Prvé skúsenosti detí s plávaním u detičiek

ronald_happykids
10. júl 2017

Milé dámy, ako sú na tom Vaše deti a plávanie? Absolvovali už niektorý z výcvikov v Materskej alebo základnej škole? Tie z Vás, ktoré majú malé bábätká, ako vnímate plávanie pre dojčatá? Odhodlali by ste sa s malým bábätkom na niečo také, máte s tým svoje vlastné skúsenosti?

anka2103
10. júl 2017

S prvym synom som bola plavat ked mal 9 mesiacov. Super skusenost

ronald_happykids
autor
10. júl 2017

@anka2103 A pokračujete aj ďalej? Respektíve prešiel drobec už na samostatné plávanie?

sense
10. júl 2017

my sme zacali chodit plavat ked mala 9 mesiacov, v dvoch rokoch sme skoncili...nechcela spolupracovat a bala sa resp jej zacala vadit voda v ociach.....tak som to nechala lebo to nemalo vyznam...na vodu sme ale nezanevrelii a cez leto chodili na kupalisko kde sa naucila plavat sice s rukavnikmi ale plava....

anka2103
10. júl 2017

@ronald_happykids kedysi to bol 10 tyzdnovy level,ale kedze nas bolo vela,tak sa to natahovalo a skoncili sme 😕

ronald_happykids
autor
10. júl 2017

@sense Tak to je výborné, že vzťah k vode ste nestratili 🙂 Ako ste odstránili ten problém s vodou v očiach? Alebo ste rezignovali na ponáranie?

sense
10. júl 2017

@ronald_happykids rezignovali sme plavanie pod vodou, a doma sprchujeme a vysvetlujem je ot len voda, ale predsa len kupaliskova voda a voda s plavarni je tak prechlorovana ze s nou mavam aj ja problemy kedze mam cittlive oci...a viac ako plavat ju zacina bavit padlovanie...

ronald_happykids
autor
10. júl 2017

@anka2103 Čo znamená, že sa to naťahovalo? Bolo Vás príliš veľa a nemohli ste pravidelne chodiť? 😲

zlaticko118
10. júl 2017

Ja som chodila s malou na aquababy od 5 mesiacoch ( od septembra 2016 do júna 2017). V septembri pôjdeme znova, mala má rada vodu a užíva si to, aj je v kontakte s inými deťmi.

ronald_happykids
autor
10. júl 2017

@sense Dá sa to odstrániť plaveckými okuliarmi, zvykne pomôcť aj plávanie v skupine - ak dieťa vidí, že všetci okolo majú okuliare a ponárajú sa, tak to skôr vyskúša a zvykne si. 🙂 Koľko má teraz drobec rokov? Od zhruba 2,5-3r. sa už prechádza na samostatné plávanie (bez prítomnosti rodičov), kde sa dá s týmto pracovať. V rámci pokroku v plávaní je inak ponáranie a správne držanie hlavy dôležitá vec pre zdravé plávanie (a nielen u detí!) 🙂

ronald_happykids
autor
10. júl 2017

Pripájam ešte foto našich troch maličkých plavkýň. Je to u nás v Happy Kids jedna z najobľúbenejších fotiek. Baby si vodu veľmi užívali, stačila chvíľka zoznámenia a už to išlo. Nakoniec sme ich ani nemohli dostať z vody von! 🙏 😀 Tu sa inak načrtá tiež dobrá otázka pre diskusiu - použiť okuliariky alebo nie? Prípadne - ako odhadnúť tie správne? Tak čo, používate? 😎

ronald_happykids
autor
10. júl 2017

Samozrejme...predtým bola riadna pohybová príprava 😉 👍

norulakp
10. júl 2017

v zivote by som nedal na plavanie male dieta. Ak je chlorovana voda, tak nikdy v zivote, len co sa zbytocne nadycha skodliveho chloru. A ak je bez chloru, tak tam je riziko mnozenia sa rozlicnych bakterii. Dieta nie je kacka, aby sa potrebovalo mocit vo vode od narodenia. Je to len modny vystrelok aby na tom niekto zarobil. Aky vyznam ma plavat od narodenia? Lebo zdravotny vyyznam to urcite nema. Potom sa rodicia cuduju, ze uz male deti maju astmu.

