Je lepšie kúpiť autosedačku 9-18 kg alebo 9-36 kg?

tini
10. okt 2007

Mamicky, ja mam sice este len 7 mes. mimco, ale pomaly uvazujem o kupe novej autosedacky, pretoze z vajicka vyrastame. Zaujima ma vas nazor a skusenosti, je lepsie kupit 9-18 kg alebo hned 9-36 kg? V 'babatkach' to este nie je velmi aktualna tema 😀

lualu
8. sep 2011

@nanika som ti zabudla dat odpovedat 😉 inak tie sedacky co som pozerala su
Caretero Sport 2010 a 4 baby weelmo

nanika
8. sep 2011

@lualu tak to na internete sedacku nenajdes. Odporucam vybehnut do velkej predajne s autosedackami a hladat. V globale do 36 kg 9 mesacne dieta ani omylom - jedno ci znackova, ci polska. V ramci moznosti by splnala vsetko Evolva, dalo by sa najst urcite aj lacnejsie, ako bezne byva, ale aj tak by pod 180 nesla. Ale to nie je sedacka u tak maleho dietata na 8 hodinovu cestu, to tak asi od roka a pol. Isofix pri takej cene zabudni uplne.

Takze tvoje alternativy su taketo: 9-36 vzrastom by to uz bolo ok, ak by uz krpan sedel samostatne, ale kratke trasy 10 minut, lekar, obchod. Pri tejto alternative by si musela do toho cca roka a pol pockat a absolvovat cestu (na vychod? 🙂) az tak na jar. Plusom by bolo to, ze by si mala za tie peniaze sedacku do 12 rokov a ak si odmyslim, ze sa casom opotrebuje, tak za tu cenu nie je o com, ani co do bezpecnosti, ani kvality, ano Evolva 🙂

9-18 velke plus, ze sedacky su sklopne. Co do kvality a pohodlia, no, povedzme, ze z casu na cas sadne stastie aj na somara a najde znackovu, novu sedacku o dost lacnejsiu ako obycajne. Takze mozno aj tych 150 Eur by bolo realne, samozrejme nie isofix. Ak taku nenajdes - tu ide dost o hodiny a hodiny stravene na nete a vyhladavani, tak mozes kupit "polsku". Ale neporadim ktoru, to si musis omakat potah, obzriet polstrovanie, ci je stabilna a hutna, ci sa da potah prat, ako sa zvlieka, ake ma pasy, ako sa nastavuju, ako sa sklapa. Samozrejme netreba chnapnut po 40 eurovej sedacke.

0-18 by bola idealna vzhladom na vek, ale tu je dieta este vozene v protismere a tak ma to najlepsie aspon do toho roka a pol. Zalezi od sedacky, niektore su do 13 kg na protismer a do 18 kg na smer jazdy.

0-18 a 9-18 pri krpcovom raste a priberani uzijete maximalne dalsie dva roky.

Treba este uvazovat tymto smerom. Planujes dalsie dieta? Ak ano, stoji za zvazenie radsej kupit drahsiu, ale pouzitelnu sedacku aj pre surodenca, alebo kupit lacnejsiu, ale do tej by som sa teda ja osobne uz druhe dieta bala posadit a nehovoriac o tom, ze ta sedacka aj bude za ten cas znatelne opotrebovana.

Zatial ma uz nic nenapada, idem na kute.

lualu
9. sep 2011

@nanika noo a som na zaciatku 😕 hlava ako melon ale dakujem za postrehy kukala som aj na evolvu - len ta cena 😖 ale co uz - aj tak to budeme riesit na jeziiska tak to budem musiet predychat lebo peniazkov moc nie je ☹ dakujem velmi pekne za rady

nanika
9. sep 2011

@lualu nz 🙂 Prepac za nufuknutie hlavy. Ja viem, ze je to vacsinou vsetko o peniazoch, takze mi nic nemusis hovorit. Drzim prsteky, keby nieco, som tu. Len ti naozaj odporucam pozriet si tie sedacky na zivo, to mas uplne inu kvalitu potahu, vyhotovenie, dost to vidno na sirke pasov a polstrovani.

