Je lepšie kúpiť autosedačku 9-18 kg alebo 9-36 kg?

tini
10. okt 2007

Mamicky, ja mam sice este len 7 mes. mimco, ale pomaly uvazujem o kupe novej autosedacky, pretoze z vajicka vyrastame. Zaujima ma vas nazor a skusenosti, je lepsie kupit 9-18 kg alebo hned 9-36 kg? V 'babatkach' to este nie je velmi aktualna tema 😀

mandy552
8. aug 2011

@nanika

UNIVERZÁLNE autosedačky:

skupina 0/I (0 - 18 kg, cca do 4 rokov): sedačka pokrývajúca dve klasické autosedačky. Vo výsledkoch crash-testov však boli hodnotené horšie ako klasické autosedačky.

skupina I/II/III (9 - 36 kg, cca 1 - 12 rokov): autosedačky, ktoré síce pokrývajú až tri skupiny klasických, avšak pri výsledkoch crash-testov dopadli najhoršie.

mozno ta toto presvedci 😎 😀

https://www.youtube.com/watch?v=v-dhlo2wqKY


https://www.youtube.com/watch?v=VmQrATz6WH4
mandy552
8. aug 2011

@maslenka47
tu sa dozvies odpoved na tvoju otazku 😵 😀
http://auto.rodinka.sk/autosedacky/montaz-autos...

mirka_nagy
8. aug 2011

@nanika vdaka za radu, idem pogooglit tie 0-18. a v čom je nevýhoda 0-25kg?

nanika
8. aug 2011

@maslenka47 to je jedno, jedna sa o to, ze malicke deti este nemaju tak vyvinutu krcnu chrbticu, aby sa im v pripade narazu nenatiahol krk a nedolamali si vazy. Odbornici dokonca odporucaju vozit deti v protismere do 4 rokov.
Najbezpecnejsie su pre mimina vajicka. Aj priemerna znacka - cam, neonato... je natolko bezpecna, aby splnala kriteria bezpecnosti pri naraze. Nevhodne su len vyslovene klumprty. Co vsak s babom, ktore je uz vacsie, nedosiahlo 9 kg, alebo ma viac ako 9 kg, ale presahuje hlavou vajicko co i len o cm? Vo vajicku byt nemoze, v kategorii 9-18 tiez nie. Preto je tu kategoria 0-18. Pri nej je zaruka, ze ked je vajicko uz pase, dieta pokracuje vo vymozenosti vajicka pri niektorych sedackach az do 13! kg. Po otoceni v nej vydrzi do tych 3-4 rokov, kedy uz bude natolko zrele, aby malo aspon 15 kg a jeho kosti uniesli tlak dospelackeho pasu v 15-36.

Treba rozlisovat, kto si do ktorej kategorie sada. Toto su podla mna minimalne predpoklady na prechod na dalsi stupen, ked ho z nejakeho dovodu musime posunut do inej sedacky. Novorodenec do cca pol roka - vajicko, potom je uz vhodna aj 0-18, po min. roku 9-18. Samozrejme, ze pokial mi dieta jazdi v 0-18, nebudem kupovat za nou 9-18 🙂 Pri 15-36 musi mat dieta natolko rozum, aby si rezopinal dospelacky pas, vek minimalne 3-4 roky, 15 kg je velmi dolezity detajl, ak nema dostatocnu vahu, nema v tej sedacke co robit. No a tu sa dostavame na 9-36. Ak mam dieta, ktore mi uz v 9-18 nebude, lebo sa mu do nej zle nastupuje, sedacka mu je nepohodlna, nepotrebuje uz tolko sklopnost pre spanok, ale na druhej strane nema 15 kg, ma nizky vek, co teraz? Je pekne hovorit o samostatnych stupnoch, ale niekedy nestacia a vtedy su vyborne aj tie viackategoriove, tak isto ako 0-18 aj 9-36 ma svoje opodstatnenie. Sedacka od 9 kg znamena, ze za prve sa vo vysokej pravdepodobnosti vozi len v smere jazdy a za druhe, dieta sa puta vlastymi pasmi, alebo pultikom. Sedacka od 15 kg znamena, ze ma minimalne polohovanie, nema vlastne pasy a vydrzi do 150 cm dietata.

nanika
8. aug 2011

@mirka_nagy nie je to ani tak nevyhoda pri 0-25. Nie je dostatocna ochrana pre novorodencov, tak ako som pisala, ze novorodenec patri do vajicka. Mozes dat do nej vacsie dietatko, urcite nie od 0 veku. V nizkom veku tato sedacka supluje sklopnost a vlastne pasy. Neviem, ako to je, by som kecala, ale predpokladam ze u tohoto typu sedacky sa pouzivaju jej vlastne pasy. Vies si predstavit sklapat a putat vlastnymi pasmi sedacky dieta, pockaj, kolko rocne, syn ma 3.5 roka a patri k vacsim detom, ma 18 kg. Kedy bude mat 25, v 6-7 rokoch? Pre mna je nepredstavitelne do takej sedacky usadit starsie dieta ako 3-4 roky. Takze predpokladam, ze kupit sedacku, ktora sa ani v testoch velmi nevyznamena a nakoniec ju vyuzivat rovnako dlho ako 0-18 a nasledne aj tak kupit 15-36 je nerozumne. Takze ak to vezmeme v globale mimo testov, ak mas pocit ze takymto sposobom nieco usetris, alebo je to prave, popierat to nebudem, len upozornujem na veci, ktore treba do predu zvazit.

