Autosedačka otočená proti smeru jazdy a staršie dieťa

dokocaidovoza
26. mar 2012

Ahojte maminky a oteckovia! Táto diskusná je pre rodičov, ktorí vedia o tom, že autosedačky otočené proti smeru jazdy by sa mali používať čo najdlhšie, pretože sú až 5x bezpečnejšie než sedačky, ktoré sa inštalujú čelom vpred. Výskumy hovoria, že ideálne by sa proti smeru jadzy mali deti voziť až do 3-4 rokov! My vozíme nášho synčeka v takejto autosedačke a často sa stretávame s neporozumením (vraj, prečo chudáčik musí sedieť naopak, veď už je veľký...). Mali sme ťažkosti sedačku otočiteľnú proti smeru jazdy pre dieťa nad 13 kg aj kúpiť, predajcovia nás od nej odhovárali. Máte skúsenosti s takýmito autosedačkami? Čo si o nich myslíte? Aký model máte a ako ste s ním spokojní? Stretli ste sa s predsudkami, ako my?

meluela
2. okt 2017

@vercicha ahojte, vy ste uz z tej sedacky urcite vyrastli a dufam v bezpeci prezili toto obdobie. Ale na varovanie ostatnym mamickam .. toto rozhodne nie je bezpecne riesenie. Precitala som toho o sedackach a bezpecnosti v poslednych tyzdnoch viac nez je zdrave 😝 A toto je jedna z veci ktore boli v odbornyc informaciach spominane ako nespravne pouzitie sedacky. Jednoducho sa to uplne inak chova v tejto polohe naopak a nie je to optimalizovane, vyzerato ze ake super (tiez ma take napadlo) a pritom to moze byt velmi nebezpecne, nevies co sa sedacka bude robit, pritismerne su este kotvene aj inak ... (komentar k sedacke klasickej nakliknutej na sedadle, ktore je otocene o 180 stupnov a tak je docielena kvazi protismernost sedacky)

pele
26. apr 2018

Ahojte, ak by mal niekto zaujem, predavam nasu Maxi Cosi Mobi
https://www.modrykonik.sk/market/autosedacky/o5...

skkayman
8. júl 2018

@divozienka26 Prosím, kde mala max way zlý test? Táto sedačka prešla náročným švédskym Plus Testom tak sa mi nezdá, že by niekde bola zle hodnotená - iba ak by ju hodnotili zle umiestnenú v smere jazdy alebo by hodnotenie bola časť bezpečnosť a druhá polovica blbosti ako látky alebo komfort montáže (áno, takto to väčšinou v testoch je a bezpečnejšia sedačka, pretože má napríklad komplikovanejšiu montáž nikdy nevyhrá..).

divozienka26
8. júl 2018

@skkayman ja som podla adacu vyberala

meluela
8. júl 2018

@divozienka26 adac ma svoje obmedzenia .. v pripade maxway strhol body za tie subjektivne kategorie kedze ju nevedeli testovaci uzivatelia dobre namontovat a zdala sa hodnotitelom malo pohodlna, bezpecnost mala super - co sa tyka predneho narazu predci vacsinu sedaciek v danej kategorii, bocny naraz ma podobne ako ostatne protismerne priemerny (besafe izi plus by mala byt v tomto lepsia).. teraz je uz nova maxway plus a ta ma vylepsenu bocnu ochranu, takze je predpoklad ze ak by ju testovali bocny naraz by mal lepsie cisla
adac zasa naopak precenuje putlikove sedacky kedze nevie dobre zachytit ich specificke rizika.
adac je urcite dobra pomocka, ale neda sa na neho uplne spolahnut, treba pozerat ciastkove vysledky testu, zistit si nieco o ich metodike a pozret aj ine testy, hoci ich neni vela, adac robi testy spolu s oamtc a vacsina toho co sa reportuje v mediach je od nich viac ci menej spravne odvodene

divozienka26
8. júl 2018

@meluela moja rodina robi na vyvoji sedaciek do pasov v smere jazdy by som nesla aj ked si uz nepamatam co som o max way pisala ani co je to za sedacku kazdopadne po vsetkych informaciach z testov vo vyrobe mozem povedat len ze pultikove su top

meluela
8. júl 2018

@divozienka26 tak je otazka akou metodikou ich vo vyrobe testuju a ci je dostatocna na zachytenie realneho sveta ... uz to teraz nestiham rozpisovat, ale v podstate ide o tieto veci .. http://www.petsvestek.cz/2016/02/nebezpeci-auto...
niektore linky z blogu uz nefunguju priamo a treba si ich dohladat googlovanim

Podobne resp. rovnake vyskumy spomina napr. aj vyrobca maxicosi: http://www.maxi-cosi.com/car-seats/car-seat-saf...

