Je lepšie kúpiť autosedačku 9-18 kg alebo 9-36 kg?

tini
10. okt 2007

Mamicky, ja mam sice este len 7 mes. mimco, ale pomaly uvazujem o kupe novej autosedacky, pretoze z vajicka vyrastame. Zaujima ma vas nazor a skusenosti, je lepsie kupit 9-18 kg alebo hned 9-36 kg? V 'babatkach' to este nie je velmi aktualna tema 😀

nanika
12. júl 2012

@martuska75 teraz nechapem, co je s tou romerkou, co mas doma?

emilianana
12. júl 2012

Ja som tiez za obojzivelne sedacky ako aj @nanika
Len urcite otocene v protismere a "obojzivelne"... take tiez existuju a daju sa aj tu kupit uz, ja taku mam. A urcite aj pre vacsie deti, je to bezpecnejsie, napr. tu o tom pisali: http://www.babyrecenzie.sk/clanky/detail/Autose...

nanika
12. júl 2012

@emilianana su dost financne nakladne, taketo sedacky, moze si ich dovolit malo kto, najme, ked je zena na rodickovskej a maju viac deti. Vtedy sa aj rodic musi rozhodnut nad mierou bezpecnosti, aj ked aj to je velmi diskutabilne...
http://bezpecnaautosedacka.sk/products/kiss-bla...

mne je vela aj 200 eur za evolvu, co ma caka asi o rok, budem si na nu musiet odlozit :(

emilianana
12. júl 2012

@nanika Ja som tiez kupovala v tom eshope a spokojna som. Podla mna sa to oplati, lebo ved vydrzi nie len na jedno dieta a potom sa bude dat aj tak dobre a lahko predat. Len treba najprv dat viac, ale nakoniec ten rozdiel tam bude minimalny.

nanika
12. júl 2012

@emilianana po dvoch detoch ta sedacka uz nie je bezpecna, ziadna nie je, takze bud predat po prvom, alebo po druhom vyhodit. Je to na kazdom, kto na to ma, si kupi, kto nie, si kupi dobru testovanu sedacku do 200 eur. Nie kazdy ma zdroje a ta sadacka je dost narocna na priestor, takze dalsie minus :( Ale nehovorim, ze je zla, ale je len pre par percent vyvolenych...

martuska75
12. júl 2012

@nanika Tá je v pohode, malá je v nej vytešená - len je u mňa v aute a mužovi sa ju nechce furt prekladať ak ideme jeho autom. Teraz sa to ešte ako tak dá ale neskôr až by som išla do roboty tak určite bude treba aj do jeho auta sedačka. Takže to chcem riešiť zakial mám na to čas. Ale asi to musím poriadne pokukeťn ked budem mať trochu čas

nanika
12. júl 2012

@martuska75 Prepac, citam jednym okom, ved uz si to pisala, prepac, som roztrzita. Kedy to bude aktualne? Ak by mala mala uz cca dva roky, do sedacky do 18 kg by som ja uz nesla...

babymarket_sk
13. júl 2012

Trošku vzniká problém pri deťoch, ktoré pri umiestnení v autosedačke v protismere jazdy - viď link od nanika sú nepokojné, plačú, proste je im zle...tak tu si vždy kladiem otázku čo je lepšie ? od roka - či testovaná špičková autosedačka umiestnená v smere jazdy (napr. Romer) so spokojným dieťatkom alebo v protismere jazdy s uplakaným nespokojným dieťaťom?

mili01
13. júl 2012

Tiež riešim autosedačku a povodne som bola rozhodnutá pre Roemer King plus, ale začínam pochybovať... naša "malá" má 11 mesiacov a v pred mesiacom na kontrole vážila 11 kg... keby sme kúpili autosedačku v kategórii do 18 kg, budeme ju používať rok? a potom ďalšia investícia? Nechcem na autosedačke šetriť (kočík sme kúpili "z druhej ruky" a slúži perfektne, autosedačku by som ale chcela novú, nikdy nemožem vedieť, či nebola búraná, ako veľmi bola namáhaná a tak.. ) Máme nekvalitné auto (Felda), takže nechcem úplne "šuntovnú" autosedačku, ale zase tiež nechcem kupovať novú za cca 4 tisíc a o rok ju meniť za ďalšiu za ďalších 4 tisíc... Okrem toho, v sedačke sa malá vozí tak 3x do mesiaca a zatiaľ 2x za 11 mesiacov absolvovala dlhšiu cestu domov k rodičom na Slovensko (cca 10 hodín). Tak som začala rozmýšľať o Evolve... čo myslíte? Zajtra sa chystáme práve do obchodov nejaké vyskúšať, aby sme vedeli, ako malej budú sedačky sedieť, v čom jej bude pohodlne, ale som na vážkach...

