Zvýšená únava malého dieťaťa. Čo to znamená?

kornelia
3. okt 2008

Ahoj, prosim vas o pomoc, alebo skusenosti. Dcerka bude mat v novembri dva roky, je to zdrave a zive dieta - mozno niekedy az velmi zive. Prave preto ma znepokojuje fatk, ze asi tyzden je stale unavena, hlada cumlik cely den - co ho pouzivala len k spanku, stale si liha na gauc a dava sa prikryvat, chce spat a aj ked nezaspi, vydrzi lezat aj pol hodiny. Ktore dieta by len tak cez den vydrzalo lezat pol hodiny bez pohybu???? 😒 Predtym velmi pekne papala, aj viac ako mala, teraz moc nechce, a tiez zvladala dlhe prechadzky peso, teraz po 100m sa prosi hore na ruky. Tak neviem uz co si mam o tom mysliet, ci je to naznak nejakej choroby, alebo ze by to suviselo s rastom. Mali ste niektora z vas nieco podobne?
Nevidim na nej nic zvlastne, teplotu nema, chori nie sme ani jeden clen rodiny, ani sme neboli. Starsi syn 4,5 rokov je v poradku.
Pytam sa vas, lebo mi je to cudne zobrat ju k lekarke len kvoli tomu, ze je stale unavena, nasa lekarka je aj tak taka nemastna neslana, len kyvne hlavou a je po probleme.
Prosim poradte, alebo sa podelte ak ste mali podobnu skusenost. Dakujem. 🙂

gucz
3. okt 2008

ahoj skús jej kúpiť dajaké vitamíny, či jej niečo nechýba. A možno ešte železo

sakura77
3. okt 2008

no,ja by som radsej isla,mam skoro tak stareho syna a nieco take akoze lezat len tak si teda neviem predstavit,mozu to byt aj tie chybajuce vitaminy,ale ja by som radsej isla,na krv a tak,pre istotu

caruzo19
3. okt 2008

kornelia,moze to byt cokolvek,chybajuce vitaminy,parazity,skryta choroba... chod k doktorke na veskere odbery

inge23
3. okt 2008

ahoj 🙂 , ja by som isto k lekarke isla. A dala si spravit odbery.Neboli ste teraz niekedy v prirode? nemala kliesta? ja ta nechcem strasit, ale nam takto podobne zacala borelioza, nebolia ju nozky? ale zas ak nemala teplotu a nebola chora, tak jej mozno chybaju iba nejake vitaminy. Prosim len neber to tak, ze ta chcem strasit. Je to iba moja skusenost. Ku komu chodis v DS k lekarke?

kornelia
autor
3. okt 2008

Ved prave aj moja mamina ma tusenie ci to nebude nejaky virus - je sestrickou na zenskom oddeleni. Tak davam stale na jej rady. Pockam este vikend co bude s nou, a ked sa to nezmeni do pondelka, tak ju zoberiem k lekarke, len sa bojim toho odberu - prezila som odber krvi so synom ked mal dva roky, no bola to hroza vam poviem. 😲 ☹

Sakura, ved aj mne je cudne prave to ze je taka kludna, ona je ovela aktivnejsia ako bol syn a teraz len sada z jedneho rohu do druheho a hlada dudlik a stale si ocka utiera ze je ospala, fakt uz neviem co si mam mysliet. ☹

Vitamin C jej dvam uz od zaciatku septembra, ten beru stale na jesen a v zime, ale ine jej nedvam, prave ze ona mala doteraz velmi pestru stravu, miluje ovocie a zeleninku, len teraz toho moc nechce........uz som zufala, lebo vidim, ze jej nieco je, ale neviem co a neviem jej nijak pomoct.

Najprv som si myslela, ze sa nudi ked som mala nahodou nieco po robote - varenie, upratovanie a tak. Tak som skusila, ze som sa jej cele dni venovala a vymyslala stale nieco nove, no nic nepomahalo, po par minutach odmietala kazdu hracku 😒

titkovamiriam
3. okt 2008

kornelia nechcem strasit,no radsej zajdi k lekarovi ak bola velmi aktivna a zrazu je utlmena moze to byt aj banalna vec no moze to byt aj nieco so srdieckom a okyslicovanim.

