Je lepšie bábätko v autosedačke či hlbokej vaničke?

ivush
9. júl 2007

Ahojte, chcela by som sa opýtať na názor mamičiek a budúcich mamičiek, či dávate (resp. plánujete dávať) detičky počas cesty autom od narodenia do autosedačky alebo do hlbokej vaničky ? Samozrejme hovorím o tých hlbokých vaničkách, ktoré sú na to špeciálne certifikované a prispôsobené - dajú sa normálne pripútať bezpečn. pásom + vo vnútri je pás na pripútanie dieťatka...
Mne sa to zdá celkom praktické - jednak, že taký úplne malinký drobček si aj počas jazdy autom pohodlne leží a pri vystupovaní ho netreba budiť (prekladať)...predsalen tá autosedačka nie je natoľko pohodlná pre novorodeniatka, ktoré nemajú pevné držanie telíčka. No na druhej strane - neviem či z pozície šoféra by som cez spätné zrkadlo videla na dieťatko, ktoré leží vo vnútri tej hlbokej vaničky...Preto budem rada ak prispejú svojimi skúsenosťami maminky, ktoré to už majú aj odskúšané 😉 Ďakujem.

zuzula
12. júl 2007

Ja som jednoznacne za autosedacku na zadnom sedadle, pre male babetka proti smeru jazdy.
Maji existuju rozne vyplne do autosedaciek aby detickam nepadala hlavicka:
http://www.amazon.co.uk/2-1-Head-Support-Hugger...
http://www.babyant.com/bh035068.html

majula
12. júl 2007

zuzi to je super, ďakujem...presne toto by sme potrebovali ako soľ 😵 teraz len zistiť kde niečo také zoženiem na Slovensku.... no idem na to 😝

zuzidr
12. júl 2007

majula ked to nájdeš,daj link.díííííky 😀

zebricka
12. júl 2007

Majula, tie nakrcniky mozes najst aj v hrackarstvach, ze to maju medzi plysovymi hrackami... kamoskina mala ma taku, ze na jednom konci to ma hlavicku macicky a na konci nejake nozicky, ci co... akoze aj hracka, aj nakrcnik...

cucoriedka
12. júl 2007

len v skratke par bodov:
- mame klasicke peg perego vajicko a tiez sme boli v prvych mesiacoch velmi opatrni na aky dlhy cas ho tam davame (cestovat po meste sme nastastie nemuseli, sme v centre). skor doma sem-tam kvoli zmene polohy
- podobne ako Dorotka nemame dobru skusenost pri odgrckavani s vajickom - vracal tam este viac, pomohlo len zvisle nosenie na rukach
- na dlhe cesty k dedkovcom (450 km) cestujeme zasadne vlakom a vrele odporucam!! kocik mozte vziat dnu, vanicku date na sedadla a babo sa vyspi v klude, v bezpeci a v normalnej lezatej polohe. mozete sa tam s nim poprechadzat, ked uz sedka, date ho na kolena atd.. proste nie je 5 hodin v jednej polohe zaviazane v autosedacke akoby tomu bolo v aute. a mozme sa mu venovat obaja s manzelom, nie sme nervozni, ze kedy tam uz budeme a unaveni zo soferovania. dokonca nam poradil jeden sprievodca, aby sme si kupovali miestenku blizko kupe pre vozickarov - a pokial nieje nimi obsadene, tak tam vojdeme aj s kocikom. je totiz upravene tak, ze priestor medzi sedadlami je vacsi a zmesti tam v pohode cely kocik bez rozmontovania. a kocik nam ochotne vzdy nalozili a vylozili cez "batozinove dvere" sprievodcovia. a Kubko sa ani len nezobudil. okrem toho si neviem predstavit ako to riesit v zime, ked sa cestuje na dlhe trasy a treba pauzu. male babetko v aute naobliekat, vyjst na polhodinu von, resp. do motorestu, zase ho zobliect a na cestu do auta zase poobliekat a zase v aute vyzliect. ja by som na to nemala nervy a uz vobec nie nas Kubino.. 😠

ena
12. júl 2007

cucoriedka: aj ja som za cestovanie vlakom, my chodime opacnym smerom ako ty, len to mame blbe v tom, e potom nas caka este hodinova cesta busom a to je "ine kafe". Hlavne, ked sofer napr. povie, ze on kociky neberie alebo ze berie aj kocik, len ten musi ist do kufra a to je potom hodinova cesta iny horor s dietatom na kolenach.. a inak, neviem, ked su sedacky povinne, ako je to s malymi detmi v buse, pokial nie su priputane v kociku?

