Isofix v aute od 1.1.2018

zbt138
15. nov 2017

Mamičky,poraďte,kto niečo vie podrobnejšie,alebo sa vyzná. Ako to bude od 1.1.2018? Musím mať isofix? Bude povinný na všetky veľkosti autosedačiek? Čítala som 1 článok ale bol veľmi stručný a nie všetko mi bolo jasné. Ďakujem 🙂

lindusss2016
15. nov 2017

Ja som citala, ze stare sedacky sa mozu nadalej pouzivat, akurat sa uz nebudu vyrabat. Z obchodov sa ale tiez nestiahnu a budu sa dopredavat. Myslim, ze povinnost mat sedacku s isofixom bude az o dalsich 5 rokov, ale toto si uz nie som ista, ci si spravne pamatam. Cize ak mas staru sedacku, zatial vymienat nemusis, akurat by som uz taku nekupovala.

zbt138
autor
15. nov 2017

Som tesne pred pôrodom, máme vajíčko,ale bez isofixu (sedačku mám po svagrine,starší model) a popravde neviem aký isofix by k nemu mal byť. Tak teraz neviem či kupovať nový?!
Ďakujem veľmi pekne! 😘

lindusss2016
15. nov 2017

@zbt138
Ak uz to mas doma, nekupuj. Teda je na tebe, aby si zvazila, ako casto a ako daleko budes s babom jazdit, isofix je samozrejme bezpecnejsi. Ale my napr.vyuzivame auto len na mestske presuny, takze menit zatial nebudem. Hlavne vajicko, ktore mozes pouzivat max rok, ak mas male dieta. Otazka je, ake stare mate suto, ci vobec mate.moznost upevnenia isofixu.

senta_sofia
15. nov 2017

@zbt138 to je len prechodne obdobie na zavadzanie tej smernice od 1.1.2018, nie povinnost ludi mat take sedacky. Si myslis, ze ludia co maju stare auta bez isofixu a maju deti teraz maju hromadne predavat auta a kupovat si nove? Cize v prvom rade sa musia pripravit vyrobcovia automobilov, aby to bola samozrejmost s vyrobcovia autosedaciek a po tom prechodnom obdobi uz nebudu moct byt predavane ine.

zbt138
autor
15. nov 2017

@lindusss2016 ďakujem veľmi pekne!
Je to bezpečnejšie,ale až tak často s malou nebudeme cestovať.

zbt138
autor
15. nov 2017

@senta_sofia zaskočilo ma to a nevedela som ako to myslia. Ďakujem veľmi pekne! 🙂

brigushka
15. nov 2017

Ahojte baby...Ja som to zistovala kedze rodim tiez vo februari a v jednom aute isofix nemame. Takze ono to je tak. Ak mate auto alebo autosedacku bez isofixu tak ju mozte nadalej pouzivat. Pri kupe noveho auta a detskej sedacky je isofix povinny. 🙂

zbt138
autor
16. nov 2017

@brigushka ďakujem za odpoveď. No je to dosť zaujímavé. Odkial budú vedieť,kedy som kupoval a sedačku?! Do auta máme možnosť pripevnit isofix,vajíčko mám "zdedené " po neterke (autosedačky tiež) ale som uvažovala ešte nad kúpou jednej. V predaji sú ešte aj bez isofixu,keď si kúpim takú,ako zistia kedy som ju kupovala?! Či som už v tom čase mohla vedieť o novom zákone?!
Je to celé na hlavu. Už nevedia ako cicať z ľudí peniaze . Ja ako dieťa som žiadnu sedačku nemala a som tu,zdravá,živá! Roky sa používali autosedačky bez isofixu a deti sú tu,sú zdravé a živé...

neznamaznama
16. nov 2017

@zbt138 Musíš si však uvedomiť, že sa mení aj doprava. Na ceste je podstate viac vodičov, ako v minulosti, autá sú rýchlejšie ako v minulosti a šoféri agresívnejší ako v minulosti. Myslím, že dlhšie potrvá, kým budú autosedačky s isofixom povinné, pretože je nereálne, aby teraz všetci ľudia, resp. rodiny s deťmi hromadne menili autá, nie každý na to má, nie je to záležitosť pár stoviek eur. Ide len o to, aby sa už klasické sedačky nevyrábali, len sa dopredali.

derdia
16. nov 2017

Isofiz sa da dat len do novsich aut...ja mam staru rachodinu😂teda no akoze nie az taku staru som spokojna😉a muz ma super auto😉ale nekupovali sme isofix,ale len tu base zakladnu maxi cosi,kt.pripojim pasom k auto a vajicko budem len naklikavat...to by sme vsetci museli kupit nove auta...a ked to budu chciet nech nam ich kupia a isofixi si kupime my😉

cmulinko
16. nov 2017

@zbt138 ja som napr vždy mala prioritu mať sedačku s isofixom. Moje najstaršie dieťa má skoro 11 rokov a všetky sedačky čo sme kedy kupovali tak majú Isofix. Keď sme prvý krát počuli o Isofix a aj na živo videli tak nám bolo jasné,že my sa budeme uberať týmto smerom a žiadna sedačka na upevnenie pásom. Je mi jasné,že nie každý si môže dovoliť sedačku,ktorú by za normálnych okolností preferoval...ja teraz porovnávam to aky sme mali prvý dojem pri rozdiely a to nás presvedčilo zainvestovať do sedačiek. Detî máme viac čiže sedačky sa naozaj využili a poslúžili.

zbt138
autor
16. nov 2017

@neznamaznama jedna neter ma 5 druhá 10. Vyrástli bez isofixu. To nie je až taká dlhá doba,za toľko sa tá doprava tolko nezmenila. Ale tiez si myslim ze to nebude zo dňa na deň. Jednoducho nech začnú vyrábať sedačky s isofixom (bez isofixu zastavia vyrobu) a tak sa to časom upraví. Ja som písala len preto,že sa obávam pokút. Viem si dieťa upevniť v aute aj bez isofixu (robím to roky s neterami).

