Je autosedačka na prednom sedadle bezpečná?

ingrid78
8. jún 2008

Ahojte, mam dilemu a chcem vas poprosit o radu: Som na navsteve u rodicov a otec ma 2-miestne auto (Seat Inca) a neviem ci mozem umiestnit autosedacku (nie vajicko, ale od 9-18kg) na sedadlo vedla vodica. Mam pocit , ze to nie je asi velmi bezpecne, ale neviem sa dopatrat k nejakemu oficialnemu pravidlu-. Otec ma znameho policajta, a ten povedal ze v pohode, oni to vraj nekontroluju, tak neviem...
Dakujem 🙂

miriamkac
8. jún 2008

Ingrid, ja by som nepozerala na to, ci to zakon povoluje alebo ci to policajti kontroluju, ale ci je to bezpecne pre dieta..... 😉 o to tu ide,....

wienika
8. jún 2008

ingrid, ja vidam denne auta so sedackami na prednom sedadle( nie vajicko), a to su auta 5 miestne.v takom pripade by som dala dieta dozadu. ja si myslim, ze ked nemas inu moznost, tak tu sedacku mozes mat vpredu. povolene to je. 😉

sue
8. jún 2008

...dieťa na sedačke vpredu sedieť smie, pokiaľ je v sutosedačke... ďalšia otázka je, či je to bezpečné...

lencici
8. jún 2008

Ja keď idem s malou sama v aute tak ju mám vždy na prednom sedadle lebo inak by smesa nikam nedostali ona by v zadu sama vrešťala jak pavijan.

ingrid78
autor
8. jún 2008

Dakujem baby, asi to risknem. Wienika fakt, ja som to este nevidela. Lencici a nezastavili ta alebo nemala si stym ziaden problem?

alami
8. jún 2008

...a prečo by to nebolo bezpečné...a keď tam sedíte vy tak to nejako riešite? ve%d je pripútané. A ingrid je na návšteve, nechce to ako trval= riešenie zato, že nevie čo od dobroty...ja by som v pohode...

bubba
8. jún 2008

ja som to isla vyskusat,lebo s malou vacsinou vsade chodim sama a myslela som ze jej tam bude bezpecnejsie ked bude co najblizsie pri mne............po 5 km som zastavila auto a prehodila som sedacku dozadu...proste som citila ze to nie je bezpecnejsie ako vzadu...a mam ju za sebou lebo ked bola autosedacka za spolujazdcom tak som jej nemohla ani nic podat a podla statistik v nehodovosti si to vacsinou odnesie spolujazdcova strana...takze tot moje rozhodnutie 😉

miriamkac
8. jún 2008

alami no, ci je to bezpecne, o tom mozno diskutovat....napriklad v pripade dietata na prednom sedadle (aj ked v autosedacke) moze byt problem aerback....ked by vystrelil, asi by sposobil viac skody ako uzitku...dospely clovek sa inac "sprava" priputany na prednom sedadle.
Ale pokial to nie je dlha cesta, ja v tom nevidim problem, aj ked uz som pisala....prioritna je bezpecnost dietata 🙂 aspon u nas....

zuz11
8. jún 2008

Od 1. júna sú autosedačky povinné pri preprave detí
Od 1. júna musia byť v autách na prepravu detí autosedačky
27.05.2007 18:15
BRATISLAVA - Od 1. júna začne platiť nariadenie vlády SR, podľa ktorého musia byť motorové osobné i nákladné vozidlá vybavené príslušnou autosedačkou, ak je v nich prepravované dieťa. Na Slovensku tak vstúpi do platnosti ďalšie nariadenie, ktoré sa uplatňuje v Európskej únii.

Používané detské zadržiavacie zariadenia, čiže autosedačky, musia byť schválené podľa príslušných predpisov. Autosedačka môže byť konštruovaná tak, "aby sa v prípade zrážky alebo náhleho spomalenia zmenšilo riziko poranenia prepravovanej osoby tým, že obmedzí pohyblivosť jej tela," uvádza sa v nariadení vlády.

Zákon člení detské autosedačky na päť skupín: skupina 0 - pre deti s hmotnosťou do 10 kg, skupina 0+ - pre deti do 13 kg, skupina I - pre deti s hmotnosťou od 9 do 18 kilogramov, skupina II - pre deti od 15 do 25 kg a skupina III pre deti s hmotnosťou od 22 do 36 kg.

