Je autosedačka na prednom sedadle bezpečná?

ingrid78
8. jún 2008

Ahojte, mam dilemu a chcem vas poprosit o radu: Som na navsteve u rodicov a otec ma 2-miestne auto (Seat Inca) a neviem ci mozem umiestnit autosedacku (nie vajicko, ale od 9-18kg) na sedadlo vedla vodica. Mam pocit , ze to nie je asi velmi bezpecne, ale neviem sa dopatrat k nejakemu oficialnemu pravidlu-. Otec ma znameho policajta, a ten povedal ze v pohode, oni to vraj nekontroluju, tak neviem...
Dakujem 🙂

androna
16. aug 2008

Vroni to su dobre informacie.uz som z tych roznych informacii vsade bola jelen.a neslo mi do hlavy ze su predsa auta i vzadu vybavene airbagmi a ty si to tu vysvetlila.mercedes ci volvo si kupuju az dochodci???

trixi
16. aug 2008

vroni, ano aj v zadu su airbagy ale nie cu celne, su vo vacsine pripadov bocne, co pri naraze nevystreli priamo do hlavicky, ci tvare dietata. V predu su pre deti nebezpecne prave tie celne.
Niekde som citala, ze podla poslednych vyskumov je vraj najbezpecnejsie miesto pre detsku autosedacku na zadnom sedadle v strede. Neviem, ako na to prisli, necitala som to pozorne, mozno preto, ze vela ludi tam tu autosedacku nevozi. 🙂
Inak, neviem v ktorej predajni Mercedesu dali takuto info. Tak ja som potom vynimka, ktora by im to tvrdenie vyvratila-som podla nich vo veku kedy si mozem Mercedes kupit, mozem si ho dovolit, a mam 11 mesacneho syna. Ale nastastie tu znacku neznasam 😝 .
Dnes som videla romskych spoluobcanov v aute-bolo ich tam 6 dospelych a na kolenach mali 4 male deti, dokonca aj v predu. A vobec neriesili kam autosedacku. Verim, ze ani nedostanu pokutu, ked ich policajti zastavia. 😉 A sedeli v medaku.

kacka.va
16. aug 2008

ono je to ještě tak, že v některých zemích může být autosedačka kategorie I. na předním sedadle po směru jízdy, ale u nás to tam není. Zkusím to někde najít.

sue
16. aug 2008

...my sme boli pred tromi týždňami na dovči po Morave dodávkou - mala len tri predné sedadlá, preto som volala na políciu čr a povedali my, že tam môže byť autosedačka pokiaľ vypneme airbag. Poslali mi to aj emailom, pretože som to chcela mať v ruke v prípade, žeby nás policajti zastavili...

vroni
16. aug 2008

Trixi, nové limuzíny (viem pozitívne o Mercedese, BMW a Audi) sú aj vzadu vybavené čelnými airbagmi. Bočné airbagy už dávno nie sú novinka (vpredu aj vzadu) Zato padla tá otázka, na ktorú mi ten pomýlený pán chcelbypredavač dal odpoveď, ktorú som napísala. Je mi absolútne jasné, že to nie je oficiálne stanovisko firmy 😀 a zrejme verbálne zdatnejší predajca by sa bol býval lepšie vynašiel. Ale zase som sa podmienečne pobavila (keby som tú odpoveď potrebovala naozaj a nie len do dotazníka, asi by mi až taká smiešna nepripadala)
A čo sa veku týka, tak žiaľ, by som si auto onej značky mohla dovoliť tiež (žiaľ, že už mám na to vek). Aj keď moja dcéra má už skoro dva a pol roka 😀 😀 😀
To s tou sedačkou vstrede vzadu som čítala aj vo verzii, že je to najbezpečnejšie aj najnebezpečnejšie miesto. Najbezpečnejšie bolo, keď skumali bočné nárazy a najnebezpečnejšie pri čelných nárazoch (stredné pásy nie sú upevňované priamo v karosérii a udržia len nižšiu záťaž v pomere k bočným pásom) No, a potom si vyber..... 🙄

