Je autosedačka na prednom sedadle bezpečná?

ingrid78
8. jún 2008

Ahojte, mam dilemu a chcem vas poprosit o radu: Som na navsteve u rodicov a otec ma 2-miestne auto (Seat Inca) a neviem ci mozem umiestnit autosedacku (nie vajicko, ale od 9-18kg) na sedadlo vedla vodica. Mam pocit , ze to nie je asi velmi bezpecne, ale neviem sa dopatrat k nejakemu oficialnemu pravidlu-. Otec ma znameho policajta, a ten povedal ze v pohode, oni to vraj nekontroluju, tak neviem...
Dakujem 🙂

vroni
10. jún 2008

Všetky sedačky môžu byť aj vpredu. Vajíčka proti smeru s vypnutým airbagom, väčšie v smere jazdy a airbag ZAPNUTÝ!!!!

gucz
10. jún 2008

ja by som sedačku na miesto spolujazdca nedávala, je to štatisticky najnebezpečnejšie miesto v aute (takzvané sedadlo smrti). Keď tak len vajíčko. Ale zasa ja necestujem na dlhé trasy

aniel
10. jún 2008

my máme na prednom sedadle zobrazené zákaz upevňovať autosedačku 😝

vroni
10. jún 2008

Aniel, sedačku alebo vajíčko? V autách, ktoré majú airbag na mieste spolujazdca bez vypínača sa vajíčko na sedadlo spolujazdca dávať nesmie (býva tam zobrazená taká preškrtnutá sedačka proti smeru jazdy)

kattom
10. jún 2008

moze byt aj v predu, ale musi byt vypnuty airbag. ja viem, ze statisticky je to najnebezpecnejsie miesto v aute, ale ked idem s malym autom sama a cestujem viac ako 15 minut, tak sedacku davam na predne sedadlo. neplace mi, nemusim stale zastavovat auto, vidim nanho a on vidi na cestu a paci sa mu to. a celkovo je pokojnejsi. ale ked ideme dvaja v aute, vzdy ma sedacku vzadu.

mimmka
10. jún 2008

ahojte, neviete do kedy môže byť autosedačka-vajíčko na prednom sedadle? alebo pokiaľ je bábätko vo vajíčku

siravka
10. jún 2008

autosedacky sa absolutne ziadne NESMU davat na predne sedadlo. sedadlo spolujazdca vpredu je nanebezpecnejsie miesto v aute. my cestujeme vela a na velmi dlhe trasy a deticky sedia iba vzadu od narodenia.. neriskovala by som aj ked je to mozno niekedy o nervy ak vam deticky placu. plac ale nikomu neublizil, zato celny naraz vam moze dietatko velmi tazko zranit alebo aj horsie....naco takto riskovat 😒

vroni
10. jún 2008

Siravka, pravdepodobnosť čelného nárazu je podstatne nižšia ako pravdepodobnosť udusenia dojčaťa na zadnom sedadle otočenom proti smeru jazdy!!!!! Štatisticky je sedadlo spolujazdca najnebezpečnejším sedadlom v aute pri nehode. Len ono to je čiastočne aj tým, že okrem miesta pre šoféra je to najčastejšie obsadené sedadlo. Preto sa vajíčka výrobcami ODPORÚČAJÚ pripevňovať na predné sedadlo (pri vypnutom airbagu, jasne) A aj väčšie sedačky jednoznačne a definitívne SMÚ byť vpredu. Či ze to za každých okolnosťí aj to správne riešenie - to už si musí každý rozhodnúť sám za seba.

nevesta
10. jún 2008

Moj airbag sa neda vypnut tlacitkom, tak mi ho vypli v servise cez pocitac 😉 malu mam v predu, ma reflux a neriskujem, ze by sa mi udusila vzadu, kde na nu nevidim... Ked dame sedacku v smere jazdy, bude vzadu...

mywiel
11. jún 2008

Ked miesto vedla vodica nie je nebezpecne preco az od 12 rokov mozu byt deti vpredu?? 😅

siravka
11. jún 2008

udusila cim???????? neviem kde ste videli, ze sa odporucaju davat na predne sedadlo. v manuali kazdej jednej autosedacky je hrubym pismom napisane, ze sa NESMIE davat na predne sedadlo.
inak pravdepodobnost celneho narazu si pocitat nebudem. to je ako percento nezamenstanosti. ked sa to stane tebe, je to 100%. prajem pekny den

bianca
11. jún 2008

ako sa hovori sedadlo spolujazdca je sedadlom smrti.A to vam mozem garantovat.V praci som toho zazila az az a malo kedy bol vodic v horsom stave ako spolujazdec

siravka
11. jún 2008

bianca, mas uplnu pravdu. mala som celnu zrazku a chvalabohu ked do mna vrazil maly nakladak a prezila som ju, moj spolujazdec v predu by nemal sancu!!!!!! v zivote by som nedala baby na predne sedadlo. mozes byt najlepsi sofer ale nikdy nevies kto ide oproti tebe...

