Autosedačky od 1.júna 2007. Ozaj ich potrebujeme?

zade
27. máj 2007

Tuto temu som nasla, avsak ako starsiu a verim, ze aj vy mate podobny problem. Cakame malinke babo a niekto si zmyslel autosedacku povinnu od narodenia.
Ja mam obavy, zatial sme ju nekupili. Ale skutocne dat take malinke babo co ma 4-5 dni do sedacky? Viem, v zahranici je to bezne.

Ja som rozmyslala zacat pouzivat sedacku aspon od tretieho mesiaca, ked bude aspon drzat hlavicku.
No budem rada, ak mi moje obavy niekto vyhovori alebo sa k nim prida.

monkula
27. máj 2007

Ahoj zade. Predovšetkým Ti prajem príjemný zvyšok tehotenstva. 🙂 Ak si kúpiš sedačku vhodnú od narodenia, namusíš mať obavy o hlavičku svojho miminka. Takmer na každej sedačke je opierka hlavy, má tvar písmana U, takže hlavička dieťatka je fixovaná a nehrozí mu nič. A ver mi, že Ti dodá veľký pocit bezpečia. Ja mám 4 a pol ročného syna a 4 mesačnú dcérku a pokojná som len vtedy, ak sú obaja pripútaný v sedačkách. Pekný deň

bihan
27. máj 2007

Zade, v prvom rade si neviem predstaviť, ako by si do tých troch mesaicov chcela to miminko v aute prepravovať 😕 Sedačky sú vyrábané práve pre novorodencov so špeciálnymi podperami chrbta a hlavičky (väčšinou sú to penové vložky, ktoré sa časom vyberajú, aby malo mimi viac miesta).
Ja myslím, že ten niekto si mal zmyslieť zaviesť sedačky už oveľa skôr 😉 Nič ma nevie viac rozčúliť, ako rodičia, ktorí riskujú život svojich detí, keď ich vezú bez sedačky prispôsobenej na vek a váhu dieťaťa. Ak aj majú pás (čo väčšinou nemajú), stáva sa pre nich nebezpečným. Taktiež zobrať dieťa (v akomkoľvek veku) na kolená, alebo ho dokonca opásať vlastným pásom je tá najväčšia blbosť na svete...

bihan
27. máj 2007

toto je napríklad sedačka, ako sme kúpili mi.. s opierkou hlavičky a na obrázku to síce nevidno, ale v tej priehlbinke je tiež vložka, aby malo mimi chrbátik vyššie...
http://www.mojshop.sk/index.php?page=6&itm=3140
Takže žiadny strach (ten by som ja mala väčší bez sedačky 😉 ) a bezpečnú jazdu!

katrin
27. máj 2007

ja si myslím, že nič lepšie sa uzákoniť nemohlo... Ide predsa o bezpečnosť vašich detí 🤐 ak si pozriete hocijaké crashtesty automobiliek uvidíte, čo spraví obyčajný náraz pri nízkej rýchlosti s vaším dieťaťom 😲 😲 😲 😲 Existujú autosedačky, ktoré sú vhodné pre detičky od 0-18 kg, príp. od 0-9 kg a presne, ako píše bihan, majú špeciálne podpery na hlavičku a chrbát. Dávajú sa v proti smere jazdy.

Mňa vie úplne vytočiť, keď vidím "rodinku" v aute, obidvaja rodičia povinne pripútaní vpredu a dieťa lieta vzadu medzi sedačkami 😖 😖 😲 😲 😲 😲 Ja som bola pred niekoľkými rokmi v Nemecku ako au-pair a starala som sa o deti 7 a 9 ročné, ktoré boli tak vycepované od svojej matky, že do auta si sadali iba do sedákov a pripútaní.. bez toho sa nikam nešlo.