drobec.z
17. aug 2008

ahojte, tak ja som minuly vikend cestovala sama s malym 6 hodin a som rada,ze vydrzal, ma uz rok a pol a tazko sa mu sedi, hlavne ked je horuco, ved ja sa aj tym detickam cudujem,ze to tam vydrzia,lebo ja by som tam nevydrzala ani hodinu. Tak polovicu cesty zvladol v pohode vzadu a potom mu tam uz aj slniecko svietilo, tak som ho dala na prednu sedacku, lebo neda sa soferovat, ked vam dieta vzadu krici az sa nemoze nadychnut. Takze sme cestovali na prednej sedacke, ale airbag som vypla a samozrejme som sla ovela opatrnejsie ako inokedy, kedze sedel vpredu. On bol zase kludny, mal dobry vyhlad,takze cestu sme nakoniec uspesne zvladli. 😉

krista
30. nov 2008

jenjanka • 1d • Včera ve 21:12
Ahoj,nevite jak je to s autosedačkou kterou vezu ve předu na mistě spolujezdce už tu větši 9až25kilo,jestli tam musi byt vypnuty airbak nebo zapnuty?

helenkaa • 1d • Včera ve 21:13
jenjanko, určitě vypnutý!

jandaj • 3d • Včera ve 21:57
myslím, že záleží na tom, jestli ji máš připevněnou po směru jízdy nebo proti směru jízdy

ria80 • 1d • Včera ve 22:58
Pokud sedí normálně po směru,tak vypnutý být nemusí. (ale já bych ho si stejně radši vypla,měla bych pocit,že to dítě to zadusí).Ale když je proti směru,tak se musí vypnout,protože airbag by hodil tu sedačku proti sedadlu a dítěti by to mohlo zlomit vaz.

nensy • 2d • Dnes v 09:22
určitě vypnutej jinak jí tam vozit nesmíš 😉 mi tam máme taky airbeg a malou vozím vzádu

maart • Dnes v 10:16
Holky a muze tam ta sedacka vubec byt? Vedle spolujezdce? Mam 3 ditka, maly auto....zatim vozim holku ve vajicku...vedle mne vepredu (s vypnutym airbagem samozrejme), ale za mesic ji bude rok a pak uz se mi do vajicka asi nevejde. Mam uz tu vetsi sedacku, ale vzadu by byly decka strasne namackany (bo kluci jsou vzadu taky v sedackach)...takze muzu ji dat vedle sebe? A co pak s tim airbagem? Vi to nekdo presne??? Diky 🙂 .

nensy • 2d • Dnes v 10:44
podle mě by dítě ve předu sedět nemělo ale nejsem si jistá a nikdy jsem ho ani do předu nedávala.najet si na net někde to musí bejt napsaný

maart • Dnes v 11:17
Tak jsem si to nasla:

...lze vozit děti v autosedačkách (včetně kolíbek, klasických autosedaček i podsedáků), a to včetně dětí do 3 let, vzadu i na sedadle vedle řidiče
do 1. 5. 2008 lze vozit víc dětí, než je v autě sedadel, avšak musí to být děti starší 3 let, musí být na zadních sedadlech a nesmí to být na dálnicích a na silnicích pro motorová vozidla; děti tedy nemusí být připoutané, i když tam pásy jsou
při přepravě 3 dětí na zadních sedadlech, když jsou na zadních sedadlech už dvě autosedačky a třetí autosedačka se tam již nevejde, lze třetí dítě starší 3 let přepravovat s použitím bezpečnostního pásu - bez autosedačky

přepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N3), které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, dítě, jehož tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm, pouze za použití dětské autosedačky; při této přepravě 1. dítě musí být umístěno v dětské autosedačce, která odpovídá jeho hmotnosti a tělesným rozměrům, 2. na sedadle, které je vybaveno airbagem, který nebyl uveden mimo činnost, nebo pokud byl uveden mimo činnost automaticky, nesmí být dítě v dětské autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy,

....Tak jsem to pochopila tak, ze holku pak muzu mit vedle sebe a airbag ma byt zapnuty (vypnuty pouze v pripade, kdyz je to ditko v "kolibce" = proti smeru jizdy)...nebo muzu mit vzadu vsechny tri a kdyby se tam autosedacky nevesly, tak muze byt jedno ditko bez autosedacky, ale pripoutane....No tak to budu mit radsi vzadu 2 deti v autosedackach a jedno ditko v autosedacce vedle mne. Jenom pripoutany....ne, to je proste horsi alternativa.

