Je lepšie kúpiť autosedačku 9-18 kg alebo 9-36 kg?

tini
10. okt 2007

Mamicky, ja mam sice este len 7 mes. mimco, ale pomaly uvazujem o kupe novej autosedacky, pretoze z vajicka vyrastame. Zaujima ma vas nazor a skusenosti, je lepsie kupit 9-18 kg alebo hned 9-36 kg? V 'babatkach' to este nie je velmi aktualna tema 😀

obchodiknet
9. feb 2012

iné názory cez Google, trošku staršieho dáta, kde som ani neprispievala...
https://www.modrykonik.sk/forum/do-auta/su-autosedacky-ferrari-cosmo-kvalitne/

monigue333
9. feb 2012

@obchodiknet Veľmi oceňujem spôsob, akým podávate informácie a aj to, že dokážete odborne obhájiť aj menej známe značky autosedačiek, lebo ma už nebavili príspevky typu "akú autosedačku vybrať", "je sedačka XY dobrá?" a pod, kde reagovali len užívateľky, ktoré odporúčali Romer, Maxi Cosi a pod.bez ohľadu na to, na čo bola otázka smerovaná a v konečnom dôsledku nebola otázka ani zodpovedaná...a preto som sa k žiadnym relevantným informáciám nedostala... Podobne som si počas môjho "bádania" o autosedačkých vytvorila dojem, že ide viac-menej o reklamný pôsobenie, keď sú testované práve "na prekvapenie" tie najdrahšie - a paradoxne, keď už v dnešnej dobe rovnica vysoká cena =kvalita dávno neplatí (a žiaľ sa to niekedy aj vypomstí, keďže aj tie drahšie vychádzajú v mnohých crashtestoch ako nedostatočné!!!)...čím samozrejme nechcem spochybniť ich reálnu kvalitu - aj keď s dovetkom, že za takú vysokú cenu by sa aj patrilo 🙂 Len mám stále dojem, že pod povrchom stále prebieha ten detinský boj o "značku" a nadradenosť, kde ten, čo si kúpi lacnejšiu sedačku sa musí cítiť ako chudák (resp. sa bude stretávať s takými nepriamymi invektívami, aké tu boli adresované),, práve preto sa mi páči, s akým nadhľadom dokážete vysvetľovať informácie a že sa nedáte vtiahnuť do týchto žabo-myších sporov - že poskytujete informácie a nie hodnotíte - to je základné pravidlo spätnej väzby - nie sme na súde, ale v diskusii, každý má právo pridať svoj názor 🙂

babymarket_sk
9. feb 2012

@nanika
@obchodiknet
myslim, ze tato hadka je zbytocna...porovnava sa tu citroen(nania) s audi (britax/romer)...aj citroen odvezie, no audi je pohodlnejsie a bezpecnejsie...

v podmienkach sekcie PRO bolo uvedene, ze nie je mozne uvadzat link na svoj web...v tom ma opat nanika pravdu

nikes
11. feb 2012

monigue,nejsou testované jenom ty nejdražší autosedačky, stačí si prostudovat testy několik let zpátky. My taky nemáme peníze nazbyt, ale já raději ušetřím jinde a koupím testovanou sedačku, než autosedačka, která třeba může být dobrá, ale nikdy nebyla testovaná, takže nikdo neví, jak se bude chovat při skutečné havárii. Je zajímavé, že lidé investují do drahých kočárků, které jim budou sloužit pár let, každé dva roky vymění pneumatiky, ale za testovanou autosedačku jim je líto dát peníze a ještě hloupější důvod je ten, že najust nekoupí jedny z nejlepších sedaček jako je Roemer nebo Maxi Cosi, jenom kvůli tomu, že oni v tom vidí nějakou nadřazenost , či co. Jestli vám stačí koupit autosedačku použe s domněnkou , že je dobrá, tak prosím. Já se raději kouknu na crash testy, abych viděla, jak se určitá autosedačka chová při skutečném nárazu