"Všeobecne však platí, že čím je autosedačka univerzálnejšia, tým je horšia. Vhodná autosedačka by mala dieťa fixovať, tým ho ochraňuje." uviedol pre agentúru SITA detský chirurg František Horn. Ako ďalej pripomenul, je dôležité, aby bol chránený hrudník a . "Práve tieto časti tela sú často poranené u detí pri autohaváriách a sú život ohrozujúce," uviedol Horn.

Zároveň sú autosedačky rozdelené do dvoch tried - zabudované a nezabudované. Zabudované tvorí kombinácia popruhov s poistnou prackou, nastavovacím zariadením a upevňovacím kovaním. V niektorých prípadoch autosedačku konštrukčne dopĺňa prídavná alebo ochranný nárazový štít, ktoré by mali byť prispôsobené na upevnenie vlastnými, integrálnymi popruhmi.

"Najbezpečnejším riešením upevnenia autosedačky je systém isofix, ktorý ju kotví priamo o rám karosérie auta," informoval detský chirurg. Podľa neho sa osvedčuje "škrupinová" autosedačka, ktorá je určená pre deti do deväť mesiacov. Nezabudované autosedačky tvorí "čiastočne zadržiavacie ", na ktorom dieťa počas jazdy sedí a k sedadlu vozidla je pripútané bezpečnostným pásom. "Sedačka" dieťa na sedadle zdvihne vyššie a tak ho bezpečnostný pás lepšie obopne cez hrudník. "Samotný pás, bez sedačky
reklama
môže byť pre dieťa nebezpečný, lebo ho vtedy neobopína na správnych miestach," uviedol Horn.

Autosedačky nesmú byť pri používaní obrátené v protismere jazdy na sedadle, ktoré je chránené čelným airbagom. Takto možno umiestniť autosedačku len vtedy, ak bol čelný airbag deaktivovaný. Zároveň nemožno prepravovať deti do troch rokov vo vozidle, ktoré nemá na sedadlách bezpečnostné pásy. Ak sú vo vozidle umiestnené dve autosedačky na zadných sedadlách a nie je tam už miesto pre tretiu, je možné dieťa vo veku tri a viac rokov a s postavou výšky menšou ako 150 cm, pripútať k zadnému sedadlu bezpečnostným pásom. "Preprava dieťaťa je zakázaná na predných sedadlách," píše sa v nariadení.

bubba
8. jún 2008

miriam ved mas na kazdej sedacke napisane ze ak ju davas na predne sedadlo airback musi byt vypnuty...a inak Zuz,diky za objasnenie pojmov,vidis to som nevedela,ze zakon upravili tak ze na predne sedadlo sa nesmie davat sedacka 😉 to je v platnosti odkedy?

miriamkac
8. jún 2008

no vidim, ze zuz11 to tu ozrejmila...jasne strucne a vystizne....nemam co dodat.. 🙂
ingrid78 asi si znamy policajt neprecital novu vyhlasku... 🙂 😝

miriamkac
8. jún 2008

bubba len na vajickach a sedackach, ktore sa daju dat v protismere jazdy (0-18kg).....

bubba
8. jún 2008

aha,tak potom sa moze na prednom sedadle prevazat ako citam...alebo zle citam?
Autosedačky nesmú byť pri používaní obrátené v protismere jazdy na sedadle, ktoré je chránené čelným airbagom.
Takto možno umiestniť autosedačku len vtedy, ak bol čelný airbag deaktivovaný

a potom si to odporuje:
Preprava dieťaťa je zakázaná na predných sedadlách," píše sa v nariadení.

hhhhhhhhhhh?som z toho blbec
😀

bubba
8. jún 2008

Môže sa dieťa prepravovať v autosedačke na prednom sedadle?
23.4.2008

Môže sa dieťa prepravovať v autosedačke na prednom sedadle?

Možno tak urobiť podľa Zákona o premávke na pozemných komunikáciách len v prípade, ak budú takéto deti umiestnené v bezpečnostnom systéme, ktorý je pre ne vhodne určený.