froschka
27. máj 2007

zade myslis ze tu autosedacku si vymyslel niekto lem preto ze nemal nic lepsie na plane????
ja len zasnem ze existuju este ludia ktory vobec len uvazuju ze by dietatko brali bez autosedacky
ano volakedy bola ina doba...dnes sa vsak mysli na bezpecnost a autosedacka je vyrobena na zaklade patentov ktore museli byt schvalene cize inak by sa ako bezpecna nepovazovala....

katrin
27. máj 2007

... no a samozrejme, keď už máme teraz vlastné deti, bez autosedačiek ani na krok, aj keď sme kvôli tomu museli vymeniť auto, aby sme sa všetci zmestili.. Bola by som veľmi nervózna, keby sme šli autom len tak..... 😲 Okrem iného, mala som nedonosené detičky a druhý deň na to, ako nás prepustili z nemocnice som musela s tými mojimi ani nie dvojkilovými drobcami ísť znova na kontrolu do nemocnice..... Neviem si predstaviť, že by som ich jednoducho "hodila" do auta 🤐 🤐 🤐 🤐 😲 😲 😲

tessa
27. máj 2007

Ja mam trosku inu otazku, ale zaroven suvisi s temou 😉

My tento tyzden letime aj s malym do Irska a na letisko nas bude viest taxik. Neviete ako to je s bezpecnostou deti v taxiku? Myslite, ze nas taxik vobec zoberie, ked zisti, ze mame male dieta a velmi silno pochybujem, ze taxikar je vybaveny aj autosedackou a od 1.6. teda autosedacky su povinne...
Tak ako to je? neviete niektora? 😕

katrin
27. máj 2007

tessa, no taxík je podľa mňa také isté auto, ako tie ostatné na ceste, takže aj v taxíku si ohrozená. Myslím, že by bolo dobré zavolať do nejakej taxislužby, čo ti oni na to povedia... Samozrejme, ak ti záleží na bezpečnosti 😔

froschka
27. máj 2007

tessa a v irsku nemate povinne sedacky?ja myslim ak zavolas do taxisluzby ze chces aj sedacku mali by mat a ak nie tak (aspon u nas v rakusku) maju autopozicovne aj autosedacky...

froschka
27. máj 2007

inak myslim ze taxikar by mohol byt pokutovany keby ho zastavili a nemali by ste sedacku

katrin inak hellou 😉

tessa
27. máj 2007

froschka,
my letime z Ba do Irska, mam tam segru a ideme ju navstivit...nebyvame tam.. 😀
Mna trapi otazka, ako inak sa dostat na letisko v BA,ked s krpcom sa enchcem trepat busmi.
Preto sa pytam, ako to je v pripade taxikov a autosedaciek v nich.
No asi budem musiet taxi sluzby obvolat... 😖

bihan
27. máj 2007

Tessa, prečo si nevezmeš svoju vlastnú sedačku? Ak budú milé letučky, môžeš v nej nechať mimi v lietadle... pripútané 😉 Ak nemáte vlastnú, mala by to zariadiť taxislužba, žiadny zodpovedný taxikár ťa do auta s mimčom bez sedačky nevezme.. ale zase na Slovensku je všetko možné 😒

froschka
27. máj 2007

tessa no a vy inak nechodievate autom vobec ze nemate sedacku?no ja by som skusila este zavolat do autopizicovni, popripade vas nemoze zobrat na letisko niekto znami kto sedacku ma ci sedacku by pozical?

tessa
27. máj 2007

vlacit vlastnu autosedacku do taxiku?? my uz mame taku od 9-36kg a na co by mi to bolo v lietadle, ved Mato ma 10mesiacov 😀
Akedze letim aj s mangelom, tak nas nema fakt kto hodit na letisko, preto taxik je nevyhnutnostou!

