Zvýšená teplota. Prosím, poraďte!

bronau
28. dec 2006

Nas maly - 2,5 roka, ma uz 6 den zvysenu teplotu, do vcera sme brali sirupceky Panadol a Brufen kazde tri hodiny na striedacku, od vcera vecera som mu davala len Panadol po 6 hod. Od nedele berieme ATB Klacid kazdych 12 had 4 ml. Napriek tomu mu skoro zakazdym predvecerom teplota stupne (prve dni bola nad 38 st, vcera a dnes vecer 37,5). Ine priznaky - sopliky, kasel a pod. - NEMA. Mate neikto podobne skusenosti ??? Co ste robili ??? Neviem, ci mu este mozem davat Panadol, Brufen ??? Nas detsky MUDr. je na dovolenke a neviem, ci by bolo dobre sa s nim vliect ku zastupujucej doktorke a cakat v preplnenej cakarni. Dakujem za vsetky dobre rady. 😉

hankaa
29. dec 2006

bronau
no to ti nezavidim tie teploty:(
nas malicky mal teploty tyzden pred vianocamy trvalo to presne 7 dni:( uz som nevladala, ale on mal horucky najmenej 39.5 a najviac 40.5 nijak sme to nemohli zbyt dole,boli sme u lekara a vsetko ciste len ten hnusny virus je tu a on to mal.
uz ked mal horucku nad 40 tak som napustala do vani letnej vody a tam som ho mocila to pomaha horucku zbyjat dole. alebo este na zapestie navijat zavarane uhorky alebo citron to drzi horucky dole.
Mozno ma len virus.

melory
30. dec 2006

podlaq mna treba ist k lekarke a ak sa ti nechce cakat chod na pohotovost.

bronau
autor
30. dec 2006

akujem za odozvi. Naststie uz to preslo, vcera a ani dnes uz teplotu nemal. Melory - s tym NE-cakanim na pohotovosti, to asi v Kosiciach nie je vobec mozne - manzel tam bol vecer v lekarni a ani sa nedalo zaparkovat na parkovisku. U nas tu asi funguje na CELE Kosice jedina pohotovost a jedina lekaren. Aspon teda o ziadnej inej neviem, vsade (na ordinaciach a v lekarnach) je uvedena tato jedna.
Ale som rada, ze sme to zvladli a asi sa nabuduce spytam nasho pediatra, co to teda mohlo byt taka teplota. Asi daka cudna viroza. 😠
Prajem pekny novy rok a HLAVNE VELA VELA VELA ZDRAVIA 🙂

inuska12
30. dec 2006

Ahoj bronau,co sa tyka teploty, neporadim, ale jedno viem iste, nekombinuj Panadol s Brufenom, kazdy obsahuje ine latky, a nie je dobre ich miesat pocas jedneho liecenia, ani s casovym odstupom. bud jedno, alebo druhe, opytaj sa aj v lekarni. My sme mali podobny problem, spojeny aj s nechutenstvom, a vyklula sa z toho "siesta choroba", vraj to len musi prejst, nelieci sa to, hlavne ziadne antibiotika, je to z ludskeho herpes vyrusu, kukni vo vyhladavaci, dozvies sa viac, drzte sa

bronau
autor
31. dec 2006

inuska, to presne som nasla aj v podobnych diskusiach - Co to je ta siesta choroba ??? My sme ATB brali a dnes aj dobrali, brat Brufen a Panadol v 3 hod. odstupoch nam odporucil nas pediater pri vysokych teplotach. A keby sme cakali tych 6 hodin, tak asi by mal stale 40tky a tak sme to drzali tych kritickych par dni na 38. Nastastie s nechutenstvom problem nemame - skor naopak, mne s dieta budi s vetou "mami treba mi daco navarit".
Ta nasa choroba je ale urcite aj dosledok oslabenej imunity, my sme boli v novembri na operacii a vyse 3 tyzdnov bral ATB, nikde sme nechodili , len v nemocnici a potom doma. No a pred vianocami sme trochu pochodili po obchodoch a chytili prve bacili a virusy, co sme stretli.
Nastastie je to uz za nami.

inuska12
1. jan 2007

Ahoj bronau, som rada, ze uz ste v poriadku, ale pozri si toto:

http://www.rodinka.sk/user/view_page.php?page_i...

