Je autosedačka na prednom sedadle bezpečná?

ingrid78
8. jún 2008

Ahojte, mam dilemu a chcem vas poprosit o radu: Som na navsteve u rodicov a otec ma 2-miestne auto (Seat Inca) a neviem ci mozem umiestnit autosedacku (nie vajicko, ale od 9-18kg) na sedadlo vedla vodica. Mam pocit , ze to nie je asi velmi bezpecne, ale neviem sa dopatrat k nejakemu oficialnemu pravidlu-. Otec ma znameho policajta, a ten povedal ze v pohode, oni to vraj nekontroluju, tak neviem...
Dakujem 🙂

mimi164
16. júl 2009

prosím poradte mi, ako sa zapina vajicko na prednom sedadle. isofix nemame. dakujem

momin
16. júl 2009

to asi zalezi na sedacce a i na aute ne.... 😅

mikalove
16. júl 2009

autosedačka na prednom sedadle môžebyť len vtedy ak máš vypnuty predný airbak,inak len vzadu,aspon tak mi bolo povedané,ale mi malú vpredu nevozíme,vraví sa,že je to sedadlo smrti,mala som ju tam pár krat tiež len vo vajci ked som šla kusok ku lekárke,inak je stále vzadu

veronika81
16. júl 2009

mimi, vajíčko zapneš normálne, ako aj na zadnom sedadle. Ako píše mikalove, musí byť vypnutý airback a vajíčko daj v protismere jazdy.
Ja tak malého vozím, keď s ním idem sama, ale to je väčšinou iba po meste. Tú klasickú autosedačku pre väčšie detičky, čo je už v smere jazdy, tú by som dopredu nedávala.

bambitka
30. júl 2009

no bezpecne to sice vlemi nie je,ale ked sa inak neda.....
sestra ma dvojrocneho chlapceka, v ich aute sa vozi v autosedacke na za zadnom sedadle za spolujazdcom, lenze v nasom uz starsom aute nie su bezpecnostne pasy na zadnych sedadlach, takze nam neostava nic ine len ho vozit vpredu,ale samozrejme v autosedacke, ktora je priputana bezpecnostnym pasom, maly ma este sedacku s patbodovym bezepcnostnym zapinanim, necitim sa najlepsie ked ho mam vedla seba aj ked jemu sa to paci lebo ma vyhlad 🙂 lenze co robit ked na nove auto nie je??? nastastie aspon nejazdime na nejake daleke cesty alebo po nejakych nebezpecnych cestach, skor len tak "od domu k domu"
tiez ma uz zastavili policajti a nic nepovedali a aj sme sa na to pytali policajta a je to v pohode, len sedacka musi splnat iste podmienky pre pouzivanie

marianka79
30. júl 2009

na prednom sedadle? Nikdy som to neurobila ale fakt je ze ked je aj vzadu a stane sa havárka tak už nepomože nič ani sedačka ale som proti tomu aby sa dávali deti dopredu

peppapig
30. júl 2009
aponchie
30. júl 2009

nejvic nehod je do 25km od domu 😎

jeudi
30. júl 2009

nedala bych ale pokud tam neni erbek..nevim jak se to pise 😎 tak se tam smi davat

pindruska
4. aug 2009

Byla jsem s manželem na podzim na kurzu bezpečné jízdy a na přednášce nám lektor říkal, že dítě se může převážet na předním sedadle v sedačce (netýká se to tedy jen "vajíčka", ale všech sedaček). Prý se to málo ví, že je to možné. Samozřejmě se přidávám k ostatním, že je otázkou, jak moc je to bezpečné oproti zadním sedadlům...

kristi
4. aug 2009

no, ja jsem vezla malou vepredu v sedacce v pondeli, pac jsem dozadu proste musela dat mega velkou krabici...ale nervni jsem byla i kdyz to je na postu cca 0,5 km. Znervoznuje me, kdyz je vepredu a vidim na ni celou dobu.....

kaktusik007
11. okt 2010

ja maleho vozim v predu uplne bezne..... teda ked som s nim sama v aute.... ak nas vezie niekto druhy, sedime obaja vzadu.... ad jeden, ked ho mam na ociach, som kludnejsia, ad dva, ked ma vidi on, je kludnejsi tiez 😉 - airbag samozrejme vypnuty.... policajta som este nestretla, ak by ma chcel pokutovat, tak budem musiet argumentovat preco som nepouzila zadne sedadla, teda nejako zdovodnit, preco pre bezpecnost cestnej premavky je lepsie ak je on vpredu a nie vzadu...... no uvidim ci sa vynajdem 🙂

vojtisek2007
11. okt 2010

ahoj všem, já občas používám na jízdu manželovu dodávku, tak je jen třímístná a všechny místa v předu a normálně tam vozím Elišku v sedačce, kontrolovaná jsem byla a nic na to neřekli...

