Autosedačka otočená proti smeru jazdy a staršie dieťa

dokocaidovoza
26. mar 2012

Ahojte maminky a oteckovia! Táto diskusná je pre rodičov, ktorí vedia o tom, že autosedačky otočené proti smeru jazdy by sa mali používať čo najdlhšie, pretože sú až 5x bezpečnejšie než sedačky, ktoré sa inštalujú čelom vpred. Výskumy hovoria, že ideálne by sa proti smeru jadzy mali deti voziť až do 3-4 rokov! My vozíme nášho synčeka v takejto autosedačke a často sa stretávame s neporozumením (vraj, prečo chudáčik musí sedieť naopak, veď už je veľký...). Mali sme ťažkosti sedačku otočiteľnú proti smeru jazdy pre dieťa nad 13 kg aj kúpiť, predajcovia nás od nej odhovárali. Máte skúsenosti s takýmito autosedačkami? Čo si o nich myslíte? Aký model máte a ako ste s ním spokojní? Stretli ste sa s predsudkami, ako my?

hoogy
27. mar 2012
katy1979
27. mar 2012

toto ma 9sekund ale vystihuje to podla mna vsetko :

https://www.youtube.com/watch?v=Sc2zgrVwTh4
tasha12
27. mar 2012

My mame sedacku http://www.babysvet.sk/znacky/Besafe/Autosedack... je v protismere jazdy, s isofixom a nohou do podlahy. Máme ju vo vacsom aute, ktorych chodim ja s malym, alebo na rodinne vylety. V druhom aute, ktore je nizsie a mensie (prve auto mame Ford Smax, druhe Peugeot 407 SW - combik), tak tam by sa nam maly strasne zle nakladal a najma ho v druhom aute vozi manzel ozaj iba vynimocne. Tak tam sme kupili sedacku v smere jazdy, Romerku. A maly nemal nikdy vobec ziadny problem s tym, ze raz je v smere jazdy, raz naopak. Ked je v smere, sedi nizsie a vidi iba dopredu, na bok vela z mesta nevidi, kedze je nizko, skor iba stromy a nebo. A ked je v protismere, je podstatne vyssie a vidi sice dozadu, ale viac, kedze tam sedi ako na trone. Podla mna zalezi od dietata, ako sa tam citi. Ale aj keby sa mu nepacilo, myslim, ze testy bezpecnosti su smerodajne, a ak ma clovek vacsie auto a moze si tu sedacku dovolit kupit, urcite by som nevahala. Cestujeme vela autom, preto bola toto priorita. Bolo mi jedno aky budeme mat kocik, ale sedacku sme chceli taku, co si myslime, ze patri k tym bezpecnejsim.

dokocaidovoza
autor
29. mar 2012

Zaujimvava sprava - zda sa, ze sa pracuje na uprave standardizacie autosedaciek v EU! toto je text z uradu, ktory zastupuje spotrebitelov v otazkach standardizacie vyrobkov v EU http://www.anec.org/attachments/ANEC leaflet on... Ak sa vam nechce citat, tak vyberam. Komisia tam uvadza odporucania ohladom autosedaciek pre spotrebitelov aj vyrobcov. Spotrebitelom odporuca, aby dieta nechali v autosedacke skupiny 0 (vajko) co najdlhsie. Pre mna nova informacia je, ze dieta, ak splna hmotnostny limit, tam moze byt,aj ked mu uz pretrca hlavicka, pokial je vrch usi nizsie, ako vrch autosedacky. Dalej odporucaju spotrebitelom, aby sa dozadovali dostupnosti autosedaciek proti smeru jazdy pre skupinu 1 (ta, co nasleduje po vajicku) a ziadali ich dostupnost po celej EU. Momentalne sa tieto sedacky tazko zhanaju (my sme tu nasu kupovali vo Svedsku). Odporucania vyrobcom su v podobnom duchu - maju sirit osvetu a spristupnit modely otocitelne proti smeru jazdy v celej EU.

lenka_l
12. apr 2012

@dokocaidovoza ahoj, podla mna dobre zalozena tema a maminky, ktorym sa zda byt divne vozit deti v protismere, nech si ich vozia v smere... my sme sa tiez rozhodli pre tento typ sedacky, ako som uz niekde pisala, objednali sme axkid kidzone, ked ju vyskusame, napiseme nase skusenosti, myslim si, ze ak maju skandinavske krajiny v zakone vozenie v protismere do 3 rokov veku, urcite to nebude len tak pre nic za nic... 😉

nibiru
12. apr 2012

po vzhliadnuti tych videii teda viem že druhe dieta sa bude vo vajičku naozaj vozit čo najdlhšie popravde dokial som neobiavila tuto info o tych sedačkach vobec som otom nepocula a dcerka uz 9m. sedela v smere jazdy lebo do vajicka sa nezmestila.no dobre vediet kludne možte pridavat linky kde sa na sk daju zohnat a teda samozrejme bude super ak budu dostupnejsie.

