Ako čo najlepšie používať autosedačku?

katrinka8
11. mar 2011

Ahojte, mam 9-mesacnu dcerku a trochu nejasne, ako pouzivat spravne autosedacku. Niekde som citala, ze najbezpecnejsie umiestnenie dietatka v aute je aspon do roka, idealne do dvoch rokov, v protismere jazdy. Je to preto, ze deticky este nemaju dobre vyvinute krcne svaly, co by v pripade nehody mohol byt problem. Aspon teda tak som to pochopila, dufam, ze spravne. No a toto je vlastne pre mna trosku nejasne. Nasu malinku zatial stale vozime vo vajicku. Zatial ma nozky nadoraz k operadlu, stale ich ma este vystrete a hlavicka sa jej pekne opiera. Avsak cochvila z vajicka vyrastie. Mame dalsiu autosedacku v kategorii 0 - 18 kg, ktora sa da upevnit aj v protismere jazdy. Ale tu je problem. Aj ked ju upevnime v protismere, na nozky miesto neostane, bude ich musiet mat pokrcene. Je teda spravne nechat ju sediet v protismere so skrcenymi nozickami (kedze je to teda najbezpecnejsi sposob prevazania dietatka v jej veku) alebo otocit tu sedacku do smeru jazdy? Ako riesite takuto situaciu?

katren
11. mar 2011

@katrinka8 my ju vozime normalne v smere jazdy, sak ani nam sa nohami nezmestila.......a dobre si to pochopila, len nam povedali, ze v protismere sa ma vozit do 9 mesiacov.....takze tak 😉

jarunka111
11. mar 2011

@katrinka8 malý sa vezie v smere jazdy 😉 neviem si dosť dobre predstaviť ako by tam bol poskladaný a keď chcem, aby tam tichúčko sedkal a neplakal (zvlášť ak šoférujem a nie je nikto, kto by ho zabával). Možno to v nejakom teste vyšlo ako najbezpečnejšie, ale asi nie najpraktickejšie. Možno sa mýlim a možno závisí aj od typu auta a sedadiel 😉

katrinka8
autor
11. mar 2011

@katren - dakujem za radu, zatial sa spolieham na to vajicko, ale potom asi budeme musiet otocit do smeru jazdy, lebo so skrcenymi nohami je to o nicom. Ja som v tomto trochu "strachoprd" a asi aj tym padom trochu prehanam, ale v autach sa bojim, resp. mam velky respekt 🙂

katrinka8
autor
11. mar 2011

@jarunka111 - no ved prave, mne to pripada take nelogicke z hladiska toho "pokrcenia", aj ked zas bezpecnost je u mna na prvom mieste. Nam zatial v aute nastastie sedi spokojne a bavi sa sama, resp. kuka z okna. No uvidime, co bude robit neskor a ci sa to zmeni, ked sa otoci do smeru jazdy... 😀

katren
11. mar 2011

@katrinka8 no nemas zac...ja ked idem s nou sama, tak si ju dam na predne sedadlo, v smere jazdy ma aj zapaty airbag, ktory v protsmere musis vypat......
bavi ju sledovat auta okolo 😉

katrinka8
autor
11. mar 2011

@katren 😕 a to sa moze davat sedacka na predne sedadlo? Ja som si myslela, ze sa moze len vajco davat... Nasu zase bavi kukat sa na stromy 😀

katren
11. mar 2011

@katrinka8 jasne, ze sa moze davat aj dopredu.....ale nie v protismere jazdy tam, kde sa neda vypat airbag.....ved aj pri vajicku musis vypat airbag, ked chces dat vajicko v protismere jazdy.......
a ta 9-18kg sa aj tak dava v smere jazdy a vtedy airbag nevypinas 😉

katren
11. mar 2011

@katrinka8 tak nam to bolo vysvetlene v predajni, ked sme kupovali autosedacku 9-18kg

katrinka8
autor
11. mar 2011

@katren - ano, viem, ze musis vypnut airbag pri vajicku na prednom sedadle. Len som teraz vazne prvykrat pocula o tom, ze klasicka autosedacka sa moze davat dopredu. Prekvapilo ma to, musim sa priznat. Som si myslela, ze vpredu moze byt len vajce v protismere. Inak vzdy vzadu...