bamarama82
4. apr 2011

len moj postreh tym maminkam, pre kt. sa to zda byt nezodpovedne vozit deticky vpredu: ja vozim moju malu od narodneia vzadu v pripevnenej vanicke urcenej do auta. par krat sa mi rozplakala nepricetne, v autosedacke byt nechce, stale som sa musela otacat all. zastavovat auto kedze ma reflux a povracia sa ked moc reve. minuly tyzden som mala katastroficku stuaciu, kdezto vacsinou teda na 99% jazdim s malou sama-bola opat vzadu vo vanicke, uz pred nalozenim do auta bola velmi nekludna a plakala, ale pri zvuku motora mi vzdy doteraz zaspala, tak asi po 20min som ju nalozila, po 5 jazdy zacala nepricetny rev... tak som odstavila auto na krajnici /ceste-lebo krajnica nebola/ dala dudel a ze na najblizsom moznom mieste odstavim. dosla som po semafory na cervenej som sa venovala malej ale ked naskocila zelena mala sa v reve dogrcala zacala sa dusit oci stlpkom cervena nedychala. vsetci na mna trubili ja som na stvorprudovke vyskakovala z auta rvala decko z vanicky a kriesil dolu hlavou aby sa nadychla... nikto ani len nevystupil auta aby mi pomohli. za to ma vytrubovali o sto sest. ja cela s deckom dogrcana vytrasena ked sa nadychla trosku som ju upokojovala dala naspat ze musime zatiahnut na krajnicu... kym som nastupila do auta a podarilo sa mi zaradit z laveho pruhu do praveho-lebo nik vas nepusti- a chcela som spomalit div do mna zozadu nevpalili-nevravim o tom, ze to bola mala opat zgrcana a pridusena... az na to ze teraz som v pravom pruhu nemohla vystupit lebo okolo mna v lavom pruhu valili auta a nedali sa mi otvorit dvere, tak som cez predne sedacky liezla dozadu nedalo sa mis malou manipulovat uz nedychala tak som rozcapila dvere nech ma i zabiju a tahala opat dieta von... stali sme tam takmer 40 min. mala rucala jak tatar nevedela sa ukludnit... vsetci trubili, podotykam zeny viac-tie mi ukazovali ze som mesuge, chlapi to skor chapali, ono ti ludia si mysleli ze my tam mame asi piknik. ked som malu polozila ze zajdeme na parkovisko zas zachvaty... tod moja skusenost. tyzden som s nou uz v aute nesla. ale zistujem kde sa mi da deaktivovat airbag spolujazdca a budem to asi riesit vajkom vpredu. takyto scenar nechcem uz nikdy zazit skoro som sa zblaznila ked mala nedychala a ja som bezmocne sedela vpredu a nevedela sa k nej dostat. to len pre vysvetlenie pre tych, ktori nevedia, ako sa moze dieta vzadu dusit.

vroni
4. apr 2011

@bamarama82, poznam, aj moje dieta malo reflux .... V prazdom aute (teda aute, kde je okrem dietata len sofer) by som si dieta dozadu neposadila. Dnes sedava mala uz aj vzadu (ma 5 a vzadu si moze kreslit, takze je to lahsie 🙂 ), ale ked ideme na dlhsiu cestu sami, tak davam sedacku dopredu.
To s tym sedadlom smrti mi uz ide pekne na nervy. Na principe stokrat opakovana loz sa stane pravdou to papagajuju vsetci bez toho, aby tusili, ako sa sedadlo spolujazdca k tomuto titulu dostalo. No, presne tak isto, ako spenat k svojmu vysokemu obsahu zeleza - normalnou (v tomto pripade statistickou) chybou. Ale tak dobre to znie, vsakano 😠 😠 😠
Sedacku vpredu vyhlaska povoluje, nie je dovod, preco by nejaky policajt mal cosi pokutovat alebo sa o to pokusat....

latunka
4. apr 2011

ahoj 😉 Já myslím,ze se nedá říct kde je to bezpečnější - asi je spíš důlezité na autosedačce nešetřit a koupit fakt kvalitní, mít jí pořádně upnout a pak uz zálezí jak se která mamina cítí líp. Já třeba vozím malého vzadu,protoze se prostě bojim,ze kdyz bude vepředu a vypadne mu např. dudel,tak mi to stejně nedá a budu mu ho podávat a průser bude na světě. Takhle si maximálně vzadu pobečí. K tomu co píše @bamarama82 - mě se stát tohle,tak volám k dítěti záchranku,pokud jsi jí musela uz poprvé křísit,tak je jasné ze pro ní tvoje psychické rozpolození muselo byt mnohem nebezpečnější nez to jestli jede vzadu nebo vpředu. Beru to podle sebe - já bych se tedy opravdu v takovéto situaci nedokázala soustředit na bezpečnou jízdu,ale to je jen můj názor a jen mě to utvrzuje v tom,ze je celkem jedno kde ta sedačka je,kdyz stejně zálezí na mnoha a mnoha dalších okolnostech.

bamarama82
4. apr 2011

@latunka no kym by som vyhrabala telefon zozadu asi by som ju musela polozit co nebolo mozne vzhladom na jej stav... bola som rada ze som sa do auta dostala ju vytiahnut nieto hrabat telefon. a dovolim si tvrdit ze som konala duchapritomne... malu som rozdychala a to je podstatne. ja zas nie som stresak. chvalabohu mam skolenia prvej pomoci RZS a viem ze k malemu dietatu sa vola po rozdychani... a prvu pomoc dat viem. len to bolo pre mna strasne ze som sa k nej nevedela dostat...

berenika39
4. apr 2011

Taky vozím petra vpředu. Od začátku, ve vajíčku proti směru, bez airbagu, ted po směru, se zapnutým airbagem.
Jezdím denně, už 24 let, jezdím ráda a nikdy bych neřekla, že se nemůže nic stát, od té doby, co mám prcka, jezdím kliději, rozvážněji, nikam se nehrnu, počkám si. Stačí jeden magor, co nedává pozor, moc dobře to vím.
Pro vpředu? Petr je v klidu, že mě vidí, všechno vidí, povídáme si a já jsem taky v klidu, Nikdy se nemusím otáčet, nic neřeším, stačí jeden pohled dozadu a je to. Zrcátko, já vím, ale i jeden pohled....Navíc já sam mám pocit, že mám kontrolu nad předkem auta, já sama si dávám pozor. Kontrolu nad zadkem a bokem auta nemám takovou. Za jízdy netelefonuju, mám handsfree, když už hoří, jinak hovory neberu, počkají. Prostě pro mě je to vpředu klidnější.