Zrastené pysky u dievčatka. Viete poradiť?

eliska7
4. okt 2008

neviem či ma niekto takyto problem,ale všimla som si u malej (2r.)že sa jej zničoho nič nedaju odleliť male pysky,ma ich zrastene tenkou blankou,ktora sa ťahá až od pošvového vchodu,dočitala som sa že ked sa to neoddelí cvikmi,treba to chirurgicky oddleliť.mate niekto taketo problemy?alebo ste tým už prešli a viete poradiť čo a ako?chystám sa nabuduci týžden svojej gynekologičke,že čo mi nato povie.jedine čo som sa dočitala ,ako sa nam to mohlo stať- ked sme boli teraz s septembri v nemocnici na infuzkach a tam bola hygiena obmedzená došlo k zlepeniu pyskov a naslednemu zrasteniu.v bežnom živote malu umyvam každý den ako popisuju:po kupeli jej vatovymi tamponmi očistím male pysky a biele usadeniny-no teraz nieje vobec vidno ani otvor močovej rury

dr_janka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ika33
26. mar 2015

Ahojte kočky, ja od teraz malej budem každý deň šušurku roztvárať a natierať olejčekom a pevne verí a dúfam, že už nikdy nebudeme musieť riešiť zrastenie. Ako som už písala náš obvodný lekár jej šušu roztiahol a tú blanku takpovediac roztrhol. Nekrvácalo jej to a mala priamo vtedy nemala ani nejaké veľké bolesti ale potom keď chcela čúrať, tak nastali problémy. Štípalo ju to a bolelo a tak nechcela cikať. Privodila si až tak veľký strach a blok, že necikala vyše 24 hodín. Ja som už nevedela čo s ňou mám robiť, nezberalo ani sedenie v teplej vode, ani člupkanie vody, aby ju aspoň zvuk vody nabudil, vôbec nič. Malá mala už brucho ako balón, tvrdé ako kameň a už ju bolelo aj podbruško. Neuveriteľne som sa bála, aby jej nepraskol močový mechúr alebo nedostala nejaký zápal ... Volala som pediatrovi a ten mi hovoril, že ju mám len dávať do teplej vody a že ak sa do ďalších dvoch hodín neviciká budeme musieť ísť na cievkovanie. Malá revala ako keby ju drali z kože a nie a nie sa vicikať. Chúďa už by aj bola chcela a nešlo jej. Už aj plienku som jej dala, že nech skúša do toho ale nič. Napokon po obrovitánskom plači jej a už aj mojom sa je podarilo cvrknúť do plienky a tak som ju rýchlo brala na WC, lebo do plienky nechcela a konečne sa vicikala . S veľkou úľavou sa potom smiala, že to neboli ... ale verte mi všetko mi jedno nebolo. Radšej by som išla 10 krát rodiť ja ako ju vidieť takto. ( a to som mala dosť ťažké pôrody) Od utorka čo sme boli na zákroku sa každej jednej mamičky pýtam či robia niečo s dievčatkami a hovorím im, aby robili, lebo každá jedna na mňa pozerá ako puk, že o čom to rozprávam. V mojom okolí každá jedna mamička nemala zatiaľ o takýchto problémoch dievčat ani tušenie. Osobne si myslím, že o týchto problémoch by mali viac informovať.

slavka1307
26. mar 2015

@ika33 Presne viem čo ste prežívali. Je mi ľúto detičiek pre ľahostajnosť lekárov. A vraj väčšie platy - figu borovú by im dala. Veľa síl a trpezlivosti do boja s dievčatami, ktoré si to nechcú dať rozťahovať - viď moje ☹

jessinocka
26. mar 2015

Baby, akurat som to malej pozrela 1x, ma 8m a zda sa mi, ako keby jej to trosicku zacalo zarastat. Posvovy otvor je OK, ale smerom od zadocku jej tam narastla tak malinka blanka, ale este nie velmi. Co mam teda s tym robit? Umyvam ju od spodku po kazdom kakani, cca 2-3x denne cistou vodou, natieram kremom s rybim olejom na zadocku a od vonku aj cikulku. Az teraz som sa dozvedela, ze sa to moze stat. Mozem jej aj cikulku od vonka natierat tym kremom? ci radsej iba zadok. Dakujem za rady, dufam, ze sa vyhneme problemom.

mirkas963
26. mar 2015

@jessinocka najlepšie by bolo navštíviť detskú gynekológiu. Kamoškyna malá to mala a dali jej na to nejaký krém a kázali pravidelne rozťahovať a zmizlo to.

slavka1307
26. mar 2015

@jessinocka Krémy to zlepujú. Natierať-natierať-natierať olejčekom a po každom kúpaní rozťahovať. Nemyslím po umývaní po stolici, ale po kúpaní, keď je dlhšie vo vode.