zbt138
autor
16. nov 2017

@derdia 😂 som za! Manžel sa chystá pozrieť či máme v aute tie "kvačky" mne sa zdá,že áno,ale aj tak viem ze mnohí nemajú a zrejme nie každý má sedačku s isofix a keby mali kupovať novu len kvôli nejakému výmyslu...nie sú to lacné veci (keď už teda ozaj chce človek niečo lepšie a bezpečnejšie preto dieťa)

zbt138
autor
16. nov 2017

@cmulinko je pre mňa dôležitá bezpečnosť môjho dieťaťa (a nielen môjho,nosím v aute často aj neterke aj kamaratkine babulky) - nie len v meste aj na dlhé cesty, ale sedačky som vždy vedela poriadne upevniť a žiadnej sa nič nestalo. A aj keď neľutujem na to peniaze (a našťastie nie je ani problém si to kúpiť) viem ze viacero mamičiek nemá najnovšie autá a ani sedačky nie sú prave najlepšie (nechcem menovať značky,ale niektoré autosedačky by som stiahla úplne z trhu) no nemajú peniažky na niečo novšie alebo lepšie ale napr. bývajú na dedine a auto je im každodennou pomôcku.

kingus89
29. dec 2017

Mi teraz ideme kupit sedacku do auta.teraz mame vajicko ale moj mily syncek len 5 mesacny ale 9kg.a nezmesti...poradte ze ktora sedacka je naljepsia☺☺☺

yanni
29. dec 2017

@kingus89 preco si myslis, ze sa ti do vajicka nezmesti? Pretrca mu hlava?

yanni
29. dec 2017

@zbt138 nepanikar. Prestuduj si riadne zakon a dodatky/vysvetlivky k tomu: prechodna doba je dlhe roky, trosku pogugli, ze toho na tuto temu aj oficialnych clankov, napr. ADAC, plny web.
Len v skratke, aj pre
@brigushka netreba hned menit ani auta ani sedacky. Ani NEmusiss kupovat teraz zakonite auto s isofixom a tiez ani sedacku s isofixom. myslim ale, ze väcsina beznych aut predavanych v EU od roku vyroby 2012 ma uz isofix. Takze tam by nemal byt problem: ak mas uz ale vajicko/sedacku bez isofixu, tiez nie je problem: Akurat by som odporucila, ak ti to tvoje auto dovoli, dalsiu sedacku kupit uz s isofixom. popripade vajicko s base, kde je moznost pripevnit vajicko aj na isofix aj pasom.
Ma mame dve auta. Moje tzv. mestske auticko na "taxikarcenie", je rok vyroby 2009 a bez isofixu. Rodinne auto nove a uz ma standardne ma isofix haky. Chalani su uz sice velki a maju len podsedaky ale pre malu (necele 2,5 roka) mame sedacky reboarderi, ktore sa daju pripevnit aj aj.

brigushka
1. jan 2018

@yanni enviem preco mne odpovedas.....ja som si tento zakon hladala, kedze v jednom auto isofix nemame a v druhom ano...takze viem ze ak niekto kupuje nove tak to uz mat ma...ale ak to nema tak netreba nic riesit....

yanni
1. jan 2018

@brigushka Lebo si napisala toto :"Pri kupe noveho auta a detskej sedacky je isofix povinny.", co nie je pravda.
Ja si mozem kupit nove-zanovne auto aj bez isofixu. Taktiez si mozem kupit aj do uplne fungel noveho auta, co uz ma isofix haky aj fungel novu sedacku BEZ isofixu. Tak ako pre konecnych spotrebitelov aj pre predajcov plati prechodna doba. Pokym sa budu predavat v obchodoch sedacky bez isofixu, mozem si ju kupit aj do isofixoveho auta a aj pri kontrole mi policajti nic nemoze. Po prve, je ta prechodna doba, po druhe nikde v zakone nie je napisane, ze musis nosit so sebou pokladnicny blocek a dokazovat, kedy si tu sedacku kupila. A policajt nema ani pravo ta o to ziadat. Takze tak.

dhlinkova
1. jan 2018

@kingus89 nemyslím, že 5 mesačný, 9 kg fešák by sa do vajíčka nezmestil Ak dobre viem, nohy pretŕčať môžu, hlava nie a nemal by byť moc naobliekaný.
Nesprav, tú istú chybu ako ja, že od 4. mesiaca som mala pocit, že malému je vajíčko malé a popritom je drobný. My sme začali potom kupovať autosedačky jedna radosť a najväčšia blbosť bola autosedačka od 9 - 36 kg, ktorú sme predali tak, ako sme aj kúpili, lebo malý sa v nej stratil, plus sú strašne nepohodlné a nepolohovateľné.
My máme teraz vo vlastnom aute Römer King II a sme spokojní, akurát sa dá pripevniť iba po smere jazdy.
U rodičov a svokrovcov máme už lacnejšie autosedačky, ale tie sa využívajú iba sporadicky.
Poviem Ti, vajíčko mám ešte vždy a hoci v ňom malý necestuje, využívam ho bežne na prenášanie dieťaťa a to už nemá 5 mesiacov.

brigushka
1. jan 2018

@yanni no prepac ze som nerozpisala cely zakon.....ked si niekto chce vie si to najst...ja viem ze je prechodne obdobie 5 rokov...ale myslim si ze ked niekto ide auto kupovat teraz, tak uz o 5 rokov auto znova kupovat nebude...takze ano, ak si kupujes nove auto si povinny ho mat s isofixom!