Je autosedačka na prednom sedadle bezpečná?

ingrid78
8. jún 2008

Ahojte, mam dilemu a chcem vas poprosit o radu: Som na navsteve u rodicov a otec ma 2-miestne auto (Seat Inca) a neviem ci mozem umiestnit autosedacku (nie vajicko, ale od 9-18kg) na sedadlo vedla vodica. Mam pocit , ze to nie je asi velmi bezpecne, ale neviem sa dopatrat k nejakemu oficialnemu pravidlu-. Otec ma znameho policajta, a ten povedal ze v pohode, oni to vraj nekontroluju, tak neviem...
Dakujem 🙂

digysa
20. jún 2008

vroni: to o tej svokre je dobre 😀 😀 😀 Takze aspon mas pokoj od nej, musi cusat vzadu 😀 😀 😀
Ja nemusim sposobit ziadnu dopravnu nehodu a predsa mi daju pokutu.

Inak zakon, nezakon.......preco by som vypinala airbag, ked je potrebny pre ostatnych pasazierov?
PReco by som davala dieta dopredu, ked moze sediet vzadu? Revat vam bude tak ci tak....a utesovat ho za jazdy je vacsi hazard, ako si niekde odparkovat a vytiahnut ho na chvilu.

Je to najvacsia kravina dat miminko do predneho sedadla.

susik77
20. jún 2008

baby a ako je to, ked mame auto 5-miestne, planujeme 2.baby vpredu sanam neda deaktiv. airbag, dozadu sa asi medzi 2 autosed. nevojdem...myslite, ze by slo, ze dopredu dame autosedacku 9-18 kg-kt. je v smere jazdy a ja by som sedelavzadu s mensim mimcom, kt. je vo vajicku? inak by sme totiz vobec nemohli asi auto pouzivat. len manzel sam 😝

luciask
20. jún 2008

Susik, ved sedacky obe dozadu, a vy dvaja dopredu. Tak jazdime aj my.

susik77
20. jún 2008

Neviem...ked bola verca este malinke mimco, stale revala a museli sme jej podavat dudlik, tak neviem ako to zvladnem zpredu 😕

luciask
20. jún 2008

Susik neboj zvladnes, ak ides na velku vzdialenost, tak skuste cestovat v noci, ked by mala aj tak spala, ked je to na kratsiu vzdialenost, tak pred ju vzdy prebal, nakrm, aby ta cosi neprekvapilo, a neboj dovtedy sa starsia nauci podavat cumlik, kym bude mladsie na svete.

navik
20. jún 2008

Awojte 🙂
aj my tak jazdime detvaky dozadu a ja s mangelom vpredu..mladsia vivi si zvykla raz dva ale Natalik sa troxen nepacilo ...ale coskoro ju to preslo ;)..podla mna miesto vedla vodica je najnebezpecnejsie miesto v aute.

emjee
28. jún 2008

klaarka22 • Dnes v 17:11
Ahoj holky,mám dotaz na některou z Vás ,která by mi uměla poradit.Mám 11 měsíční dcerku a vozím jí v autosedačce od 0 do 18 kg.Zítra s ní jedu sama na dlouhou cestu a nevim jestli si jí můžu umístit na místo spolujezdce a popřípadě v jakém směru.Jestli víte poraďte mi prosím.....

draga
28. jún 2008

holky když už to máte tak pěkně nastudované poraďte prosím, na kterém sedadle (zadním) je nejlepší mít sedačku?

petraluk
28. jún 2008

Draga nejlépe ve prostřed a pokud máš vzadu jen 2 místa tak za řidičem 😉

Emjee zrovna nedávno jsem čuměla jak puk, ale prý se může vozit autosedačka 9-18kg na místě spolujezdce ve směru jízdy 😉

draga
28. jún 2008

fakt veprostřed? tak za řidičem jsem si myslela...díky moc 😉 zítra totiž jedeme na chalupu , normálně autem nejezdíme, tak abych věděla kam ho tetce do auta navalit 😉