desszi
12. apr 2012

babulky, pokial sa niektora z vas rozhodne kupit takyto typ autosedacky, posurfujte aj na polskej stranke dino.sklep.pl, ja som tu nasu kupila z tejto stranky a vysla ma lacnejsie aj s postovnym o takmer 100 eur. Je to spolahliva stranka, komunikuju aj v anglictine a dokonca si mozete vybrat farbu, ak ju nemaju, tak po jej dodani vas hned informuju...ja som bola maximalne spokojna 😉

lenka_l
13. apr 2012

@nibiru tak my sme tu nasu objedanli na www.bezpecnaautosedacka.sk, je to asi zatial prvy slovensky predajca sedaciek tohto typu, ale ako pise @desszi daju sa kupit aj na polskych strankach, aj ked tuto nasu sme tam myslim nenasli, dali sme sice za nu viac peniazkov (drahe su jak slak), ale aspon poradia v materinskej reci a aj s reklamaciou to bude jednoduchsie (ale to hadam nebude treba), tak verim, ze bude fajn 🙂

m.i.r.i
13. apr 2012

@dokocaidovoza vdaka sa tuto temu..idem ta podporit aj ja..uz som pisala do viacerych tem s touto problematikou a len mozem potvrdit, ze aj my sme sa takto zaujimali ako ty o to, aby to bolo pre drobca co najbezpecnejsie a mame tiez tu sedacku co
@tasha12 a nie su ziadne problemy..maly ma 2 roky a 2 mesiace a stale krasne v nej sedi, ziaden protest, ziadne nohy nepohodlne...nedame dopustit a citim sa, ze je to bezpecnejsie...nas tiez tie videa a testy maximalne presvedcili..a presne tak ako tasha12, radsej som kupila lacny kocik od kamosky a ide lacnejsie veci, ale do autosedacky sme investovali poriadne..bezpecnost je nadovsetko..

lencita
13. apr 2012

baby tak ja viem ze taketo sedacky sa preferuju v USA ,ale to ze ma mat dieta oprete nohy o sedacku to urcite nie! ved pri naraze si vylomi panvu a bedra, strati vela krvi zo zlomenin a...
necitala som celu diskusiu mozno ste to tu uz preberali, ja som sa riadila pri kupe sedacky testami. a to ako tu niekto spominal ze bude vozit dieta vo vajicku co najdlhsie urcite nie je najlepsi napad,nesmie vytrcat hlavicka( ved by si pri naraze zlomilo krcnu chrbticu) a nesmie mat oprete nozicky o sedacku! ano do 3-4 rokov to preferuju ale to na nejake mini 3-4 rocne deti, ten vek je len orientacny. aj na vajicku je napisane ze je do 10 kg a nas maly sa tam nedal ked mal 7 a pol kg. takze sedacky v protismere su super bezpecne, len tie nozky by nemali byt oprete

mamacat
13. apr 2012

@dokocaidovoza u nas (v USA) je odporucane jazdit v protismere do 2 rokov. vsetky sedacky tuto moznost uz maju. nie su to vajicka ale konvertibilne sedacky ktore sa daju nainstalovat v protismere aj do smeru jazdy. su velke priestranne. ale je pravda ze ludia tu maju aj velke auta;) takze nie je vobec rarita vidiet aj vacsie deti otocene do protismeru.
deti zvyknu pouzivat 5 bodove bezpecnostne pasy tiez dlhsie, kludne az do 6-8 rokov.
a autosedacky s bezpecnostnym pasom pouzivaju aj 10 rocni...

annalena
13. apr 2012

@lencita no dovolim si nesuhlasit...dolezita je hlavicka, ktora nesmie z vajicka vytrcat, vid aj prispevok vyssie od @dokocaidovoza , to ci vytrcaju nohy nieje vobec dolezite.
Prave to je ta chyba a neinformovanost, ze mamicky velmi rychlo vymienaju vajicka za autosedacky v smere jazdy. Len na zaklade toho, ze dietatu trcia nohy, co je uplny omyl. Minule som bola v obchode v BA svedkom, ako rodicia kupovali sedacku 9-18 pre 6 mesacne dieta!!! lebo mu uz zacinaju trcat nozicky 😠 nastastie bol predavac dost kompetentny a informovany.
Moja dcera sa vozila vo vajci este ako 13 mesacna...a to nieje ziadne drobatko, ale riadna baba. A potom sme kupili BeSafe autosedacku v protismere jazdy. 😉

vika34
13. apr 2012

@lencita ahoj a teda kde bude mať tie nožičky ,ked by sa nemali dotýkať sedačky?

