Je lepšie bábätko v autosedačke či hlbokej vaničke?

ivush
9. júl 2007

Ahojte, chcela by som sa opýtať na názor mamičiek a budúcich mamičiek, či dávate (resp. plánujete dávať) detičky počas cesty autom od narodenia do autosedačky alebo do hlbokej vaničky ? Samozrejme hovorím o tých hlbokých vaničkách, ktoré sú na to špeciálne certifikované a prispôsobené - dajú sa normálne pripútať bezpečn. pásom + vo vnútri je pás na pripútanie dieťatka...
Mne sa to zdá celkom praktické - jednak, že taký úplne malinký drobček si aj počas jazdy autom pohodlne leží a pri vystupovaní ho netreba budiť (prekladať)...predsalen tá autosedačka nie je natoľko pohodlná pre novorodeniatka, ktoré nemajú pevné držanie telíčka. No na druhej strane - neviem či z pozície šoféra by som cez spätné zrkadlo videla na dieťatko, ktoré leží vo vnútri tej hlbokej vaničky...Preto budem rada ak prispejú svojimi skúsenosťami maminky, ktoré to už majú aj odskúšané 😉 Ďakujem.

hana033
25. júl 2007

Je to fakt, zasa nepripútaná mamina narazí do okna, narazí bruškom do prístrojovej dosky, ublíži mu aj tak. Bože, tak si len prajme pripútané - nehavarovať!!!!!!!

bibinka
25. júl 2007

hani- bože to je šťastie, že ste to v pomerne dobrom prežili., ale chúďa neterka, ale čo tam po modrinách, hlavne že je živá a zdravá. Chvála pánu za sedačky a airbagy. inak, keby si bola v obyčajnej škodovke, nemuselo to takto dopadnúť. kamoška viezla v aute mesačného a ročného syna v autosedačkách a v dedine šla po hlavnej a do nej narazil zboku nejaký pako, len také ťuknutie, ale potom rok nesadla za volant. musí to byť strašný šok a hrozne nepríjemný zážitok. držkám ti palce, aby si ten strach čoskoro prekonala. a veľa šťastných kilometrov bez jednej jedinej nehody. 🙂

hana033
26. júl 2007

Bibi, tiež si tak hovorím, ale mám aj strašné výčitky svedomia, čo všetko sa mohlo stať,nebyť tých anjelov strážnych. Mala som opel corsa, tiež ho pochválili, že vnútro je nepoškodené. No ale ja som narazila predkom, tam je motor a potom nás to hodilo zadkom do jarku, tam bolo plno batožiny, tiež nič. Obitá je ľavá strana a riadne, ale len zvonku. Vnútri pohoda. Adamko bol vzadu vpravo. Nika je statočníček, neplakala vôbec, až keď pre nás prišli naši, tak jej to asi prišlo ľúto. Modriny nám už zelenejú, tak už čochvíľa nebudeme mať viditeľné rany, už len tie na duši. Neviem kedy a ako sa zahoja, mám pocit, že aj Adamko už chápe, že sa v aute stalo niečo zlé, asi sa bojí.
Preto ako som už písala, chcem vykričať do celého sveta svoje šťastie, že to dopadlo takto, svoj neskutočný strach, ako to mohlo dopadnúť, svoje obavy nad tým, že sa môjmu drobčekovi niekedy niečo zlé stane.
Maminky dávajme pozor na svoje pokladíky, veeeeľký pozor.
Veľa šťastných km bez nehody? no asi už nikdy neposadím svoje dieťa k tak zlej vodičke, ako som ja.
(To som si myslela, že autonehody sa mňa netýkajú, doteraz som mala najazdených len tak odhadom 20000 km bez nehody a vidíš, na rovnej dlhej ceste si to namierim rovno do stromu.)
Strašne sa bojím o toho môjho jediného malinkého človiečika

bubonic
26. júl 2007

ivushka, to je práve ten problém, že ty môžeš sedieť pri dieťati, ale ono sú to fakt len stotinky a najhoršie je, že na šofér auta s dieťaťom môže ísť akokoľvek opatrne, okolo jazdia hrozní netolerantní debily 🙄 .