marianka0101
11. mar 2011

@katrinka8 fúúúha.. no čo ja viem, na prednom sedadle môže byť iba vajíčka a to v protismere jazdy, klasická sedačka, jedine v zadu... hm...

bubelko
11. mar 2011

@katrinka8 co ja viem, tak pokial dietatu netrci zo sedacky hlavicka, je dobre nechat ho vo vajicku. vajicko mozes mat aj na prednom sedadle, za predpokladu, ze je vypnuty airbag.
co sa tyka dalsich typov sedaciek, deti uz sedia v smere jazdy. aj ked sa sedacka da zapnut doproti smeru. este som nevidela na cestach dieta v protismere. ale kedze je to uvedene, mozne to asi je, len si to tiez neviem predstavit. o tom, ze moze byt na prednom sedadle, to ti nezarucim, skor sa mi zda, ze nie. ale uz som videla aj tam.
my sme sedacku menili pri prvom v 9. mesiaci, ale uz sa nezmestil do vajicka, pevne sam sedel a mal potrebnu hmotnost. inak by sme to nerobili. pri druhom sme menili sedacku, az ked mal rok. dovtedy sice sedel, ale nemal patricnu hmotnost.
vajicko sa na prednom sedadle ale neodporuca, a to z 2 dovodov.
1. dieta ta moze rozptylovat pocas jazdy - nielen spravanim ale aj tym, ze ked je vacsie moze mackat gombicky a robit ine veci 2. je to najnebezpecnejsie miesto v aute. ked uz nie prvy dovod, tak tento mi uplne staci na to, aby som tam dieta nedala.
osobne som mala deti vzdy vzadu, aj ked som jazdila sama (co je 90% casu). kym bolo jedno, tak za spolujazdcom, aby som ho nevyberala do cesty. 😉 da sa dokupit spatna zrkadlo, ktore si vies nastavit tak, aby si na dieta videla. a zastavit sa da vzdy, ak je treba 😉

katren
11. mar 2011

@katrinka8 my sme boli v predajni predeti v TN a tak nam to bolo, povedane....ale mne to pride celkom logicke, ved vpredu mozu sediet ludia nad 150cm a toto pri autosedacke splnas /kvoli airbagu/

katren
11. mar 2011

@bubelko @katrinka8 mas pravdu, ale mne mala neobsedi vzadu ked som sama, to by som kazdu chvilu stala a nikam sa nedostala... 😅

katren
11. mar 2011

@bubelko
@katrinka8 ale aj tak si kazda mamina spravi podla seba.... 😉

katrinka8
autor
11. mar 2011

No, my sme na prednom sedadle vajicko nikdy nemali, pretoze nemame vypinace airbag. Ale aj keby sme ho mali vypinaci, urcite by som volila radsej zadne sedadlo - ako to aj mame teraz - podla mna je to urcite bezpecnejsie.
@bubelko - no ta sedacka je urcena pre hmotnostnu kategoriu 0 - 18 kg, a da sa upevnit aj v smere jazdy, aj v protismere. Vyzera ako normalna autosedacka, je v nej dokonca aj novorodenecka vlozka. Ono to bude asi v tom, ze vlastne ked tam to vacsie dietatko sedi, na rozdiel od vajicka ma hlavicku stale opretu. Dokonca ta sedacka sa da vypolohovat do 3 (alebo 2, teraz presne neviem) poloh, ze nie je hned chrbatik v pravom uhle, ale da sa to dat do takej polohy pololeziacej - ako vajicko, asi pre tie deti, ktore este nesedia samostatne.
Ja osobne ale nemam v umysle davat dieta na predne sedadlo. Skor ma zaujala ta bezpecnostna otazka toho protismeru aj na zadnom sedadle do jedneho roka.