mamacat
13. apr 2012

nase vajicko malo v manuali napisanu max. povolenu vysku a vahu dietata. vyska bola vtedy 76cm.

vv88
13. apr 2012

@dokocaidovoza Poprosim ta o info, ako kontrolujes dieta v autosedacke otocenej proti smeru jazdy, resp. ako nanho vidis, nejakym pomocnym zrkadielkom? Ja jazdim s malym takmer vzdy sama a spatne zrkadieko mam nastavene tak, aby som stale videla co robi, on je totiz mlady muz houdini: sedi ako baranok a ked sa o par sekund pozriem, smeje sa na mna vyvleceny z pevne utiahnutych popruhov.

vika34
13. apr 2012

@dokocaidovoza
môžem sa opítať,píšeš ,že nie sú také zohnať a myslíš ,že sedačky ktoré sú od 0-18 kg sa môžu používať aj v protismere aj po dovršení 13 kg?V návode je totiž napísané,že do 13 kg v protismere a do 18 kg v smere jazdy a takých som našla dosť velký výber

vika34
13. apr 2012

@vv88 existuje pomocné zrkadlo,ktoré sa namontuje na opierku hlavy na zadné sedadlo za šoférom a ty uvidíš cez spätné

lencita
14. apr 2012

@annalena ja mam na to iny nazor,ale to je kazdeho vec, a rozhodnutie kazdeho rodica. ja som pri praci mala moznost vidiet dost nehod a viem co sa pri naraze deje. je to obycajna fyzika nic viac. ak ma nozicky zaprete tak je jasne ze sa zlomia, to je nazor mna a este myslim vela inych ludi ktory s tym prichadzaju do styku tak ako ja 😔 nepochybne je super ked je v protismere,len za tymi nozickami si ja stojim ze nesmu byt oprete. a vozit tak 4 rocne dieta je nepredstavitelne,moj maly ma 10 mesiacov a 12kg teda hmotnost niektorych 2 rocnych deti, takze skatulkovat podla hmotnosti alebo veku rozhodne nie je na mieste, jednoducho ak su oprete alebo vytrcaju z vajicka, takze sa tiez opieraju o sedacku tak okamzite menit za inu.my mame cybex , mala vyborne testy, ma pultik a ja som spokojna lebo viem ze maly je v nej v bezpeci,aj ked je pisane ze pultik sa ma pouzivat do 18kg cca 4 rokov tak viem ze moj drobec sa s pultikom v 4 rokoch vozit nebude lebo je jednoducho velky na svoj vek

vv88
14. apr 2012

@vika34 vdaka za odpoved 🙂

michaelafiladelfiova
14. apr 2012

@vika34 to by aj mna zaujimalo tiez mám 0-18kg

annalena
14. apr 2012

@lencita no ja pri mojej praci denne vidim tych nehod viac nez by som niekedy chcela a mesiace ich potom liecime a davame dokopy 😔 cize viem aj aky maju outcome .... a neprestanem tvrdit, ze lepsie dolamane nohy ako ochrnutie. to ci vytrcaju zo sedacky nohy je uplne jedno ak nevytrca hlava resp. dieta splna hmotnost. a to je podlozene studiami a odbornikmi, cize nieje to moj nejaky vymysel. 😉
ale presviedcat tu nikoho nebudem. rovnako ako netvrdim, ze sedacky v smere jazdy su zle, dokonca v aute starych rodicov mame tiez Roemerku 🙂

lencita
14. apr 2012

@annalena jasne ze dolamane nohy su lepsie ako ochrnutie,ale niekedy aj dolamane nohy zabiju- vidim ze si zdravotacka tak asi vies ze u dospeleho cloveka sa pri zlomenine panvy moze vyliat az 3 l krvi, a pri stehnovej kosti je to napr. 1,5l krvi, kazda zlomenina so sebou nesie krvne straty. strata 3 l alebo aj 1,5 l teda velke percento z celkoveho objemu je casto smrtelna. nepomoze uz nic ani ked rychlo doplnime objem nahradnimi roztokmi. jednoducho vykrvaca dovnutra. takze asi tak., nie je zlomena noha ako zlomena noha. a preto moj maly nema v aute oprete nohy a nevytrca mu hlava, hrudnicek ma fixovany za pultikom, pre mna najlepsie riesenie..takze pri naraze mu ani hlava nebude lietat kade tade ale zastavi ju pult, ten sluzi ako taky "airbag" v sedacke, tiez ta nepresviecam, len prezentujem moj nazor

