Je lepšie kúpiť autosedačku 9-18 kg alebo 9-36 kg?

tini
10. okt 2007

Mamicky, ja mam sice este len 7 mes. mimco, ale pomaly uvazujem o kupe novej autosedacky, pretoze z vajicka vyrastame. Zaujima ma vas nazor a skusenosti, je lepsie kupit 9-18 kg alebo hned 9-36 kg? V 'babatkach' to este nie je velmi aktualna tema 😀

mimirisi
5. mar 2011

@nanika maly ma 98cm a 14 kg
@tonko_babymarket samozrejme ze teraz mame sedacku, no je to kategoria 9-18kg, Riskovi uz z nej vytrca von hlavicka, uz ju prerastol, cize najvyssi cas kupit novu... mne by sa tiez pozdavala sedacka s isofixom, ale na vyber momentalne nemam...

nanika
5. mar 2011

@mimirisi vydrzite tam tento rok este na vlastnych pasoch urcite, vydrzali by ste aj dlhsie, ale opierku na hlavu nedvyhnes vyssie a potom sa uz pomaly bude dotykat tej opierky plecom, takze na dlhsie by som to neratala. A od zimy uz potom ist na dospelacke pasy 🙂

mimirisi
5. mar 2011

@nanika myslim, ze bude stacit, ak vydrzime na vlastnych pasoch len tento rok, mozno ked bude starsi sa aj trosku skludni a dozreje na dospelacke 🙂 a ako to vidis velkostne ty? ved podla mna ta sedacka rastie spolu s dietatom, nemam obavy, ze by mu bola neskor mala a uz vobec nie, ked pises, ze velkostne je rovnaka ako kid 🙂

nanika
5. mar 2011

@mimirisi tu ide konkretne iba o tie vlastne pasy, ze je to limitovane tou zahlavnou opierkou. Velkostne je ok, su aj sirsie sedacky, ale tak ja by som rada napaskovala do auta 5 ludi v pripade potreby, nie ze mi budu v zadu sediet dve decka a tretie asi do kufra 🙂

tonko_babymarket
5. mar 2011

- nie to sa nemusíš báť, veľkostne je ok aj pre väčšie deti je to momentálne najlepšia autosedačka v kategórii 9-36 kg...

mimirisi
5. mar 2011

@tonko_babymarket a v akcii u vas je len ta ruzova??? ☹

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miavin
7. mar 2011

ahojte, tuším ste tu spomínali aj autosedačku Britax Evolva 123 - viete mi dať niekto bližšie info ? - ako dopadla v testoch?

dosa
7. mar 2011

@miavin - britax evolva bola testovana ako model ultra v roku 2005 s hodnotenim bezpecnosti 3 (z piatich)... tento novy model testovany nebol, aspon co ja viem... mozno bude tento rok, ktovie 😉

http://fotelik.info/pl/testy/grupa:9-36/ocena/m...

miavin
7. mar 2011

@dosa ďakujem za informáciu.

mimirisi
7. mar 2011

@miavin pozri predoslu stranu, opisala ju blizsie nanika 🙂 ona ju tiez ma a je s nou spokojna...

nanika
8. mar 2011

@miavin na vas vek je uz ok, nas Oli bol este mladsi, ked v nej absolvoval cestu z BA na vychod a spal ako zabity 🙂 V 9-36 nepoznam lepsiu 🙂 Ale v tejto kategorii necakaj zazraky ohladne sklapania, je tam minimum sklon, nastavitelny pred cestou. Inak kvalita sedacky ako takej, aj vyhotovenia a materialov je uplne super 🙂 A je taka sympaticka, priestranna, ale aj tak robustna a ochrani aj pred narazom z boku. Je bez isofixu.

nanika
8. mar 2011

@em_ka kolko ma Emi vahu a vysku? Kedy predpokladas vymenu?

miavin
8. mar 2011

@nanika jéj tak super - to si ma potešila, lebo uvažujeme o sedačke pre krpca - máme concord ultimax - som maximálne spokojná - len je od 0-18 kg a kedže v lete nám pribudne jeden člen, tak staršiemu chceme väčšiu sedačku. a popravde som pozerala len dve - cybex pallas a kiddy guardian pro - ale sú tak robustné, žeby sme ich v oktávke asi nezapli pásom..... a ten britax je naozaj taká, že aj keď bude krpec väčší - tak sa v nej nebude moc tlačiť???

