Úprava stravy pri psoriáze

mudr_peter_kozub
Moderátor
20. okt 2017

Ak máte psoriázu, mali by ste zmeniť, prípadne aspoň upraviť aj váš jedálniček. Vyhýbajte sa mastným jedlám a alkoholu a naopak, viac dbajte na vyváženú stravu bohatú na zeleninu a ovocie. Ktoré druhy potravín vám pri vašom boji so psoriázou pomáhajú? A naopak, ktorým sa radšej vyhýbate?

tanula222
20. okt 2017

Nevnimam ziadnu zmenu po zjedeni akehokolvek jedla. Ale tak zdravu a vyvazenu stravu by mal mat kazdy clovek bez ohladu na to ci ma psoriazu ☺ u mna aj ked som mala dietu aj ked som jedla normalne vsetko ziadny rozdiel. Na lieceni som si vsak vzdy dala dietu bud delenu alebo bezlepkovu. Myslite ze aj lepok moze ovplyvnit psoriazu?

tarvika
20. okt 2017

urcite mi pomaha stravovat sa zdravo, vela ovocia a zeleniny. velmi mi pomaha rybi olej a vitamin c vo vyssich davkach. okrem toho kvoli inym ochoreniam nejem lepok, mliecne vyrobky, spracovane potraviny (len vynimocne), ohrievane jedla, soju atd. Myslim ze takato strava pomaha aj na psorku.

mudr_peter_kozub
autorModerátor
20. okt 2017

@tanula222
@tarvika
Pri psoriáze sa naozaj stačí len zdravo a vyvážene stravovať, netreba žiadne diéty vrátane bezlepkovej, aj keď tu istý čas určité úvahy o priaznivom účinku boli. V akom zmysle teda strava vplýva na ochorenie? Okrem stresov a infektov je pre psoriatika zlá aj obezita. Predovšetkým veľké brucho. Brušný tuk tvorí látky, ktoré udržiavajú psoriatický zápal. Preto je dôležité stravovať sa tak, aby psoriatik nebol obézny a to najmä na bruchu. Taktiež sa nedoporučuje nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie hoci aj v pasívnej forme.

tarvika
20. okt 2017

@mudr_peter_kozub bohzuial prave s tym bruchom mam problem, ale nie je to az take tragicke 🙂 5kg dole a uz to bude omnoho lepsie. a ten stres na mna vplyva hned, to vidim ked mam par zlych dni v praci, hned sa mi to zhorsi, pripadne sa mo objavi nove lozisko. takze ten stres je pre mna uplne najdolezitejsi faktor.

maria123
20. okt 2017

@mudr_peter_kozub manzel ma psoriazu cca 29rokov,v case,ked bol chudy mal horsi vysev ako dnes,ked mu narastlo brucho,niezeby som to schvalovala,ze sa nema zdravo stravovat,ale podla mna strava nejako velmi psoriazu neovlyvnuje

mudr_peter_kozub
autorModerátor
20. okt 2017

@maria123
Aj keď nerád, ale musím potvrdiť to čo ste napísali. V reálnom živote je to niekedy aj takto. Poznam skvelých športovcov, ktorí namajú na sebe takmer žiaden tuk, stravujú sa zdravo a napriek tomu majú hroznú psoriázu. A potom poznám ľudí, ktorí nešportujú vôbec, majú veľké brucho a psoriatických ložísk iba zopár. Od čoho to všetko závisí? V prvom rade určite od genetického vybavenia jedinca, teda ake psoriatické gény v sebe nosí. Ako som už písal v inej téme, zďaleka ich všetky nepoznáme. V druhom rade od spúšťačov a tými sú najmä stres a infekty. Všimli ste si, že som obezitu nespomenul? Obezita nepatrí medzi spúšťače, obezita sa podieľa predovšetkým na udržiavaní už rozbehnutej psoriázy. Preto môže mať mladý športovec horšiu psoriázu ako starší nešporujúci človek. A teraz to najpodstatnejšie. Z toho vyplýva, že obézny človek, ktorému sa vplyvom spúšťacích faktorov rozbehne psoriáza ju má navyše udržiavanú brušným tukom a tým pádom môže byť jej liečba omnoho zložitejšia v porovnaní s chudým pacientom. Často sú potrebné vyššie dávky lieku, čo môže viesť k rozvoju vedľajších účinkov alebo niektorá liečba jednoducho nezaberá. V tom je skrytý význam obezity.

zebrickaa
20. okt 2017

Musím potvrdiť, že naozaj zmena stravovania mi veľmi pomohla pri psoriaze, priam sa stratila na Xy mesiacov. Mne osobne zhoršuje pikantne jedla, každodenne jedenie masa, stres, atd. A čo mi zlepšilo? Zaradenie strukovín a obilnín do stravy, obmedzenie pečiva, masa a aj mliečne výrobky.

noneda
20. okt 2017

Manžel má od strednej školy diagnostikovanú psoriázu, od toho roku je už dokonca liečený na reumatológií (psoriatická artepatia, či ako...) Momentálne chodí na rehabilitácie /magnet a ultrazvuk) a vraví o miernom zlepšeni. Za posledné obdobie sa to dosť zhoršilo. Má 30 rokov a vidím ako ho to aj psychicky ničí, pretože jeho práca vyžaduje aktívneho človeka. Chcem sa opýtať ako je to s mliekom a mliečnými výrobkami v strave, aký majú vplyv na toto ochorenie, pretože on ich veľmi obľubuje.

mudr_peter_kozub
autorModerátor
20. okt 2017

@noneda
Mlieko a mliečne výrobky vplyv na psoriázu nemajú.

jodi
20. okt 2017
tin007
21. okt 2017

Mam na sebe odpozorovane, ze citrusove ovocie, vela masa a celkovo tazko stravitelna strava (mastne, slade a pod), tak sa mi psoriaza zhorsuje.
Ale, ze by som ju pri vynechani tychto typov jedal uplne zlikvidovala nemozem povedat, dochadza k miernemu zlepseniu.

petulanl
22. okt 2017

Za mna stačilo vylúčiť úplne paradajky a zabezpečiť prísun vitamínu D. Psoriaza na lakťoch celkom zmizla. Zostala ale vo vlasoch.