jenjanka • 1d • Dnes v 11:36
Ja mam sedačku tu velkou 9AŽ25KILO a tam pišou že se muže davat normalně na spolujezdce

maart • Dnes ve 12:06
Jasne, Jenjanko, muzes 🙂 ....a jestli jsem aspon mirne chapava, tak myslim, ze se zapnutym airbagem. Viz posledni veta prvniho odstavce.

ria80 • 1d • Dnes ve 14:31
Jo,tak jak jsem to i já psala.Ale že dítě může být jen připoutané bez sedačky,to snad ne.Kyby něco,tak se uškrtí,to už je lepší sedět jen tak.
Zmena príspevku kvôli Zruš

mikalove
30. nov 2008

ja mávam dieťa na prednom sedadle ked s nou idem sama..ked ideme s ocinom tak je vzadu a väčšinou ja s nou..

aponchie
30. nov 2008

mikalove:ale ve vajicku a proti smeru jizdy, ne? 😉

maart
1. dec 2008

Kocky, mozna uz jsem s tim otravna....ale kdyz mam tedy vedle sebe - tedy na miste pro spolujezdce (vpredu) dite nad 1 rok...v autosedacce od 9 do 18 kg....po smeru jizdy...jak je to s tim airbagem? Vypnout nebo zapnout...na tech strankach besipu jsem to pochopila tak, ze zapnuty (vypnuty jenom v pripade vajicka proti smeru jizdy). Diky.

ria80
1. dec 2008

Ano může být zapnutý,vypnutý jen u vajíčka.

maart
1. dec 2008

Diky Rio 😉 .

prasiatko30
1. dec 2008

ja som uz tiez s tym otravna - ale davaj si bacha aj tak lebo ten airbag ked vystreli tak to je taka supa ze to dokaze zlomit hrudnu kost aj dospelemu cloveku a vyrazit mu dobre dych - a teraz si uvedom co to urobi s dietatom - to len tak na zamyslenie 😉

aponchie
1. dec 2008

presne tak..proto dite dopredu nedam ani za nic 😲

ka4
1. dec 2008

baby sa trocha od témy ale som zvedavá či sa zmestia 3 autosedačky do oktávii.kto má skúsenosti?

janah.
1. dec 2008

velmi těžko, my jsme je tam nenarvali a museli koupit nové auto. Ale asi záleží přesně na typu sedačky. Jeden z nás dospělých seděl uprostřed, ale na delší trasy se to neda 😒

ka4
1. dec 2008

a aké auto je také veľké že sa tam smestia 3 sedačky

ria80
1. dec 2008

Stím airbagem,ono to musí být bvypnutý jen u vajíčka vepředu,ale já bych to stejně radši vypla i u sedačky po směru jízdy.Pro jistotu.Jasně že je lepší dát dítě dozadu,ale když by tam mělo být samo a člověk se musel k němu otáčet,tak to taky zrovna bezpečný není.To je pak lepší si dát dítě vedle sebe.

aponchie
1. dec 2008

ja ho mam vzadu a otacim se kdyz je treba i zastavim a bezpecne to myslim je..............pozornost dite vyzaduje i ve predu a navic je to mnohem nebezpecnejsi nez vzadu..sedadlo smrti vid? 😉

miriamkac
1. dec 2008

ka4 do renault scenic urcite sa tri zmestia...mozes mi verit....(a to 2 x 9-18kg + 15-36kg) 😀 😝 ziadne "male" kusy...inaaac je treba pozerat na take auto, ktore ma vzadu tri trojbodove pasy, lebo napr fabie maju stredny pas len dvojbodovy.....a u oktavky neviem.....lebo inac moze byt akokolvek siroke, sedacku tam nedas...(alebo isofix)

ria80 to je len zvyk a naucenie dietata.....sediet samemu vzadu. Aspon to skus, lebo z tvojich prisoevkov mam pocit, ze si to ani neskusila ako sa mala zachova....ved ona ta vidi, aj pocuje...a este tak si namontuj na predne skolo druhe zrkadlo, aby si sa nemusela otacat, ale jednoznacne by som odporucila vozit dieta vzadu....pre jeho aj tvoju bezpecnost.... 😉

jasumat
1. dec 2008

Do octavie dáte tri sedačky, my sme chodili sedačky skúšať, kým sme našli tú tretiu, čo by sme ju tam zmestili. Bol to taký špeciálny podsedák s chrbtovou opierkou, ale tá chrbtová konštrukcia sa dala pripútať 2bodovým pásom v stredovej časti a dieťa bolo pripútané vlastným 5bodovým pásom z tej autosedačky a vtedy sedelo v strede. Keďže nás je už opäť viac, menili sme auto, teraz máme 7miestneho Sharana.