jessinocka
26. mar 2015

@mirkas963
@slavka1307 a zarasta to len smerom od zadocku do predu, alebo moze aj opacne, ze najskor odpredu dozadu...

mirkas963
26. mar 2015

to neviem

ameba
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
patulu
26. mar 2015

@ameba ja to poznam ja som to tak robila so starsou ale neslo nam to tak sme museli ist k detskemu gyn. Drzim prsty ani my uz tam nepojdeme my roztahujeme kazdy vecer po kupani . Som rada ze to uz mame za sebou.

mirkave
26. mar 2015

@ika33 ☹ hrozne,ked to citam ☹

slavka1307
26. mar 2015

@jessinocka Zrastať to môže aj z opačnej strany. Mojej staršej dcérke to robila na gynekológii z oboch strán.

jmdvs
26. mar 2015

Dobrý večer no aj my sme to zažili. Naša bola na operácii a lepilo sa jej to až kým nedostala menzes. Gynekologička nám povedal, že jej chýba hormón. Operovaná bola keď mala 8 rokov bola som v šoku. Mastili sme olejom na striedačku s framykoinom , každý večer lebo keď nie o 3 dni už od zadočku bolo zlepené. Tam sa to začína lepiť. Teraz tiež máme malú a ona zatiaľ v poriadku ale lekáry nič o tom nehovoria aby tomu predišli . Hygiena a čistá voda je v poriadku proste sa to lepí a mi s tým nič neurobíme. Keď to roztrhnete tak to štípe treba dať framykoin potom už stačí olej a 2 dni cikať do vane aby to nešťípalo. Ja som si tiež myslela, že naša bude mať traumu s Gynekologie ale zvládla to. Teraz sa viac bojí a mladšiu sestre a stále jej to kontroluje.

motylik136
27. mar 2015

@jmdvs
@jessinocka
@patulu ešte som chcela baby, že treba používať aj gél na intímnu hygienu od 3 rokov sa dá kúpiť...nám aj to hrozne pomáha...

ika33
27. mar 2015

@ameba - Moja malá ma 4 roky a tak sa jej to už dalo pekne vysvetliť, po tom ako sa už konečne vycikala prvý krát od toho rozobratia, tak už ciká v pohode. Nebolí ju to ani neštípe. Nemusíme ani do vody cikať v pohode ide na WC. Každý večer po kúpaní si rozťahuje sama. Ja som jej povedala, že si to bude robiť sama lebo už je veľká. Teraz po kúpeli si pekne ľahne na posteľ ja jej natriem šušurku framykoinom a potom pred ňu dám malé zrkadlo, aby sa videla a ona si šušurku rozťahuje, tak aby videla veľký otvor(teda ja jej musím vidieť prosto všetko) a je spokojná, lebo ju to nebolí. Dúfam, že nám to bude stačiť a už nikdy nebudeme zrastať. Akurát keď ju natieram sa strašne moc smeje, že ju to šteklí 🙂 tak to je ten lepší prípad ako keby ju bolelo 😀

patulu
27. mar 2015

@ika33 aj my uz mame 5 rokov a je to ovela jednoduhsie ako pri 2 rocnych.my tiez kazdy vecer po kupani roztahujeme ale sama chce ja sa jej ani nedotknem.

ika33
10. apr 2015

@patulu no aj moja malá už len sama, ja som tým framykoinom natierala iba 7 dní,lebo tak mi kázal lekár a teraz iba rozťahuje malá po kúpaní. Ale zdá sa mi ako keby sa to znova zrastalo pri zadočku. Je tam asi taká 4mm blanka a ja si fakt nepamätám či to tam mala hneď ako jej to lekár roztiahol alebo nie. Tak si to teraz všímam či to nepokračuje.
Vy aj niečim natierate? Olej ...
Je to treba natierať či nie? Stačí iba rozťahovať.
Inak jedna kamoška mi hovorila, že toto zrastanie sa môže diať aj v prechode, teda keď už žena nemenštruuje. Tiež už nemá ten hormón a tak ak sa to telo s tým nevie vysporiadať tak zrastá. 😢

dr_janka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jmdvs
10. apr 2015

Ano natierať framykoinom len vtedy ak je to sami trošku natrhnete a má to červené inak stačí detský olej ne parfumovaný a len rozťahovať a kontrolovať. Keď to má už od zadočku tak sa jej to môžu lepiť ja som jej to vždy natrhla a zase sme mali pokoj. lepilo sa jej to 4 roky

ika33
10. apr 2015

@dr_janka - kokso túto "diagnózu" som vôbec nikdy nepočula, keď som sa pýtala svojej mami, sestry, kamošiek či o tom vedia, tak na mňa všetky pozerali, že o čom točím. Mama mi povedala, že ona veru s nami nikdy nič nerobila, tak ja to vôbec nechápem, že čo také sa zmenilo, že teraz to má snať každé druhé dievčatko.