monigue333
11. feb 2012

@nikes Súhlasím s Vami, že každý si nájde financie na to, čo on považuje za dôležité a každá autosedačka je testovaná, keď dostáva certifikát, crashtesty, ktoré sú publikované na nete sú testy, ktoré robia motoristické časopisy, do ktorých si vyberajú autosedačky oni - takže, aby sme neboli na omyle, že len tie sú testované. Tam sa navyše robia bočné nárazy, hodnotí komfort a prevedenie či kvalita poťahu, čo sú v podstate už vedľajšie parametre (teda okrem toho bočného nárazu). My sme sa zamerali na autosedačky značky Nania a to buď v dizajne od Fisher Price alebo Ferrari (autosedačky Nania sa tiež zázrakom dostali do crashtestov a vyšli dobre na rozdiel od niektorých Chicco a Concord...) Ja skôr narážam na to, aby sme neboli stále viazaný len na vyznávanie "renomovaných značiek", lebo tými ju robí práve reklama, ktorými sú aj zrejme účelové výbery sedačiek do crashtestov... Myslím si, že v súčasnosti sú na výrobu sedačiek kladené stále vyššie nároky a na trhu je možné nájsť aj primeranejší pomer ceny a kvality.

nikes
11. feb 2012

monigue333, ale to je omyl, crash testy dělá pouze nezávislá organizace ADAC, která náhodně vybere (hlavně novinky) autosedačky a otestuje je. Jeden takový test stojí 50 000 EUR, takže většina výrobců autosedaček chce ušetřit a nedává sedačky k testům. To, že mají certifikát znamená, že byly testované pouze v závadnostech materiálů a ne v tom, že se můžou používat, protože jsou bezpečné. Pokud nebyly testované organizací ADAC, tak se neví, jak se taková sedačká bude chovat při nárazech. Jinak, ADAC testuje autosedačky, které se prodávají v Německu nebo v Rakousku, proto nejsou testované autosedačky jako je např. BABYPOINT aj., protože ty se tam vůbec neprodávají

rainee
11. feb 2012

my mame britax evolva 123 a zatial som spokojna, len mi chyba moznost vacsieho sklopenia pri spanku. ale to ziadna tato vacsia sedacka uz nema ☹ dcerka ma teraz 15kg a cez 2 roky, skusali sme rozne sedacky a vsetko jej bolo male (dostat ju tam v bunde uz vobec nehrozilo) takze sme ani inu volbu nemali.
urcite by som kupila len znackovu sedacku (aj ked dost drahu) preferujem Romerky. ved stale je tu moznost ju potom predat za celkom slusnu cenu resp. kupit cez bazarik pouzivanu. aj ked pokial mate slabe auto ani top sedacka nepomoze a zas naopak 🙂

nikes
11. feb 2012

Jinak, pokud tedy chcete ušetřit , ale přitom chcete kvalitní autosedačku, tak velmi dobře vyšla v crash testech autosedačka CYBEX Solution a myslím si, že není tak drahá. Jinak, ne všechny sedačky firmy Chicco vyšly špatně, např. taková Chicco Key dostala z hlediska bezpečnosti 3 hvězdičky, což je takový průměr. Lepší je ale samozřejmě pořídit sedačku se 4 hvězdičkami. Proč se mezi kvalitními nejvíce mluví o Römeru?- ono je to tím, že totiž Römer před 35 lety vymyslel první autosedačku na světě, před 15 lety vymyslel isofix, on má totiž již přes 200 patentů na zlepšení sedaček, je její průkopník a ostatní se pak již vezli, a dále třeba Römer za tu dobu od začátku testů vytvořil 36 novinek, proto se nejvíce objevují v testech,než ty značky, které mají novinku jednou za 5 let, v testech jsou vždy pouze ty nové sedačky, a hlavně ty, které se dají v německu koupit, protože do testů je nakupují anonymně klasicky v obchodě, aby byla zaručena nezávislost výsledku testu.Horší bezpečnost mají sedačky Jané, Bebecar, Graco, Nania.. , ale např. vajíčko Jane 2008 vyhrálo testy, takže občas se některé firmě podaří uvést na trh dobrou sedačku. Jinak testy může zkouknout na

http://www.autosedacky.estranky.cz/clanky/crash...

