Je lepšie kúpiť autosedačku 9-18 kg alebo 9-36 kg?

tini
10. okt 2007

Mamicky, ja mam sice este len 7 mes. mimco, ale pomaly uvazujem o kupe novej autosedacky, pretoze z vajicka vyrastame. Zaujima ma vas nazor a skusenosti, je lepsie kupit 9-18 kg alebo hned 9-36 kg? V 'babatkach' to este nie je velmi aktualna tema 😀

nanika
10. nov 2009

Myslim, ze to nebude nic moc, na niecom usetrit museli...

mifka82
12. nov 2009

marfic: právě nám dorazila Evolva 123 Plus, ale příručka není v ČR.Zvládli jste instalaci i bez ní nebo jste jazykově zdatní? Dík

marfic
12. nov 2009

mifka, v tej knižočke sú aj obrázky, tak som postupovala podľa nich a v pohode som to v aute pripútala
😖 nanešťastie nie sme jazykovo zdatní, tak obrázky + intuícia 😝

shaula
12. nov 2009

Dočetla jsem se, že u Romer King Plus nejde sundat ta opěrka hlavy. A co když pak dítě povyroste a bude mu to těsné? 😕 Máte s tím někdo zkušenost?

nanika
13. nov 2009

Pozri, ked je dieta zvyknute, nebude mu to zrazu vadit o rok, neboj.

veronika81
13. nov 2009

ahojte maminy, čítala som pár posledných stránok a vidím, že ste tu odborníčky na slovo vzaté 😉

Vyrastáme vajíčko, malý má 8 mesiacov, skoro 10 kg a keď ho naobliekaného do neho položím, hýbu sa mu snáď iba oči 😀 Chcem to tak do mesiaca, nech sa ešte spevní v sede a začala som sa obzerať po sedačkách, ale potrebujem poradiť, zatiaľ v tom mám dosť slušný chaos.. Odporučíte mi prosím nejaké konkrétne značky, prípadne aj linky ak viete. Tiež na čo sa zamerať, na čo dať pozor. Veľmi mi pomôžete, nakoľko sa v tejto oblasti začínam iba orientovať. Ďakujem 🙂

nanika
14. nov 2009

Veronika, kazdy je odbornik 🙂 Musis si zvazit, na co konkretne tu autosedacku potrebujes. Ci na obcasne vozenie, na par minutiek do obchodu, ku lekarke, alebo cestujete casto dalej. Zakladny dovod na vymenu autosedacky je, ze zacala malemu vycuhovat hlava. Do roka by malo byt dieta vozene v protismere, okrem vajicok ine sedacky, toto umoznujuce sa v CR a SR nepredavaju, pozor, ak ti bude tvrdit niekto nieco ine. Su sice sedacky 0-18 kg, avsak dieta sa od 9 kg musi v nej uz vozit v smere jazdy, takze to riesenie nie je. Pri havarii v smere jazdy sa dietatku do jedneho roka neprirodzene natiahne krk a moze si zlomit vazy, preto by malo byt do roka vo vajicku. Ze sa nezmesti s nohami nie je smerodajne.

Ak teda babo prerastlo vajicko, je vhodne ist do skupiny 9-18 kg, ak su financne moznosti, do testovanych autosedaciek, kde je ista bezpecnost a kvalita. Ich vyhoda je sklapanie priblizne do polohy, ako je vajicko, maju patbodove pasy, ako vajicko. Drobnejsim detom stacia do 3-4 rokov, vacsim ratam tak maximalne do 2-2,5 roka. A tu je troska zadrhel, lebo kupovat sedacku na rok, pri Romerovi nejakych 7 tisic, je dost velka polozka. Co sa vsak tyka cestovania aj na dlhsie trate, tieto sedacky su super.

Druha alternativa su sedacky 9-36 kg, ale kedze su velmi malo, alebo vobec polohovatelne, su zo zaciatku vhodne skor na kratke trasy, po dosiahnuti babom minimalne toho roka, roka a pol je to uz bez problemov. Vyhoda je vyhodna cena, lebo za kvalitu a cenu priblizne rovnaku s predchadzajucou skupinou, kupis sedacku na nepomerne dlhsie obdobie. Tu ti poradim len skontrolovat, ci sedacka nahodou nie je zmontovana z podsedaka a vrchnej casti, ktora sa da po case odnat. Nie je to dobre z hladiska bezpecnosti.