nanika
8. aug 2011

@mandy552 teraz som nepochopila, co si tym chcela povedat. Ze som ta upozornila, ze je pre dieta lepsie ist do 0-18 aj ked zahrna viac skupin ako predcasne do 9-18, do sedacky, ktora je sice testovo ok, ale pre konkretne dieta je vzhladom na vek absolutne nevyhovujuca? Testovo viac kategoriove sedacky samozrejme vychadzaju horsie, lebo vzdy pre tie mladsie deti su o nieco menej bezpecne, ako samostatny stupen, alebo skor sa jedna o pohodlie dietata.

Nic nie je len cierne a biele 🙂

mandy552
8. aug 2011

@nanika ako myslis 😎 😀

lucikan
8. aug 2011

@diocka ano, toto je jedna z troch o ktorych viem. Mohla by si mi prosim dat link na obchod, kde ste ju kupili?

maslenka47
9. aug 2011

@nanika
@mandy552 dakujem za vysvetlenie, zase som sa dozvedela nieco nove 😉

seminkads
9. aug 2011

moj nazor na kategorie je asi takyto- nasa mala ma 6 mesiacov a skoro 9kg,vajicko mame sk 0-cize 0-10!kg co bude mat raz dva,a navyse je aj dost dlha-cize niet co riesit-treba novu sedacku,lenze na sedacku od 9kg je este mala,este name co robit v smere jazdy,bez ohladu na to aka je horna hmotnostna kategoria,cize nam neostava nic ine len kupit tu od 0-18 a dat ju v smere jazdy
@maslenka47 v protismere treba babo vozit preto lebo este nema dostatocne spevnene svaly a pri prudsom zastaveni-alebo aj zabrezdeni by mu miklo hlavou dopredu a mohlo by si zlomit vazy

nanika
9. aug 2011

@seminkads mas tam preklep? a dat ju v smere jazdy? 🙂

seminkads
9. aug 2011

@nanika mas pravdu-ma tam byt v protismere.Dakujem a ked sme u toho nevies o nejakej dobrej a cenovo primeranej?

nanika
9. aug 2011

@seminkads cenovo primerane su cca 200 eurove 🙂

seminkads
9. aug 2011

@nanika a nevies nejakej konkretnej,mame starsie auto a dost tvarovane sedadla takze nam maloktora v aute sedi

nanika
9. aug 2011

@seminkads tazko takto radit :( Cenovo a kvalitativne dobra je britax first class plus. Neviem ake stare auto mate, kludne mi posli ip 🙂 0-18 je viacej dobrych, ale ta britaxka byva bezne skoro v kazdom obchode a dala by sa odskusat.

tu je link na sedacku:
http://www.britax-roemer.cz/autosedacky/autosed...
tu mas link podla testovania na ine, treba si postupne hadzat do googlu, ci sa tu vobec predavaju a kolko stoja:
http://fotelik.info/pl/testy/grupa:0-18/ocena/m...

lu
13. aug 2011

@nanika ahoj chcem sa spytat na par veci. maly ma 10mes,cca 9kg a cca 80cm. zatial je vo vajicku /do 13kg/. chcem sa ale spytat ako ma v tom vajicku sediet. lebo ked ho dam viac dole a viac lezi tak ma este tak 3cm rezervu po okraj, ak ho ale dam vyssie, pekne v nom sedi tak uz je zarovno s okrajom. ako ma vlastne v tej sedacke byt viac nalezato ale sediet? 😅 boli sme uz skusat aj novu- romer s isofixom a besafe izicombi X3 0-18kg v protismere s izofixom. v romerke mal dost miesta, dokonca myslim ze este pre nu nie je dost vysoky, lebo hlavovu opierku mal vyssie. v besafe bol viac natesno ale pekne tam zasadol, dotiahol aj opierku hlavy, len ma prekvapilo ze je tak natesno, kedze tam by mal sediet dlho... v oboch sedackach ale vydrzal kratko a hned sa tahal von 😖 tak prosim porad do kedy ho este mozem mat vo vajicku a ako vybrat dalsiu sedacku. dakujem

nanika
13. aug 2011

@lu to zalezi len na tebe, ako ti v tom vajicku dlho vydrzi, myslim, ze je pre drobca pohodlnejsie sediet vysunuty troska nahor, lebo sa mu lepsie zmestia nozicky. Ak ste zarovno, je to ok, limi je 1 cm trciaca hlava cez okraj. Zalezi na tom, ci vydrzite do roku v tom vajicku, ak nie, kludne kupuj sedacku 0-18 cize do protismeru aj smeru jazdy uz teraz, bude mat v nej pohodlie. Ak uvazujes nad 9-18, tak pockaj kym maly dosiahne rok za predpokladu neprerastenia vajca 🙂

umika25
19. aug 2011

ahojte dievcata, vhupnem do vasej debaty s konkretnou otazockou: ceska autosedacka ZOPA Carrera - aky mate nanu nazor a viete nieco o jej testoch bezpecnosti? dakujem!!!

