirkave ale ak sa nestazuje tak potom si myslim ze sa nemusis bat..mne doktor povedal ze od 7 rokov by sa to nemalo stavat lebo vtedy sa zacinaju prekrvovat zenske pohl.organy.tak no uvidis.ale ak je vsetko oki tak si stastna mamina.je to neskutocne zle ked sa nieco taketo robi dievcatku.plakala som viace ako ona.

betunka39
24. mar 2015

Nuž ja mám jednu staršiu dceru bude mať 22 rokov a teraz malu 3 ročnu slečnu. O obe som sa rovnako starala, žiadne extra umyvanie dole, normalne, tak ako seba aj ich, len opatrnejšie. U staršej bgolo všetko o.k ..Teraz u malej po tom ako prestala nosiť plienky postupne sa jejto začalo zaťahovať až to zrastlo. Bola som u dets. gynekology, ideme na zakrok laserom aby to dalej nezarastlo a tiež nebude pod celkovou narkozou, len ju omamia., aby sa nemykala,. Ked osm sa pytala, z čoho to može byť, že dnes tak vela dievčat toto podstupuje, vravel ,že su viacere faktory, ale mne vyšlo z toho najcviac jednorazove plienky a nasledne všetky tie novodobe mastičky ako sudokrem a dalšie, ktore vysušuju pokožku. Najlepšie je použivať na cikulku calciouvu masť, alebo staru klasdiku Rybilku. Po tých novych mastičkach sa dole pokožka vysušuje anasledne zlepuje a tiež ,ak maju deti kožne problemy, vraj sa davaju všelijake hormonalne mastičky, kotre narušia hormonalnu rovnovahu. Nuž, čakam, kedy bude volny termin a musim to s malou pretrpieť. A radim, nenchavajte to tak, že sa to upravi, v tom vačku sa zadržiava moč, pridu zapaly a nasledne infekcie.

ika33
24. mar 2015

@motylik136 - no ja som prišla na to, že to má zrastené tou blankou až po tom čo ma na to upozornila kamoška, že jej dcéra to mala, tak som pozrela mojej malej šušu a mala to zrastené. Mne sa malá nikdy nesťažovala, že by jej niečo bolo, ani ju nebolelo ani nemala problém cikať, nesvrbelo, no porsto nič. Teraz cez Vianoce mala problémy s bruškom (mala kampylobaktériu) a vtedy jej robili sono bruška a lekárka čo jej ho robila mi hovorila, že má v mechúry nahromadený nejaký starý moč a povedala, aby jej náš obvodný spravil kontrolné vyšetrenie moču. Ale to bolo v poriadku, tak to neriešili, že to bude určite preto lebo bola chorá pred tým a mala tú kampylobaktériu. Potom as malá do teraz sťažovala iba pár krát, že ju bolí v podbrušku ale stále mi všetci hovorili, že to je ešte stále z toho že bola chorá a nech obmedzí ešte na chvíľku mliečne. No a teraz vlastne prišla tá kamoška s týmto zrastením a ja som sa teda pozrela. Lekár jej to dne roztiahol jej sa spravila normálna dierka a spokojne sme odišli domov. Malá ani neplakala a ani ju to nebolelo až keď išla na WC a začala cikať ju to štípalo a bolelo a ani nechcela ďalej cikať.

marietta0
24. mar 2015

@ika33 Ahoj, to co ti povedali v porodnici, povedali spravne. So susulkou sa naozaj nema nic robit, nevytierat, neroztahovat ani nic podobne. Je to vina detskeho lekara, ten ma na preventivnej prehliadke vzdy pozriet aj na susulku, jemne ju roztvori a hned vidi ci je, ci nie je ciastocne alebo uplne zrastena. Treba navstivit gyn, jemne to prerezie, rozlepi. Odporucam Dr. Niznansku na Antolskej, neviem ci sa to tak da povedat, ze sa na to specializuje, ale robi to bezne, a je to sekundova zalezitost. Potom sa to natiera spec mastou, tu Vam predpise. Problem je, ze vacsinou Vam uz dcerka nechce dovolit miesto natierat, skuste to robit vecer, v noci ked uz spi aby ste predisli opakovanemu zrasteniu. drzim palce

mirkave
24. mar 2015

@patulu ☹ zajtra volam detskej lekarke a musim sa na to opytat. Som to pozerala a podla opisu,to ma zrastene ☹ . V zivote nikdy som o tom nepocula,nikdy ma nik na tuto diagnozu neupozornil ☹ .

patulu
24. mar 2015

Niesi na chybe ty.neboj sa len to ries.

steffani31
25. mar 2015

@opicka21 ja to iste tiez som si davala vinu na hygiene ale kazdy den umyvam poriadne a dôkladne takze inu hygienu jej neviem dat :(