alebo toto:
Šiesta choroba alebo exantema subitum je akútne ochorenie, ktoré často postihuje malé deti, najmä vo veku 6 mesiacov až 3 roky. Pôvodca ochorenia nie je ešte stále celkom objasnený, ale predpokladá sa, že jej vyvolávateľom je ľudský herpesvírus 6 a 7. Nákaza sa prenáša vzdušnou cestou kvapôčkami. Inkubačná doba je okolo 1-2 týždňov. Choroba sa typicky prejavuje vysokou horúčkou okolo 39 st.C, trvajúcou 3-4 dni, pri ktorej nebývajú väčšinou žiadne iné príznaky. Po náhlom poklese horúčky dochádza k výsevu vyrážok najprv na trupe, rýchlo sa šíriace na šiju a končatiny. Vyrážky sú drobnoškvrnité, ružové, podobné osýpkam alebo rubeole a miznú o niekoľko hodín alebo o 1-2 dni. Komplikáciou môžu byť febrilné kŕče. Liečba ochorenia je len symptomatická /antipyretiká pri vysokej horúčke/, podanie antibiotík je zbytočné /môže vyvolať dojem alergie na antibiotikum pre vznik vyrážky/. Ochorenie je benígne a nezanecháva väčšinou žiadne následky.

drzte sa

mimi
1. jan 2007

bronau,moj maly tiez dobral Klacid,mal zapal pluc,ale nastastie nemal teploty.Na co to tvoj maly bral?Trochu som sa bala tych ATB,lebo su dost silne a deticky mavaju hnacky po nich.Ako to tvoj znasal?

bronau
autor
2. jan 2007

Ahoj mimi, vacsinou vsetky ATB sposobia u malych deti hnacky. Ja to riesim tak, ze jeme vacsie mnozstvo bananov - 2-4 denne, (kolko sa zmesti ) a davam malemu probiotika - Hylak alebo teraz Biopron (valosun). A aj cokoladu viac ako zvycajne . Na pitie len horky cajik. My sme ho mali pre podozrenie na zapal hrdla - privolila som k ATB, lebo sme mali tie vysoke teploty den pred Vianocami a pred nami boli 3 dni volna, no a nemala som chut sa trepat s malym na pohotovost, keby nam zrazu bolo horsie. No a ked uz k nam dosiel na doktor den pred stedrym vecerom a videl mu v hrdielku nieco nedobre, tak sme zacali ATB brat.
Prajem pekny vecer a vela zdravia

lajalu
2. jan 2007

ahojte mamicky ja mam jedno babatino prave ma jeden rocik a posledne dni mala vysoke horucky a predvcerom sa na vysypala. Horucky sice presli ale vysypala sa. Zajtra ideme doktorovy tak sa ho aspon opytam na tu chorobu o ktorej tu pisete. Ci sme ju mali,lebo uz aj tie vyrazky jej miznu.

lomnicka
12. jan 2007

ahojte...
my sme pred vianocami brali ATB - zapal hornych dychacich ciest a od vcera opat, mame silnu anginu...vysoke teploty takmer az 39...

k teplotam:
pokial dieta nema 38°C, tak nedavat ziadny sirup, ci čípky na zniženie teploty...obliect i zakryvať ho menej, podávať veľa tekutín...
ak sa to šplhá k 38 a vyssie, tak cípky paralen do konečníka - majú rýchly nástup, sirup paralen, alebo brufen...nekombinovat, kazdy sirup je na inej baze...brufen uziva sa 3-4 krat do dňa, ucinok nastupuje (aspon nam) tak po 40-60 minutach, ma dlhsi ucinok ako paralen, zmiernuje aj bolesti...paralen nam prestaval ucinkovat po nejakych 4 hodinach, podavali sme ho kazdych 6 hodin...ak sa nam nedarilo horucku zrazit, tak nastupil zabal, alebo sprcha s "letnou" vodou...prikladala som aj kapesnik namoceny v "letnej" vode na zapastie a veeelmi opatrne na sekundu na licka (nie na cielko, ci krk, aby sa nepodchladili a nezapalili dutiny)...a vlhcila som pery...a hlavne podavat vela TEKUTIN...aj keby ste mali kazdu druhu minutu prist k postielke a dat napit za glg caju...taketo su nase skusenosti...

k tej chorobe "siesta nemoc":
tiez sme ju absolvovali, ale my ju mame uvedenu ako "piatu nemoc"...a tusim aj v literature som ju nasla pod tymto nazvom...nehadam sa, lebo tychto ocislovanych nemoci je niekolko...ale presli sme tym...pre istotu mam dr-ke pri predpisovani ATB povedat, ze sme ju absolvovali - predpisuje nam lieky nie na baze penicilinovej pre pripad, ze by to bol vysyp z lieku, ktory sme vtedy uzivali...

idem podat tomu mojmu sarkanovi lieky a idem do hajan...