nanika
9. sep 2011

@lualu ak je budete kupovat az koncom roka a k rodine by ste sli az v lete, dost by som sa priklanala k evolve.

olimon
14. sep 2011

Ahojte, poprosila by som o radu akú autosedacku zvoliť, keď môj maly tucniacik je teraz v 5 mes len tak tak vo vajicku. Má 9kg a 70cm a ešte sama nesedí. Vo vajku je na tesno, a to je len v body, žiadna mikina ani bundicka. Po precitani príspevkov som začala uvažovať nad britax first class. Páči sa mi aj römer king aj maxi čosi tobi, len či to neni pre drobné deticky 🙂) neviem čo by bolo naj... Ďakujem za každý názor, radu...,

lili777
14. sep 2011

@nanika Ahoj, pozerám, že sa tu v tých sedačkách dosť vyznáš. Čo si myslíš o Kiddy Comfort pro pre 9 mes. dievča...cca 75 cm, 10 kg? Je od 9-36 kg. Mám Kiddy pre syna od 15 kg - cruiserfix a je super. nemám moc chuť kupovať tú do 18 kg, lebo aj ona bude asi veľká ako syn. Ten nemá ešte 2,5 roka a už má 16 kg a 99 cm. Za rok by som pomaly musela meniť.

nanika
14. sep 2011

@olimon ano, prioritne 0-18, britaxka je fajn, ale nie je jedina, ak by sa ti nepacila, su aj ine znacky.

ella_joy
14. sep 2011

@olimon ahojky, my sme na tom podobne, syn sa mi uz do vajka nezmestil poriadne, mal v 5m tak ak Vasa princezna. Mne sa pacil aj Britax aj Römer, tak som isla do Auparku, kde maju tieto autosedy, a tam nam to ujo velmi pekne vysvetlil, tak ak budes mat cestu skus tam skocit. My mame nakoniec ten Römer King plus, a teda nepripada mi to pre drobatka, prave naopak, som sa usmievala, ze konecne nas velkac vyzera v autosedacke ako babatko 😀

michalag
14. sep 2011

Baby nie je tu niekto z okolia BB kto kupoval autosedacku značky Cybex a Britax popripade Maxi cosi v BB???

nanika
14. sep 2011

@lili777 zalezi este na tom, ci chodite po dovolenkach autom a ci okrem nich su len kratke trasy, alebo caste dlhsie, kedy si dieta potrebuje v sedacke oddychnut a pospinkat. Bola som ju pozriet na nete, ale je presne typicka 9-36, cize malo sklopna. Bude to na ukor pohodlia a dokonca si dovolim tvrdit, ze aj bezpecnosti. Viem presne, aky mas s malickou problem a je to dost tazke riesit. Napisem ti moznosti. Ak mas obchod a lekara desat minut od baraku a neplanujes trasy, pri ktorych by ti mala zaspala v autosedacke, mozes ist do 9-36. Nepises vsak, ako ste na tom so sedenim, ci mala samostatne sedi, to vypoveda o jej pripravenosti na sedacku od 9 kg. Ak jazdite viac a vies, ze ti mala v sedacke bude spat, mozes si byt ista, ze jej v nej bude klimbat hlava. Ak nesedi este sama a ako pribita, v pripade havarie jej krk neunesie vahu hlavy a zlame jej vazy, kedze sedacky od 9 kg su do smeru jazdy. Ak cestujete casto a dlhsie (dost na to, aby si zdriemla v aute), treba bud 0-18 alebo 9-18 kvoli sklapaniu autosedacky. Za predpokladu, ze ti mala samostatne nesedi, radim 0-18. Mozno by bola o kusok mensia ako king, ale cca vzrastovo by v nej stravila rovnaky cas, ale ak by si kupila sedacku do protismeru do 13 kg, tak minimalne do roka by v nej este mohla byt v protismere, osobne si myslim, ze aj dlhsie. Nelutuj peniaze na sedacku, ja viem, ze dalsia ta potom bude cakat o par rokov, ale mas moznost ju bud predat a z casti neskor zaplatit novu sedacku, alebo ak planujete este tretieho drobca, vyuzit pri nom. Dalsia moznost je kupit 0-18 alebo 9-18 z druhej ruky. Ak ti uz krasne sedi, dovolenku planujete az v lete a neplanujete dlhsie trasy autom, pripadne sa ti este podari malu nazut obuvakom do vajca, tak nie je zla ani ta 9-36.