nanika
8. mar 2011

@miavin velkostne som ju porovnala s kid od romera 15-36 a je identicka. Jasne, ze to treba brat s rezervou, lebo pokial mas nadpriemerne velke dieta, urcite uz v 12 rokoch v tej sedacke nebude. Zasa su ale aj vacsie sedacky tie 15-36, ale ja som realistka, potrebujem mat 5 miestne auto, nie si ho zmenit sedackymi na 4 miestne. V kazdom pripade si ju otestuj na zapinanie v lezatej polohe, uz tu boli problemy so zapinanim prave Evolvy.

miavin
8. mar 2011

@nanika a ako sa uchycuje tá sedačka vlastne? všimla som si že má 5 bodové pásy - a ako sa uchytí v aute?

miavin
8. mar 2011

ááá už som si to našla - no ale ak tie pásy po čase dáme preč - tak bude celá sedačka prichytená len pásom????

dosa
8. mar 2011

@miavin - ano, je to tak u vsetkych sedaciek od 15 kg... v priade, ze nie su na isofix...

miavin
8. mar 2011

@dosa dík, som o niečo múdrejšia 😉

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nanika
9. mar 2011

@em_ka Takze podme na to. Presun do vacsej sedacky je predpokladany, ked ste zacali prevysovat vajco hlavou. Ale chapem, ze su aj deti, ktore vajco nemusia a je im lepsie v sedackovom type. Presun do 9-18 je mozny za predpokladu dosiahnutia 9 kg s oblecenim a velmi doleziteho predpokladu, ze dieta vie samostatne sediet. Treti predpoklad, nespominany, je ten, ze do roku veku dietata, by malo byt vozene vyhradne v protismere, co 9-18 neumoznuju. Je to pravidlo na zaklade nevyvinutej krcnej chrbtice dietata. Pri naraze je vysoka moznost zranenia, pokial dieta sedi v smere jazdy do 1 roka, v severskych krajinach tak jazdia deti dokonca do 4 rokov.

Co z tohoto vyplyva? Mas viac moznosti. Kedze bude leto, dieta bude slabo oblecene, vajco bude este do zimy dobre. Potom ist do 9-18. Presun do 9-18 po dosiahnuti 9 kg - toto by som si velmi dobre premyslela. Tretia moznost kupit sedacku 0-18, to mozes aj teraz a nemusis cakat do leta. Tento typ sedacky je univerzalny, do 13 kg do protismeru, od 9 kg je moznost otocenia do smeru jazdy.

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kinsi
9. mar 2011

@nanika Ahoj, aj ja by som rada využiť tvojích sedačkových znalostí a chcela by som poprosiť o tvoj názor. Malá ma presne 8 mesiacov, ale je veľká - 75cm a 10,5kg. Autom cestujeme veľmi často, denne tak 30km + 2x mesačne 500km. Vajíčko máme také celkom priestranné, staršia Inglesina, ale i tak mám pocit, že už z nej pomaly vyrastá, trošičku i pretŕča hlavička. Radi by sme ju ale čím dlhšie vozili v protismere, aj preto, že by som ju rada mala vpredu, v 80% jazdím s ňou v aute sama. Vedela by si mi,prosím Ťa, poradiť nejakú konkrétnu autosedačku, ktorú je možno polohovať a nosiť v protismere čo najdlhšie (do vyššej hmotnosti)?

nanika
9. mar 2011
kinsi
9. mar 2011

@nanika Ďakujem. Na jednom aute máme, na druhom, staršom bohužiaľ nie. Asi sa opýtam hlúpo, ale býva isofix i na prednom sedadle (spolujazdec)? Viem, že sa to moc nedoporučuje, ale keď idem dlho sama, radšej dávam malú dopredu.
Existuje niečo podobné, čo nevyžaduje isofix?
Ešte raz vďaka.