No a ktoru z nich? Neviem, ci mas doma bucka, ci slizik, su na trhu sedacky do sirky, su aj uzke, kazdy ma svoju predstavu. Ked sa ako tak zorientujes, vyber si nejake dve tri sedacky a skus si ich ist pozriet na zivo, na obrazku to vzdy vyzera inak, ako v skutocnosti.

Este ma napadlo, ze je dolezity aj typ auta a ci ma isofix. Tie sedacky byvaju este drahsie, ale su lepsie ukotvene v aute.

Tu ti hodim link na adac testy:

http://www1.adac.de/Tests/Kindersicherung/Kinde...

toto boli tohtorocne, pozor, testuju sa vzdy len novinky, takze ak konretna autosedacka nebola testovana 09, ale bola 07, je to ok 🙂

http://www1.adac.de/Tests/Kindersicherung/Kinde...

toto je 07 a 08

a toto je nejake sklbenie viacerych testov, lebo netestuje len adac:

http://fotelik.info/pl/testy/grupa:9-36/ocena/m...

len si hore musis zmenit skupinu

Znacky, no, povacsinou sa tu kupoval Romer do tych 18 kg, jeho dcerska spolocnost Britax do tych 36 kg, no a komu nevyhovovalo toto, tak Recaro, alebo STM, co je to iste.

romer a britax najdes tu:

http://www.britax-roemer.cz/

veronika81
14. nov 2009

nanika ďakujem veľmi pekne za super vyčerpávajúcu odpoveď 😉 Idem to popozerať, potom sa prípadne ešte niečo opýtam. Malý je skôr taký valibuk 😅 takže asi niečo do šírky budem hľadať. Po meste chodíme dosť často, k lekárke, k starým rodičom a tak.. Ale chodievame aj na dlhšie trasy, tak asi zvolím tú kategóriu 9-18kg, hlavne kvôli tomu možnému sklopeniu.

veronika81
14. nov 2009

tak už mám aj otázky 😀 ten ISOFIX, to je tá umelá "vec" čo je pod sedačkou? To je pripásané v aute a na to sa iba naklikne samotná sedačka alebo ako to funguje? Vajíčko, ktoré máme teraz, je na takomto princípe. A ozaj, dajú sa tieto sedačky ľahko vybrať z auta? Lebo bývame na sídlisku a parkujeme vonka, nechcela by som to nechávať v aute..

pozdáva sa mi KING, sú tam varianty s tou opierkou hlavy, aj bez. Osobne by som povedala, že je lepšie s tou opierkou, čo myslíš?

pri EVOLE tiež čítam, že má dve polohy (sedenie a odpočinok), ale to sa asi nedá porovnať s KINGom, kde sú štyri polohy, že? Malý mi väčšinou v aute zaspí (neviem síce, ako to bude do budúcna), tak asi by bolo lepšie sklopiť to čo najviac do ľahu.

nanika
14. nov 2009

u vajec je to takto riesene, u vacsich sedaciek zo sedacky trcia take tycky od chrbta a tie sa zacvaknu do ok isifixu na aute. Ak mas isofix, mozes mat toho v aute viac... mozes toho kinga priputavat trojbodovym pasom, alebo ist na isofix a to duo plus, ta je ale mensia ako king, alebo podobne kingovi safefix plus a safefix plus tt. Moj nazor je ak isofix, tak safefix plus, v pripade potreby pouzijes aj v aute, kde nie je isofix, da sa uputat aj trojbodovym pasom. Vahovo su to sedacky hebeda :( Od tych 10,5 kg az 13,5 kg. Opierka je dobra, hlavne pri mensich detoch.

