2,5 ročná v autosedačke

cache
10. nov 2018

Mame autosedacku Cybex kategorie 1/2/3, cize 9-36.
S pultikom je 9-18kg, bez pultiku uz len s pasom je 15-36.
Na internete sa bezne uvadza, ze do 18kg je do cca 4 rokov.
V manuale je uvedene, ze sa pultik nesmie pouzivat nad 18kg, ale zaroven ze sa bez pultiku nesmie pouzivat skor ako v 3 rokoch..

Lenze nasa dcerka ma len 2 a pol roka a uz ma 20kg a cca meter vysku. V zimnom obleceni uz do toho pultiku ledva ledva vlezie, pas na zapnutie cez pultik ma rezervu asi 1cm a ona vyslovene bojuje a nechce tam byt..

Je v poriadku prestavit tu autosedacku uz do 15-36 kategorie, t.j. len na pas?

Upevnena je na isofix.

yanni
22. nov 2018

@katrin21 Su aj testy, kde z pultikoveho dieta vyletelo. A nasa sedela v pultikovom (teraz ako trojrocna, ma 14 kg) dvakrat a tak sa dokazala rukami po bokoch zapriet, ze takmer vyliezla aj zpoza pultu. A to ho mala nadoraz a ja si fakt davam zalezat aby bola riadne priputana. Este, ze som sedela v tom taxiku vedla nej. A nie je to ziadny Tesco smejd. Kiddy kupeny extra len do lietadla. Sedacka jej po vyske aj sirke pasuje super, aj trojbodovym pasom, co je u tychto sedaciek bezpecnejsie ako pult, ked ma dieta potrebne rozmery, je zapasana super, len zial, chyba jej vaha, takze este stale ten blby pult.
Keby s protismernymi nebol v lietadle taky problem, tak trepeme vsade reboarder. Najlepsi vynalez.

katrin21
26. nov 2018
katrin21
26. nov 2018

@yanni ale video bolo robene so Cybexom a to ma pre mma vahu, ze proste odolalo crash testu.
Viac mi netreba riesit. Nechcem byt paranoidna.. myslim, ze sme kupili dobre, po zrelom uvazeni...a zle sa moze stat aj inde, nie len v aute, clovek si nemoze privolavat...
A aj chapem , ze deti su vymyselnici... napr. Synovec sa z 5 bodovych vyvlecie, aj keby ako silno boli utiahnute, da si ich z pliec aj tak dole, proste tak.pokrci plece, ze to dokaze.. takze si nevyberies.

katrin21
15. apr 2019

@yanni
@meluela baby, aku sedacku odporucate pre 3r 15.5kg dieta,vysoke 104cm...poziadavka: nie v protismere,ale po smere a s isofixom??
Nieco ste ty pisali, ze nemate radi tie 9-36kg , preco? Dovod?
Sedacky 15-36sa vacsinou uz upinaju len pasom auta..nie 5 bodovo..hmm
cize zaujima ma,co na to vas plustest a folksam test.
.. lebo od 15kg na sk su take asi naj tie romer tusim kidfix
A potom este Be Safe iZi flex Fix i size..
Ale teda nemaju 5 bodove pasy, ani pult od 15 kg ...

meluela
15. apr 2019

@katrin21 mne 9-36 neprekazaju, ak je to pre dieta ktore uz nemoze byt v protismere a ma aspon ten rok a pol - dva roky. Prekazaju mi z bezpecnostnych dovodov pultove (uz som to sem vela krat davala preco), inak povazujem 5 bodovy pas za fajn vecicku .. treba vsak pozret konkretnu sedacku do kolko kg moze byt ten 5 bodovy pas, lebo zalezi to od vysky a vacsinou max do 18kg.
Ja mam 3r dieta s podobnymi parametrami este stale v tej protismernej 9-25 romer maxway a zmesti sa tam v pohode, ale kebyze mam tu sironu co mate tusim vy, by tak by som v klude sla do nejakej evolvy radsej nez do 15-36 sedacky, na tu sa mi este nezda. Este ma zaujima kvoli mne zo zaujimavosti, ta sirona je uz mala? Dokedy sa tam dal realne pouzivat protismer?

katrin21
15. apr 2019

@meluela nie ,nie je mala.. mame Sironu, este chvilu ju moze mat...ja som ju ale otocila ked mala 2r a 2mes, odvtedy konecne nevrieska v aute,takze.....zmestila sa este v pohode, videla som na yoitube videa s 3r detmi aj.. zalezi od vysky..

a mame aj Cybex Pallace M fix.. ta je v pohode, tu mame len vyse po roka v druhom aute .

Potrebujem ale aj tak info o nejakej bezpultovej sedacke, ale teda asi tie od 15kg este nebudu vhodne, ked je tp na spodnej hranici..tak mozno nieco 9-36.