nanika
11. feb 2012

@nikes tak, presne tieto info mi chybali, vdaka 🙂 Inak nie je to celkom tak, zeby neboli testovane sedacky, co sa predavaju, su, je to podla tej normy, prave aktualnej ECE /04, ale to testovanie je rychlostene slabsie a netestuje sa z boku, jasne, ze tie "domace" testy casopisov, ci ADAC su podrobnejsie aj z hladiska pohodlia, kvality, obsluhy, spravneho putania a podobne. Ja to beriem, ze su tym padom vlastne vsetky sedacky testovane, ale! Preco potom tie sedacky prepadaju potom v ADACu, to je zahada. Nebudem to lovit, ale nestalo sa raz, ze by sa sedacka doslova rozpadla, zlomila na pol, vypadli z nej pasy, utrhli sa pasy a podobne. Bez rozdielu, aj znamejsie znacky. Preto tomu celkom nerozumiem 🙂

babymarket_sk
11. feb 2012

@nikes
myslím, že si absolútne vystihla podstatu...

nanika
11. feb 2012

opravujem, nejako sa mi to pomazalo, norma ECE R 44/04

nanika
12. feb 2012

@babymarket_sk http://www.britax-roemer.cz/autosedacky/autosed... co je toto za novinku? 🙂 Ako sa ti to pozdava oproti Kingovi? Asi to este nie je v predaji, ci? Akoze kupovat nebudem, nemam isofix a mam first class, ale vyzera to zaujimavo 🙂

nanika
12. feb 2012

len ta cena, ale tak, isofix :( Ktovie, ci bude teraz v testoch adac, co budu v cca maji 🙂

kbeata
12. feb 2012

@monigue333 a ked si zoberiem niekolko rokov dozadu a deti sa nosili na kolenach 😀
a potom jedna mamicka napise otazku ze kupila som sedacku takej a takej znacky,a ostatne jej odpisu ze s takou znackou hazarduje a este za taky maly peniaz ci chce aj kvalitu 😝

nikes
13. feb 2012

@kbeata myslím, že nemůžeš srovnávat to, jak se jezdilo kdysi a jak se jezdí teď. Kdysi nebyla tak silná auta a hlavně nebylo tolik aut, jako je dnes, takže to srovnání je vážně absolutně mimo. Ve Skandinávii jezdí i 8 leté děti v autosedačkách proti směru jízdy a podívej se na statistiky, je tam nejméně usmrcených dětí v autech v celé Evropě..Jinak přece od toho dizkuse snad je, nebo ne? Přece nemůžeš čekat, když napíšeš, že mám to a to, že hned každý ti bude přitakávat a říkat ti, jak si udělala dobře, ne? Když není někdo schopny vzít i opačný názor, tak at raději ani nediskutuje. To je přece jednoduché

kbeata
13. feb 2012

@nikes na slovensku su sedacky povinne od roku 2007,tusim,vtedy uz boli silne,aj vela aut na cestach,ved to nebolo tak davno 😉 ,preto som to pisala,vela mamiciek si pamata ako sa deti vozili 😉
inac aj ja uvazujem nad sedackou od 9-36 kg preto som si to citala,len nie vsetko,neda sa 🙂
mne sa paci nazor od moniqua333,keby sa zdielalo tak zdielam 😉

monigue333
13. feb 2012

@kbeata keby len na kolenách, si dobre pamätám ako sme sa rok čo rok trmácali štyri hodiny siedmy na škodovke do Tatier, z toho štyri deti, vzadu neboli ani len bezpečnostné pásy a sedeli tam jeden dospelý, dieťa a dve deti si sedeli na kolenách a švrté sedelo u spolujazdca vpredu a na Donovaloch nám vždy vyvrela voda v chladiči na škodovici - aspoň bol čas na rezeň s chlebom 😀 ale to skôr len na pobavenie spomínam🙂 autosedačky majú nepochybný význam v dnešnej dobe, my sme zvažovali kategóriu 9-36 kg, ale stretla som sa skôr s negatívnymi ohlasmi na tieto univerzálne typy ( a predsa len tých 11 rokov je dosť dlhá doba na používanie hocičoho 🙂 a kategória od 9 kíl je dobrá, ak už dieťa poriadne sedí, teda skôr od roka, ak sa chodí na dlhšie trasy...tak teraz uvažujeme nad 0-18, lebo do vajíčka sa už veľmi nezmestí napriek tomu, že je útla a tie od 9 kíl mi pripadajú príliš rovné, aj keď sú polohovateľné, mne sa zdá celkom fajn ešte kategória 9-25 kg a podsedák si dokúpiť neskôr, lebo za toľko rokov si myslím, že bude už aj zničený ten sedák...My sme to vyriešili teraz tak, že sme objednali sedačku 0-18 a potom okolo 3-4 rokov kúpime 15-36 (tie bývajú už aj lacnejšie)...