hani mala si šťastie a to je super, hlavne treba Adamka aj Niku presvedčiť, že to bola skrátka nepríjemná náhoda, ktorá sa nestáva často. ináč tehuľka má pás pod bruchom a cez prsia, takže tam pás nenarazí do bruška. a máš pravdu, strelili ti patróny v napínačoch pásov, oni sú tam na to, aby okamžite zastavili pás. a aj airbag "strieľa" slušnou silou, väčšina ľudí si sťažuje na opálené vnútorné strany rúk ako držali volant. ináč jeden kamarát robiaci v nemeckej firme chodieval každé dva roky na preskúšavanie, či smie viezť služobné vozidlo a tam ich trénovali aj na airbagy, teda čo sa s nimi v čase nárazu stane.

marianna23
31. júl 2007

mila ivush, ja som svoje davala do 3mesiacov do vanicky, zdalo sa mi lepsie, koli hlavicke, kedze este taka pevna nebola a navyse maly si spinkal sladko na chrbatiky a lezal, mne sa ta vanicka zdala bezbecnejsia, takze ja by som ti ju radila, je to dobra vec

marianna23
31. júl 2007

my mame znacku JANE autosedacku(aj cely travel system)od zaciatku mi vadila ta autosedacka, lebo tie boky na hlavicku sa mi zdali dost daleko a maly casto kyval s hlavou, kedze sa narodil o 6tyzdnou skor,ve;mi nou kyval, co zachranila deka, bola zima, tak len koli nej bola hlavka menej kilisava, kedze tato znacka je draha, mali by byt aspon kvalitna este aj zips na strieske s apokazil, velmi mile to bolo. teraz ma takmer 7mesiacov, uz mu je dobra,ale o chvilu bud epotrebovat vasciu,lebo je iba do roka tu co mame.

ivush
autor
31. júl 2007

mariannka, tie boky na hlavičku sú problém v mnohých autosedačkách pre najmenšie detičky...samozrejme práve z tohto dôvodu sa vyrábajú zvlášť tie vnútorné výstuže, ktoré sú verím, že dosť účinné, len neviem či zohnateľné aj na SR... 😔

ivush
autor
24. aug 2007

Kočky, viaceré ste tu spomínali, že ste si bábo brali domov v autosedačke už z pôrodnice...tak by som potrebovala nejakú radu, že do čoho je dobré v tom prípade drobčeka zabaliť...🙂 keďže žiadna zavinovačka (okrem nejakej deky) neprichádza v úvahu ...

ena
24. aug 2007

ivush: su aj autozavinovacky, my sme mali zimnu EMITEX http://www.babymarket.sk/index.php?page=view&co... ale je aj letna verzia http://www.babymarket.sk/index.php?page=view&co...

ena
24. aug 2007

a tu zavinovacku mozes pouzit potom kludne aj do vanicky kocika

lyzenka
24. aug 2007

ahoj ivush,
môže byť aj overalík - ja som si taký chcela kúpiť z mimibazaru, ale náhodou nám požičali známi. Je taký tiež flisový, a aj s takými uškami... :O)))

ivush
autor
24. aug 2007

ena, ano, tak takú tenšiu flisovú zavinovačku máme doma zn. Redcastle...len som chcela vedieť či je to vhodné použiť už na prvý prevoz 🙂 Lebo čo som si doposiaľ všimla v nemocnici tak väčšina bábätiek odchádzala z pôrodnice iba v takých tých prenosných "taškách" a tam boli klasicky v bielej perinke...tak iba preto som sa pýtala, že do čoho je vhodné dať bábo ak sa ho chystáme preniesť v autosedačke...

ena
24. aug 2007

ivush: si myslim, ze to je jedno, mozes rovnako prenasat v sedacke tyzdnove ako aj mesacne babo 🙂
My sme isli z porodnice 2.februara (2006), vonku metelica a maly mal oblecene: body, dupacky, zimny overal, na hlave tenku bavlnenu ciapocku a na to hrubsiu zimnu.. bol v autosedacke a prikryty IKEA dekou..

Ty budes mat asi teplejsie na ceste z porodnice , tak myslim, ze ta letna autozavinacka , pod to body a dupacky, ciapocka a je to OK .. 🙂

dudasik
9. okt 2007

Ahojte. Aj ja sa teraz zamyslam nad tym ako pojdeme z porodnice.
Urcite by som chcela dat babo do autosedacky i ked to domov nemame daleko.
Skor ma trapi to ako dam v zime v decembri novorodeniatko do autosedacky.
To ho oblecieme tak ako ena pise... ziadna perinka?, ved mu nemozem davat pasy okolo telicka a pomedzi nohy,ved je krehucke.
Neviem.