To teraz uz mam pocit, ako keby som zle formulovala otazku o tych taxikoch...ked tu citam vase odpovede 😀

evaka
27. máj 2007

Kočky, ja som musela moje bábo voziť prvé 4 týždne len v taške z kočíka. Nám bola autosedačka veľká, malá tam bola skrčená a hrozne plakala. Aj mi to vyhovovalo, bábo som mala v klasickej perinke, ale nechodili sme na dlhšie trasy a stále som sedávala vedľa nej. Teraz je to ok, spokojne sedí v sedačke, ale vložila som jej na spodok uterák. Môže to byť tým, že vajíčko je po 1. dieťati, ak bolo ťažké a vysedelo ju? Sa mi zdá dosť hlboká a rozmýšľam kúpiť novú.
Zade, bezpečnosť nadovšetko (ja preto uvažujem ešte o novej), nemaj strach, bábätku tam bude krásne. Ak ťa mätie to, že sa nebudete môcť vankúšikovať, bude predsa júl a tomu klbku by tam bolo hróóózne horúco.

sisulik
27. máj 2007

tessa...ak si chces brat svoju autosedacku pre mimi v lietadle a chces aby bolo v nej v tom lietadle priputane, tak vtedy musis normalne zaplatit za to sedadlo na ktorom bude autosedacka s babom priputana...je to vacsinou 10% z ceny dospelackej letenky..ale to zavisi aj od leteckej spolocnosti (kazda si urcuje cenu podla svojho)....

neviem ci aj v taxiku budu autosedacky povinne..mozno v ramci mesta nie a povinne by boli az ked ides aj mimo mesta..ale ako ti to uz tu pisali, najlepsie je zavolat do taxisluzby a spytat sa...;)

dankaa
27. máj 2007

ahojte,

evaka,aj my sme mali podobný problem.Vlastne pomaly doteraz malicka ma nieco cez 4 kila a pomalicky ju ucime "sediet"v autosedacke.Mame vajicko a nevydrži v tom dlho,no verim,že ak raz pojdeme autom,tak si to vychutna...

tessa
27. máj 2007

baby,
este raz pre upresnenie 😀
Ja som sa len pytala, ci neviete resp. nemate niektora skusenosti s taxikmi, ak ste sa uz viezli s detmi v nich, ze ako to bezi, ci vas vobec zobrali taxikari, ci mali aj autosedacky niektore taxi sluzby, alebo je to az moc velka vymozenost u slovenskych taxikarov 🙂

A co sa tyka lietania a sedaciek, to pls nerieste, to uz mame my vyriesene 😉

bihan
27. máj 2007

Sisulik - to ako keby boli teraz pásy povinné iba mimo mesta 😉
Tessa, zle som to aj ja pochopila, jednoducho si objednaj taxi so sedačkou a hotovo.. niekde v BA sa taký určite nájde 😉
Evi, vám zrejme práve chýba tá spimínaná vložka pre novorodencov (vyberá sa, keď má mimi asi 6kg a ak hovoríš, že je po prvom mimi, možno sa vám niekde stratila, preto sedačka nepasuje). Existujú aj sedačky s polohovateľkou opierkou chrbta, sá da dať až do horizontálnej polohy, resp. Jane Matrix má napríklad hlboké lôžko použiteľné ako sedačka s polohovateľnou opierkou chrbta.. dnes je toho taaak strašne veľa!

tini
27. máj 2007

V zahranici su autosedacky povinne uz davno a aj my smu ju kupili dokonca skor ako kociar. Tiez som si nevedela predstavit, ako do nej ulozim krehkeho novorodenca, ale slo to uplne hladko, celu cestu domov prespal a doteraz v aute krasne spi. Skor by ma zaujimalo, na ktore sedadlo ju davate? Radsej by som mala mimco pri sebe v predu, ale zase je to sedadlo smrti, tak ho davam dozadu, ale tam na neho pri soferovani nevidim ☹
Tessa, asi by som najskor obvolala taxisluzby cim skor a zistila, ci niektora ma aj autosedacky. Ak nie, poprosila by som znamych, hoci za financnu odmenu.