kbeata
13. feb 2012

@monigue333 vdaka za prispevok 😉 hned ako som ho docitala som si to s tymi sedackami ujasnila,mala som v tom nejaky gulas hlavne tie hmotnos.kategorie 😉
my mame sedacku od 9-18 kg,ale maly je tam taky stiesneny,ma 15 kg,tak som zacala pozerat po vacsich,takze tu 9-36kg nie,to mas pravdu,a o tej 9-25 kg som ani nevedela,tak si to niekde zapisem a budem sledovat,a potom by som kupila az ked sa vyskusa tak ze sa do nej posadi,zapnem ho a uvidime ci bude vyhovovat 😉
inac sedacky su super vec,dieta ti nelozi po celom aute a neotravuje sofera 😀

monigue333
13. feb 2012

@kbeata tak to som veľmi rada 🙂 a nebola by pre vás najlepšia teda kategória 15-36 kg? alebo teda 9 - 25 (tu na koníkovi v bazári žiaľ taká kategória nie je, preto to niektorí inzerujú vo vyššej alebo nižšej kategórii) a podsedák potom zvlášť... skúste pozrieť na nete 🙂 aj s tymi podsedakmi - najbezpečnejšie je, keď je dieťa v tej sedačke čo najdlhšie, lebo ten podsedák ho až tak neochráni, ale tak deti sa zrejme tešia, aby boli čo najskôr "dospelé" a mohli byť už len na podsedáku 🙂

nanika
14. feb 2012

@kbeata
@monigue333
baby, tie podsedaky nic moc, ja ho mam doma ako nudzovu sedacku, ak raz za rok vezie muz dieta do skolky a to je des. Ziadna ochrana, pas tam plenta, reze krk, dieta nevie, co s tym pasom, podlieza tu plecnu cast :( Aj ako nudzova sedacka stoji fakt za houby :(

Tu 0-18 si over, pri mojej first class je cca take iste sklapanie ako u kinga, ked sme jazdili v protismere, tam bol sklon vdaka sedadlu este mensi. Pre malinke deti je tam predsalen povacsinou taka ta zmensovacia naklapacia vlozka a my sme ju uz nemohli pouzit, kedze sme sedacku kupovali cca v pol roku a pouzivali asi od 9 mesiacov. Tak si najdi taku, ktora ma ten sklon podla tvojich prestav, lebo nie je sklon ako sklon. :(

nanika
14. feb 2012

@kbeata kategoriu 15-36 fakt nie. Teda, ak dieta nema cca aspon dva a pol roka, tri, aby malo dost rozumu a nepodvliekalo dospelacky pas. Preto sa aj ja priklanam ku kategorii 9-36 alebo 9-25, konkretne neradim. Ale kedze tie vnutorne pasy na sedackach byvaju povacsinou viazane na urcitu polohu zahlavneho vankusika, ak su teda take tie vysuvacie zahlavniky, pripadne aj bez zahlavnika ma sedacka maximalny limit vysky pasu. Takze sa moze lahko stat, ze aj napriek dobremu umyslu dopriat dietatu este vnutorne pasy a kupi sa sedacka 9- a daco, nie je ich mozne pouzit. V kazdom pripade si to radsej odskusaj. Napriklad Evolva je pouzitelna ako 15-36 od tusim 92 cm (realita maxima vysky dietata pri pouzivani vlastnych pasov je ale par cm este urcite k tomu), zalezi na vzraste dietata, niektore maju dlhsi trup, tak tam je uz po pasoch, ale niektore skor nohy a tak sa daju vlastne pasy pouzivat este nejaky cas.

