Je lepšie kúpiť autosedačku 9-18 kg alebo 9-36 kg?

tini
10. okt 2007

Mamicky, ja mam sice este len 7 mes. mimco, ale pomaly uvazujem o kupe novej autosedacky, pretoze z vajicka vyrastame. Zaujima ma vas nazor a skusenosti, je lepsie kupit 9-18 kg alebo hned 9-36 kg? V 'babatkach' to este nie je velmi aktualna tema 😀

nanika
23. jan 2012

@helulela skoro som zabudla, ak sa rozhodnes pre Evolvu, treba ju v sikmej polohe vyskusat putat v aute, ci stacia pasy, vacsinou je to u SKODA, ze je pas kratky. Neviem, ake mate auto.

obchodiknet
23. jan 2012

@nanika
je mi ľúto, ak to vyznelo tak čierno-bielo, určite som to nemala v úmysle 🙂

Je naozaj pravda, že vybrať dobre autosedačku pre dieťa, nie je jednoduchá záležitosť - dokonca, ak máte dve či viac detí, tak zistíte, že jednému tá sedačka vyhovuje a druhému nie - práve ako ste spomínali, pre tie špecifiká a zvyky (napr. pri spaní, hraní sa v aute...)

Niekedy sa stretávam práve s takými špecifikami, ako píšeš - že dieťatko už vyrástlo z jednej, ale nemôže do druhej, práve kvôli tomu pútaniu len trojbodovým pásom auta.... Stále sa v prvom rade pýtam na váhu a na vek a hľadáme nejaké riešenie, ktoré by vyhovovalo.

Je niečo iné, ak hľadá rodič autosedačku pre bábo, ktoré má polroka a nezmestí sa do vajíčka, ako keď hľadáte sedačku pre napr. 1.5 -2 ročné dieťa - toto je inak najkomplikovanejšie vôbec.

Ak je dieťatko väčšie, t.j. sedí samostatne (od tých 9 mesiacov, roka) môžeš si vybrať buď to 0-18 kg (do tých 4 rokov, záleží do veľkosti dieťaťa), alebo 9-25 kg (do 6 rokov veku dieťaťa) - táto sa dá potom používať aj bez vnútorných pásov (keď má dieťa nad 15-18 kg a nad 3-4 roky), prípadne zvoliť univerzálnu autosedačku 9-36 kg , ktorá má vnútorné pásy, je dosť priestranná a pohodlná (ideálne napr. ešte s odnímateľnou vnútornou vložkou pre menšie deti) a keď dieťatko podrastie, tak vnútorné pásy veľmi jednoducho demontujete a používate až do 12 rokov.... Sú aj sedačky 9-36 kg, ktoré majú polohovací mechanizmus (ako tie 9-25 kg), takže sa dajú naklopiť na spanie...
Ja nedám dopustiť na kategoriu 9-25 kg, túto sami používame už vyše dvoch rokov, absolvovali sme dlhé cesty aj na dovolenku, aj poťah som prala niekoľkokrát (piškóty, vracanie... a pod. 🙂))
ešte ked bola maličká:

Neviem, či sa mi tu podarí postnúť reálnu fotku v aute, toto je 9-36 kg
ale je to tiež možné riešenie...

My sme mali podobný problém, kedže máme predčasniatko a vo veku 3 rokov má len 11 kg, takže tiež napasovať sedačku je problém...

obchodiknet
23. jan 2012

@nanika, @helulela:
áno, pozor na pásy v niektorých autách,
stalo sa nám to pri Britax First Class, pásy v aute nestačili na upevnenie.

dani84
23. jan 2012

Babulky, ja som mala Alfa Romeo trojdverak a mne nestacili pasy uz len ked sme vajko pouzivali, cize sedacka uz vobec - treba davat fakt bacha na pasy... Teraz sme kupili malej sedacku Britax Evolva 123 Plus polohovatelnu ( este ju nepouzivame) Ale vojde sa ... Ale tiez musim povedat, ze sme aj kupili nove auto... Ale na pasy fakt bacha, ja zijem v AT a za nespravne priputanie dietata hrozi pokuta od 700 Eur (neviem ako na SVK) 😉

nanika
24. jan 2012

@obchodiknet nepride ti 9-25 pre vacsie dieta uz zbytocna? Medzi tym 3-4 rokom veku je dieta uz dost samostatne a vita sa usadit same a 9-25 su kvoli polohovaniu vyssie. Pri tom veku by som uz ja o mnoho radsej isla uz do tej 15-36. Taktiez si nemyslim, ze v tomto veku sa este nejako vyuziva polohovanie, dietatu staci mierny sklon. Ktoru konkretne mas na mysli, znacka, vysledky v testoch, pri polohovani tak velkeho dietata sa mu v nej nebodaj aj zmestia nohy a nema ich poskladane kvoli sedadlu pred nim? Ja mam menej ako dvojrocne dieta vo first class plus a pri sklopeni na spanok musim mat sedadlo spolujazdca tak, ze ja tam ledva sedim, muz by si tam uz nesadol. Ako to je?

nanika
24. jan 2012

@obchodiknet ty sa zaoberas predajom autosedaciek a vlastne dieta posadis do neznackovej? 😅 Pride mi to cudne, co ta k tomu viedlo? Neber tuto otazku v zlom, len mi to nejde do hlavy. 9-36 pri testovani nedopadavuju uplne excelentne kvoli pouzivaniu v nizkom veku, takze predpokladam, ze to diablo ste kupovali asi az v o dost vyssom veku, kedze aj ty odporucas skor samostatne stupne...