lili777
14. sep 2011

@nanika No do 13 kg určite nie. Do vajca ju nenatrepem už teraz. Má dlhé nožičky, to už nie je pre ňu. A vajíčko som predvčerom predala🙂 Dovolenka pripadá až na budúci rok a asi nie autom. Chodíme tak cesty cca pol hodku, hodku. Sedí sama už od 6 mesiacov. Lozí, stavia sa. S tým nemáme problémy. My máme deti dosť veľké, preto by som nechcela za chvíľu meniť. Veď aj tá Kiddy od 15 kg - píšu že od cca 4 rokov, ale nám radili, že kľudne tam malý byť môže, keď je vysoký skoro na 4-ročného a má 16 kg.

nanika
14. sep 2011

@ella_joy kolko ti vazi maly? Samostatne ti sedi?

lili777
14. sep 2011

@nanika a máme pre ňu teraz takú do 18 kg - Nania či čo to je za "značku". Ako šmejd jak vyšitý. Vyprašivelá, to by si dalo prežiť, ale taká polystyrénová časť sa odlepila od tej plastovej. No lepiť to nemám chuť. Asi to bezpečné nie je ani trochu. A to je používaná niečo málo cez rok.

nanika
14. sep 2011

@lili777 ok, preto som chcela blizsie info 😅 0-18 by uz bola zbytocna. Smer jazdy je uz uplne ok. Nas maly je vrastovo ako tvoj, ale pre zaujimavost som ho strcila do 0-18 a bola mu na knap, ale este mu bola dobra, pri vahe 18 kg a asi 104 cm. Ja som to podobne riesila pri nom, ale mala som po vajci este zanovneho kinga, z ktoreho sme leteli, este nemal ani rok a pol do Evolvy, ale teraz vidim, ze uplne zbytocne a predcasne 🙂 Tak dobre kup a nech sa vam dobre jazdi 🙂

nanika
14. sep 2011

@lili777 presne si poukazala na ten "rozdiel" znackovych a neznackovych. Ak je sedacka dobra, aj po rokoch nie je vyprasivela a nic jej nechyba, takze sa da pouzit pre dve deti, hypermarketova sa druheho nedozije... Ale nevravim, ze znackova sa tiez nemoze pokazit, alebo byt klumprt 🙂

lili777
14. sep 2011

@nanika Mne sa tá Kiddy veľmi páči. Malému sme ju kupovali nedávno, keď som chcela túto do 18 kg pre malú. No len tá už je tiež nepoužiteľná a potrebujem urýchlene niečo kúpiť. Skúsila som ju do tej s pultíkom dať v obchode a neprotestovala. My nemáme problémy ani s pásmi, ani s autom, zmestia sa dozadu aj tri normálne sedačky keby bolo treba. Len nechcem vyhodiť 200 eur a za rok znovu

olimon
14. sep 2011

@nanika aké by si ešte doporučila? A čo si myslíš o ultimax? Reálne sa dá ako dlho využiť autosedacka 0-18kg. V predajni v TT mi vôbec nedoporucovali 0-18, vraj sa vôbec nepredavaju... Ale neviem si predstaviť vozit malú už v zadu a v smere jazdy...