martuska75
14. júl 2012

@babymarket_sk presne toto si myslím aj ja. Neviem si predstaviť našu Ninu v sedačku už teraz proti smeru jazdy, asi by bola kakt pre ňu najbezpečnejšie, lebo by sme sa v nej nikde nedostali. Naša sedačka sa dá do 13 kg používať proti smeru jazdy ale aj tak sme ju už otočili lebo sa to nedalo.

nanika
16. júl 2012

@mili01 Evolva je pre starsie deti, pre tak malicke je absolutne nevyhovujuca. Ja by som isla kludne do kinga a pokial sa o nu budes dobre starat, zostane ti pre druhe babo, alebo predas. Po tychto sedackach sa vzdy z druhej ruky zaprasi 🙂 Na rok nebude, neboj 🙂 Moj syn mal v 11 mesiacoch 11,5 kg, limit 18 kg dosiahol ako 3,5 rocny. Nejedna sa ani tak o vahu, ako o vysku trupu, kedy uz budu pasy kratke, ramienka zacnu tlacit na zahlavny vankusik a celkovy komfort v sedacke sa vyskou znizi. Vozit sa budete este dalsie dva roky, kedze ste letni.

nanika
16. júl 2012

@martuska75 Marti, prosim ta, kedy tu sedacku chces menit? Prepac, ze sa ozyvam az teraz, nejako som sa k tomu nedostala a cestne priznavam, ze som zabudla :(

martuska75
16. júl 2012

@nanika Uplná pohoda, tá autosedačke zase tak nehorí, ale ak by som nejakú fajn objavila tak aj hned. Ale ak sa tu s tebou poradím že by sa oplatilo radšej ešte chvíľku počkať a potom bude výhodnejšie už kúpiť radšej väčšiu tak pohoda. Nejdem ju vlasne meniť ale kupovať druhú sedačku do rodiny, skôr ide o to že časom (tak asi do pol roka možno až rok - predpokladám) to bude nevyhnutnosť, tak by som kupovala sedačku do 18 kg tak nech ju zase aj trochu využijeme.
Ale podľa toho čo sme sa už spolu bavili asi začnem v prvom rade pozerať na tie 9- 36, len tam je to trochu problém niečo kvalitné nájsť, mám pocit. ČO som v prvom kole mrkla dteste tak najlepšie hodnotenia mali tie pultíkové a tie mi nejako nie sú sympatické. Musím ich niekde mrknúť naživo. V tomto prípade u mňa platí že sedačka musí byť síce kvalitná a bezpečná ale nie na úkor pohodlnosti pre drobca. Lebo môže byť sedačka aj zo zlata ak mi tam nebude chcieť sedieť tak mi je na nič. ☹ Štandardne som skôr zástanca zvlášť sedačiek pre jednotlivé váhové kategórie, lebo nič čo má toho robiť priveľa môže byť také kvalitné ako ked je niečo špecializované- toľko mi hovorí sedliacky rozum. A teraz "babo raď" 😀

nanika
16. júl 2012

@martuska75 pozri, pri tych pultikovych aj tak od 15-18 kg, davas pultik prec a zostane ti na pouzivanie obycajna sedacka. A kedze je to sedacka do druheho auta a kedze aj pises, ze tak o pol roka, o rok, kludne 9-36. V pripade dlhej cesty prehod sedacku zo svojho auta a hotovo. Pozri tu evolvu, mam ju vo fotoblogu, Oli mal 16 mesiacov a 14 kg. Podla mna vahovo 9-18 dosiahnete neskoro, ale bude neskor problem s bundou v zime a ten problem byva vacsinou uz nad dva roky. Neviem, ci vyzliekas, alebo ako si to pamatas u malej. Oliverovi bol skoro King maly, lebo sme mali uz pasy na doraz a uz ta prva zima ma teda riadne stvala :( Ok, ak najdem nieco zaujimave, tak dam vediet, este si mi nepovedala tu cenu max. Pa

martuska75
16. júl 2012

@nanika dík si zlatá, cenu max som nepovedala, lebo nemám stanovenú. Vždy pozerám skôr pomer cena/výkon 😉

vavrenka
16. júl 2012

kocky, dajte mi typ na pohodlnu a bezpecnu sedacku.. romer king nechcem, malej tlacia pasy do lic a malicko sa polohuje, taraz som objavila chicco xpace, ale neviem.. alebo maxi cosi xp s pridavnym vankusikom? vedeli by ste mi poradit? vsaka

mirka
16. júl 2012

ja by som určite kúpila po vajíčku polohovateľnú, v tej je dieťatko do cca 4 rokov a potom autosedačku s podsedákom, dcérka ide mať 6rokov a ešte stále je v celej autosedačke do 36kg, samostatný podsedák využívame len občas