barbora21
10. júl 2017

Ja som s malým začala chodiť plávať keď mal tri mesiace a okrem teda pol ročnej povinnej pauzy kvôli zdravotným problémom pláva stále a to má aktuálne 4,5 roka. Zo začiatku to pravdaže bol môj výber pohybovej aktivity ale čím bol starší tým viac ho to bavilo a ja som sa stala už len taxikárom, ktorý ho vozí na tréning 🙂 Zatiaľ ho to stále baví a ja sa z toho pravdaže teším a na dovolenke vždy ľudia na neho pozerajú, že ako super pláva a pritom je to stále taký drobec.

sense
10. júl 2017

@ronald_happykids ma 4r, ak viac prejavi zaujem opat o plavanie,tak ju budem podporovat...ale nutit.nebudem lebo to nema vyznam...lebo potom je ona nervna, ja nervozna a este to stoji aj peniaze... pohybu ma dost ...

anka2103
10. júl 2017

@ronald_happykids instruktorka uz nezvladala sledovat kto je v akom leveli tak to nebolo uz to co malo,tak sme nechceli zbytocne platit dalej a bezcielne

ronald_happykids
autor
10. júl 2017

@norulakp Rozumiem Vašim obavám, ide ale aj o to, akým spôsobom je voda v bazéne čistená a upravovaná. Chlór nie je jedinou možnosťou. Práve pri bazénoch, ktoré sú určené pre výcvik detí a špeciálne na baby-plávanie, sa na zdravotnú nezávadnosť dáva extrémny dôraz.

A aké sú výhody? Jednak prirodzené získavanie vzťahu k vode, zlepšenie motorických schopností, ale aj posilnenie otužilosti a imunity dieťaťa (hlavne, ak je k dispozícií pri bazéne aj sauna). A to sa bavíme práve o prevencií voči chorobám. 😉 A pri starších detičkách je to aj spôsob socializácie s inými deťmi, vnímanie autority v podobe trénera, čiže nie je to len o tom samotnom močení sa vo vode 😀

Samozrejme, že presviedčať Vás tu nikto nebude, ale toto je naša dlhodobá skúsenosť.

norulakp
10. júl 2017

samozrejme hadat sa nebudem. Ja osobne v tom nevidim ziaden prinos. Moj maly neplaval a napriek tomu nebol este ani raz chory (ma necele 3 roky). Naopak o detoch, co sa chodia cvachtat som pocul, ze zvyknu dostat zapal ucha a pod. Motoriku ma fajn, chodi von behat, na odrazadlo, kopat si loptu. Cim sa dezinfikuje detsky bazen, ak nie chlorom, prosim vysvetlenie. Na socializaciu bohate staci aj pieskovisko. Do 3 rokov sa aj tak deti vacsinou hraju same nie v skupinkach. Ale samozrejme, ak to niekomu vyhovuje, tak v pohode. Ja ho radsej zoberiem niekam na priehradu do cistej vody, na cerstvy vzduch.

katkakovac
10. júl 2017

Zo synom som chodila plavat od 6 mesiacov do 2 rokov. Z dcerou chodim od 7.mesiacov, momentalne ma 15. mesiacov a planujem v tom pokracovat. Obaja vodu zboznuju, skacu do vody rybicky, ponaraju sa, jednoducho vodne zivly. Kam prideme do bazena, tam putame pozornost. Syn vie zadrzat dych na cca 20 sekund a vie uz takmer sam plavat. Dolezitejsie ale je, ze vedia, co maju robit, ked spadnu do vody. Chodime na plavanie, kde je slana voda, ziaden chlor a detom voda vobec neskodi na oci alebo sliznice. Mam to vyskusane, obcas sa ponaram z detmi aj ja. Treba to ist z detmi vyskusat a nebat sa. Deti zvaldnu neuveritelne veci, len im treba nechat priestor😉