krasulka
28. jún 2008

Miesto pre dieťa
Kam teda dieťa v aute posadiť? Najbezpečnejšie je jednoznačne zadné sedadlo. Riziko pre nepripútané alebo na
kolenách držané dieťa vzadu je však pri automobilovej nehode ešte stále pomerne veľké. Dieťa ako-tak pasuje
na bežné sedadlo s bezpečnostným pásom až od veku približne 8 rokov a hmotnosti nad 25 až 35 kg. Jediným
akceptovateľným riešením pre mladšie deti je detská bezpečnostná sedačka riadne pripevnená za pomoci
bezpečnostných pásov k zadnému sedadlu. Z hľadiska hroziacej čelnej zrážky je v automobile najbezpečnejšia
poloha chrbtom v smere jazdy. Pre najmenšie deti, asi do jedného roku veku a do hmotnosti okolo 10 kg, sú
najvhodnejšie bezpečnostné sedačky, ktoré možno k sedadlu pripevniť práve týmto spôsobom. Opierka sedačky
spoľahlivo chráni chrbát, krk a hlavu dieťaťa pri prudkom spomalení spôsobenom nárazom. Väčšie deti, až po
vek a hmotnosť, kedy môžu používať bežné bezpečnostné pásy, by mali sedávať v detských sedačkách
orientovaných v smere jazdy. Pred nákupom detskej sedačky je vždy potrebné zvážiť vekové a hmotnostné
limity, pre ktoré bola konštruovaná a tiež to, či je spôsob pripevnenia k sedadlu vhodný práve pre váš automobil.
Každá detská sedačka by mala byť tiež homologizovaná.

petraluk
28. jún 2008

Není za co, někde jsem to právě minulý týden četla, tak jsem teď chytrá 😀

aponchie
2. júl 2008

podle me si troufam rict,ze je totalni blbost davat male dite po smeru jizdy tzn 9az18kg kategorie na predni sedadlo i starsi bych nedala..me to tak neskutecne tankuje kdyz vidim ty male prcky jak sedi zaboreni v sedackach na prednim miste a rodice se jeste radiju jak je to super mit vyhled..vzdyt to je prvni misto kde je veden naraz preci ne?predni kapota a predni cast z boku..uplne nejbezpecnejsi z mist je za ridicem,ale to je celkem neprakticke kdyz jedete sami a mate zastavit na svetlech a treba utrit dite nebo mu neco podat ..to bych videla na kratsi vzdalenosti max.a i tak by se mi asi nehctelo porad sedacku predelavat..ja osobne sem malou mela ve vajicku vepredu proti smeru jizdy bez airbagu pokud sem jela sama ,kdyz jsme jeli vsichni ja s ni sama v zadu..potom sedacka 9az18totez misto a nyni 15az36kg sedacka totez misto ..sousedi tak vozi od mala svoji holku a nevadi jim to proste se ji prej libi koukat z predniho okna..ja nevim me to prijde jako naprosto zbytecnej hazard..a reci,ze to auto muze bejt nabourany zezadu a jinak neberu jako muze,ale pravdepodobnost je daleko menzi a statisticky je dokazano ,ze diteti je bezpecneji vzadu tak proc to budu pokouset s vlastnim deckem..btw i vizualne to nepusobi moc dobre ,hned ma clovek divnej pocit jak vidi tak male dite vepredu..vcera zrovna koukam jak matka naseda do jeepu mladsi synek na predni sedadlo bez sedacky neboli boosteru je jeste malej ale na velkou sedajdu velkej ani pas si nedal ten druhej vzadu si pas dal,ale mel ho moc vydoko takze by ho spis uskrtil a matka v klidu smeje se na cele kolo sama se nepripouta vsak co mame airbagy..ten nesmysl s tim,ze kdyz je airbag nemusim se poutat uz rozvadet nebudu pac uz sem to psala mockrat a nektere prezite nazory..no comment 🙂

maya01
11. aug 2008

Detska autosedacka je povolena na prednom sedadle v tom pripade,ak je vodic auta sam s dietatom v aute...ked je v aute viacej ako jedna dospela osoba (okrem vodica),tak dieta by malo ist automaticky na zadne sedadlo.
To mam od manzela,ktory ucil par rokov v autoskole,ale vo Viedni...neviem, ci je to tak aj na Sk 😉
Ale tiez nie som zastancom nazoru...dieta na prednom sedadle... 😲
Tod vse.

ria80
11. aug 2008

Tak to by mě taky zajímalo,jak je to v Cesku.Myslela jsem doted,že dítě může být na předním sedadle jen ve skořápce,pak už musí být vzadu.

erikasadek
11. aug 2008

a prave kvoli airbagom dieta v sedacke nesmie byt v predu viete si predstavit co sa stane pri naraze!!!!
mna ide rozhodit ked vidim babatka v predu a pri tom je to na kazdej etikete autosedacky zakazane!!!

ria80
11. aug 2008

No já ted to vidím tak,ze když je vypnutý airbag,tak dítě může být na předním sedale a dá se tím řešit i problém,když nejdou dozadu tři sedačky připevnit,tak si rodič sedne dozadu ke dvoum dětem a jedno dítě dopředu.

erikasadek
11. aug 2008

da sa vypnut su staty v ktorych to je zakazane vypinat airbag .