ria80
1. dec 2008

Ne nezkusila jsem to,jen říkám,co mám nastudované a co jsem četla.Neřídím. 😀
Jedeme vždy s někým a sedím s malou vzadu samozřejmě.Jen když si to představuju,tak jak mi to přijde.šak jsem taky nepsala,že to tak dělám,jen co si myslím.

ramzesa
1. dec 2008

miriamkac no tie novsie fabie maju vzadu tri trojbodove, nemyslim tie uplne nove... Na nete sa da najst zakon o autosedackach alebo nejaka vyhlaska a pokial si dobre pamatam,tak dieta moze byt vpredu v autosedacke,ale iba ak vzadu nie su uchytne zariadenia (bezp. pasy) alebo su zadne sedadla uz obsadene detmi. najlepsie je si to najst a prestudovat alebo sa spytat niekoho kto by to mal vediet... ja som to pochopila takto... Ale sedadlo vedla vodica je sedadlo smrti nie? Ja by som sa baaaaaala :-P, ja som bojko...

maart
2. dec 2008

Ka 4....mame Octavii a vzadu mame normalne 3 sedacky...zadne male, normalne pro deti do tech 36 kg, ty pripinaci pasem z auta a malou ve vajicku uprostred. Je to tip top, ale vejdou se.

Ja mam prave problem se svym autem, mam Fiat Punto....ted mam kluky na sedacich vzadu a malou ve vajicku vedle mne, ale az se do vajicka nevejde a budu ji davat do sedacky 9 - 18 kg, tak se bojim, ze uz se ke klukum nevejde. Mozna bych mohla mit vzadu mladsiho syna a dceru a vedle mne v sedacce starsiho syna (7 let)...nevim, jsem z toho nestastna..vim, ze to sedadlo vedle ridice je nejmin bezpecne....ale jak to mam, sakra, teda vyresit? No mozna se tam vsichni dozadu vejdou, jeste jsem to nezkousela. To bych byla nejradeji.

...Jinak ale musim jedno ditko dat dopredu....ach jo....jezdim kazdy den.....bohuzel 😒 /

janah.
2. dec 2008

maart a jak tam ty sedačky narveš?? To je máš nastálo a vajíčko na kraji?? My kvůli tomu kupovali auto a v těch letošních pádech, co auta zažívají jsme prodělali kalhoty 🙄 🙄

maart
2. dec 2008

Jani, normalne....2 velky sedacky na krajich....vajicko uprostred....vis co, ani Ti nereknu presne jak je to tam narvany, vzdycky je tam zapina manzel a dost u toho nadava 😉 .

prasiatko30
2. dec 2008

ria - moja dcera od kedy sedi v smere jazdy (11-12m) sedi vzadu sama aj pri dlhsich cestach - tak do 250 - 300 km -sedavam vzadu len fakt ak ideme dlhsie - ked sme isli tak ze 700-800km/den - a ja sedim ako clovek v predu 😀 . k sebe si pripravim vodu, nejaky ten keksik, do cd hodime detske pesnicky - uz mi z nich sibe 🙄 , zatlacim sedadlo tak aby som bola pri nej co najblizsie - dcera sedi v strede a ide sa - zastavky kazdu 1,5h - 2h a zvlada sa, chce to zvyk 😉

kacka.va
2. dec 2008

já se chystám automaticky dát tu větší sedačku na zadní sedadlo, ale s vajíčkem vzadu bych v životě nejela, když řídím sama 🙂

janah.
3. dec 2008

Já jsem taky klidnější, když mám mimi vepředu. Vzhledem k té oktávce, budu mít asi i větší sedačku v předu s vypnutým airbagem 😠 Co jínýho?? Ještě možná jednou zkusit namačkat všechny tři dozadu, ale moc tomu nevěřím, protože budeme mít 2 9-18 kg a to jsou podle mne nejšiřší autosedačky 😖

makelka
3. dec 2008

Holky a je to platné i v ČR??? Sedačka na předním sedadle? Od 9-18kg? 😝