Je autosedačka na prednom sedadle bezpečná?

ingrid78
8. jún 2008

Ahojte, mam dilemu a chcem vas poprosit o radu: Som na navsteve u rodicov a otec ma 2-miestne auto (Seat Inca) a neviem ci mozem umiestnit autosedacku (nie vajicko, ale od 9-18kg) na sedadlo vedla vodica. Mam pocit , ze to nie je asi velmi bezpecne, ale neviem sa dopatrat k nejakemu oficialnemu pravidlu-. Otec ma znameho policajta, a ten povedal ze v pohode, oni to vraj nekontroluju, tak neviem...
Dakujem 🙂

eliiis
15. aug 2008

oprava: nevim jak je to s většími autosedačkami ale vajičko se může vozit po směru když je airbag. a protože mám auta kde airbag vypnout nejde tak můžu dát vajičko dopředu ale po směru jízdy.
nevim těžko říct všue se píše něco jiného každopádně bych si nedala malé miminko dozadu. člověk má potřebu jej stále kontrolovat a to je určitě bezpečnější vepředu.

androna
15. aug 2008

eliis urcite sa nemoze vajicko davat u zapnuteho airbagu ani po smeru jizdy.kazdy airbag sa da vypnut.staci zajst do servisu kde to odpoja.ak tam neni vypinatelne tlacitko.co u vecsiny novych aut uz je automaticky.

lukin
15. aug 2008

eliiis: Já myslím, že pravdu má Ministerstvo dopravy a ne tvůj známý 😉

sue
15. aug 2008

Eliis, žiadna sedačka nesmie byť v protismere jazdy keď je zapnutý airbag, pretože airbag spôsobí vymrštenie autosedačky a dieťa prakticky hneď zomrie alebo je ťažko zranené - vajíčko mu pritlačí hlavu o sedačku a dieťa má buď zlomené väzy alebo sa dusí...

kacka.va
15. aug 2008

eliis: nevím, jakou značku vajíčka máš na mysli, ale všechna vajíčka, která jsem viděla mají napsané, že se po směru jízdy vozit nesmí, že se musí vozit proti směru jízdy. vepředu se žádná autosedačka nesmí vozit po směru jízdy, ale to už jsem psala. A jestli budeš dávat vajíčko vepředu, ve směru jízdy a ještě se zapnutým airbagem, tak je to přesně opak, než by to mělo být a je to úplně všechno špatně.

eliiis
15. aug 2008

když je vajičko po směru jízdy se zapnutým airbagem tak je to to samé jako když tam sedíš ty. sedačka je připoutaná stejně jako člověk a člověka taky airbag nezabije pokud je uvázaný.

lukin
15. aug 2008

eliiis: A to o tom vajíčku po směru jízdy ti taky říkal ten známý? Asi je pěkné pako. Na každé vajíčkové autosedačce je napsané, že airback nesmí být zapnutý. A ve směru jízdy se nesmí proto, že mimčo ještě nemá dostatečně vyvinuté krční svaly a má těžkou hlavičku, čili pokud by byl náraz, tak by si mohlo zlomit vaz.

tribitka
15. aug 2008

eliis, prosím, preštuduj si príslušnú literatúru o prevážaní detí v aute, lebo dieťa do 9 kíl musí sedieť v sedačke v proti smeru jazdy s vypnutým airbagom..... ináč ho zabiješ.....
je mi zle z takej ľahotstajnosti a rád typu....jedna baba povedala......
😖

eliiis
15. aug 2008

tribitka: to není lhostejnost jen jiný zdroj informací a určitě to není jedna baba povídala. nikoho nenutím at to tak dělá tak se nerozčilujte 😀

tribitka
15. aug 2008

tak pozdravujem iný zdroj informácii....... 😠

lukin
15. aug 2008

eliiis: Já vždy myslela, že matky chtějí pro své děcko, aby bylo v bezpečí. Ale jak vidím, tak se výjimky najdou ☹

eliiis
15. aug 2008

ano lukin asi nemá cenu se tu dohadovat. tak si klidně mysli že chci pro své dítě jen to špatné 😝

kometka5
15. aug 2008

eliiis, nedá mi to a přispěju s troškou do mlýna. je fakt, že když ti nejde vypnout na přední sedačce airbag, tak tam dítě ve vajíčku nesmíš vozit, ani po směru a už vůbec ne proti směru. je to dokonce ve vyhlášce, pokud jde vypnout, tak musíš mít potvrzený ze servisu, že je airbag vypnutý, a můžeš tam vajíčko vozit jen proti směru. stejně je to i vzadu. ve vajíčku se smí dítě vozit jen proti směru.
zajímal by mě ten zdrooj ingormací...jelikož já mám info od přítele, což je automechanik a od stejdy, což je policajt.