natik17
11. mar 2011

ahoj,
naša malá bola vo vajíčku tiež zhruba 9 mesiacov. Potom bohužiaľ jej bolo vajíčko krátke - tak sme kúpili 9-25kg. Je to síce od 9kg a naša malá mala len 8kg, no musela už von z vajíčka, i keď nespĺňala hmotnosť. Vo vajíčku totiž už plakávala a jedovala sa, lebo nič nevidela. Keď sme ju dali do tej väčšej sedačky, tak bolo dobre. Vždy si sadne, pekne kopká nohami a je spokojná. Ale samozrejme otočená po smere jazdy.
Zákon povoľuje mať na prednom sedadle autosedačku (aj inú než vajíčko), ale neodporúča to. Deti do 12 rokov by mali sedieť vraj vzadu, kde je to bezpečnejšie. A airbag by sa mal vypnúť vždy, ak vpredu sedí dieťa v sedačke, nie iba vtedy, keď je tam vajíčko. Aspoň ja som to tak pochopila z tohoto článku: http://auto.rodinka.sk/index.php?id=72989.
Občas som tiež vozievala malú na prednom sedadle vo vajíčku, ale nedá sa nám tam vypnúť airbag, tak radšej bývavala vzadu, i keď som na ňu moc nevidela. Ale bolo to bezpečnejšie.
Podľa môjho názoru - keď už dieťa nie je vo vajíčku, tak nech sedí v sedačke otočenej po smere jazdy, nie v protismere. Je to pre neho lepšie, lebo lepšie vidí a tým je spokojnejšie. Ale každý máme iný názor. Tento je môj, u nás to tak fungovalo. A môj názor je aj ten - že okrem vajíčka by som inú autosedačku dopredu nedala - pokiaľ by to nebolo nejako fakt moc nutné (napríklad že niečo prevážame moc veľkého).
A tiež som to robila tak, ako bubelko - kým som mala jedno, tak sedela za sedadom spolujazca a teraz, keď už sú dve, tak staršia sedí za vodičom a mladšia za spolujazcom.

katrinka8
autor
11. mar 2011

@natik17 - no, pre mna je dolezitejsia bezpecnost ako to, ci sa babatko jeduje. Aj ked viem, ze to nie je isto prijemne, ak sa srdi a place a krici... Podla mna to ma opodstatnenie - davat ho co najdlhsie do protismeru, kedze este nema vyvinute riadne tie krcne svaly a ma tazku hlavicku. A ako vravis, na predne by som ani ja nedala, ak by to nebolo nevyhnutne nutne, co si ale neviem predstavit, kedy to je nevyhnutne nutne, kedze toto su pre mna dost zasadne veci 😀

bubelko
11. mar 2011

@katrinka8 a nemas uvedene v navode, ako to ma vyzerat? ak sa da upevnit v protismere jazdy, malo by sa tam dieta urcite dat posadit. niekde som pocula, ze ak ma pokrcene nozicky nevadi, podstatne je to, aby netrcala hlavicka. ale uz ti nepoviem, kde to bolo. 😕

annalena
11. mar 2011

http://www.forium.de/redaktion/adac-testet-kind...

vajicko na predne sedadlo pri vypnutom airbagu, pri dalsich autosedackach vpredu airbag zapnuty (mensie namerane zatazove hodnoty ako pri rovnakej nehode bez airbagu) a sedadlo spolujazdca posunut maximalne dozadu, inak moze dojst k zavaznym poraneniam. a zavisi to aj od autosedacky a typu auta, ktore mate, cize predtym si nastudovat doporucenia vyrobcov.
ja osobne som proti tomu vozit dieta vpredu, tak ako pise @katrinka8 , bezpecnost je dolezitejsia ako to, ci sa babo jeduje 😉 moja sa, pokial nespi, jeduje pravidelne, ale uz som si zvykla. 16 mesiacov vzadu vo vajci a teraz ma BeSafe 😀

katrinka8
autor
11. mar 2011

@bubelko - no, viem, ako sa to ma upevnit a aj ako tam ma sediet, ale neviem presne to s tymi nozickami, ci to nevadi, ked ich ma pokrcene...

katrinka8
autor
11. mar 2011

@annalena - wow, no neviem, nasa urcite 16 mesiacov vo vajci nevydrzi, je dost velka...

annalena
11. mar 2011

@katrinka8 nevadi, ze ma nozicky pokrcene. ide o to, aby hlava netrcala. moja tiez nieje ziadny drobec, ale zavisi aj od vajicka ake mas, kamoska vozi malu rok a polrocnu este stale vo vajicku 😉

http://www.google.de/imgres?imgurl=http://www.k...