zuzula25
14. nov 2009

ahojte.tiez riesime vyber autosedacky.neviete mi poradit nejaku od 9-25 kilov??ale prosim prijatelnu cenu,bo u MM mi to neprejde.diky 🙂

shaula
14. nov 2009

Zuzula - z téhle kategorie se mi moc líbí Caretero Ibiza nebo Caretero Diablo. Cena plus mínus 2 500 Kč, samozřejmě jak kde, musíš pohledat nejvýhodnější nabídku. Ovšem nebyly testovány v crash testech, takže nikdo neví, zda jsou dostatečně kvalitní. Možná jsou, možná nejsou. Takže my jsme se nakonec rozhodli jít do Römer King Plus, zrovna ho jdu objednávat 🙂

veronika81
14. nov 2009

shaula, ak sa môžem opýtať.. vám sa oplatí kupovať romer king, keď tvoji chlapci majú už vyše roka? Alebo podľa čoho si sa rozhodla? Už začínam mať z toho veľkú hlavu 😀

nanika
14. nov 2009

Veronika, neda sa porovnavat kupovanie autosedacky pre drobcekov a vacsie deti, shaulae len teraz vyliezaju deti z vajicka, takze na to treba pozerat, u nej ta autosedacka este vydrzi strasne dlho 🙂

veronika81
14. nov 2009

no po odoslaní príspevku ma napadlo, že možno budú váhovo ľahší 😉
Lebo ja sa pohrávam s myšlienkou aj na tú 9-36kg, malý má skoro 10kg a asi 74cm, ale odrádza ma to, že ešte sa sám neposadí (asi 2x sa mu to podarilo..) a poriadne nesedí. A shaula má deťúrence vyše ročné, tam je sedenie určite už v poriadku, preto ma to napadlo, že prečo sa rozhodla pre King Plus.
Ale asi pôjdem aj ja do toho..

nanika
14. nov 2009

Veronika, ked ti maly nesedi, tak to urcite kinga, alebo ten isofix. Ale pozri si este napriklad tie testy a skus si podla nich vyhladat sedacku na nete aj inej znacky, mozno sa do nejakej zalubis 🙂

z359
14. nov 2009

Nanika: Teď jsem si všimla, že v těch testech má evolva u bezpečnosti jen 3, 4 mají pouze Kiddy s pultíkem, takže ta 3 asi stačí na bezpečnost?

shaula
14. nov 2009

Veroniko, naši kluci jsou opravdu spíš drobnější, v 16 měsících mají 75 cm a 8,5 kg, takže myslím, že King nám vydrží hooodně dlouho 😀 Nezanedbatelným faktorem je pro mě i to, že kluci v autě téměř vždycky spí, takže chci sedačku, která se dá snadno polohovat.
Kdybych měla velké děti, tak se asi budu rozhodovat jinak a zřejmě bych šla rovnou do 9 - 36 kg, i když se to moc nedoporučuje, vhodnější je spíše postupně sedačky nahrazovat vyšším váhovým stupněm. Ovšem kdo chce co půl roku nebo rok kupovat novou sedajdu, že... 😅

King ještě objednaný není, je to sice malichernost, ale zatím to ztroskotalo na výběru barvy 😀 Budeme kupovat Trendline, prý tam ty potahy jsou u různých barev různě provedené (myšleno pokud jde o typ látky), jaké máte zkušenosti vy, kdo je máte? Budeme asi brát něco s červenou (máme autopotah s červenými motivy), nebo s modrou, případně neutrální šedou... Zatím vede Peter, Ellen, Benno,případně Jette nebo Robbie... Mně se moc líbí Claire, ale odrazuje mě ta světlá barva na sedací části...

nanika
14. nov 2009

Shaula, ja mam Claire na Evolve, vyprala som z nej cokoladu, aj cokoladovu zmrzlinu, nemaj boja, ak sa ti paci 🙂

nanika
14. nov 2009

Ono totiz z359 nic lepsieho nie je a ta Kiddy s pultikom, no... Ale v rovnakej kvalite ako evolva, je tam aj recaro, tusim nania, stm staci si vybrat 🙂

shaula
14. nov 2009

Nanika, díky za uklidnění, Claire je znovu ve hře 😉 Ale nemyslela jsem to tak, že by se třeba něco nevypralo, ale spíš, že se to bude hodně šmudlat, tak budu muset asi často prát 🙄

veronika81
14. nov 2009

nanika a nakoľko je nutný ten isofix?