ika33
10. apr 2015

@jmdvs - no ja som si myslela, že ak budeme iba rozťahovať sa to nezlepí. Od kedy ju lekár roztrhol si fakt každý deň malá naťahuje a rozťahuje šušurku (hovoríme tomu, že cvičíme 😀 ) a i napriek tomu sa jej to zrastá? V akom veku ste boli keď ste to zistili a ešte sa to potom 4 roky zrastalo.

dr_janka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ika33
10. apr 2015

@dr_janka - no na poradni možno aj u nás potiahol ja neviem, lebo kontroloval ale potom keď už sa nechodilo do poradne tak mi aspoň mohol lekár povedať, že sa to môže stať a treba to kontrolovať. Veď za túto vetu by nič nedal. Inak teraz keď jej to náš pediater roztiahol som sa pýtala, či to teraz máme rozťahovať, alebo natierať a on povedal, že natierať 7 dní tým framykoinom a potom už netreba robiť nič. Povedal en toľko, že toto je taký pozápalový stav. Akurát len neviem o tom , že by mala moja dcéra zápal. U nášho pediatra nemôžem spomenúť, že som sa dočítala na nete, lebo začne skákať 3 metre a hneď ma odpíše, že on keď potrebuje právnu radu tak ide za právnikom a neštuduje na nete. 😒 No a keď sa ho potom pýtam, tak má odpovede ako som už napísala.

jmdvs
11. apr 2015

Ja som to našej kontrolovala pravidelne. Potom postupom času som na to zabudla už nastúpila so školy a keď mala tak 8 rokov som zistila, že keď sme boli vonku a potrebovala cikať tak čúrala do kriva s vtedy keď som jej tam pozrela neverila som vlastným očiam. Museli jej to operovať.

eli74
11. apr 2015

@jmdvs Tiez 1. krat o tom pocujem. A potom, ze nehladat na nete. Idem hladat obrazky, co a ako ma vyzerat. Dcere to doktorka nikdy nepozerala.

ameba
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jmdvs
13. apr 2015

A ešte som chcela povedať, že naša detská gynekologička nám vravela, aby sme si všímali klitoris či nie je vydutý a neskôr u väčších dievčat napri u 14 ročnej treba tak kamarátsky aby sa nezľakli a treba to kontrolovať lebo len hormón robí šarapatu. Ja mám 20 mesačnú a 15 ročnú dcéru viem o čom hovorím.

betunka39
13. apr 2015

Tak my už sme druhy týžden po zakroku, malej to pekne prerezal. Bolelo ju toa asi 2-3 dni, teraz už je v pohode. Dostala injekciu na uspatie, všetko bolo o.k. LEn potom sme to rozoberali s lekarmi ,ked boli pri nas a povedali mi, že moja to už mala hrubo zrastene, tiež mi povedali, že aj z prislišnej čistoty ked sa často umyva a vysušuje tak sa to može stať. Hlavne ked si už dievčatka tak ako naša, same utieraju cikulku po toalete. Stači tam mala ranka, alebo škrabanec, ktorý si ani nevšimnene a začne to zrastať, kedže je to sliznica, tak ako ženam po porode, zašiju a zrastie to. Mala si už konečne zvykla, že treba večer mamke ukazať cikulku a natrieť. Doteraz nechcela, asi ju to aj bolelo. A netreba to vyčitať ani lekarom, ani matkam, jednoducho to treba kontrolovať,. Ja mam 22 ročnu dceru, ani mna vtedy lekarka nikdy na nič take neupozornovala a bolo všetko o.k. Dnes je to ine a mna by ani nenapadlo, že take niečo sa stane aj nám, pri našej hygiene,. A dalši postreh našho gynekologa- povedal, že v svojej pomalyy 30 ročnej praxi sa s tým stretol až teraz za posledných 5 rokov. DOvtedy to boli ojedinele pripady. Teraz ma len z našho okresu každy mesiac 3-4 dievčatka. Ked si vezmem, že do mesiaca sa narodi nejakých 10 dievčat tak je to dosť. A zatial nevedia presnu pričinu.

mirkave
13. apr 2015

@betunka39 ja som sa o tom bavila s mojou maminou a ta pozerala ako pzk,ze o com rozpravam. Doteraz tiez o tom nepocula.

ika33
13. apr 2015

@eli74 - treba pozerať ale latinský názov, lebo inak fotky nedá google žiadne