miri.b
16. feb 2012

ahojte, prosim poradite sedacku, potrebujem kupit pre syna (3,5 r/ 14,3 kg/ 98cm), doteraz bol v Romer king plus 9/18kg, ale je mu to uz aj male a potrebujem tam presunut dceru. Mozme kupit aj kategoriu 15/36, aj ked este nema tych 15 kil? A ktora z tych sedaciek je taka uzsia, abz sa medzi ne zmestila este tretia sedacka( vajicko). Dakujem 🙂

katy1979
16. feb 2012

@miri.b mozes tam tych pol kila hore dole nehra nejaku rolu tu zohrava svoje aj vyska a pri vyske 98cm uz moze ist do vacsej sedacky. za 2 ci 3 mesiace tych 70dkg priberie. Len neviem ci ma vyznam hladat nejaku uzsiu ked vyrastie zasa by ste museli riesit dalsiu. skor sirsie auto.

nanika
17. feb 2012

@miri.b s oblecenim a botami tolko vazi, ci nie? 🙂 A kym bude leto a menej siat, priberie 🙂 Neviem, aku znacku by si chcela, ak chces pozriet romera, tu je link, pri kazdej sedacke mas sirku a ostatne parametre, pri tych 15 plus uz toho vela nevyspekulujes, ale napriklad concord transformer su o dost sirsie...

http://www.britax-roemer.cz/autosedacky/autosed...

miri.b
17. feb 2012

@katy1979
@nanika dakujem
no on vazi teraz tak aj s oblecenim a za 3/4 roka pribral asi 600 g, takze pribera pomalicky (to mame v rodine vsetci bratranci ako 6r mali ledva 18 kg), tak neviem ako v lete, ale tak asi je podstatnejsia ta vyska.
Este raz dakujem. 🙂

nanika
17. feb 2012

Především při výměně na skupinu 2 - 3 je rozhodující hmotnost a je nezbytně nutné vyhnout se příliš brzké výměně. Z bezpečnostních důvodů byste sedačku neměli měnit v žádném případě před dosažením hmotnosti 15 kg, možná dokonce teprve s 18 kg. Důvody: Sedačky skupiny 2 - 3 jsou dostatečně široké, aby nabídly prostor i větším dětem. Malé spící dítě může z pásu lehce vypadnout. Ramena ještě nezapadají a jsou příliš úzká, aby bylo možné bezpečně vést bezpečnostní pás vozidla.

Teoreticky by si ho tam presunut mohla, ibaze kedze bez oblecenia ma pod 14 kg, nooo, ja by som to neurobila, oni nie su zo srandy tie stupne tak rozdelene, aby dieta od 15 kg bolo s dospelackym pasom. Vekovo a vyskovo je to ok, mozno by stalo za pokus este skusit v obchode maleho napasovat do evolvy, ci inej 9-36, ak budu vlastne sedackove pasy este ok a zmesti sa aj s plieckami pod zahlavny vankusik, radsej by som volila 9-36. Ale to som ja...

nanika
17. feb 2012

@miri.b pokial sa este zmesti do kinga, tak evolva ma este par cm na vlastne pasy k dobru, tak by to mohlo byt ok 🙂

myounghee
24. feb 2012

ahojte... a co vravite na tento typ autosedacky? http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=13193931 malicka ma 2roky a 2 mes. mame jednu od 9 do 18kg, no tu zdedi v lete uz druha dcerka. Tak rozmyslame pre vatsiu druhu na viac kg. Poradte mi nejaku dobru a nie moc drahu znacku alebo typ. Hlavne aby malo este popruhy... dakujem

nanika
26. feb 2012

@myounghee kolko mala asi meria a vazi?

myounghee
27. feb 2012

@nanika ahoj malicka ma cca 12kg a 89cm. Uz sme sa ale ako tak rozhodli pre STM Starlight sp. Predsa radsej zainvestujeme, ved ho budeme pouzivat niekolko rokov. Aj do chorvatska buduci rok pojdeme, tento rok do madarska. Ajked nechodime na dlhe trasy okrem dovoleniek. Len tu sedacku este pojdeme odskusat, ci neni moc uzka a pod. 😉