lukin
15. aug 2008

kometka: Přesně. Já mám bráchy taky policajty a našla jsem ty informace i na Ministerstvu dopravy, takže si myslím, že jsou pravdivé. Nechápu, jak ten známý od eliiis může dělat takovou práci, když tomu vůbec nerozumí.

kacka.va
15. aug 2008

eliis: promiň, ale jsi úplně mimo. to co jsi psala, platí pro normální sedačku s větším dítětem, že může být po směru jízdy, ale ta se nesmí vozit vepředu. Přeju ti abys nebourala, jinak bys svoje mimčo zabila, jestli se budeš řídit takovýma blbýma informacema.
a nebo si přečti návod k autosedačkám, podle mě si ještě žádný neviděla.

erikasadek
15. aug 2008

kocky pripajam sa k vam vziadnom pripade sa nesmie dat dieta do prednej casti kde je airbag,
eliiis, na kazdej sedacke je to vyrazne napisane dokonca aj piktogram ZAKAZANE nebezpecenstvo smrti..
aj kazde nove auto na prednych dverach ma piktogram na skle zakaz sedacky v predu s airbagom.
ja zijem v zahranici a tu ti uz ani iarbag nevypnu je to zakazane kvoli bezpecnosti,
najlepsie je ked je umiestnene v zadu, pocas jazdy tak ci tak mas sa pozerat na cestu a nie na dieta , su specialne zrkadla panoramaticke pekne vidis do zadu, a nove auta ho maju automaticky naistalovane.
Eliis odporucam ti zist pozriet hned tera ztvoju sedacku a najst tam tem piktogram, mozno pochopis ,ze vystavujes svoje dieta hroznemu riziku.
v smere jazdy vies si predstavit co sa stane ked prudko zabrzdis bud si zlame vazy alebo je kalika na cely zivot a to ti nezelam.

lukin
15. aug 2008

Myslíte, že se tu ješt eliiis objeví? 😅 Doufám, že si to všechno přečte a přehodnotí své přesvědčení.

erikasadek
15. aug 2008

asi nie mysli si ,ze sme to my co sa mylime, je to skoda, preoze je to naozaj nebezpecne a najhorsie je ze si nechce priznat chybu.
dufam , ze sa jej nic na ceste nestane, bol by to pruser hlavne pre babo, asi by si to vycitala cely zivot

ria80
15. aug 2008

Já rávě si nejsem jistá,jak je to s autosedačkami od 9 kilo,po směru jízdy.Dávala jsem sem link ,podle toho vyplývá,že se na předním sedadle vozit může.Ale jak je to s airbagem,to nevím.

androna
15. aug 2008

ria to zaujima i mna pretoze v tych casto kladenych otazkach si tie rady odporovali.v jednej pisali ze dieta v autosedacke v predu nie a v druhej radili rodine s 3 detmi nech si sadne matka medzi deti do zadu a 3dieta dopredu.mozno mysleli vajicko???

ria80
15. aug 2008

Jo tak tady to bylo napsaný celkem jasně.Tak už to snad budu vědět.

erikasadek
15. aug 2008

tak pekne som si to pozrela je to alarmujuce, tak som rada, ze mame aj v strede auta isofix, takze vedeli preco ho tam davaju.

tak vidite mamicky detska sedacka , vziadnom pripade do predu s airbagoml

ria80
15. aug 2008

No tak z toho bych teda řekla,že sedačka od 9 kilo může být taky na předním sedadle po směru jízdy,ale musí být vypnutý airbag.Je to tak správně?
Já jsem si to teda myslela vždycky,že se má airbag vypnout,mohlo by to to dítě udusit,ne?