kornelia
autor
3. okt 2008

Ahoj inge, si z DS? Chodim k dr. Dosaovej, viem nic moc, ale zatial sme nemali nejak vaznejsie problemy, tak nam stacila. Viem ze ma nechces strasit, kliesta nemala, teda ja o tom neviem, tak netusim.

kornelia
autor
3. okt 2008

jaj, moje nestraste ma, bohuzial aj mna napada uz vsetko mozne. Idem este npohladat nejaky odborny text ci nenajdem nieco podobne.

bibinka
3. okt 2008

kornelia-len ty nič nehľadaj a šupajdi k doktorke a vynúť si riadne odbery!!! môže ísť o banalitu, aj skrytú chorobu-cez očné, krčné, gastro, neurolku, kardio. Malé dieťa ti nevie povedať. Sleduj teplotu, farbu kože, či nemodrá,dýchanie,únavu,stolicu-hlavne farbu, konzistenciu, cikanie, poskúšaj jej vrámci hry bruško, či ju nebolí... Hlavne sa neplaš a u dr. sa nedaj odbiť. V pondelok sa určite ozvi.

dari
4. okt 2008

Ahoj kornelia,
urcite zajdi k lekarke a daj mu vysetrit krv. Aj nas Kajko bol zrazu unaveny - sam sa pytal spat, nechcel jest. A aj tak bolo - chybalo mu zelezo a lekarka mu predpisala Maltofer. To bolo pred rokom. Po nejakom case sa mi opat zdal taky nijaky a bez nalady som zasla opat a tak isto....

ivca82
4. okt 2008

Ahoj kornelia,
a pije normálne či menej alebo viac ako zvyčajne?

kornelia
autor
6. okt 2008

Dievcata v piti to nebude, pije aj za troch. 🙂
Myslim, ze nas obchadza nejaky virus, co tu vypukol v okoli. V sobotu sa malej polepsilo a bola ako predtym, az na to ze nejedla moc, ale dnes to bolo uz celkom fajn, nieco aj spapkala a uz je ziva konecne zasa. Ale aj u maleho sme zistili nejaku zvysenu cinnost criev - hnacky sice nema, ale chodi casto na WC, ma stolicu. Takze asi nas tu fakt ten virus obchadza, no velmi velmi dufam, ze to nechytime. Malej mimochodom zacalo v sobotu tiect z nosa, tak som si vydychla, ze to bude nadcha a unavena bola z toho, ale v nedelu jej uz nic nebolo. Pripisujem to cele aj ockovaniu proti pneumokokom, lebo odkedy su zaockovani, chori neboli, nadcha prejde za dva dni a choroby nas len tak akoby obchadzali, teda tak mierne a nevypuknu tak ako pred tym, ze sme museli ATB brat. jednoducho chorobu prekona organizmus sam, bez liekov, berieme len vitaminy.Tak dufam, ze to tak zostane. Inac dcerka ma nastastie silny imunitny system, lebo ked uz chorobe podlahla cela rodina, vzdy ona bola posledna, alebo to vobec nechytila.
Smaozrejme ju budem nadalej sledovat, a akonahle sa stav zorsi, bezime k lekarovi, ine nam nezostava. Dakujem vsak za rady, aspon viem ze sa mozem na vas obratit. 😉

bibinka
7. okt 2008

kornelia- to je šťastie, že sa to vyriešilo takto,bez vyšetrovania. takže už budeš vedieť ako sa správa ,keď ju obiehajú vírusy. 😀 😀 😀
inak môj starší syn keď má byť chorý, tak 2-3 dni pred vypuknutím je ako z divých vajec, furt v nekľude a nevie čo so sebou. a potom bác, vždy okolo 17h zatíchne, chce sa len mojkať, poliháva a ja už viem ktorá bije. Holt, každé dítě je iné.

Tak sa pekne liečte a vyháňajte vírusy ako sa len dá. 😀 Nie je nad "živé dieťa",že? to odľahne 😅