@mili01 po roku ked ti malá začne behať určite nebude tak rýchlo priberať, moja má skoro 6 rokov a 20kg a je akurát 😉 tak sa nemusíš báť, že ju o rok do tej strednej kategórie autosedačiek nezmestíš 🙂

martuska75
17. júl 2012

@vavrenka celkom pekne sa polohuje tá naša First class od Britaxu. Možno je to tým že je od 0-18 kg.

mili01
17. júl 2012

@mirka
@nanika tak sme celý víkend strávili v obchodoch s autosedačkami, obehali sme 4 predajne v Prahe a resume: Evolve ani náhodou, v jednej predajni ju ani predavačka nevedela nastaviť - ako sa povoľujú pásy a nemohla posunúť hlavovú opierku... vraj sa to akosi zaseklo, ale inak to slúži dobre.. no ani náhodou.. kým tam človek nahmatá ten čudlík pod poťahom, ktorým sa uvoľňujú pásy, tak to trvá celú večnosť .. a v tej predajni mali sedačku, kde to i tak bolo zaseknuté, častým používaním nakupujúcich (no ďakujem pekne, a doma ju nebudem často používať?) Strašne sa mi v predajniach zapáčila Maxi Cosi Tobi, bohužiaľ vysoká cena a vysoká sedačka (kvoli tej spodnej časti), takže do auta ako máme my (Felicia), nič moc, malá by si udierala hlavu pri každom "nastupovaní a vystupovaní" (ale tento postreh tu už asi niekto písal). Inak má ale perfektne ľahučké polohovanie snáď asi 4 polohy? ale ide to báječne jednou rukou, i keď v sedačke sedela malá. A krásne farby tiež... No ale nič pre nás.
Romer King - trošku ma i sklamala, mne sa zdalo, že sa dá dať snáď iba do 2 poloh, jednou rukou, ale ide to trošku ťažšie ako u Maxi Cosi Tobi. A potom tie pásy - tie návleky na ramennách na nich sú tak hrubé (vysoké), snáď i 1 cm, hrozne mohutné, pravdepodobne to teda má bezpečnostnú funkciu, ale pohodlne to nevyzeralo...
A potom sme ešte objavili Chicco Key1 a X-Pace, čo je teda tá istá sedačka, len má vynovený poťah - cenovo najvýhodnejšia (za 3tis), v bezpečnosti ale o 1* menej než Romer King, má menšiu hlavovú opierku, nie je taká "hlboká". Tak neviem. V každom prípade sme ale až doma prišli na to, že sme si ani jednu zo sedačiek neskúsili pripútať do auta, takže neviem, akým sposobom sa pútajú, či je tam nejaký rozdiel. Tak asi pojdeme ešte raz...

martuska75
17. júl 2012

@mili01 super recenzie 🙂 aj my by sme asi mali vyraziť do terénu. Len k tej Evolve - sama som ju neskúšala, ale to že to nevedela nastaviť predavačka neznamená nutne že sa to robí zle/ťažko 😉 . Ja som tak kupovala kočík a predavačka ho nevdela zložiť a teraz ked ho mám doma tak viem že sa to skoro samo a jednou rukou. V niektorých obchodoch už predáva asi "bárskdo" 😒

martuska75
17. júl 2012

@mili01 inak mrkla som tie chicco sedačky na D teste a vôbec nemajú zle hodnotenia povedala by som že porovnateľné s tým romer king. Ale teda tie chicco sedačky mali isofix - takže asi to im pomohlo v hodnotení bezpečnosti.

vavrenka
17. júl 2012

@martuska75 dakujem, len ta cena je vysoka ☹

nanika
17. júl 2012

@mili01 kedze mas feliciu, ono je dost mozne, ze by si Evolvu do auta ani nezapla, skodovacke pasy su neviem preco kratke :(
Ale si inak akcna, co si stihla pobehat a poskusat. K tvojmu vydeseniu sa pri Evolve a skusenostou predavaciek, treba si vybrat cez net, nastudovat si polohovanie, putanie do auta a do obchodu uz len ist vyskusat, vyskusat priputa vo vlastnom aute a omakat kvalitu potahu a lahkost manipulacie. Nikde, kde som dosial bola, mi predavac, ani predavacka nevedeli kompetentne poradit, otestovat sedacku.