ironka
20. aug 2011

@nanika ahojky, tak konečne sme sa dočkali nášho červeného Romer king plus, sme véééľmi spokojní, takže ďakujeme za rady, cmuk. Dievčatá ostatné kúpte si určite túto sedačku 🙂))

nanika
20. aug 2011

@umika25 tento vyrobca sa netestuje. Sedacka je az do 12 rokov dietata, treba si uvedomit, ze na take dlhe obdobie ti vydrzi naozaj len kvalita, co zoppa nie je. Nemam to podlozene, je to len moj osobny nazor 🙂 Keby si potrebovala este cosi predebatovat, kludne 🙂

martuska75
24. aug 2011

@nanika Uz som objednala tu first class-ku 2010. Nakoniec skusam z tych Ciech a uvidi sa. Dam vediet ako to dopadlo. 2011 sanam vlastne ani neoplati lebo ma mala uz cez 8 kg a rozdiel je len v tej novorodeneckej vlozke. A ked uz tak idem kupit aj starsej kid plus. To som vyberala len tak narychlo tak dufam ze som neurobila kravinu. Nepoznas ju nahodou? Testy nema zle. Ma aj adac a dtest a celkom fajn. Inak Rebeka ma 7 rokov.

nanika
24. aug 2011

@martuska75 Kid je dobra sedacka, nie je o com. Novorodenecka vlozka je v tej britaxke v kazdom rocniku 🙂 My sme ju tiez nepouzivali

martuska75
6. sep 2011

@nanika Tak už minulý týždeň dorazili, obidve sú bohovské. Teším sa, že aj moja staršia je spokojná, lebo doteraz som ju nevedela dostať z podsedáku, ked prerástla svoju minulú sedačku. V tejto mi ale sedela už aj v obývačke pri telke 😀 tak sa jej páčila. Kúpila som tú britax-ku za úúúplne bohovskú cenu z toho obchodu, čo si mi poslala tip. ĎAAAAAKUJEM. Nakoniec stála nakoniec 170,- € a poštovné som neplatila lebo zobrala pre obe baby. Doniesli mi ju až domov a sa podrž - za tú cenu mi poslali nakoniec 2011. Nechápem, lebo na faktúre mám 2010 podľa objednávky, aj som tak platila ale došla mi s tou okrúhlou novorodeneckou vložkou a to by mala byť nabetón 2011. Takže som nakoniec uštrila 50 € 😀 Tá druhá nebola v akcií ale aj tak bola o 10 € lacnejšia ako tu takže tiež pohoda.

martuska75
6. sep 2011

@nanika ešte volačo, najprv som sa tej britaxky naplašila že ako toto dostanem do auta ale upevňuje sa lepšie ako vajíčko a v proti smere mi ešte kus pásu zostáva pritom vajíčko som skoro nedopla, takže aj to je super. Myslím že musí byť dorbá aj v smere jazdy lebo je dosť vysoko a malá dobre uvidí z okienka.
Ešte jedna otázka nemáš do sedačiek tie letne vložky? Odporúčaš alebo súto vyhodené peniaze. Lebo Rebeka sa všeobcne v sedačke vždy dosť potí.

bambulka814
6. sep 2011

ahojte kocky, ak mozem, potrebujem radu...hladam sedacku pre 15-36 kg, moje podmienky je makke pohidlne polstrovanie, ziadna nepredusna umelina a polohovanie, staci v podstae len moznost vysunutia. doteraz som mala Concord Trimax, to je absolutne dokonala sedacka, este by stasriemu posluzila min 1 rok, ale mladsi ju uz potrebuje, rastie nam z vajicka. idealna je samozrejme rozumna cena, rada by som sa zmestila do tych 150 e...mate nejake tipy? dakujem vopred.

judit22
6. sep 2011

@bambulka814 My máme Maxi cosi rodi xr a naprostá spokojenost 🙂

bambulka814
6. sep 2011

@judit22 das link?

johnatanka
6. sep 2011

@bambulka814 maxi cosi rodi nedělají s isofixem, proto jsme koupili Romer kidfix trendline, barvu Felix, 9-18 máme maxi cosi priori xp a taky super, je prostorná i na 4letý dítě v zimním oblečení 😉

bambulka814
6. sep 2011

@johnatanka diky, ale potrebujem 15-36 kg.

michalag
6. sep 2011

Ahojte
ake mate skusenosti s bezpecnostnými vankusmi na autosedackach? obsedia vam v tom aj neposedne deti ? 😅 . malej rozmyslame nad touto http://www.autosedacky-cybex.sk/detail.php?zboz... a pre maleho tiez cybex ale tuto http://www.autosedacky-cybex.sk/detail.php?zboz... . Mate ju niektora a mohli by ste mi napisat pozitiva a negativa?