sniezka
6. nov 2008

ahoj kornelia, ak sa to polepšilo, potom to nemusí byť to čo si myslím. My sme mali tento problém dlhodobo. Jakub pred 5 mesiacmi začal postupne odmietať jedlo, stále si zmenšoval porcie až to vyústilo do štádia že nejedol vôbec nič, len bol kojený a to už mal okolo 9 mesiacov. Toľko som sa naprosila doktorku, aby sme robili nejaké vyšetrenia a ona to stále zvaľovala na kadečo iné (teplo v lete, idú mu zuby, atď...) Až teraz pred mesiacom som ju dotlačila aby mu zobrala krv a výsledok, silná anémia (z nedostatku železa), takmer sme skončili na transfúzii krvi. Taktiež posledné mesiace som si všímala zvýšenú únavu a takú nechuť ku hraniu, proste už nebol taký veselý a živý, tiež si uprostred lozenia ľahol na zem a ležal, celý deň si šúchal oči. Potom som o tej anémii začala hľadať info a sú to jej príznaky a aj zároveň dôsledky, ktoré sa stále zhoršujú (nechutenstvo do jedla, únava...). Začali sme liečbu železom (maltofer) vo veľmi vysokých dávkach a Jakubov stav sa pomaly začal upravovať, teraz už je to celkom dobré, vrátila sa mu nálada a trochu aj chuť do jedla (aj keď stále to nie je to čo by som si predstavovala 🙂 )
Podľa mňa by to mohla byť anémia aj u vás (trpí ňou veľa detičiek, len v ľahšej forme a ani sa o tom nevie). Jediný spôsob ako to dokázať je krvný odber. Ja som sa toho tiež bála, lebo s jakubom sme boli hospitalizovaný ked mal 3 mesiace a v nemocnici mu brali krv bez mojej prítomnosti (mňa poslali von) asi vedeli prečo. Vrátili mi ho o 15 minút, úplne vyplakaného (to sa nedalo vydržať ako strašne plakal), mal navyše hrozné modriny ako mu držali rúčky, opuchnutého od toho plaču a hlavne dopichaného od lakťov až po prsty na rukách, (minimálne 20 vpichov som mu narátala) a tie sestry mi oznámili že sa im krv nepodarilo zobrať, že to budú musieť opakovať o pol hodinu. To bolo také utrpenie, že som sa ďalšieho odberu krvi teraz kvôli tomuto problému veľmi bála a poslala som muža. Ja som čakala vonku, ale malý plakal oveľa menej a podarilo sa to na jeden vpich. Určite ho to bolelo, to nepochybujem, ale asi také traumatizujúce ako v tých 3 mes. to nebolo (ani pre mňa nie). Teraz chodíme na kontrolné odbery dosť často, ale uvedomujem si že je to veľmi potrebné, aby sme zistili ako na tom je.
Moja doktorka v tomto smere veľa vecí zanedbala, napríklad aj také banálne odbery ako stolicu na parazity mu dala urobiť až teraz keď sme zistili tú anémiu.

other_side
6. nov 2008

kornelia, nechcem ta znepokojovat ale mojej sesternici syn mal presne tieto priznaky co opisujes ty, a velmi vela pil.. zistili mu cukrovku. radsej chod a necakaj kto ti co napise do fora, neda sa spoliehat na nejake tusenie niekoho. drzim palce

andy
7. nov 2008

kornelia, určite choď k lekárke už dnes a nečakaj do pondelka. stav sa môže zhoršiť. píšeš, že dcérka je veľmi živé dieťa, toto svedčí o tom, že je chorá. trvala by som na poriadnom vyšetrení a krvných testoch. radšej byť prehnane úzkostlivá matka ako neskôr ľutovať, že sa dačo zanedbalo. môj malý si zásadne vyberá chorobu cez víkend a mám už obehané všetky pohotovosti naokolo a ver mi, to nie je výhra. určite choď k doktorke už dnes. držím palce. ozvi sa potom ako ste dopadli.

cairka
2. júl 2009

ahojte. my máme teraz takýto problém... spojený s boľavými kĺbmi (zápästia, kolená) , ale krv má OK. ešte teda čakáme na nejaké špecifické výsledky, ale krvný obraz a minerály (aj železo) má OK. Len je malá strašne unavená od rána do večera (zaujímavé, že uspať ju večer je dosť náročné), kruhy pod očami má jak po trojdňovom fláme tiež takmer neprestajne už týždeň, poliháva, je umrachtaná ... Najprv som tiež myslela, ba priam som bola presvedčená, že nejaká viróza, lenže na to to trvá už strašne dlho bez prejavenia dalších príznakov... v diskusii ma zaujala tá borelióza, tá sa prejaví pri krvných testoch? malá mala kliešťa jedného pred rokom, neprejavilo by sa to skôr, keby bol náhodou infikovaný?