olimon
14. sep 2011

@ella_joy ďakujem za infosku, do auparku zajdem pozrieť. Maleho si dávala v 5 m do king plus? A v pohodicke obsedel? Trosku sa bojim ako sa bude mala "tváriť" keď ju posadim do inej sedačky... Len aby sa jej páčila 🙂)

ella_joy
14. sep 2011

@olimon Kupila som ju teraz v pondelok, maly bude mat 6 mesiacov, spytala som sa aj pedky, ci si mysli, ze maly je uz ready na vacsiu sedacku, a povedala, ze ano. No a hned ako sme ju kupili, maly uplne happy, myslim, ze sa mu paci takto sediet, lebo aj omnoho viac vidi a ma to 4sklony a hlavne, aj ja na neho poriadne vidim 🙂
Inak, aj nam nedoporucovali 0-18kg, ze radsej pockat dlhsie, a kupit tu 9-18, ako naninka pisala
@nanika cao, ma skoro 9kg a sedi viac menej sam..ale predsa len este obcas ho hodi do boku ako vrecko zemiakov

nanika
15. sep 2011

@olimon nepredavaju sa, lebo povedzme si jasne, predavaci su absolutne neinformovani a neskuseni. Nemaju informacie a hlavne zaujem poradit. Na slovensku sa o sedackach dozvies len na par strankach pre deti a je velmi malo uzko specifikovanych clankov, ktore by vedeli vhodne nasmerovat. Ked prides do obchodu a tam ti len predaju, viete, toto sa kupuje najviac, ale neopytaju sa ta na blizsie info o dietati, ktore tu od vas kazdej taham, neda sa poradit. Najst v tej zaplave skupin a druhov a znaciek vhodnu sedacku prave pre tvoje dieta bez nastudovania a ist priamo len kupit je z hola nemozne.

Prepac @ella_joy pediatricky nemaju o sedackach ani paru a ja osobne si myslim, ze 5 mesiacov je velmi, velmi skoro. Ale tak co uz po funuse.

Ako dlho vam dieta vydrzi v sedacke do 18 kg zalezi na zahlavniku a vrchnej polohy pasov. Tak isto, ako je dieta proporcionalne stavane, lebo ak ma dlhsie nohy, jasne, ze tam vydrzi viac, ako ked ma dlhsi trup. Ak je tam zahlavny vankusik, ako ma king, tak ste limitovani plieckami dietata, ktore vankusik vyssie nepusti. Ja viem, ze ma svoje opodstatnenie, ale z hladiska dlhsieho vyuzitia sedacky je skor na ostaru. Ja som syna presuvala, ked mu zacala trosku precuhovat hlavicka z kinga, co bola total blbost, kedze v nej mohol byt az po dosiahnuti ocami horneho okraja. Urcite je realna info, ze dieta tam vydrzi do tych min. 3 rokov, v priemere do 4 rokov a verim, ze mensie deti aj do 5 rokov. Od toho roka a pol sa dieta zacne tahat ako fazula, aj faldiky miznu, takze uz je to cisto o dlzke.

0-18 si myslim, ze je uzasna, samozrejme az po vajci. Kedze vajce supluje, ale zaroven je aj v sklopenom stave sikmejsia ako vajce, je urcite dobre znasana aj detmi. To, ze niektore su az do 13 kg v protismere a po otoceni do 18 kg je tiez super. Nozicky to nejako neobmedzuje. Beriem ju ako skvelu prilezitost ochranit dieta co najviac po opusteni vajicka, toto 9-18 nikdy nemoze poskytnut.

denne73
15. sep 2011

@nanika ahoj moja. nemám čas čítať tuto diskusiu 🙂 som fungujuca na 100% pri mojej akčnej dcerenke: ?áme skoro 8m a začiname uvažovať nad kupou autosedačky. ja sa v tom absolutne nevyznám tak privítam tvoje rady. neviem či od 9-18 alebo tu väčšiu. No v nej by sme sa tak akurat utopili🙂 momentálne

vivusika
15. sep 2011

@nanika ahoj, my sme kupovali malému keď mal 9 mesiacov romerku 9-18kg https://www.modrykonik.sk/bazar/autosedacky/o0c... , teraz bude mať v novembri tri roky a je mu už akurát - váži 16kg a meria 104cm 😀 takže ho plánujem už šupnúť do sedačky 15-36kg 🙂