bianca
11. jún 2008

siravka tak tak .To nie o soferovi.Ja som vidla uz tolko zmarenych zivotov u spolujazdcov az ma s toho mrazi a vodic mal vetsinou zlomenu ruku

vroni myslim si ze do pravdepodobnosti udusenia dietata v autosedacke mozem viac povedat ja ako ty a rozhodne by si pocula keby sa dieta zacalo dusit

emjee
11. jún 2008

citujem z http://www.bozpo.sk/public/tlacovky/doprava/06_...
Nariadenie teraz už jednoznačne pripúšťa možnosť mať dieťa v autosedačke na sedadle vedľa vodiča, obrátené chrbtom k smeru jazdy, ak je znefunkčnený airbag. Tento spôsob experti považujú za najbezpečnejší, pretože sa matka pri šoférovaní nemusí stále obzerať, či je s dieťaťom všetko v poriadku a môže sa venovať jazde. Takéto používanie detskej autosedačky je bežné aj v zahraničí.

vroni
11. jún 2008

Veď môžeš, bianca (neviem síce, čoho si hovorca, že to tak dobre vieš posúdiť, ale nehádam sa 😀 ). Ja vychádzam z toho, že štatistiky, ktoré uvádzajú výrobcovia detských sedačiek (konkrétne Maxi Cosi a Recaro) a na základe ktorých ODPORÚČAJÚ (neprikazujú) dávať vajíčko dopredu, si nevycucali z prsta. A že na dialnici pri 130 počujem, že sa mi dieťa dusí..... No, pomôže mi to asi ako hladnému kabát. A to dieťa to bude mať tiež na 100%. Toto by som zase neriskovala JA.

mamacat
11. jún 2008

v USA je zakazane mat dieta vpredu v hocijakej sedacke. na tunajsich sedackach je napisane ze sa to nesmie!

este k tomu citatu emjee... matka sa pri soferovani ked je dieta vzadu nemusi obzerat, na to su zrkadla pripevnene na zadne sedadlo, kde dietatko pekne vidiet. a si tiez myslim ze dieta na prednej sedacke by ma rusilo ovela viac ako vzadu.

to s tym udusenim v sedacke nechapem...

digysa
11. jún 2008

Tiez som v USA a moj manzel (pravnik) mi povedal, ze keby ma policajt videl so sedackou v predu, tak ma mozu obvinit za "neumyselne ublizenie na zdravi"....

Otazka pre vas damy: Podla zakona dieta nesmie sediet na prednom sedadle do 12 rokov. Preco tam chcete teda "strkat" 2-3-4-5-....mesacne babatka???????? Nedava to ziadny zmysel. 😢

ella1
11. jún 2008

ja som nechápala ked som videla babu,ako dala dieťa na predné sedadlo v prenosnej taške z kočíka!že vraj na vajíčko je ešte malý. 😕
ja mám lepší pocit,ked mám dcéru vzadu na sedadle za šoférom.lebo vraj najbezpečnejšie miesto.
nebudem testovať na svojom dieťati,či mu sedenie v predu ublíži alebo nie. 😖 takže pre svoj dobrý pocit ju do predu nedám.

mamacat-teraz chodí taká info,že ked je dieťa dlho v sedačke(tie najmenšie) tak pri dlhšej ceste ako je pokrčené,tak si tlačí na hrudník a môže sa stať,že by sa udusilo.

eji
11. jún 2008

my ked ideme s otcovym autom, tak maly sedi vpredu....ma pegeut boxer....raz nas zastavil policajt a pyta sa co maly robi vpredu a otec na to ze sedi...a on akurat kukol aftosedacku, pocet osob a koniec

vroni
12. jún 2008

Nie som v USA, ale mám zvedavú otázku: v amerických filmoch som pár krát videla, že aj tam maminy dávali vajíčko na prednú sedačku. To je zakázané? (naozaj sa pýtam) Dygisa, keď sa ti niekto v aute zabije a ty si nedajboh tú nehodu zavinila, môžu ťa obviniť aj v Európe bez ohľadu na to, kto sa zabil a kde sedel. To len tak by the way. A zákon zakazujúci sedieť deťom do 12 rokov vpredu neexistuje (bol novelizovaný). Existuje len predpis, že dieťa do 12 rokov a osoba nižšia ako 150 cm (čiže napríklad aj moja svokra 😀 ) nesmie sedieť vpredu bez sedačky. So sedačkou áno (to nie je môj názor, to je litera zákon. Pustite sa prosím do zákonodarcov a nie do mňa - podľa možnosti celoplošne v Európe 😀 )
Dieťa sa môže udusiť okrem už spomínaného aj vlastnými zvratkami. Matky s refluxom postihnutými deťmi budú vedieť, o čom točím. Lenže otázka bola, či dieťa smie alebo nesmie sedieť na prednom sedadle v sedačke a vtedy je odpoveďou, že smie. Či je to dobré alebo nebezpečné je na posúdení a skúsenosti rodiča (a aj výbere auta 😉 )