ronald_happykids
autor
10. júl 2017

@norulakp Bezchlórových spôsobov je viacero, ionizáciou, soľou, ozónom, ale napríklad aj UV žiarenie a ďalšie... Máte teda šťastie na pevné zdravie dieťatka, tak nech Vám to vydrží čo najdlhšie! 🙂 👍

ronald_happykids
autor
10. júl 2017

@katkakovac Tak teda to sú riadni šikovníci!! 👏

ronald_happykids
autor
10. júl 2017

@sense Jasné, nútiť určite nie, to nemá zmysel...

katie555
10. júl 2017

my sme malu bravali bezne od 3 mesiacov len tak s nami ...Teraz ma 4 , a zacala normalne pravidelne lekcie ..prvykrat plakala, lebo bola bez nas. Na druhy a treti krat pochopila ze napreduje (robia to sposobom ze najskor maju pomocky, v polovici lekcie vsetko ide dole )tak ju to zacalo bavit a stale sa pyta kedy pojdeme ...
Podla mna je plavanie potrebne z hladiska bezpecnosti ...

ronald_happykids
autor
10. júl 2017

@katie555 Áno, bezpečnosť je takisto jedným z dôvodov! A o tom plači na prvej hodine my tréneri tiež vieme svoje... 😂 Netreba sa vtedy nechať odradiť, dobrý tréner musí byť aj dobrý psychológ a pedagóg, zväčša je to len šok z nového prostredia a ak nie na prvej, tak na druhej-tretej hodine to už ide ako po masle 🙂

dadka_bb
10. júl 2017

ja pridam nasu skusenost. vypedrila som 40eur za tusim mesacny kurz baby plavanie u nas v bb.a bola som tam 2x,zvysok mi prepadol.. prva "hodina " ktora trvala 30 minut bola o tom ze moje rocne dieta tancovalo nejake tanecky vo vode, nieco sme nahanali, aj sme sli do kruhu, no a zrazu koniec 😂 kukam ze ci to akoze bolo vsetko za tu hodinu mega drahu. na druhej (pol)hodine sme uz malu aj obliali poharom vody po hlave a do tvare,po kazdom tanecku,vraj nech si zvyka,no okej....zase tanecky,nejake sedenie na doske.a zrazu koniec hodiny.... na dalsie som sa uz vyprdla. cesta tam a naspat a susenie obliekanie trvalo 2hodiny, a tento bajecny kurz len 30min.totalne drahy.dcerka modre pery nonstop kedze to byvavalo v dospelackom tak trochu zimnom bazene, aj mne tam byvala zima.hygiena noo kurz byval v normalnom bazene,kde pred tym normalne sa vymacali kadejakí chlapi,starci atd.no grc. tymto pozdravujem nemenovany kurz na stiavnickach v bb. tak isto sa viem pohrat s dcerkou na plavarni aj za obyc.vstup za 2eura. a nie toto natahovanie kurzov za nehorazne peniaze ,prve potopenie pride po 6tom kurze ,takze po 240eurach ..toho sme sa nedockali oficialne.ale minulu sobotu sa dcerke smyklo na kupku v Kovacovej a ponorila sa aj zadarmo ,a cuduj sa svete,neumrela!ale asi zrejme podvedome, ma 2 roky, zadrzala dych 😃😃 takze my takto....

