Dokedy treba používať autosedačku?

nana11
11. jan 2010

ahojte maminy, chcem sa opytat od akeho veku dietata sa moze pouzivat ten podsedak/neviem ci sa to tak presne vola/ namiesto autosedacky? lebo nasu malu uz tam ledva zapnem a to su tie pasy uplne najviac povolene a ledva sa tam mesti.len ma 3,5 roka a skoro 110 cm tak neviem ci je to nejak limitovane na vysku alebo na vek. poradte prosim.

ikke
11. jan 2010

nana, podsedak je tiez autosedacka; inak autosedacky sa delia podla kg, nie podla veku alebo vysky, kvoli "nosnosti" bezpecnostnych pasov na sedacke, pripadny udaj o veku je len orientacny.
podla zakona - dieta do 150 cm musi byt v autosedacke (az na niekolko malo vynimiek)

katrin21
10. feb 2010

150cm,alebo 12 rokov 🙂) taky je zakon...
a vraj podla noveho zakona, moze dieta na podsedaku sediet aj vpredu 🙂)

sabiatko
10. feb 2010

tak toto je naozaj dobra otazka, tiez som nad tym rozmyslala... tych 150 sm som vedela, ale ze az do 12 rokov... teda ked ma dieta uz 150 cm, ale nema este 12 rokov, tak nemusi? a ked uz ma 12 rokov, ale este nema 150 cm (tych asi vela nebude), tak stale musi?

majcik
10. feb 2010

A co potom dospely, ktory nema 150 cm? Mame taku zenu v rodine, patdesiatnicku 😀 Ona by v podstate nemala sediet ani na prednom sedadle, nie? 😀

hanka274
11. feb 2010

hehe...majcik, no, podla zakona nie...

aj mna toto zaujiiiima, kto to vie???
odkedy do podsedáku??

motiilik
11. feb 2010

No naša mala 4 roky,ked sme kupili auto a bola povinná autosedačka a už sme nekupovili klasickú sedačku,ale len podsedák a má ho doteraz...má len 8 rokov,ale výšku už 141cm,takže o chvílu prenechá podsedák mladšej a máme o starosť menej.... 😉

sue
11. feb 2010

Podsedák sa môže používať vtedy keď má dieťa nad 15kg a nad určitý počet centimetrov - aby sa jej bezpečnostný pás nezarezával do krku. Osobne si myslím, že dieťa by malo byť v autosedačke čo najdlhšie nakoľko je autosedačkou dieťa chránené aj z bokov a podobne. Určite v nej sedí pevnejšie ako len na podsedáku. 🙂

sabiatko
12. feb 2010

a neviete, kolko je ta vyska dietata potrebna na podsedak?
my mame teraz vajicko do 13 kg, ale asi tak od 9 kg budeme pouzivat normalnu autosedacku do 25 kg a potom ked bude treba, tak ten podsedak.

trnavacka
19. feb 2010
https://www.youtube.com/watch?v=ukRQqFa31DY

fakt chcete dat dieta na podsedak?
podla mna nejde o to, ci sa to musi, ale o bezpecnost dietata

presne ako SUE: dieta zostane visiet na pase, ale zlomi si krk ☹
darmo mozte vy soferovat bezpecne, ked vas vytlaci nejaky kamion alebo nejaky mlady chalan, co si dal doviezt stare auto zo zahranicia a teraz machruje pred frajerkou...
tieto crash-testy by mali povinne pustat v porodnici 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

trnavacka
19. feb 2010
https://www.youtube.com/watch?v=2WfDdACxSjA

este jedno zdovodnenie autosedacky co najdlhsie - ved ked je dieta na nu zvyknute odmalicka, povazuje to za normalne a nic ine ho nenapadne...

hanka274
19. feb 2010

trnavacka...ved mi tie deti mame v autosedackach, my sme len zvedave, teda ja, odkedy ten podsedak, pretoze na jesen ho budem musiet pouzivat tak ci tak, pretoze uz tazko ju davam teraz do sedacky ked je oblecena v bunde, ale tak dako ju tam narvem...cez leto sa este zmesti, no oktober-november uz pravdepodobne podsedak... 🙂

hanka274
19. feb 2010

taketo crash-testy by mali pustat predovsetkym matkam co si davaju deti do vaniciek miesto zakonom povinnej autosedacky...a podobne... a ja osobne NIKDY na sedadlo spolujazdca-to zname ako "sedadlo smrti", brrrr 😒

trnavacka
19. feb 2010

hanka nerozumiem - preco by si ju tam nezapla? pytam sa v dobrom, lebo fakt nerozumiem, neviem si to predstavit

jedine - ze mas 5-bodove zapinanie?

trnavacka
19. feb 2010

lebo ved ked mas dieta od troch rokov vyssie, tam zapinas len bezpecnostnymi pasmi a to ide uplne v pohode aj cez tri vetrovky a sedacka sa zase upravi na vysku - podla vysky chrbtice dietata

ilijanka
19. feb 2010

baby, podsedák vyšiel v crash testoch otrasne, najlepšie sú sedačky origoš určené pre deti až do 12 rokov, tam sa tiež zapínajú trojbodovými pásmi z auta, ale tá bezpečnosť je neporovnateľne väčšia, nestoja pritom tak veľa ako sedačky pre menšie detičky...