inge23
2. júl 2009

ahoj ciarka,
je mi luto, ze sa maly sa tak trapi.
boreliu ti zistia jedine ak spravia krvny test priamo na lymsku boreliozu. takze ja by som urcite dr. povedala, ze Martinko kliesta mal, a ze ziadas o taketo vysetrenie.
Mozno ta odbije, ze ved na tom mieste nema ziaden flak, zial ani my sme ho nemali a s boreliozou sme sa trapili od augusta do januara.
prejavit sa to nemusi hned...pokial ja viem, niekto o tom nevie niekolko rokov...

cairka
2. júl 2009

inge, dík za odpoved. poriešim to s doktorkou

ináč, ja mám babu 😅 😀

bianocka
18. aug 2010

Ahojte, nasla som tuto diskusiu, lebo moja mala je uz od soboty neustale unavena ☹
Zacalo sa to teplotami, ktore som pripisovala zubkom, lebo jej prave vychadzaju horne. V nedelu prespala takmer cely den (bola hore hodinku a pol poobede a asi 3 hodinky vecer). Potom zas spala celu noc. V pondelok poobede asi 4,5 hodiny, v utorok vstala o 10.30 a potom poobede spala od 13tej do 20tej 😲 a hned o 22hej chcela ist spat znova a spala bez prestavky do 10.30, kedy som ju uz ja prebrala. Teraz od 12tej spi znova ☹ Teploty uz nema od pondelka.
Ovela menej papa, asi tak polovicne porcie, co predtym. Popri tom ju kojim, aspon to chce.
Asi nebudem cakat a zajtra pojdem k doktorke, no aj tak sa Vas pytam, mate niekto skusenosti? Povie mi doktorka, ze je to od zubkov, alebo mam trvat na nejakych odberoch? ☹ Dakujem za kazdu odpoved.

sunea
18. aug 2010

@bianocka Radsej krvne testy - krvny obraz, diferencialny rozpocet, CRP apod.

kveta
18. aug 2010

@bianocka Trvať na odberoch, bez debaty.

strapco13
18. aug 2010

@bianocka jednoznacne odbery..sedimentacia, krvne testy vratane krvneho diferencialu, zapalove markery, biochemiu, moc, ASLO, LATEX, CRP, odbery na zvieracie choroby, ak mala kliesta tak aj boreliozu, odbery na infekcnu mononukleozu...CMV, EBV /Dr bude vediet..to su skratky virusov/..a trvala by som na hematologickom vysetreni vratane nativneho krvneho nateru

bianocka
20. aug 2010

Dakujem Vam za odpovede.
Krv jej zobrali, potom nas poslali na neurologiu a nechali nas v nemocnici ☹

michaela5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gabrielkabj
7. jún 2011

únava u deti sa prejavuje aj keď sú anemické...Dajte si vyšetriť krv.....

rafka77
8. feb 2013

Ahojte.
Prosím o radu.
Môj syn bude mať máji 2 roky.
Pred dvoma dňami sme boli u lekárky,pretoze mal vysoké horúčky.
Pani doktorka povedala,že má červené hrdlo a nasadila mu antibiotika
Ospexin.včera mu horúčky klesli,no zacal byť unavený,nechutí mu padať a je veľmi mrzuti.
Pred 2 hod.mu opet vystúpila horúčka.
Dala som mu sirup,horúčka síce klesla,no malý mi hneď zaspal bez toho,aby som si k nemu ľahla a uspela ho.
Je dosť často chorý má slabú imunitu,no nikdy sa nechoval tak čudne ako teraz

verads
21. feb 2013

Kornélia aj my chodíme k dr. Dosaovej sme z DS niekedy nie sme celkom spokojní, ale ona je predsa lekárka a má už aj nejakú prax ,tak musíme jej verit i ked niekedy je to velmi tažke . A ked sa nám nepozdáva jej dg. idem dalej nedáme sa odbyt . Prajem každému aby naše detičky neboli choré a radšej nech su živé , Pekný den Viera

jenny2009
21. mar 2015

dobry vecer,
mate niekto skusennost s vysokou sedimentaciou a anemiou ? maly ma 6 rokov je zivy nic na nom nebadam, ale neviem ci sa obavat sedi sa mu zvysila z 42 na 52 ....

laplaya
16. nov 2015

ahoj,
nemá zvýšený bilirubin?