iné značky som zatiaľ ešte nepozerala, tento Romer sa mi celkom pozdáva.. čím viac značiek pozriem, tým viac sa nebudem vedieť rozhodnúť 😀 Ale pôjdem si to obzrieť aj do obchodu, tak tam možno uvidím aj niečo iné.

nanika
15. nov 2009

Isofix nie je povinny, ako chces, berie sa to ako nadstandard a za to sa plati. Kludne mozes kupit aj autosedacku, ktora sa upina len na pasy. Ten obchod urcite odporucam 🙂

michlas
15. nov 2009

Dobré poledne,dovolím si vám sem vstoupit. Také uvažuji,že koupím novou autosedačku od 9-18kg. Prý jsou bezpečnější a vymakanější proti bočnímu nárazu než kategorie 9-36kg. Teď máme CHICCO zenith 0-18kg. Koupili jsme jí ze zoufalství,neboť syn už nechtěl být ve vajíčku a stejně jsme ho potřebovali prodat spolu s kočárkem jako sadu.Malý ale ještě neměl 9kg a potřebovala jsem autosedačku,která jde proti směru jízdy a narazili jsme na tuto
http://www.darababy.cz/zbozi/chicco-zenith( Někdo tu sice psal,že se tu takové autosedačky kromě vajíček neprodávají,ale já jí tu koupila,tak nevím jak to bylo myšleno.) Malý byl v ní moc spokojený,protože nebyl tak utopený jako ve vajíčku,měl rozhled a já jsem byla klidná,protože seděl proti směru jízdy.Teď,ale uvažuji o nějaké jiné,jezdíme hodně a tak chci nějakou pořádnou a pohodlnou autosedačku.Tahle nejde dát uplně do rovného sedu je spíše pro meší děcka.Malému budou dva roky.

shaula
15. nov 2009

Michlas, nevím, jestli je to ta samá sedačka, jako máš ty, protože tahle je uvedená jako 9 - 18 kg, ale tahle Chicco Zenith má v testu ADAC velmi špatné hodnocení 😖 http://www1.adac.de/Tests/Kindersicherung/Kinde...
A kolik Mireček váží? Holky ti tu určitě dobře poradí 😉

nanika
15. nov 2009

Aby som to vysvetlila teda to upinanie do protismeru, je maloktore auto, ktore ma take dlhe autopasy, aby doplo sedacku 9-18 do protismeru, aj ked to vyrobca povazuje za mozne. Za druhe, ten limit pise vyrobca autosedacky v manuali, moze sa pohybovat od 9-11 kg, do kedy je mozne tu autosedacku takto putat. Za tretie suhlasim so shaulou, ta autosedacka je dost nestastne riesenie :( No a za stvrte, ja autosedacky nepredavam, nezivim sa tym, nedokazem mat zmapovany cely trh, ale naozaj testovanych sedaciek toto umoznujuce s dobrym vysledkom, skuste si pohladat a kupit, dost som si o tom precitala aj na babycafe s babami, ktore sa tym zivia...

Michlas, u skoro dvojrocneho, neviem sice, kolko meria, kolko vazi, ale uz by som do 9-18 urcite nesla, v tomto veku my pouzivame Evolvu a neviem si predstavit, ze by sme boli v nizsom stupni :(

musko
16. nov 2009

Tak som dnes pochodila po obchodíkoch, dostupné na pozretie STM a Evolva, Neptune nepočítam.....
Jednoznačne ideme do Evolvy. A objednám ju cez net :o)
Kiddy skoro nik neobjednáva, lebo tam deti práve koli tomu pultíku nechcú byť. STM pekná, ale naozaj pre šťúple dieťa. Evolva super :o)

z359
16. nov 2009

Nanika, ta Nania newline SP (je to ta z testů? Jinou jsem nenašla), ta stojí taky kolem 1300,-. Takže na výběr je i z levnějších

nanika
17. nov 2009

Musko 🙂
z359, idem to pokukat 🙂

nanika
17. nov 2009

z359, hod link, ja som nasla drahsiu, na pohlad sa mi nepaci, v adac zvlast testovana nebola, ked hodis link, uvidim, ktory je to rok a konkretny typ.