snad to pojde otvorit

katrinka8
autor
11. mar 2011

@annalena - juuuj, dakujem, presne toto som potrebovala vediet 🙂

macik27
11. mar 2011

@katrinka8 dieťa do 9 kg by malo byť otočené v protismere jazdy aby v prípade nárazu bolo tlačené chrbtom k sedačke my používame concord ultimax od štvrého mesiaca ( zdala sa mi bezpečnejšia ako vajco) mám ju na zadnom sedadle za spolujazdcom...v prípade jazdy v protismere by sa sedačka nemala polohovať do ľahu 🙂

katrinka8
autor
11. mar 2011

@macik27 - no, ono to nie je do lahu, je to skor taky pololah, resp. poloha ako vo vajicku. Asi je to urcene na to, ked sa to pouziva ako vajicko, kedze je to pre kategoriu 0 - 18 kg a je tam aj novorodenecka vlozka... Teda myslim. Zatial ju este nepouzivame, stale mame vajce. A ked uz budeme pouzivat, tak uz urcite nie v tej "sklopenej" polohe, kedze mala uz samostatne sedi 😉

radlinka
11. mar 2011

pozrite tu : http://auto.rodinka.sk/index.php?id=73200

* Autosedačku nevyberajte podľa veku, ale podľa hmotnosti a výšky dieťaťa.
* Autosedačku nikdy neinštalujte na sedadlo s aktívnym čelným airbagom.
* Vždy pozorne skontrolujte uchytenie sedačky a dieťaťa. Dbajte na to, aby boli popruhy správne umiestnené a utiahnuté.
* Pred odjazdom skontrolujte autosedačku alebo sedák aj dvakrát, aby ste mali istotu, že sú správne nainštalované.
* Pri jazde nikdy neukladajte veci pod zadné sklo, aby pri brzdení nespadli na dieťa sediace na zadnom sedadle.

Pre najmenšie deti sa používajú najmä sedačky určené na upevnenie proti smeru jazdy, čo v prípade zrážky z prednej časti poskytuje lepšiu ochranu šije a chrbtice. Väčším deťom už môžete vybrať sedačku, v ktorej sú upevnené popruhom s niekoľkými úchytkami a nakoniec podsedáky, ktoré umožňujú používať bežné bezpečnostné pásy zabudované v aute. Niektoré moderné autosedačky si môžete nastaviť presne podľa vzrastu vášho dieťaťa.

Pamätajte, že pri kúpe značkovej sedačky máte istotu kvalitného vypracovania a spĺňania medzinárodných bezpečnostných noriem, keďže tieto sedačky musia prejsť náročnými testami pri výrobe. Novú sedačku vyberajte aj na základe druhu vášho auta. Moderné vozidlá majú zabudovaný záchytný systém nazývaný ISOFIX, ktorý umožňuje priame prichytenie kompatibilných sedačiek ku karosérii vozidla. Pri starších automobiloch budete musieť pripevniť sedačku pomocou bezpečnostných pásov.

Pri výbere dbajte aj na veľkosť samotnej sedačky, pretože tie väčšie môžu byť pre menšie automobily príliš objemné. Preto vám odporúčame vždy sa poradiť s odborníkom.

bubelko
12. mar 2011

@katrinka8 nastastie hodila annalena link, kde je to s tymi nozickami napisane, takze uz to viem aj ja 🙂 @annalena dik za ten link, ten je velmi dobry. 😉

katrinka8
autor
12. mar 2011

Veru, @annalena to bol super link 😉 Dik baby za infosky, pomohli 🙂

annalena
12. mar 2011

@bubelko @katrinka8 neni zac, rado sa stalo 🙂 ja som vyberala druhu autosedacku viac jak pol roka, kym som preluskala vsetky mozne info, crash-testy, za a proti v protismere jazdy do 4 rokov, pobehala obchody....to trvalo 😀 ale ked som videla nazivo tu BeSafe a mala ju moznost porovnat s ostatnymi, tak to bola laska na prvy pohlad 😀 😀

renatka100
12. mar 2011

@annalena aj my mame be safe, je sice velmi tazka, ale urcite bezpecnejsia ako tie imidzovky, co sa na autosedacku iba podobaju.