tomik5
9. okt 2007

My sme vajíčko začali používať od druhého mesiaca doktorka nám povedala, že je ešte príliš maličký mal 2700g, pred tým býval vo vaničke. Ale musím uznať, že v sedačke sa mu páči oveľa viac a je to aj bezpečnejšie.

ena
9. okt 2007

dudasik: ked budes mat babo v overale, tak zas az take drobucke nebude, a v pohode ho zapnes.. 🙂okrem toho , pre babatka je est enavyse v autosedcke take polstrovanie, aby sa tam babo nestratilo a bolo v sedacke napevno..
ked sme my odchadzali z porodnice, tak to bolo tak pol na pol vajicka a fusakotasky.. ale vtedy este neboli autosedacky povinne.

sue
10. okt 2007

Babulky, kde sa dajú kúpiť tie vložky do vajíčka čo ho zmenšujú? Myslím to "účko" okolo hlavičky a tak... máme Jané... a ešte približnú cenu si prosím 🙂 ďakujem.

ena
13. okt 2007

sue: niekde to je priamo predavane so sedackou, ale skus netove obchody..

sue
13. okt 2007

Ena, dík... videla som to v jednom obchode - že 800Sk...a vajíčko máme za 1000 😲 🙄

emjee
15. okt 2007

misa1 37tt 13. okt 2007 o 20:09
ahojte v com ste si niesli malinke z porodnice?v sedacke alebo vanicka z kocika.ta sedacka sa mi zda na take malinke dost divna.dik

sue 28tt 13. okt 2007 o 20:12
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

diant 13. okt 2007 o 20:13
ahoj misa . aj mna to este len caka. no maleho iste dam do autosedacky. zda sa mi to bezpecnejsie. aku mas autosedacku? moja ma aj podlozku pre novorodenca tak som nad vanickou ani nerozmyslala. myslim ze ked je autosedacka vhodna od narodenia tak mu nema co ublyzit.

snilko7 2d 13. okt 2007 o 20:13
misa my sme niesli v sedačke, tuším vo vaničke môžem niesť len ak sa dá pripútať 😉

pietra 1d 13. okt 2007 o 20:16
presne ako pise snilko, bud musis mat autosedacku alebo vanicku urcenu aj na priputanie do auta
my sme mali autosedacku

misa1 37tt 13. okt 2007 o 20:24
mam vajicko a rodit idem uz 30.10 a neviem.ta sedacka sa mi zda taka velka pre take malinke a dokonca bez perinky.je tam aj ta vystuz pre novorodencov.cim ste vystlai spodok sedacky?rozmyslam nad kupou deky co je urcena do autosedaciek.vy ste mali co?

diant 13. okt 2007 o 20:33
moja autosedacka je od narodeia do 12mesiacov. pripaja sami na kocik tak nebudem ani uvazovat nad vanickou. to je v poho, no nie?

jerry 1d, 23tt 13. okt 2007 o 20:47
ahojte,
my sme si Lucinku viezli domov v prenosnej taške z kočíka, neviem si predstaviť ako by som takého chrústika malinkatého ládovala do autosedačky a zvlášť ked také malé je ešte aj v perinke. My sme šli domov 3. januára maličká bola naoblikaná ako cibuľa a ešte aj v perinke.
A koniec koncov pravdepodobne vás bude domov viesť hrdý otecko a ty budeš sedieť pri bábatku a dávať naň pozor 😉

sue 28tt 13. okt 2007 o 20:50
...ako som už viackrát písala, my 100% pôjdeme v autosedačke, nebudem riskovať absolútne nič...

diant 13. okt 2007 o 20:51
tak sue

jerry 1d, 23tt 13. okt 2007 o 20:55
však každý ako sa mu páči. 🙂
nedávno som kdesi čítala článok, že také malé bábo sa môže v autosedačke aj zadusiť nakoľko nemá tak silný krk a príliš sa zalomí.

nanika 30tt 13. okt 2007 o 20:56
Baby, tu nie je o com diskutovat a polemizovat, odhliadnuc od pokuty ide v prvom rade o bezpecnost babatka, kto si mysli, ze mu ju netreba a povezie si ho v naruci, je to jeho vec, kto najde 2000 korun na pokutu, ak ho zastavia policajti, som si ista, ze ich najde aj na novu autosedacku a pri kazdej ceste v aute v nej svoje dieta priputa... Podla zakona sa ma prevazat v autosedacke, nie v roznych vanickach, taskach, na rukach.