vroni
15. aug 2008

Takže ešte raz: Zákon povoľuje sedačky na prednom sedadle. Všetky. Vajíčko sa umiestňuje VŽDY proti smeru jazdy, nikdy nie po smere, ani nemusíte nabúrať, stačí prudko pribzdiť, dieťaťu letí hlava dopredu a môžte mu zlomiť vazy. Na miesto, kde je funkčný (nevypnutý) airbag sa vajíčko ukladať nesmie. Nezáleží na tom, či vpredu alebo vzadu. Zapnutý airbag a vajíčko proste NIE a hotovo. Sedačky od kategórie I nahor sa umiestňujú po smere jazdy (ak nebývate v severských krajinách, tam jazdia deti do troch rokov v protismere) a airbag ostáva zapnutý (po smere jazdy chráni airbag dospelého rovnako ako dieťa)
NIE JE PRAVDA, že sa vajíčko smie upevniť v smere jazdy (aj keď je to technicky možné), nesmie.
A tiež NIE JE PRAVDA, že len vajíčka smú byť umiestnené vpredu, každá sedačka tam môže byť umiestnená!!!! Len tak ma napadá posledná "pikoška" z ADAC výskumu - trojbodové sedačky pre deti do troch rokov (vo veľkej časti Európy už zakázané, ale sú také lacné... 😠 😠 😠 ) sú oveľa nebezpečnejšie na zadnom sedadle než na prednom. Pri náraze si dieťa (ešte stále s pomerne ťažkou hlavičkou a slabým krkom) s obrovskou pravdepodobnosťou vážne až smrteľne ublíži nárazom o vlastné kolená. Áno, vpredu by mu asi airbag zlomil nos alebo aspoň rozrazil peru (to urobí často aj dospelému), ale nič vážnejšie sa dieťaťu nestane. (Nehovorím o vajíčakch, hovorím výhradne o trojbodových sedačkách kategórie I. A je ich u nás - na SK - nepríjemne veľa)

ivka19
15. aug 2008

veroni,my zijeme v uk a teraz sme kupili peugeot 206 a tam je napisane,ze airbag musi byt vypnuty aj ked mas uz sedacku od kategorie 1, teda v smere jazdy,tak ja tomu uz fakt nerozumiem 😒 ja osobne ho mam vypnuty, tiez sa bojim,ze by mohol dieta udusit nakolko neviem ako dlho pri nafuknuti zostava nafuknuty a to ma dost znervoznuje,lebo fakt neviem co je spolahlive ☹

lukin
16. aug 2008

(1) Řidič motorového vozidla je povinen
b) nepřepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N3), které není vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, 1. dítě mladší tří let, 2. dítě menší než 150 cm na sedadle vedle řidiče,
c) přepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N3), které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, dítě, jehož tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm, pouze za použití dětské autosedačky; při této přepravě 1. dítě musí být umístěno v dětské autosedačce, která odpovídá jeho hmotnosti a tělesným rozměrům, 2. na sedadle, které je vybaveno airbagem, který nebyl uveden mimo činnost, nebo pokud byl uveden mimo činnost automaticky, nesmí být dítě v dětské autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy,
d) umístit a upevnit dětskou autosedačku na sedadle a dítě do dětské autosedačky podle podmínek stanovených výrobcem dětské autosedačky v návodu k použití této dětské autosedačky,
e) přepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N3), které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, dítě, jehož tělesná hmotnost převyšuje 36 kg nebo tělesná výška převyšuje 150 cm, pouze je-li dítě za jízdy připoutáno bezpečnostním pásem,
f) přepravovat ve vozidle kategorie M1 a N1), které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem a ve kterém jsou na zadním sedadle již umístěny 2 dětské autosedačky a nedostatek prostoru neumožňuje umístit třetí dětskou autosedačku, třetí dítě starší 3 let a menší než 150 cm na zadním sedadle pouze, je-li toto dítě za jízdy připoutáno bezpečnostním pásem,
g) poučit osoby starší 3 let nebo osoby je doprovázející přepravované ve vozidle kategorie M2 a M3),

které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, o povinnosti použít zádržný bezpečnostní systém, pokud tato informace není zajištěna jiným způsobem.

Toto jsem zkopčila, ale nevím, kdy byla stránka aktualizována.

vroni
16. aug 2008

Ivka, ono to bude podľa mňa tak, že aj pri malom "ťukese" može airbag vyletieť a dieťaťu ublížiť (ako hovorím, zlomený nos, rozbitá tvár a podobne), hoci ak by bol vypnutý, nestalo by sa dieťaťu v sedačke nič. A tak sa výrobcovia áut chránia proti prípadným žalobám týmto spôsobom. To je jedna možnosť. Alebo sú v´UK zakázané oné trojbodové sedačky a autá su štandartne predávané aj s bočnými airbagmi, ktoré na ochranu stačia. Alebo niečo podobné 😉 V každom prípade výrobcovia sedačiek (Römer a Recaro) odporúčajú od kategórie I nechávať airbag zapnutý. Inak, väčšie a novšie autá už majú aj zadné sedadlá vybavené (často nevypínateľným 😠 ) airbagom. Hrozne by ma zaujímalo, či mám potom nosiť dieťa v kufri. Túto otázku som položila aj v predajni Mercedesu a bolo mi povedané, že ľudia, ktorí si môžu dovoliť Mercedes už nemávajú malé deti. Dobré, nie? 😠 😠 😠 (nešla som si tú ich káru kúpiť, potrebovala som len údaje do prieskumu 😀 ) Ale to už som off topic. 🤐