skkayman
11. júl 2018

ADAC hodnotí blbosti, z ich testov si vždy len pozriem výsledky v dteste (lebo dtest ich kúpi a ako jeden z mála uvádza aj detailnejšie hodnotenie ako tie čo sú bezplatne na adac stránke). Tak ako pneumatiky a všetko ostatné si robím z ich testov vlastnú tabuľku. Keďže mne je jedno, že to nejaký nemec nevedel poriadne namontovať v strese pod kamerami, alebo, že daná pneumatika je hlučná. To sú veci čo ma nezaujímajú. Sedačku si namontujem v kľude a nech mi to zaberie aj pol hodinu, len aby to bolo poriadne. Dole ju dávať nebudem.. Maxway mala slabší len bočný náraz v ADACu čo som ten test pozeral, inak bola na 2 v bezpečnosti (1-5 ako v škole) čo je lepšie ako väčšina sedačiek v tom teste.
Testy majú dobré, len to podľa mňa zle vyhodnocujú a netestujú všetko čo by mohli.. Predajca z z carseats.se v blogu písal, že Axkid pridal do novej verzie sedačky tento rok nejaké ochranné prvky na bočný náraz no, že to vyzerá skôr aby lepšie sedačka dopadla v ADAC teste ako v reále. Podobné dačo má aj BeSafe aj Britax v nových modeloch - také vysúvacie valčeky. Neviem moc ako by mali pomôcť, veľmi málo asi. No v ADAC hodnotení to asi znamená veľa 🙂.

petka73
22. júl 2018

Ahojte, má niekto Axkid Minikid 2018?

zajacik85
23. júl 2019

Ahojte, zhanam autosedacku od 9 do 18 kg, na 90% chceme Britax Romer v cenovej kategorii do 250 €. Zaujala ma first class plus 2019, ma ju niekto? Urcite chcem sedacku, ktoru budeme pouzivat v protismere co najdhlsie a tato je do 13 kg v protismere a potom otocit v smere jazdy. Najradsej by som sedacku, ktoru netreba odopinat a prevracat manualne ale otocnu o 360 stupnov alebo aspon 90 aby nam to ulahcilo vyberanie krpca z auta.. Tam sa vsak cena hybe uz cez 500 €.. viete o nejakej alternative, idealne tiez britax ale pouvazovala by som aj o inej znacke aby bola do 18 kg, otocna, polohovatelna a hlavne naozaj bezpecna aj pri pripadnych bocnych narazoch? Dakujem

skkayman
23. júl 2019

@zajacik85 Otočné sú len isofixové Britax Dualfix (proti smere aj po smere) a Swingfix (len protismer), Cybex Sirona a Joie Spin 360. S Joie sa aj zmestíte do limitu, resp. mierne nad.
Bezpečná bude určite, už len to, že je protismerná spraví veľmi veľa.
Osobne by som do týchto otáčajúcich pre ľahšie pútanie nebral lebo je to vec navyše, čo sa môže pokaziť resp. pri nehode zlyhať. Pokiaľ teda nemáte nejaké zdravotné problémy.
Polohovateľnú za jazdy (nemalo by sa to za reálnej jazdy nastavovať, ale niekde na parkovisku) má BeSafe, ale cenovo už je tiež okolo 500€ (ale zase BeSafe má asi najbezpečnejšie sedačky na trhu). Majú aj pásovú do 25kg (do 5 rokov cca) - iZi Plus.

Pri Dualfixe (možno aj Sirona) si dajte veľký pozor aby to bola i-size sedačka, tá čo i-size ešte nie je je príliš krátka a môže vydržať veľmi krátko (do 2 rokov kľudne). I-Size musia byť do 105cm (do 4 rokov, ale reálne okolo 3 ak je chalan vyšší môže z nej vyrásť).

Super je tiež Axkid Minikid. Ak si chcete spraviť výlet do Brna, choďte tam do centrumautosedacek.cz - všetko vám vysvetlia, ukážu, vyskúšate priamo v aute. Aj prečo nie First Class Plus. A nie, nemám s nimi nič spoločné, len na Slovensku nič také nenájdete, tu je problém aj sedačku len skúsiť, nebodaj chcieť dve rôzne otestovať.. A najlepšia bude tá skladom alebo čo vyhrala ADAC (ADAC hodnotie má bezpečnosť len polovicu hodnotenia, druhá je jednoduchosť montáže, pohodlie, zrozumiteľnosť manuálu, ..).

zajacik85
23. júl 2019

@skkayman super vdaka za vela informacii pokope, tu moznost otacania teda radsej vypustim. Este otazka, preco neodporucate first class plus? Vdaka

skkayman
24. júl 2019

@zajacik85 Ak máte SUV alebo MPV auto tak to otáčenie ani nie je tak treba keďže je sedačka vyššie.. Mne nechýba ani manželke v obyčajnom nízkom aute 🙂.
First Class Plus je protismerná len do 13kg. Podľa mňa je to málo a aspoň tých 18kg. Osobne som šiel do protismernej do 25kg - čím dlhšie tým lepšie. Aj dospelý by bol v protismere bezpečnejší, ale to už je konštrukčný problém a väčšina by nechcela lebo nechcú 🙂.