Ale inak cestovanie vlakom, hlavne ICckom je parada, s vacsimi detmi sa da aj sediet, aj chodit, cez ulicku nemusite preskakovat ludi a batohy...a aj cesta rychlo zbehne.. My sme sli cca 3 krat zatial a klop klop, stale sme mali perfektnych spolucestujucich v kupe, takze sa aj s malym pohrali 🙂)

maaaki
12. júl 2007

Majula, my mame presne tu istu autosedacku a tiez sa mi zdalo, ze malej pada hlava. Nam trochu pomahaju tie podusky co su na pasoch, ktorymi sa priputava. Tie posuniem uplne hore ku krku a trosku drzia hlavicku. Mozno to pouzivas tak aj ty, no ja som na to prisla az po par tyzdnoch 😉

masinka
12. júl 2007

my mame autosedacku ROmer, ta ma okolo hlavicky take vystuze a pod chrbatikom vankusik ktory je iba pre male babatka, s padanim hlavicky sme problem nikdy nemali, autom sme isli uz z porodnice
do troch mesiacov sme sa mozrejme chodili len na kratke trasy

cucoriedka
13. júl 2007

ena:
ako moze povedat sofer, ze neberie kocik? 😲 😠
uznavam, ze vlak je fajn, ked netreba prestupovat a netreba sa vlacit s tymi batozinami hore dole. nastastie nasi byvaju na hlavnej trase, takze preto nam ten vlak super duper vyhovuje 🙂. ICcko tam sice nestoji, ale aspon nemusime dychat ten klimatizovany vzduch (to neznasame).

ena
13. júl 2007

cucoriedka, no vidis, moze.. ale ak si pozries stranky s busmi, tak pri niektorych spojoch je aj na nete napisane, ze kociky a nadrozmerne batoziny neprepravuju..
Sice, niekedy su niektore spoje dost narvane aj bez kocika..
Niektori soferi sa ohradia tym, ze na zastavke caka vela ludi. Tak potom radsej vezme x ludi, co budu stat v buse na jednej nohe na schodoch s tvarou nacapenou na skle, ako by zobral kocik a ti co by sa nezmestili do busu by ostali nadavat na zastavke.. takze asi tak 😒

ena
13. júl 2007

tymi autobusami som myslela medzimestske a dialkove spoje, nie MHD, tam by s kocikom nemal byt problem, pokial uz v buse nie su dalsie 2 kociky.

adetka
13. júl 2007

😀 nahodou do nitrianskych nizkopodlaznych sa zmesti aj 5 kocikov... ale iba PegPerego 😉 ...vlakom som este nesla... ale milujem jazdu vlacikom... tak to raz mozno skusim 🙂

bibinka
24. júl 2007

kočky, ja mám takú otázku- ako ste si odniesli bábätko z pôrodnice? lebo čo ja viem, baby keď odchádzali z pôrodnice, mali bábo zabalené do perinky a držali ich na rukách. iba niektoré ich dávali do vajíčka. my sme mali malého v tej taške od kočíka, bol v perinke a ja som ho držala -ale to ešte neboli povinné autosedačky. len teraz mám dilemu ako odniesť druhé dieťa z pôr., máme autosedačku-vajíčko, len sa mi zdá, že by v nej malý "plával" a hlavička by mu neskutočne neprirodzene padala na strany. a do nového kočíka s pevnou vaničkou nechcem investovať.

dannynka
24. júl 2007

bibinka-to zalezi ze ako dlho pojdete autom....ale asi bude lepsia a bezpecnejsia ta autosedacka.ak by mu hlavicka padala skus mu ju niecim podlozit,podopriet napr.plienkou.Ja ked som sla s poro. tak tiez este neboli povynne tak som ju mala v taske s kocika pricom som mala skrupinku doma.Ale teraz su uz povinne....

ivush
autor
25. júl 2007

bibinka, aj ja si myslím, že radšej v autosedačke než na rukách...stačí prudšie zabrzdenie (čo dnes častokrát šofér musí kvôli chodcom, atď) a bábo na rukách neudržíš...takže asi radšej neriskujte...

hana033
25. júl 2007

Babenky, v piatok som havarovala a nedám dopustiť na autosedačku. Adamko nemal ani škrabanček, nabúrala som to rovno do stromu. Mala som so sebou aj neterku, tá moja zlatá nebola ani v autosedačke, ani pripútaná, má obitú tváričku, plece a nohu. Netuším, ako lietala. Je 8 ročná, netuším výšku, ale váha okolo 30. Práve keď som ju chcela pripútať bez podsedáka, bála som sa, že by ju pás uškrtil. Takže maminky, žiadne na rukách, žiadne vo vaničke, autosedačka a nekompromisne byť pripútaní. Držkám palčeky na cestách, nech sa vždy vrátite živé, zdravé a bez nehody

lua
25. júl 2007

niektoré kočíky majú ako autosedačky certifikované i hlboké vaničky.
Ja som len dokúpila popruhy, ktorými sa tá vanička pripevní k pásom v aute a dokonca do vaničky sa vloží zvlášť polstrovanie a pripevňovacie pásy, takže ja v prvých dňoch resp. týždňoch budem používať radšej tú vaničku - a hlavne na dlhšie cesty. Autosedačku na začiatku asi len na kratšie vzdialenosti.