froschka
27. máj 2007

tini v predu je lepsie koli tomu ze na neho vidis a nemusis si vykrucat hlavu a kukat do spataku - cim sa stavas nepozrnou,resp.menej pozornou na ceste a to moze byt prave pricina nehody...
no kazdy ma iny nazor ak ti mimi pekne spinka aje kludne tak ho davaj dozadu ak si vyzaduje pozornost obcas pohladkat utisit tak dopredu
v prvom rade sa musis koncentrovat na cestu 😉

froschka
27. máj 2007

tessa no od nas sa vela nedozvies ako ti radia aj ostatne zavolaj si do taxisluzieb a budes vediet na com si

sisulik
27. máj 2007

bihan...napr. taxikar vramci mesta nie je povinny si dat pas...a maju mnozstvo inych veci ako bezny vodici...preto je lepsie sa vzdy informovat u taxisluzieb ako je to napr. i s tymi autosedackami...pravidla nepochadzaju z mojej hlavy... 😉

tessa...doteraz autosedacky na SR neboli povinne, ak si dieta mala aspon na kolenach..preto ani v taxiku si ju nemusela mat..stacilo ak si dieta drzala na kolenach...len som sa este neinformovala ako to bude po 1.juny...

katrin
27. máj 2007

Evaka, existujú vložky do autosedačiek pre úplne maličké bábätká... Ja som viezla svojich krpcov z pôrodnice už v autosedačkách a nie je to o tom, že by si museli "zvyknúť". Pri prepustení z nemocnice mali obidvaja necelých 2100 gr, takže boli riadne malinkí a autosedačka vyzerala ako o dve čísla väčšia pre nich 😀
Tini, my sme mali, keď sa malí narodili krátku Fabiu, do ktorej som nedala dve vajíčka na zadné sedadlá. Musela som ich voziť tak, že jedného som mala vpredu a druhý bol vzadu za spolujazdcom. Napríklad, teraz máme autosedačky v kategórii 0-18kg a do krátkej Fabie nedáš túto sedačku v proti smere jazdy na predné ani na zadné sedadlá, pretože nedočiahne bezp. pás. Na toto ale výrobcovia nemyslia 😒

sue
27. máj 2007

Ja tiež nechápem, prečo SK muselo byť opozdené aj v tomto a tento zákon prišiel až teraz... a tiež nerozumiem rodičom, ktorí sa už teraz snažia nejak zákon obísť ☹ chápem, že pre viacdetné rodiny je to problém (už pri troch deťoch je v niektorých autách problém) ...ale zas... radšej 13 rokov voziť v autosedačkách "zbytočne" ako ju raz nemať a potom celý život banovať... neviem si predstaviť teraz už ako sme sa v aute vozili my... ja som len raz išla s Nikolkou taxíkom a bolo to príšerné - držať ju len na rukách...

sisulik
27. máj 2007

ja mam skor mensiu dilemu z toho, ako dat 5-dnove babatko do autosedacky...keby malo aspon 10dni...ale 5dnove...rozmyslam ci ho doniest domov v prenosnej vanicke alebo vo vajicku...

sue
27. máj 2007

Sisulik, nerozumiem akú máš dilemu? 😕 Však drobec bude takmer tak pokrčený ako u teba v brušku...

bihan
27. máj 2007

Ešte menej 😉

bzuco
27. máj 2007

baby, neviete, ako je to so sedačkou v aute, kde nie sú pásy?
často chodíme na aute s mojimi rodičmi, ale v ich starej škodovke nie sú vzadu pásy, len na predných sedadlách. ako to zariadiť tam? v našom aute, máme seat, je to v pohode, ale v tej škodovke...fakt neviem 😒

sisulik
27. máj 2007

sue..no ano..ibaze uz ako 5dnove bude zvyknute na to ze je vyrovnane... 😀