olimon
15. sep 2011

@nanika to máš úplnú pravdu, že predajcovia majú v ponuke len to čo sa predáva najviac... Ale každé to dieťa je iné a každý rodič má iné naroky...
Čo si tak myslíš o concord ultimax? Alebo je lepšia B first class? Alebo?
Máš veľa skúsenosti a ďakujem veľmi pekne za radu a pomoc, lebo fakt neviem čo by som domov doniesla bez dobrých rad a informácii...

nanika
15. sep 2011

@denne73 aktualna vaha? dieta sedi samostatne, pevne, skusa chodit? Na ake ucely, dlzky cesty, ako casto. Isofix ano, nie? Financny strop? Ale ak budes mat cas citat aspon to, co je konkretne pisane na tejto strane 109, tak tu som pisala presne pre vekovo pribuzne deti, aspon co sa rozhodnutia stupna tyka.

nanika
15. sep 2011

@vivusika jasne, uplne ukazkovy priklad, kedy je uz presun idealny 🙂

nanika
15. sep 2011

@olimon oni su tieto sedacky cca rovnake, zalezi od tvojho vkusu, britaxka mi pride kompaktnejsia, takze dieta by v nej malo byt viac chranene. Ale absentuje na nej vankusik, co moze byt aj prinos, kedze bez vankusika sa dieta menej poti a dlhsie v nej vydrzi - vzrastu, co sa tyka. Nevyhoda, mensia ochrana hlavy, mozne padanie hlavky vpred (tak mne to robi Oli aj s vankusikom). Najlepsie by ich bolo pozriet nazivo a porovnat. Kvalita vyhotovenia a pratelnost potahov by mala byt u oboch, aj system utahovania pasov, sklapavost nastavitelna vpredu. Cca hodnotenie bezpecnosti pribuzne, aj ked konkretne first class nebola oficialne testovana (ale zasa romer si testuje vsetky sedacky sam, maju na crash testy tusim vlastne skusobne oddelenie)

michalag
15. sep 2011

@nanika Uplne s tebou suhlasim ze predajne kde predavaju sedacky moc o nich nevedia co je smutne ☹ . Ja som bola vcera behat a kukat ci ich mam moznost kupit u nas alebo budem musiet ist az do BB. Ked som sa tam pytala ci maju Cybex Solution x-fix, Maxi cosi alebo Romer/ Britax evolvu tak na mna kukali ako keby som prisla z marsu 😠 . Prve co mi odporucili boli Babypoint, Caretero ze tie sa predavaju najlepsie. Ked som povedala ze tieto vychadzaju v testov perfekte tak mi doporucili prost racsej v piatok ze tam bude dalsia predavacka ktora vie objednat, ale ze nezarucuju.
Baby poznate http://www.forstinger.sk/sk/ viem ze aj tam mavaju sedacky, neboli ste tam niektora ci sa tam oplati ist?

nanika
15. sep 2011

@olimon ja som sa asi zle vyjadrila, predajcovia maju kopy sedaciek, ale ked tam prides, tak ta bud zavedu k najdrahsim, ze tieto beru, alebo nechaju vyber na tebe. Ak niekto predava v malom obchodiku a specializuje sa dajme tomu na romer, plus tam ma kiddy, stm, mozno cam a cosi ine, ak mas zhruba svoju predstavu a dost penazi, da sa vybrat. Ale ked ta niekto postavi v predajni, kde mas tych sedaciek okolo 200 a v tvojej kategorii 50, to je ciry des 😅

seminkads
15. sep 2011

@nanika ahoj, mala bude mat osem mesiacov a po vajicku sme presli na kat. 0-18 v protismere do 13kil,cize uplne super,podla mna ovela lepsie nez 9-18,a nacasovanie tiez skvele-malej sa paci a ma v nej ovela viac miesta 🙂