kinsi
9. mar 2011

@nanika Teraz som našla, že by snáď mala ísť k prednému sedadlu pomocou pásov?Je to tak?
kopírujem:
RECARO Autosedačka RECARO POLARIC - KOLEKCE 2010
Příslušenství v ceně: polštářek pod hlavičkurnrn- AUTOSEDAČKA S POUTÁNÍM PROTI SMĚRU JÍZDY - pouze na ISOFIXrn- bytelná kovová konstrukcern- Advanced Side Protection : zesílená ochrana proti nárazůmrn- autosedačka má 2 polohy sed a sed/leh(mírný sklon)rn- plynulé nastavení výšky bezpečnostních pásů (nekonečně mnoho poloh)rn- 5-ti bodové bezpečnostní pásy s materiálem tlumící nárazrn- pevné připoutání sedačky díky Isofixu a navíc upevnění pomocí popruhů k přednímu sedadlurn- potahová varianta TOPline: mikroplyš, Trendline: velurrn- certifikát ISO, 100 letá tradice

nanika
9. mar 2011

@kinsi nie, to je fixacia na zadnom sedadle o predne sedadlo s pasmi. Ja viem, ze je lepsie na dieta vidiet, ale predne sedadlo je sedadlo smrti a pokial uz dieta nie je vo vajci, ja by som ho dopredu za ziadnych okolnosti nedavala. Je ina vec vajco, dost kopiruje interier auta a je pod urovnou predneho skla, ale 9-18 uz nie. Myslim, ze je cas dieta ucit na zadne sedadlo, neskor s tym mozes mat problem, proste uz ho tam nevystahujes. To 2x mesacne 500 km idete zasa sami, ci s tatom?

Toto je podla mojich info, co som hladala na nete jedina sedacka s tou konstrukciou, co sa na sr predava. Potom mas este na vyber 0-18, mozno aj 9-18, ale to je uz bez tej kontrukcie na nohy, ktora drzi sedacku dalej od sedadla a tak tam dieta sa zmesti aj s nohami. Medzi nimi je urcite nieco bez isofixu 🙂 Ak budem mat cas, neskor pohladam, ok?

kinsi
9. mar 2011

@nanika Ahoj, ja som teraz poprehľadavala nejake škandinávske stránky a tam píšu, že keď sedačka je otočená dozadu, nie je predné sedadlo o nič nebezpečnejšie.Vraj v škandinavii tak vozi deti veľká časť rodičov:
http://www.carseat.se/rearfacing/position-in-ve...
http://www.carseat.se/are-car-seats-in-front-se...
Inak da sa z tej stranky i prebehnuť na online obchod, dovoz zo Švedska by bol do SR i ČR 30euro, majú to v podmienkach. Čo si o tom myslíš?
Tých 500 som myslela ako 250 tam a 250nazad, tak v 50% chodím sama, inak ideme aj s tatinom. Ale cez týždeň chodím s malou takmer stále sama, i keď to je vačšinou do 30km, ale veľmi nemám rada, keď je vzadu.

nanika
9. mar 2011

@kinsi to je na tebe, ci si budes vzadu, ci v predu vozit dieta, ak ho vozis vpredu, porusujes predpisy. Ak ides aj s muzom, sedis v zadu s malym? Ja len aby si ti neskor dieta zvyklo v aute, ked ho potom presunies do zadu. Ja som tiez dieta prve vozievala vpredu vo vajci, po prechode na 9-18 uz zostalo vzadu. Pri tomto dietati uz vozim len vzadu obe. Nemusi to byt vas pripad a pisem, ze chapem, ze radsej vidis na dieta, ale treba si premysliet aj co bude dalej, aby ste potom neskor nemali kazdu cestu horor.

Ja si myslim, ze vozenie v tomto type sedaciek by sa malo presunut aj sem, ale myslim, ze su troska narocnejsie na priestor. Ak mas financne moznosti, tak do nej chod, len neviem, kde ju odskusas, takto nablind mi to pride blbe :(

kinsi
9. mar 2011

@nanika no veď to, bez odskušania to bude blbe. Ale asi to risknem.
Mala je vpredu v podstate skoro stale, ak sme dvaja, sedim za ňou a keď treba zabavam ju. Ďaľšia vec je, že vzadu mam psiky a potom je to tam moc stiesnene. Navyše sa mala po nich stale naťahuje a kváka ich za chlpy.
Ďakujem ešte raz za ochotu.