bibinka
25. júl 2007

tak to nosenie na rukách asi nebudem riskovať, predsa,len. my to máme z pôrodnice cca 10 min.domov, hádam mu to tá hlavička vydrží. 😅 . a s takým minibábom ani nebudeme nijako cestovať-teda neplánujeme.
hana 033- si ma dosť vystrašila s tou nehodou. vidím, že to je už dnes nutnosť aby bolo dieťa pripútané, veď ty môžeš ísť akokoľvek opatrne, predsa sa ti môže niečo pripliesť do cesty.hlavne, že ste vyviazli živé a zdravé.a to si dostala šmyk,alebo akosa ti to stalo?

tilly
25. júl 2007

jednoznačne v autosedačke, ja som sem niekam do nejakej debaty dávala link na crash testy, v jednom bolo dieťa v jane matrix (tuším) a druhé dieťa (teda akože dieťa, taká tá bábka) bola v maxi cosi cabrio a to čo robilo to dieťa v tej vaničke, hrúza, nechcela by som to zažiť a vidieť na vlastné oči, to by som svojmu dieťaťu nikdy neurobila

masinka, máš vajíčko romer? ako si s ním spokojná? má tam nelinka ešte dosť miesta? do kedy myslíš, že ju budeš môcť ešte používať, teda do akého veku? lebo ja mým vajíčko romer tiež doma, tak som zvedavá (len dieťa alebo tehu mi chýba 😅 )

hana033
25. júl 2007

Bibinka, ja vôbec neviem, mám najazdených 20000 km bez nehody, bola to dllllhá rovná cesta, predbiehalo ma auto s návesom, asi som sa príliš uhla, lebo som sa zbadala v jarku, chcela som to vrátiť späť na cestu, 2x som potočila volantom a zbadala som pred sebou strom. Napálili sme to rovno doňho. Išla som max.90km/hod. Strelili airbagy, vystrieľali sa patróny z pásov, všetky Adamkove hračky boli vyletené cez zadné okno. Ale vnútro auta sme nemali poškodené. Náraz sme schytali predkom a keď nás odhodilo od toho stromu, tak opačne zadkom do jarku. No poviem ti, horší zážitok som nezažila, nejde to nejako prejsť, stále ma máta, čo všetko sa mohlo stať, ako to mohlo dopadnúť. Adamko bol vyplašený, veľmi plakal, ešte sa hneď pri nás pristavilo zopár áut a každá pani z tých áut sa mu prihovárala, čo bolo ešte horšie. Nemá rád cudzích ľudí. Nikolka bola statočná, napriek tomu, aká bola aj ona dotlčená, neplakala vôbec, až keď prišla starká, potom jej to prišlo ľúto. Takže netuším, či ešte niekedy budem mať odvahu sadnúť za volant a už vôbec posadiť so sebou do auta to najdrahšie čo mám - svojho syna. Je to strašné a to sa nám skoro vôbec nič nestalo. Ťažko to opísať slovami, je to hrozná mora. A keď nás drahý viezol naspäť do BA, akonáhle niečo buchlo, aj ja, aj Adamko sme okamžite boli v strehu, čo kde, ako...

bubonic
25. júl 2007

tilly ja mám romer vajíčko,malý má niečo cez 4 mesiace a 8kg, momentálne cca 66 - 68cm. som s ňou úplne spokojná, dúfam, že mi vydrží aspoň do 9 mesiaca, mala by do roka, ale v to nedúfam. potom prejdem na 1.

ináč baby keď ste kupovali autosedačky, overili ste si, či vám pasujú do auta? pretože napríklad my máme forda, kam romerka pasuje skvele a naši majú passat a tam už tak dobre nepasuje. ináč keď ju kupujete, každý správny predajca ju má s vami v aute vyskúšať.

mimochodom ak by som išla niekam 450km, tak idem určite autom a určite by som dieťa nenechala 5 hodín bez prestávky v autosedačke, nie som sadista. ale radšej pôjdem autom ako vlakom. neviem si predstaviť všetku batožinu, ktorú bežne berieme, plus dieťa a kočík a my máme aj psa, narvať sa do vlaku a cestovať tak. hm, ono to bude aj tým, že nemám pevnú vaničku a teda taký komfort ako položenie vaničky na sedadlá si dovoliť nemôžem. ☹