mimma 2d 13. okt 2007 o 21:18
Ja som malú viezla v autosedačke- vo vajíčku, pravda, že tam bola stratená, ale dalo sa...bála by som sa mať ho vo vaničke, či dokonca na rukách/ to je ešte nebezpečnejšie, lebo ho matka môže pripučiť ešte aj svojou vlastnou váhou/, dávať pozor si môžeš, ale náraz je náraz, bábo neudržiš...Sedačia je určite najbezpečnejšia a vajíčko sa dá využiť dlhšiu dobu.

misa1 37tt Včera o 08:51
ahojte tak vyhralo vajicko,v utorok pojdem kupit tu deku http://www.babetkovo.sk/index.php?page=shop.pro... to ci to bude stacit.dakujem.uz zmatkujem a chcem mat vsetko nachystane a aby som na nieco nezabudla.ved cakame vytuzenu prvu misku.

hedunecka 1d Včera o 17:43
my xodime do dnes vo vanicke z kocara a sme tu 😉

sue 28tt Včera o 17:49
Hedu, však ono by stačil jeden jedinký krát a neišli by ste už nikdy nikam 😔 ...je jasné, že percento reálneho využitia bezpečnostných zariadení je veľmi nízke... ale čo keď je tam to "stačí raz" a do smrti si to budeme vyčítať? 😔
Misa, my máme tiež túto zavinovačku 😉 krásna je... a hebunká úplne, určite sa nebude používať len vo "vajíčku" 🙂

misa1 37tt Včera o 17:54
tak v utorok ju idem hned kupit.a kolko si dala za nu?tak ako je tam?

sue 28tt Včera o 17:56
Misa, áno - máme tú bežovú 😉

hedunecka 1d Včera o 18:04
sue a kto mi zaruci ze v autosedacke sa nic nestane??

sue 28tt Včera o 18:05
Hedu nik, ale určite je to bezpečnejšie... takže znižuješ riziko... a to za to stojí, nie? Nám teda určite... vyhnúť sa tomu nedá, ale aspoň znižovať riziko...

hedunecka 1d Včera o 18:25
no ja neviem ja tam dam malinku az ked bude vediet drzat hlavku lebo ja sa nemozem pozerat na to ako su tam tie deticky poskladane..

julia225 1d Včera o 19:07
baby tu nieje o com polemizovat, my mame malu furt v sedacke, a vajicko tam ma dieta polohu ako v brusku, takze je somarina ze je neprirodzena!!! 😕 😕 😕

eva4444 1d Včera o 19:17
ahoj my v autosedacke maxicosi 😉

zrzuska 22tt Včera o 19:38
ahojte

my chceme male niest vo vanicke z kocika Jane slalom. da sa v nej babatko priputat a vanicka sa priputa pasmi. a ked trosku vyrastie a zosilnie mu krk tak bude byvat v autosedacke.
kamoska mala maleho v takejto vanicke a mali aj miernu nehodu a maly sa v tej vanicke ani nepohol. takze mi to velmi odporucila

misa1
15. okt 2007

ahojte tak prevaha je vo vajicku.uvidime ci sa jej tam bude pacit ako 3 dnovej.

tilly
15. okt 2007

sue, videla som niekde v HM za 400... inak niekto to nepoužíva, tak by si sa mohla opýtať, alebo mu to účko urob z plienky alebo si to daj ušiť, mmb si pozerala??? tam som to videla, alebo si daj inzerát

pietra
15. okt 2007

sue, mrkni mi to albumu, my mame okolo hlavicky take "ucko", neviem, ci myslis nieco take. Tiez sme to zhanali v specialiovanych obchodoch a z cien sa mi tocila hlava. Toto sme kupili v Draciku za 170Sk a myslim, ze ucel splni

renca3
15. okt 2007

sue, my sme zrolovali maly frote uterak (takej farby ako sedacka) a bolo ucko.

babulina
16. nov 2007

baby takuto info mi poslali z policajneho prezidia, ohladom otazky ci cetrifikovana vanicka je pripustna v aute, tak to sem davam pre info ostatnym:
Zákon č. 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov v § 5 ods. 3 ustanovuje, že osoba sediaca na sedadle vozidla povinne vybavenom bezpečnostným pásom je povinná byť počas jazdy týmto pásom riadne pripútaná.