Mili, ale zasa pri takom drobatku by som do Evolvy, ani ziadnej 9-36 nesla. Urcite 9-18. Tie proporcie, co sa ti nepacili na kingovi dietatu nevadia a su kvoli jeho komfortu a bezpecnosti. Neviem, ci si videla, ake modriny pri havarke sposobuju pasy, preto je na plieckach polstrovanie a su siroke. O to polstrovanie sa deti zvyknu pri spanku tulit. Polohovanie by nemalo ist uplne lahko, za prve sa to casom trocha vychodi, takze bude pohodlnejsie, ale na druhej strane kvoli bezpecnosti a kompaktnosti sedacky to musi ist cosi tazsie. Co sa tyka hlbky hlavovej opierky, skus si predstavit, ktora sedacka ochrani dieta pri bocnom naraze viac, hlboka, musloveho tvaru, alebo otvorena? Dieta ti hodi o bok a zranene byvaju vacsinou ramienka a hlava. A polohovanie, nezalezi na pocte poloh, ale na tom, aby bola sedacka takmer v kolmej polohe (pre vacsie deti, co radi sleduju cestu) a polohou na spanie, taktiez to je vec bezpecnosti, ten sklon by tie nemal byt, ze dieta lezi, len aby mu nepadala hlavicka. Ostatne polohy medzi tym, su skor kozmeticke.

Vsetko, co ide na kvalitnej sedacke tazsie, ci uz utahovanie pasov, odopinanie pasov, polohovanie, narocnost upinania (myslim tym naozaj utahovanie pasom sedacku o sedadlo, co by malo byt fest), malo mat urcity odpor, skor by som sa bala sedacky, kde by to islo lahko.

Putanie kinga je zaklapanie pasu, akoby do musle na chrbe, odklopis prednu cast so sedadlom, zapnes zadnu cas, zaklapnes, velmi pohodlne. Ostatne sa povacsinou putaju cez otvory v konstrukcii v chrbtovej casti.

A hlavne by som neporovnavala stav sedacky s tou, ktroru budes mat doma, ty s nou budes vediet narabat po prvom pouziti, ostatni ludia v predajni vyslovene skusaju a chyba im cvik. A kedze personal sa nema zaujem nieco o tych sedackach naucit, tak to potom vypada, ako vypada.

Nemam teraz cas ti pozriet uplne vsetky, co si si obzerala, ale vidim, ze mas prehlad a pozerala si aj testovanie, tak verim, ze vyberies dobru, ktrora bude pre tvoje dietatko to prave. Vela stastia pri vybere 🙂

martuska75
17. júl 2012

@vavrenka no to máš pravdu, extra lacná nebola, ale tuto nanika mi poradila pokutať ceny na nete a nakoniec som našla z ČR. Napr. minuloročný model je hned lacnejší - a je to rovnaká sedačka len máš iný poťah (pre mňa nedôležité a hned lacnejšie. Platila som rovno v eur a kedže som kupovala aj sedačku prestaršiu dcéru tak som poštovné neplatila. To ťa nenavádzam na túto konkrétnu sedačku, len ked budeš hľadať aj inú a chceš minimalizovať náklady (ako aj ja 🙂 ) tak mne to pomohlo.

vavrenka
17. júl 2012

@martuska75 uz som zadala ulohu mm 😀
@nanika a poznate besafe izi comfort x3? aka je?

nanika
17. júl 2012

@vavrenka myslim,ze si o nej aj ty hladala info a ja mam taky pocit, ze tu ani nie je dostat. Co som pozerala testovanie, nevidim, zeby bola v europskom testovani Adac a spol... takze tazko povedat, rovnaky typ s isofixom dopadol v testovani super, ale toto bude predpokladam bez.

vavrenka
17. júl 2012

@nanika hej, bez, kurnik, preco robia prevazne s iso? potom tie testy dopadnu dobre.. celmi pekne dakujem za pomoc.

nanika
17. júl 2012

@vavrenka nijako som ti nepomohla, ale nemas za co 🙂

martuska75
18. júl 2012

@nanika ahoj, môžem sa popýtať ešte k tej evolve ? Nevieš aký je rozdiel v evolve a evolve plus? Zmestí sa mi myslíš do oktávky? Našla som tú plusku za 180 eur (aj s poštou) a zdá sa mi to celkom dobrá cena (lebo chcem aj farbu ako máme tú druhú takže Elena), čo myslíš?

nanika
18. júl 2012

@martuska75 musis ju vyskusat priputat, ci nemas kratke pasy pre pouzivanie v kategorii 9-18, iny zadrhel tam nevidim, keby si bola z mojho okolia, poziciam ti na vskusanie moju...