emjee
12. jún 2008

v usa je to zakazane, to viem, ale u nas aj inde v europe je to dovolene, dokonca sa to niekde aj odporuca - tym nechcem povedat, ze mate alebo nemate vozit deti v autosedacke vpredu alebo vylucne vzadu - je to vasa vec

mywiel
14. jún 2008

My mame v nasom aute nakleslene ze sedacka (vajicko) sa moze dat na predne sedadlo chrbtom k ceste ked sa vypne airbag vpredu, ale ja by som tam aj tak babo nedala, vzadu predsalen chrani sedacku este opierka predneho sedadla a navyse vpredu mame airbagy aj na bocnych dverach to by sme museli vsetko povypinat a to sa mi zda uz vela.

prasiatko30
14. jún 2008

niekto tu napisal ze miesto spolujazdca pri vodicovi je najnebezpecnejsim lebo je najcastejsie obsadzovanym - ono nie je to celkom tak, je to skor tym, ze sofer ked sa blizi nejaka zrazka - a on to vidi a ma cas aspon niekolko sekund na reakciu - tak obycajne instiktivne zvrtne volantom tak aby sa vyhol uderu - tym padom tak aby ho to nezachytilo a obycajne natoci auto tak, ze to dostane do boku, v ktorom nesedi - ale sedi tam spolujazdec. Pud sebazachovy je pud sebazachovy 😅 a je strasne tazke ho oklamat hlavne v kritickych situaciach. inaksie znami mali havarku - zena uplnou nahodou sedela vzadu, inaksie vzdy sedavala na prednom sedadlo - vrazil do nich kamion - sofer vysiel z nejakym skriabancami, predne sedadlo vedla sofera absolutne zdemolovane - ak by tam bola sedela tak by ju asi vystrihovali a ona vzadu prezila ale zo zlomenymi nohami 😒

miriamkac
14. jún 2008

🙂 🙂 🙂 ......vroni....musim ti napisat, ze mas pravdu....podla zakona sa smie dieta v autosedacke viest na prednom sedadle....bodka....
a zavisi od vas, ci ho tam umiestnite 😀 ....my sa vozime vzadu....do predu som davala malu vo vajicku v starom aute, kde v zadu sme nemali samonavijacie pasy = nepriputala som tam sedacku....takze preto bola v predu 😀 .....

kitaka
14. jún 2008

tak ako to vlastne je s tým sedením vpredu,mám deti vo veku 9,7 a 2.najmladšia 2 ročná sje v zadu ,ale niekedy by som potrebovala dať staršie deti do predu,ale neviem či sa to smie,alebo nie.samozrejme,že so sedačkou! v nemecku vozia deti v predu v každom veku so sedačkami každej kategorie

vroni
15. jún 2008

Dieťa v sedačke SMIE podľa zákona sedieť aj vpredu.

helka101
15. jún 2008

ahojte baby, no ja nejdem sa pytať za sedenie vpredu,ale mna by zaujímalo či môže byť sedačka umiestnená v prostriedku zadných sedadiel? čiže vlastne byť čelne oproti sklo.. No nám maly zvracia v aute a toto je nam zatiaľ najlepšie mne na sedenie v aute kde nezvracia 😅 zatiaľ!!!! problem vidím len vtom, že nemáme tretí pas taký riadny trojbodový,ale len okolo pásu čo sa zacvakne, ním mame prichytenú sedačku a ja som ešte prevliekla z pravej strany trojbodový pas cez sedačku a uchytila ju.. je pevna,ale aj tak sedím pri malom v zadu, a to máme 19mesiacou? aj vy sedávate vzadu pri detičkách? ja som zo začiatku nesedávala, pekne sa tam hral, zaspal. teraz aj tak pozorujem, že kebyže tam niesom davno zaspí, no ja "akoby som ho rušila".. 😔 ale pre prípad zvracania som radšej tam 🙂

kitaka
15. jún 2008

helka101...ahoj ,ja mám tri deti,takže asi ťažko by som sa k ním stala,ale najmladšia(2) má sedačku v strede,aj preto lebo ju mám viac po ruke,ale pri troch detoch,to mám ako spraviť,ktorého dať kam ,že?

miriamkac
16. jún 2008

kitaka to viem pochopit 🙂 ....my sme na tom tiez...deti su vzadu same....viac sa tam nik nezmesti...My sme kupovali schvalne auto, do ktoreho sa vojdu tri autosedacky do zadu a nasli sme ho...ma aj stredovy pas trojbodovy.... 🙂