Osoby nižšie ako 150 cm sú povinné použiť pre ne určený osobitný bezpečnostný systém, za ktorý sa považujú aj detské zadržiavacie zariadenia. Tie sú definované v § 2 ods. písm. a) nariadenia vlády SR č. 554/2006 Z.z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určitých kategórií, a to "detským zadržiavacím zariadením určený bezpečnostný systém charakteristický ako súprava konštrukčných častí, ktorá môže byť kombináciou popruhov alebo pružných dielov so zabezpečovacou sponou, nastavovacím zariadením, úchytkami a v niektorých prípadoch aj doplnkovou sedačkou alebo nárazovým štítom a ktorú možno ukotviť ku karosérii vozidla".

V prípade, že žiadateľkou opisovaná "certifikovaná prepravná vanička v kombinácii s dokupenými popruhmi určená aj na prepravu v motorových vozidlách" spĺňa uvedené požiadavky, je možné považovať ju za bezpečnostný systém najnižšej skupiny, t.j. technickú náhradu za originálnu autosedačku.

Základné členenie detských zadržiavacích zariadení je uvedené v § 3 citovaného nariadenia vlády.

bihan
16. nov 2007

Babulina, práve pri tej najnižšej skupine "zadržiavacích zariadení" ja nepísané, že musia byť v protismere jazdy a to vaničky nie sú 😉

U nás nie je o čom.. maličkú nosíme od narodenia v sedačke, je tam novorodenecká vložka, ktorá jej držala hlavičku (už sme ju museli vybrať, lebo máme doma macka a nie mesačné dieťa 😅)
Zase sa budem opakovať, ale po vzhliadnutí jedného videa z crash testov (porovnaie vaničiek a sedačiek) by som svoje dieťa do vaničky nedala...
A úplne nejsmiešnejšie je, ak niekto argumentuje tým, že mimčo nedá do sedačky, lebo ho predsa bude niesť z nemocnice v zavinovačke... Nuž, držím palce, aby sa na šmykľavých cestách nikomu z týchto maminiek a hlavne miminiek nič nestalo 😔

trixi
16. nov 2007

Som zastancom autosedaciek aj pre tie najmensie mimi. Vsetkym maminam by pred odchodom z porodnice mali pustit dokument z crash testov, aby videli co sa deje s nepriputanym mimi pri 40 km naraze. Myslim, ze uz by sa nediskutovalo ci dat mimco do autosedacky. Pred par dnami v Opave vyletelo 6 tyzdnove mimi von z auta cez okno a o par hodin zomrelo na nasledky poraneni. Nebolo priputane a autosedacka bola nespravne uchytena.

V niektorych krajinach Severnej Ameriky vam pred odchodom z porodnice skontroluju, ci usadite dieta do autosedacky, ked ju nemate, nepustia vas, alebo na vas zavolaju policajtov.

Cele tehotenstvo sa bojime o nase poklady, vyberame si porodnice aby sme zabezpecili miminku ten najlepsi vstup na tento svet a tak by sme mali dbat na bezpecnost aj pri odchode z nemocnice. Neuznavam argument: Ved jazdim/e opatrne a nam sa nic nestane. Cesty su plne blaznov, ktori su bezohladni a agresivni. Nestoji to za to riskovat zivot nasich zlaticiek.

bihan
16. nov 2007

Táto fotka ma minule fakt dostala, pretože si nechcem radšej ani predstaviť, ako to mohlo, v prípade nehody, dopadnúť 😔
https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vRefer...

trixi
16. nov 2007

Tie mimi akoby ani v sedacke neboli. Hlavne ze maju pekne zavinovacky. A este aj sedacky boli nespravne upevnene. Verim tomu, ze to ich len tak naaranzovali kvoli foteniu a ze pri jazde uz boli riadne priputane a sedacky spravne uchytene. Asi som vsak velmi naivna. 😖

janina77
17. nov 2007

My sme maleho viezli z nemocnice 260 km. Najskor som chcela v perinke, potom ze radsej v autosedacke. A dobre som sa rozhodla.

Mame autosedacku Gesslein, dam do nej fusak, a ked maleho zapasam tak pasy mu pekne drzia aj hlavicku. Vydrzal celu cestu (prespal), odvtedy sme uz boli zas aj na kontrole, opat 260 km tam a tolko aj nazad, znova v autosedacke a prespal obe cesty. V pondelok ideme na kontrolu znova.

Len tak mimochodom, Domi mal necele 2,5 kg ked sme isli z nemocnice, teraz ma do 3 kg 🙂 .
Ked pojdeme najblizsie, tak ho odfotim a prihodim do webalbumu, tak si pozrite.

Rozhodne odporucam AUTOSEDACKU.