lomnicka
12. jan 2007

@lajalu
aj u nas to bolo tak, ze 2 dni vysoka nezrazitelna teplota 40°C, ziadna nadcha, kasel,treti den uplna pohoda 36,5°C ale vysyp...
daj vediet, ako ste dopadli...
😉

lajalu
16. jan 2007

ahoj lomnicka mi sme uz v pohode. Laura ked zacala mat teplotu tak sme nesli doktorovi lebo sme si mysleli ze to ma zo zubkov tak sme jej davali cipky. Lenze teplota presla a vysypala to sme uz nevedeli co sa deje tak sme isli doktorovi lenze to uz vysyp zacal miznut no a doktor mi len potvrdil ze je to piata detska choroba. Nic nam na to nedal a vravel ze je lepsie nic nedavat (antibiotika) lebo ze sa potom nevie ci sa vysypalo z tabletiek alebo s tej choroby. No tak asi nejak 🙂 a zatial je dobre ale idu jej stolicky tak je stale mrzuta hovorime ze stavala hore ritkou 🙂

syn
14. júl 2009

ahojte, aj náš malý teraz absolvuje tzv. piatu nemoc, nástup bol nasledovný zvýšená teplota 37,2 a na druhý deň prudko hore na 39, nasledoval beh na pohotovost, lebo som dostala šok z takej vysokej teploty, nič mu nezistili, pre istotu nám dali sirup na zníženie horúčky, pomohol, ale na druhý deň večer sa vyhádzal.Najprv na tvári, a potom na končatinách, na tretí deň sa zmiernili vyrážky, ale na štvrtý deň sa znovu objavili na tých istých miestach a v rovnakom množstve a intenzite, lekárka nám povedala že to je asi piata nemoc ... fenitil gél a kvapky na zmiernenie svrbenia nám naordinovala, ale aj tak som nervozna a nešťastná ... neviem ako sa to bude vyvíjať. ☹

aussiegirl
16. júl 2009

ahojte maminy, moze sa piata (alebo siesta) choroba chytit dvakrat? zase mame rovnake priznaky ako pred cca 6timi tyzdnami. zase teploty okolo 38 a vyssie nie vsak viac ako 39. chut do jedla nic moc, bud vynecha obed a potom sa dorazi na olovrant, alebo odignoruje veceru a v noci potom pyta mlieko. krpec dost slinta a je morozny, tak verim, ze to budu len zuby. pochybujem o infekcii v ustach, lebo pit pije v pohode a na ranajky si rad da toast s maslom. ked mal horucky pred 6t.ami tak som si vsimla drobny vysyp na brusku, lae bolo ho hrozne malo a zmizol po hodine ako som ho objavila...uz fakt neviem co si mam o tomto mysliet ☹
..vsetkym vdaka za rady a nazory...

katun
16. júl 2009

ahojte, siesta choroba sa moze objavit viackrat vraj, najma ked je oslabena imunita - napriklad ked idu zubky a podobne. my sme ju tiez absolvovali, vysyp bol podobny obrovskym stipancom, po troch dnoch zmizli. potom sa nam ten vysyp objavil este neskor, uz si nepamatam, mozno o mesiac dva neskor, to bol rychly nastup a za par hodin to aj zmizlo..

aussiegirl
17. júl 2009

katun dikes! nakoniec je z toho angina 😒 ... 4 dni horucky a dnes rano sommu nasla na pere a jazycku cerveny pupienok, tak som zase sprintovala k dokike, lebo ked ho vcera pozerala, nic este nemal. no a dnes ze angina-vraj zapalene hrdlo + afty. tak mame antibio na 10 dni. dufam, ze nas to skoro prejde a uz viac nechyti...pekny w.end kazdemu!!

pensadorcallisto
17. júl 2010

Ahojky... Moj syn pred 5 dnami dostal vysoke horucky, nad 40. Teraz 2 dni ziadne teploty nemal a dnes som mu znova namerala 37,6. Momentalne teplotu nema, vyclapkal sa vo vode a je bez teploty. Mna len znepokojilo to, ze 2 dni nic a nova. Ma anginu, berie antibiotika. Moze to byt len taka odozva? Predpokladam, ze antibiotika mu zabrali, kedze bol 2dni bez teplot.... Nemali ste podobnu skusenost? V pondelok odlietame zo SVK domov a potrebujem, aby bol v poriadku. Nevychadzam s nim ani len von, pretoze je strasne horuco.... Prosim, odpiste...

tin007
18. júl 2010

@pensadorcallisto ak ma anginu, tak si myslim, ze zvysenu teplotu 37,6 nemusis velmi riesit, telo totiz stale bojuje s chorobou. ak sa normalne hra, nie je malatny, ci nestraca rovnovahu, tak by mal byt ok, hlavne dodrziavajte pitny rezim