ferihegy
10. júl 2017

S prvym syncekom som absolvovala dva kurzy plavania dojciat. Pacilo sa mi a syncekovi tiez. Avsak bolo casto zlozite sklbit jeho spinkanie a papanie tak, aby bol vo vode v pohode. Mal 5 mesiacov. Potom dostal obojstranny zapal usiek a skoncili sme. Teraz mam 4 mesacneho synceka a nad plavanim zatial neuvazujem, pretoze je to pre ma logisticky narocne popri starsom syncekovi. Avsak starsieho by sme radi prihlasila na plavanie a mladsi sa potom s nim zvezie tak, zeby chodili naraz ;)

lukamka
10. júl 2017

my sme zacali v piatom mesiaci. Mala bola uplne nadsena, trva to polhodinku plus sauna a Beka je totalne vybavena a spi ako dudek 🙂
Na zaciatku sme sa zoznamili s vodou, postupne sme polievali poharikom, zanarali po (druhom, alebo tretom kurze) a teraz uz ju aj pustim pod vodou, plave k instruktorke, samozrejme je to sprevadzane spevom, hrou, nahananim kaciciek a podobne benefit -je zvyknuta na vodu, v pohode sa ako polrocna somnou sprchovala v sprchovom kute vratane vlasov, vanicku uz nepouzivame a na dovolenke sa uz budeme cvachtat s potesenim 🙂
mimochodom to kedy sa dieta zacne zanarat zavisi od toho kedy sa nauci na dohodnuty povel zadrzat dych. V nasej skupine niektore deti na druhom, niektore na piatom... zavisi aj od toho, ci rodicia doma denne trenuju ten poharik.
My si to uzivame a neprepocitavame na peniaze

siska53
10. júl 2017

@ronald_happykids
Ja som chodila s malou od jej roka na odporucenie pediatricky kedze mala mala slabsi svalovy tonus,tak mala odporucenie bud plavat alebo cvicenie s detmi. Malej sa velmi pacilo,chodili sme do jej 2 r.3m.,dlho na to spominala a i spomina.. Kedze ale to zaberie cele dopoludnie,zmenili sme to na aktivity suche-cvicenie s detmi,navyse uz som mala opat menzes a nejak mi to prekazalo to presuvanie a nahradzanie.

Maly absolvoval 4 kurzy plavania v skolke, s nim,co lutujem,som ako s babatkom nechodila,on ma vodu strasne rad a na plaveckom sa mu pacilo. Ak dcerka bude chciet,najblizsi skolsky rok prihlasime aj ju.

@norulakp nasa mladsia este zapal ucha nemala.. A to ma 5rokov... Syn mal v case,ked o plaveckom este ani nesnival,mal necele 4r.,ked ochorel v sukromnej skolke tak,ze ho vecer bolelo ucho.
Bolest ucha moze-nemusi suvisiet s vodou-skor druhotne.. Ja som ako 9r.dostala zapal ucha po tom,co ucka moju capicu dala mojej spoluziacke,ktora si ciapku zabudla a ja som mala len kapucu,cez ktoru mi nafukalo.. A predsa,bola zima a ucitelka 30deti nekontrolovala ci su porizdne vysusene..

sperka
11. júl 2017

Moje deti navštevujú MŠ a 1x do mesiaca idú na plavecký výcvik. Predškoláci (tohto roku aj môj syn) pôjdu niekedy na konci šk. roka na týždňový výcvik. Zatiaľ som plávať s deťmi nebola čo ma trošku mrzí. Dúfam, že sa situácia zlepší a nám sa podarí navštíviť kúpalisko alebo plaváreň.

phulakova
11. júl 2017

Dcerka mala cca 8 mes., ked sme zacali chodit na baby plavanie v LM. Super. Mala pavlikove remence, uplne inak zacala po 3-4 plavaniach drzat telo, pacilo sa jej to...odporucam. A vela deticiek sa aj "rozjedlo" 🙂

majusqa77
11. júl 2017

nasi plavaju od cca 4-5 mesiacov. pre starsieho (3) uz zvazujeme samostatny vycvik, asi Vam napisem spravu 🙂 zvazujeme, ci ho dat uz niekam zvlast, alebo vyhra logistika, kedze teraz chodia spolu 🙂