Len sa mi zdalo že keď sa tu v novembri rozoberali sedačky a študovala som tie stránky tých vašich folksam testov a plus testov že tam figurovala niekde Be size značka, ale mozno si zle pamatam.. neviem..
Reku ci nemas niekde uložené aké sedačky v smere jazdy sú podľa tých vašich testov dobré a aké konkrétne majú upínanie..

meluela
15. apr 2019

@katrin21 pokial viem tak tieto 15-36 uz nemavaju plus test a ani vo folksame nie su, tazke jedine podla adacu sa rozhodnut ale mozno vie @yanni o tom nieco viac

yanni
15. apr 2019

Sedacky v smere jazdy, dieta zapnute 5 bodovym basom=potencialne smrtelna kombinacie. Jedno akeho veku, vahy, vysky je dieta. Sedacka 9-36 moze byt, ale je bezpecnejsie zapnut dieta v talento sedacke pasom auta, ak ma dieta na to vysku a pas ide spravne. Tiez treba dbat na to, co predpisuje vyrobca danej sedacky. Ak pas auta az od 15 kd, tak to musi byt "istych" 15 kd, cize dieta hole aspon 16-16,5 kg, kedze 15,5 kg nie je istych 15 kg. Staci jedna chripka a uz je pod 15 kg.

Ja mam dieta podobnych "rozmerov". 15 kg a nieco cez 100 cm, v lete bude mat 4 roky. Sedi v protismere a este dlhooooo bude v Britax Römer Max Way plus. Ta je do 25 kg a vysky 128/134, zalezi od proporcii (dlhe nohy, dlhy trup atd). Ked vyrastie z tejto, predpokladam tak v 6tich rokoch, tak pojde uz len do "trojbodovej", cize sedacky, kde sa dieta upina uz len pasom auta. Z bezpecnostnych dovodov je takato sedacka lepsia ako v smere jazdy 5 bodovy pas sedacky ci pultik.
Experte absolutne neodporucaju "trojbodove" pre deti pod 4 roky, kedze tieto deti este (väcsinou) nevedia v klude sediet. Cize sa vrtia vselijako, natahuju ten pas atd.

yanni
15. apr 2019

@meluela Folksam a Plus test sa testuju len protismerne.

katrin21
16. apr 2019

@yanni aha..testuju len v protismere? Tak to je bezpredmetne.. realne ani teda na Sk nepoznam nikoho, kto by dieta do 6r vozil v protismere... uz ja som tu v okoli vo vyse 2r malej bola rarita,ale chcela som to kvoli bezpecnosti..

Ok.. 15.5kg je vaha vyzleceneho dietata,uz dlhsiu dobu, min. pol roka... tak teraz vobec neviem cim sa riadit..
Ono aj tie 3 bodove uvadzaju napr. ROMER od 4r, ale niektori ini od 3r.. asi tie 4 budu vhodnejsie.. ale ja by som povedala,ze skor by to mali davat podla vysky a nie vahy... su 2.5r deti, co vazia 18 kg a su 4 rocne, co vazia 14..kto sa v tom ma potom vyznat..
Mne sa ale teda rozhodne nezda to 3 bodove bezpecnejsie, lebo ten pas sa lahko moze zvliect z pleca.. hm.... no co uz..
Tak dik za info

katrin21
16. apr 2019

@yanni Prečo je podľa teba bezpečnejšie od 15kg trojbodový pas ako 5 bodový mne to nedáva zmysel podľa mňa päťbodový musí byť určite bezpečnejši..
Našla som tieto tri Sedačky od 9 do 36 ktoré relatívne spĺňajú päťbodové zapínanie alebo jednoducho váhovú kategóriu ISOFIX ale neviem aká je značka carettero a Be safe..

katrin21
16. apr 2019

Netusim..ale sa mi zda dost nizka cena na nu.. na to abg bola dobra🤪

yanni
16. apr 2019

@katrin21 to nie je podla mna. To je podla testov a vyskumov. V 5bodovom pase v sere jezdy je telo uuplne fixovane, ani sa nepohne pri naraze. Krk a hlava fixovana nie je. Vies si asi predstavit aka ta hlava, staci mall naraz, leti dopredu. Hludne ten pohyb moze zlomit väzy a je koniec. 3bodovy pas auta je koncipovany tak, ze pri naraze ma urcitu volu a drzi telo amo take, nie len trup. Kludne si pohladaj nejake videa. Preto odbornici neodporucaju 5bodove v smere jazdy. 5 bododve len v protismere a tieto az do takeho veku, key je telo vyzrete, cize pomer hlava a telo percentualne v pomere a to je zhruba v tych 4roch rokoch. Je jedno ake tanke a vysoke dieta je. Serie sa poser velkost hlavy a tela dietata. Z takejto protismerovej sedacky sa potom od tych 4roch rokov moze prejst do sedacky fixovanej len 3bodovym pasom.