ivush
autor
25. júl 2007

lua no práve tie certifikované vaničky sme tu dosť rozoberali...keď si však prečítaš celú diskusiu zistíš, že vo veľkej väčšine sa maminy zhodli na jednoznačne vyššej miere bezpečnosti v prípade autosedačky...
Ja som tiež mala tú dilemu keďže vanička je pre malinké mimino určite pohodlnejšia - ale rozhodla som sa asi tak, že na krátke trasy po meste bude bábo v autosedačke určenej od 0mesiacov a keď pôjdeme na dlhšiu trasu budeme to kombinovať - v takej certifikovanej vaničke bude spinkať (ja pri ňom v zadu samozrejme) a keď sa zobudí pôjde pekne do autosedačky... 😵

bubonic
25. júl 2007

ivush, môžem mať otázku? a aký to má z hľadiska bezpečnosti význam pre dieťa v tej vaničke, že si pri ňom vzadu?

hana033
25. júl 2007

A aj ja by som mala otázočku - čítala som tu čosi o havarovaných detských autosedačkách. Je teda tá Adamkova ešte bezpečná? Pýtam sa asi blbo, ale však.. 😕

ivush
autor
25. júl 2007

bubonic takže keď chodievate na dlhšie trasy váš malinký sedí v aute iba v sedačke, ale samozrejme mu robíte prestávky a cestu tak znesie v pohode?... 🙂

ivush
autor
25. júl 2007

bubonic neviem či z hľadiska bezpečnosti to má nejaký význam skôr z psychologického hľadiska 😉 Ja mám pocit, že pri prudšom zabrzdení (nehovorme hneď o havárii) by sa mu hlávka prudko "vytočila" do boka...a ja by som mala pocit, že mu ju viem pridržať...len ono je pravda, že v realite sa jedná o stotiny sekúnd a to by som asi nestihla... 😕

bambulka026
25. júl 2007

Ahojte,
mna by tiez zaujimalo ako ste niesli babo z porodnice.
Mne totiz sestricka povedala, ze to vo vajicku nie je vhodne a to mame z porodnice domov cca 25 min.
Do vanicky investovat nemienim, kedze by sme ju velmi nevyuzili a ako citam z Vasich prispevkov nie je to prave bezpecny sposob prepravy...

bihan
25. júl 2007

Babulky, ešte k tej vaničke.. ony síce sú homologizované, ale ak sa nemýlim (ak máte niekto presnejšie info, opravte ma) u nás nie sú povolené! To znamená, že v obchode vám síce povedia, že môžete ich mať v aute, ale aj tak vám budú naprd, ak vás zastaví policajt.. nehovoriac o tom, že vaničky nikdy nemôže byť taká bezpečná, ako vajíčka, ktoré momentálne chránia aj proti bočnému názrazu...
Bambulky, tú sprostú sestričku by som chcela vidieť 😠 Možno nejaká stará babka, ktorá má stále pocit, že aj bezpečnostné pásy sú nebezpečné... Nie, vážne, sedačka je to najlepšie, čo pre svojho drobčeka cestou z pôrodnice môže urobiť.
Niekedy fakt nechápem, minule som sa rozprávala s jedným kamarátom, ktorý sa snažil ma presvedčiť, že pre tehotnú ženu nie je nič nebezpečnejšie ako pásy v aute (lebo mu to povedal nejaký kamarát policajt!) a vraj dokonca bezpečnostný pás tú tehotnú ženu ani neobíde!!! 😨 (čo sme nejaké hrošice či čo?)... A to podotýkam, že jeho manželka nedávno porodila druhé mimi...
Takže maminky, neverte tomu, čo "jedna paní povídala", ale crash tastom, ktoré jednoznačne hovoria v prospech detských sedačiek (a bezpečnostných pásov za každých okolností).

hana033
25. júl 2007

bil, to s tými tehotnými, no neviem, teraz mám ešte modrinu na krku a bruchu od pásu, mala som tam údajne nejaké patróny, ktoré vystrieľali a pritiahli pás k sedadlu. Neviem, či a ako by to uškodilo malinkému v brušku. A tiež som celá doudieraná na lakťoch, neviem, či od airbagu ako vystrelil plast, alebo som sa o niečo odrela iné. A od ABS mám riadne dokopanú nohu, ako som brzdila, ono to trieskalo do pedála. Ale zasa neviem, naši čo sa teraz pozerajú, či to ešte pôjde opraviť chvália auto, že po takom náraze je vnútro nepoškodené, nepretlačené nič dovnútra....Všetko má asi svoje pre i proti

bihan
25. júl 2007

Toto skôr patrí síce do inej debaty, riziko smrti nenarodeného dieťaťa pri havárii je u nepripútaných tehotných 2,8 krát vyššie než u pripútaných.
http://auto.sme.sk/clanok.asp?cl=3369187
Hanka, som rada, že si prežile len s tými modrinami, bez pásu by si zrejme cez to predné sklo preletela (teda keby si nešoférovala)... 😉