lubica69
19. feb 2010

Hanka ale aj niektoré vaničky majú certifikát na vozenie v aute A áno určite sú lepšie sedačky My sme kúpili sedačku s podsedákom ale je to komplet a dá sa to kombinovať alebo mať spolu Ja uprednostňujem spolu komplet A určite nie na miesto spolujazdca

hanka274
19. feb 2010

trnavacka, ano, aj ked mi aj tak pouzivame stale tie pasy "detske" a sedacku mam priviazanu s klasickym bezpecnostnym... pre moj klud, je takto dvakrat chranena...chapes... aj na vysku to ma na najvyssie, aby jej to sedelo okolo krku nad ramenami ako ma...ale mne sa tam nezmesti v oteplovackach...teda teraz je tam natrieskana... preto viem, ze v lete este ok, ale v zime pravdepodobne nie...

osobne, najradsej by som tuto sedacku pouzivala co najdlhsie...to je jasne, tak ako pise ilijanka...

lubi, vanicku to udrzi mozno, ale to male mrne leti predom cez celne sklo rovno do pola... 😉 ...nie, urcite nie... 😔

trnavacka
20. feb 2010

hanka, tak potom to chce novu autosedacku
nasa mala nema este tri a kvoli vetrovke sme patbodovu sedacku zrusili, mame novu cybex a odvtedy si neviem vynachvalit, vydrzi v aute dlhsie, lepsie sa jej sedi, pekne ju drzi cez hrudnik a brusko
v testoch v nemecku bola opat najlepsia a cenovo je lacnejsia ako preferovane recaro, cca 130 eur (s isofixom)
pasom priviazes dieta aj sedacku (ked nemas isofix), ale dieta sa nevie samo odopnut, nedokaze to, to zapinanie to dietatu jednoducho nedovoli

hanka274
20. feb 2010

hm...no, vygooglim si to...
inac mna vysla Recaro na 7500sk...oh.

babula90
21. feb 2010

Ja mám 9 ročnú dceru a vozi sa v sedačke, je chránená aj pred bočným nárazom 🙂

hanka274
22. feb 2010

babula v akej?

sue
27. feb 2010

Hani, Britax má parádne autosedačky s Isofixom ale aj bey neho a vôjde tam v pohode aj 10ročné dieťa 😉

hanka274
27. feb 2010

dakujem sue! 😵

danu
17. mar 2010

zuza.m • 1d • Včera o 20:08
prosim od ktoreho veku može dieta cestovat v aute v sedaku ???alebo je to ohraničene aj vahou??dakujem.

martinka17 • 1d • Včera o 20:34
sedačky sú pre deti, ktoré už samé sedia, ale aj váha by mala sedieť, teda okolo 9kg, v podstate si daj pozor, aby bábu s vajíčka netrčali príliš nôžky a hlavne hlavička nesmie presahovať vôbec.
Krpček mal skoro rok a 9,5 kg, ked sme prešli na sedačku....nezmestil sa už skrátka do vajíčka v topánočkach strááášne otrieskaval nožičky o sedadlo, mal ich už pokrčené a hlavka bola pri hornom okraji. 😀

pietra • 2d • Včera o 20:48
martinka, zuza asi nemysli vacsiu autosedacku po vajicku, ale len ten podsedak 😉

zuza, pokial viem, tak jeho pouzivanie nie je ohranicene vekom alebo vahou, ale ja by som nan dieta mladsie ako 7 rokov nedavala. Ved pri pripadnej havarii je na podsedaku ovela menej chranene ako v autosedacke. Navyse je velmi lahke, takze ho aj samotny pas moze zranit

martinka17 • 1d • Včera o 20:49
sorryyyyyyyyyyyyyyyyy, to som zle pochopila 😲 😉
No na podsedák som tiež počula, že radšej čo najneskôr, práve preto že tam dieťa v podstate nie je chránené 😨

lalus • 1d • Včera o 20:55
tiež som nepochopila, v akom sedaku v aute ma dieťa cestovať 😅

mne sa marí, že podsedák je od 15 kg....dokiaľ dieťa nedosiahne 12 rokov resp. 150 cm - tak to kedysi platilo, ale sa to asi moc nemenilo

v princípe: vajíčko 0-9 kg otočené proti smeru jazdy
sedačka menšia 9-18 kg otočená v smere jazdy
sedačka väčšia do 36 kg....mnohokrát rozoberateľná, že potom zostane už len podsedák a väčšinou sa
už aj pripútava normálnym bezpečnostným pásom, len má dieťa oporu v tej sedačke ešte aj zboku

junovka • 2d • Včera o 22:07
ja som starsiu davala sediet na podsedak od 4 rokov, nakolko bola aj dost vysoka na svoj vek.Zuzi, casu maaaate habadej na podsedak 🙂

nanika
17. mar 2010

Len taka info, uz toho casu sa uvazuje o stiahnuti podsedakov ako certifikovanej autosedacky kvoli nizkej ochrane, hlavne z boku. Kazdopadne, skor, ako skolaka by som na taku sedacku neposadila, ak sa mi vtrepe do sedacky aj s chrbtovou castou, budem urcite vyuzivat tu.

zuza.m
20. mar 2010

😉 no baby ja osm to nepotrebovala pre svojho drobca mame už velku sedačku ale pre suseda oni nemaju auto a tak ani autosedačku a ja mam aspon sedak tak som to chcela vediet či ked nas stopnu policajti nenapalia nam pokutu.ale tak naštastie sme nestretli.ale inak dakujem.

lili4528369336
20. júl 2010

prosim vas dokedi deti maju mat autosedacki? 😅

nanika
20. júl 2010

dolezita je vaha a vyska, do 36 kg, alebo 150 cm

fanusiq
27. júl 2010

@katrin21
Ten vek 12 rokov platí len pri sedení na prednom sedadle. Vtedy musia byť splnené obidve podmienky - vek aj výška. Pre používanie autosedačky, resp. podsedáku je dôležitá výška 150 cm. To kvôli bezpečnému upnutiu pásom.