Co sa tyka reboarderu popr. aj do 6 rokov. No na SK velmi skoro deti otacaju, casto z nevedomosti. Tiez vyhovorke, vo vajci mi dieta vrieskalo, ako som ho otocil v novej sedacke, tak prestalo. Akurat, ze sa neinformuju a to otocenie s tym nevrieskanim nic nema. To robi ta nova sedacka. Vajicka su inak koncipovane a vela dieti v nich je nespokojnych, hlavne po par mesiacoch, ked uz sa zacnu hybat. Reboarderi su sice tiez v protismere ale su to riadne sedacky ako tie co su v smere jazdy. Su robene uplne ina, v nich dieta uz tak nelezi, je v zpriamenejsej polohe a to je od urciteho veku pre deti prijemnejsie. Tiez v tychto sedackach uz sedia deti vyssie a viac vidia. Preto sa im tam viac paci. Aj ked, su deti, ktore su nespokojne jedno v akej, jednoducho su decka, ktore neznasaju cestu autom, neznasaju to fixovanie atd.

Tie sedacky, co si dala, cafetero je pre mna no name, nevime ako su a ci vobec su testovane. Na recenzie spotrebitelov by som sa nespoliehala. Pokym sa nieco nestane, je vela ludi akozespokojnych aj so sedackou zo supermarketu za 50 E. Ved si zober, pred par tyzdnami stiahli z obehu Chicco, totalne novu vymakaju sedacku-reboarder. Jednoducho nepresla testom, decko by z nej vyletelo, len taky fukot.

Ja odporucam tu be safe. Ta je podla novej normy i-size a na vahe nezalezi, dieta musis mat minimalne 100 cm ale tiez je dolezite ju vyskusat, labo nie kazde 100 cm vysoke dieta je rovnako stavane. jedno moze mat dlhy trup, tam ten pas pojde perfektne, druhe ma dlhe nohy a kratsi trup, tam to nemusi pasovat. Tiez je tam ten pad a nie kazde dieta to bude akceptovat a kazdemu pode ten pas ako ma. Inak je to super sedacka a vyuzila by si ju vlasten az do konca. Lena k sa ti este zmesti do tej povodnej, tak ju tam nechaj aspon do tych 4tych narodenin. Deti v tych trojbodovych musia sediet pokojne, nevrtiet sa, nevymyslat. Preto vsetci experti davaju tu hranicu na zhruba 4 roky, lego tam je uz aj ta fyzicka ale aj ta psychicka vyspelost na takej urovni (samozrejme, kazde dieta je ine, rodicia si ho poznaju najlepsie), ze to dieta chape. Ja to teraz vidim na mojej. V juli bude mat 4 a medzi julom minuleho roka a dnesnym dnom je to uplne ine dieta, co sa chapania tyka. Ale nasa ostane v reboarderi pokym sa tam zmesti. my mame tri reborderi, z toho prveho uz vyrastla na dlzku, poslednu jazdu mala v polovici februara ale bolo to na dlzku uz len tak tak. V kazdom je spokojna.

katrin21
16. apr 2019

@yanni Prepáč ,ale s tým vrieska ním To nie je výmysel ano vyhovorka😉keďže ja som dieťa otočila v tej istej sedačke v protismeru do smeru jazdy az v 2r a 2mes a zrazu to vrieskanie prestalo lebo videla pred sebou aj niečo iné nie len sedadlo a videla aj mňa a to som ešte mala aj zrkadlo ktorým ma mohla vidieť v protismere,aj z okna videla,ale ani to nestačilo.. Jednoducho to otočenie naozaj pomohlo a nebolo to sedačkou keďže tá zostala stále Sirona..

katrin21
16. apr 2019

@yanni no, lenze mne uz zo Sirony trci nenormalne hlava a,opierku uz ms na maxime a tu citam,ze to nema byt.
Nie je hlava chranena..

Asi u mna vyhra predsalen Romer, lebo nasla som ich testy a hodnotenia alebo Cybex Solution M fix, vysla lepsie ako nasa Pallace M fix.hmm. takze adi z tych dvoch.. sice ta romer nema isofix ale asi sa da dokupit, lebo pisu ze sa da ..posielam scan hodnotenia.

katrin21
16. apr 2019

A tu je ta druha hodnotenie podrobne.
Maju fakt lepsie hodnotenie ako ta pallace az o 1 cely bod bezpecnpsti co je dost..kuk tabulka co som dala..

Tu be safe som nikde nenasla hodnotenie bezpecnosti, takze aso nic... ja by som radsej do tych 4 r mala pred nou aspon ten pult alebo pasy , ale tak nevie...

Zatial podla tohoto u mna by vyhrala ta romerka..

jamidea
16. okt 2020

@beky1813 dieta nie je z cukru. Ma tielko, tricko a svetrik plus nieco na nohach. Deka na zababusenie tak preco hned zapal??