Zároveň však platí, že prednostne by sa mali pri preprave detí použiť iné sedadlá, ktoré sú vybavené bezpečnostnými pásmi, teda v osobnom motorovom vozidle sú to zadné sedadlá. Ak sa však použije predné sedadlo na prepravu detí v autosedačke (najčastejšie sa na tento účel používa tzv. vajíčko), táto môže byť otočená v protismere jazdy len s podmienkou, že airbag bol vyradený z činnosti. Sedačky od skupiny group 1 ( 9 až 18 kg) vyššie aj v smere jazdy.
to bolo z 4.mesiaca 2008

takze asi moooooooooze 😀

bubba
8. jún 2008

miriam ja som myslela ze vsetky sedacky sa daju upevnit v protismere jazdy..........teda okrem tych podloziek pre vacsie deti

vroni
8. jún 2008

Preprava detí je na predných sedadlách dovolená za podmienky, že majú zodpovedajúcu sedačku. Myslím že je to zákon 306, ktorý to jasne definuje. Ja si vozím tiež dieťa vpredu, policajti ma už tak párkrát zastavili (nie kvôli sedačke, len bežné kontroly) a ani jeden nenamietal proti sedačke vpredu (a to som krátko po vstúpení do platnosti ononho zákona behala "vyzbrojená" číslom a písmenom zákona, ktorý to povoľuje) Takže sedačka aj s dieťaťom byť vpredu môže, dieťa bez sedačky nie (do 12 rokov a 150 cm)

miriamkac
8. jún 2008

bubba nedaju...ja mam autosedacku do 36kg.....a tam dieta sedi v autosedacke, ale je priputane bezpecnostnym pasom auta (ma specialne vodiace listy, aby to neslo decu cez krk) a tu neotocis opacne, ani keby si chcela.....ja som vylustrovala zakon c 554/2006.....: (4) Preprava dieťaťa je zakázaná na predných sedadlách
za podmienok ustanovených v odseku 2.
odsek(2):2) Vo vozidlách kategórie M1 a N1, v ktorých sú umiestnené dve detské zadržiavacie zariadenia na
zadných sedadlách a v ktorých nedostatok priestoru bráni umiestneniu tretieho detského zadržiavacieho
zariadenia, možno dieťa vo veku tri a viac rokov a s telesnou výškou menšou ako 150 cm pripútať bezpečnostným pásom.
Ja som z tohto pochopila, ze dieta sa moze prevazat na prednom sedadle v autosedacke....

bubba
8. jún 2008

aha takze chapem....

aj ja som to tak pochopila ze iba v autosedacke na prednom,alebo musi mat nad 150cm(co mam teraz horko tazko ja 😅 😅 )ale nie mam 158 😀

miriamkac
8. jún 2008

bubba no vidis, ja mam ledva 150 😝 😀 ...a este jeden link...:http://drahovsky.blog.sme.sk/c/97387/Zoznam-clankov-2007

Ja som to pochopila ako tento "pisatel" tiez...citala som ten zakon a myslim, ze sa mozu prepravovat na prednych sedadlach.....moj nazor...nie som pravnik... 😝 ....ale aj tak my sa vozime vzadu...vsetci traja... 😀 pre istotu...

miriamkac
8. jún 2008

http://drahovsky.blog.sme.sk/c/107351/Zoznam-cl...
tak toto stoji za to, myslim, ze tuto je to vysvetlene.... 🙂 🙂 🙂

ingrid78
autor
9. jún 2008

Fuuuha, baby dakujem za vycerpavajuce info, pomohlo mi to 🙂 S kludom ju dam teda dopredu, myslim ze na tu chvilu to vadit nebude, samozrejme v nasom aute ju mame vzadu, ani by ma to nenapadlo inak riesit, este raz dakujem aj za linky

bubba
9. jún 2008

miriamka tak ty potom nemozes sediet v predu co???hehe...ja som mala znamu ta horko tazko urobila paiere lebo koli vyske jej nechceli dovolit,ale potom ich dako ukecala tiez nemala ani 150 cm ale potom chodila na jazdy s vankusikom a celkom jej to slo 😀

lencici
9. jún 2008

Ingrid mna ešte nikdy nezastavili policajti🙂 Ukázala by som im čo malá robí v sedačke a hneď by boli ticho....

mywiel
9. jún 2008

Sedacka moze byt na prednom sedadle ale chrbtom k ceste a musi byt odpojeny airbag v predu!!! Ale urcite je istejsie dat dieta na zadne sedadlo pokial je to mozne. 😉

mywiel
9. jún 2008

To som pisala ale o vajicku, tie vacsie sedacky neviem... 😅

miriamkac
10. jún 2008

bubba ja som s tym problem nikdy nemala 🙂 ...akurat sa mi zle cuva, lebo nevidim 😀 😝

drobec.z
10. jún 2008

Ahojte, neviete ako je to s tymi vacsimi autosedackami, mozu byt upevnene v predu aj ked sa nedaju dat proti smere jazdy? my mame maleho stale vzadu, ale obcas cestujem sama aj 300km, a vtedy vzadu tak nevydrzi, vpredu je kludnejssi 🙂