annalena
15. apr 2012

@lencita nechavam ti tvoj nazor. kto chce, precita si studie a nazory odbornikov. ja som zatial nikde nenasla, ze by z vajca nesmeli vytrcat nohy resp. ze by sa nohy nesmeli dotykat sedacky. a vozit polrocne deti v smere jazdy je v mojich ociach cisty hazard. ak sa dieta nezmesti do vajca, o to viac by som sa zaujimala o problematiku a hladala ine moznosti vozit ho v protismere.
o moznych stratach krvi pri zlomeninach samozrejme viem a ak by som sa tu o tom zacala rozpisovat, bolo by to nadlho a mimo temu. osobne som nezazila ani jedno smrtelne vykrvacanie pri izolovanych zlomeninach (zato zlomenin a poraneni krcnej chrbtice som videla niekolko) a myslim si, ze ak by to bolo take zavazne pri tych sedackach, urcite by sa to objavilo v nejakej studii hlavne z krajin, kde su tieto sedacky bezne.
ale rada sa poucim, cize ak mas nejake clanky k tomu, rada si ich precitam. (je to myslene uplne vazne, aby to niekto nepochopil ako ironiu a pod. co je tu na MK zvykom).

dokocaidovoza
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dokocaidovoza
autor
16. apr 2012

@vika34 nemam skusenost s takym vajkom, my sme mali vajicko iba do 13 kg. Pozri navod, co tam pisu - ak vyrobca hovori, ze max do 13 kg tak by som sa ja osobne bala vozit tam tazsie dieta, lebo pri naraze by to autosedacka nemusela vydrzat a napr. odtrhnut sa :(

dokocaidovoza
autor
16. apr 2012

@lencita ja som sa tiez stretla iba s odporucanim ohladom hlavicky http://babyproducts.about.com/od/carseatsafetyt... @annalena podrobne info o dosledku nehod najdete v tej ANEC sprave, co som tu postla niekde na prvej strane. Ked ste zo zdravotnickeho fachu, tak vam to urcite povie najviac. Su tam popisane zranenia pri roznych nehodach v roznych sedackach. Na internete som nasla aj par pripadov, kde ludia opisuju, ze dieta zazilo v rearfacing sedacke naraz do zadku auta. napr tu http://myangelsaliandpeanut.tripod.com/id5.html

janano
16. apr 2012

Aj my mame autosedacku tocenu proti smeru jazdy, Besafe izi combi x3 isofix. Mala ma dva a pol roka a nie su ziadne problemy. Sedi pekne, pozera sa von z okna, pretoze sedacka je vyvysena, nozky uplne v pohode ma mierne pokrcene, kludne ich aj vystre smerom dovrchu. To je len o zvyku. Mame namontovane zrkadielko, ktorym ju vidime a aj ona nas...ziaden problem v komunikacii.
Samozrejme, musite dodrzat predpis o vahe, tazsie dieta, ako je odporucane, nesmie sediet v autosedacke. A co sa tyka hlavy dietatka, oci nesmu byt vyssie ako vrch autosedacky.

Kuknite si tu, je tu dalsie video, kde je vysvetlene, preco sediet opacne...

https://www.youtube.com/watch?v=ssslsceKd6U

a tiez tu mate link, kde si precitate o tychto sedackach, vyhrali niekolkokrat v testoch, aj v uznavanom nemeckom ADAC, su tam aj rozne videa, takze ak premyslate a rozhodujete sa, ci kupit sedacku proti smerku, kuk sem...
http://www.hts.no/en/news/view_news.php?id=260

Inac, tieto testy su robene narazom zpredu, pretoze drviva vacsina nehod je narazom zpredu...

kvetinka211
16. apr 2012

@janano ahoj, to asi mate nejaku norsku verziu, lebo ked som ju teraz googlovala tak na cz strankach pisu ze je v smere jazdy .. tak sem sa asi dovaza ina verzia... http://www.detskezbozi.com/besafe-izi-comfort-x...
a len na niektorych strankach sa da zohnat ta v protismere ... skoda ze sme uz zacali jazdit v smere, teraz to uz asi nepojde naspät ...

annalena
17. apr 2012

@dokocaidovoza super, vdaka 🙂 som si to vobec nevsimla.
velmi posobive a zaroven strasne citanie a fotky ☹ ale myslim si, ze to hovori za vsetko ☹

vika34
17. apr 2012

@dokocaidovoza ty si ma nepochopila ,to je sedačka od 0 do 18 kg,ale je tam napísané,že do 13 kg v protismere jazdy a do 18 v smere