vroni
12. aug 2008

Ria, nie sedačka. Len a len pri vajíčku sa vypína airbag (lebo by dieťa priduslil, ak by vyletel). Pri sedačke, v ktorej dieťa sedí v smere jazdy ostáva airbag zapnutý.
Maya, sedačka na prednom sedadle je povolená vždy 😉 Ale ak ide ešte jedna dospelá osoba v aute, odporúča sa sedačka umiestniť dozadu.
Za sedadlo vodiča by som sedačku nedala (môj osobný názor) Jednak si na dieťa nevidím (čo môže mať konkrétne pri mojom dieťati nedozerné následky) a jednak by mi v kuse kopala do sedadla (raz som vyskúšala, nikdy viac), nič jej nemôžem podať alebo jej utrieť ruky, no proste je to pre nás nanič. Keď dozadu, tak len za spolujazdca. Len by ma zaujímalo, ako je to so sedačkou v strede vzadu. Náš výrobca (auta aj sedačky) tvrdí, že nie, že je to nebezpečné a jediné miesto (okrem šoférovho 😀 ) kde sedačka byť v nijakom prípade nesmie. A čítala som už aj, že práve tam je sedačky najlepšie dávať... Vie o tom niekto niečo?

erikasadek
12. aug 2008

neviem Ti presne povedat mame 7 miestne auto a aj sedadlo v strede ma miesto pre sedacky so systemom Isofix , takze moze, vetsinou su to miesta na sedacky pre starsie deti nie pre babetka

binki
13. aug 2008

no v čechách ho můžeš dát dopředu, pokud jedeš s ním sama, ale nedělala bych to, stejně jako bych ho nedala dozadu doprostřed, podle mne to je zbytečné riziko 😔

helcah
13. aug 2008

když jsem si vybírala autosedačku tak snad u všech bylo uvedeno, že se nemá používat na předním sedadle, tak já bych jí tam teda nedávala. Navíc máme auto, v kterém se nedá vypnout airbag, takže to ani neni možný.

eliiis
14. aug 2008

taky jsem pořád pátrala po tom jak a co je správně a promluvě s odborníkem jsem dostala tyto info. On by doporučoval dát si sedačku vždy dopředu vedle sebe protože at chcete nebo ne kontrolovat dítě budete a je ednodušší mrknout vedle sebe než dozadu. - což je hodně nebezpečné a nevyhneme se tomu neustále dítě sledovat. co se týče bezpečnosti tak myslím že když už se nehoda stane tak to dítě je tak malé že je poměrně jedno kde sedí stejně tak do vás může nabourat auto zezadu nebo z boku dozadu. Pokud v autě není airbag tak se sedačka dává proti směru jízdy, pokud airbag je a nejde vypnout tak se dává po směru jízdy. 😉

kacka.va
14. aug 2008

tak mě skoro vždycky v autě spí, takže i když jí mám vepředu, tak jen občas mrknu, jestli pořád spí. Jinak už se mi stalo, že mi začala blinkat a nemohla chytit dech, takže jsem okamžitě zastavila a hned jsem jí vyndala a nechala vykašlat, kdyby byla vzadu, tak bych tak rychle nereagovala a za další i kdybych zastavila, musela bych dozadu odepnout sedačku a pak jí teprv vytáhnout, takhle jsem to zvládla ze sedadla řidiče.
Jinak eliiis. Vepředu být sedačka po směru jízdy nesmí.

eliiis
15. aug 2008

nesmí pokud nemás airbag. pokud ho máš a nejde vypnout tak se normálně dává po směru jízdy.je to opravdu tak. taky sem si to myslela protože to je někdy i nakreslené na sedačkách ale vím to od odborníka který školí dopravní inspektory atd..... 😉

kacka.va
15. aug 2008

vepředu být autosedačka po směru jízdy nesmí být nikdy, ať máš nebo nemáš airbag. Vepředu může být pouze vajíčko proti směru jízdy a s vypnutým airbagem.

lukin
15. aug 2008

eliiis: To je nějaká blbost, ne? Toto jsem zkopírovala - zdroj Ministerstvo dopravy ČR. Pozor – chcete-li sedačku umístit na přední sedadlo, nesmí být na tomto místě aktivní airbag. Nelze-li vypnout, nikdy tam sedačku neumisťujte. Aktivní airbag je pro dítě smrtelně nebezpečný!

sue
15. aug 2008

Ja som vajíčko dávala vedľa seba - teda na predné sedadlo pokiaľ som šla len sama s malým a teraz už máme väčšiu sedačku a tú dávam dozadu za sedadlo spolujazdca. Je ešte umiestnená v protismere - kým malý nebude mať 10kg, potom sa otočí do smeru jazdy...
Pred pôrodom som si nevedela predstaviť vajíčko na prednom sedadle, kvôli bezpečnosti, ale keď ide človek sám s malililinkým bábom, je podľa mňa bezpečnejšie umiestniť ho vedľa seba...
Teraz už je to dobré, malý toľko neblinká a spievame si a tak, tak sa nebojím a môže byť aj vzadu 😉