helulela
24. jan 2012

@nanika @obchodiknet díky za upozornění

obchodiknet
25. jan 2012

@nanika:
v Caretero Diablo sme dcérku len fotili do našej sekcie s reálnymi fotkami v našom eshope.
My sme mali pre mladšiu dcérku od narodenia (po vajíčku) Naniu 0-18 kg, s ktorou sme boli veľmi spokojní, pre staršiu dcérku (10r) máme doteraz Naniu Befix SP, ktorá má výraznú bočnú ochranu hlavy.
Keď bola asi 6 -ročná a šli sme so známymi autom, kde mala podsedák, tak na križovatke v meste pri 50-tke rýchlosti, chlapík, ktorý mal zastať na stopke sa vyrútil rovno na nás, takže po tej "akrobacii" čo sme absolvovali, s tresnutím jej hlavy do skla (našťastie sa nič vážne nestalo), by som podsedák nikdy neodporučila - a ako hovorím, bolo to mesto a 50-tka. Nechcem ani myslieť, čo by sa stalo pri vyššej rýchlosti, niekde na ceste...
Ale vidno to aj na youtube na crashtestoch, sedačku s opierkou a podsedák...

obchodiknet
25. jan 2012

@nanika:

aby som sa vrátila k téme: teraz máme pre mladšiu dcéru sedačku 9-25 kg (Air Force), máme už už ako som hovorila cez dva roky, pretože malá je chudulinká a často cestujeme dlhé vzdialenosti, takže rozhodne potrebujem polohovaciu sedačku a ako vysvetlím nižšie, to, že to nie je 200 eurová značková sedačka, pre mňa (dovolím si tvrdiť, že odborníka, kedže sme absolvovali viacero odborných školení ohľadom bezpečnosti pri cestovaní...) nič neznamená, pretože ak by som nebola presvedčená o tom, že je bezpečná, tak do nej svoje dieťa nedám a to mám na výber rôzne značkové produkty, do ktorých by som ju rozhodne nedala.

Pri obyčajných cestách po meste s kamoškou používame Naniu Beline 9-36 kg.

Ešte k tomu podiveniu, že nepoužívam "značkovú" sedačku... Nania je francúzska značka, na ktorej kvalitu nedám dopustiť. Teamtex (výrobca) zásobuje celú Európu a každý distribútor ich predáva pod svojou "nálepkou", napr. v Anglicku sú bežné Meggy, v Nemecku je distribútorom Osann, v Taliansku Foppapedretti...u nás ich jedného času predávala pod svojou značkou Dema...
Keď si pozriete testy motoristických magazínov ako ADAC či Motorwelt, zistíte, že autosedačky Nania sa vždy umiestňujú veľmi dobre oproti ich oveľa drahším konkurentom...

Po druhé: venujeme sa s manželom predaju autosedačiek už vyše troch rokov a prešli nám "rukami" rôzne značky - tie známe aj menej známe (pre niekoho "neznačkové"). Chcela by som upozorniť, že "neznačková" neznamená automaticky necertifikovaná. Ak by autosedačka nemala platný certifikát 44-04 pre Európu, tak by sa ani nemohla predávať. Nový certifikát znamená, že každý tisíci kus sa musí pretestovať na bezpečnosť, čo sa pri 44-03ke nerobilo...
Okrem štandardných crashtestov robia motoristické časopisy alebo iné nezávislé inštitúcie (ADAC, Motorwelt, a pod.) svoje vlastné crashtesty, kde si náhodne (?) vyberú každý rok isté autosedačky a tie testujú na rôzne kritériá, ktoré si oni sami zvolia. Keď sa pozriete na marketing, ktorý je za tým a patričnú reklamu, tak je úplne pochopiteľné, že nejaký menší európsky výrobca asi nemá šancu sa dostať do týchto testov 🙂
Posledný detail -
také malé prirovnanie. Lekár Vám predpíše liek (teraz už asi len účinnú látku - neviem, či to schválili) a vy si idete vybrať recept do lekárne. Lekárnik Vám ponúkne drahý nemecký liek alebo o polovicu lacnejšie generikum (rovnaká účinná látka, ide o napodobeninu, kedže už nemusia do ceny lieku prirátať náklady na jeho vývoj - spravil to niekto za nich). Ak má človek pocit, že musí kúpiť zaručene niečo drahé, lebo je to kvalitnejšie, tak to spraví. Ten, kto má iný názor, si kúpi v podstate toto isté, alebo niečo podobné (napodobeninu, mnohokrát 100%nú) a ušetrí... Legislatívne je to v poriadku, tak pri liekoch ako aj pri iných produktoch.

nanika
25. jan 2012

@obchodiknet kazdy si vozime v tom, na co mame a o com si myslime, ze je pre dieta to naj. Pozeram tu 9-25, mna nepresvedcila, to ma vazne sirku 28 cm?! Nemate na strankach preklep? Vidim, ze vozite v tom, co predavate, lepsiu reklamu si ani neviem predstavit 🙂
Som rada, ze ste sem zacali prispievat, rada si precitam nieco nove o sedackach. Teraz sa vasim prispevkom nemozem venovat, ale istotne si neskor cas najdem, vyuzijem, ze tu mame fundovanu osobu, ak vam to nevadi 🙂
Mohli by ste sem prosim pripojit link, alebo mi ho hodit do IP, neviem na vasej www stranke najst vase udaje obchodnika - obchodné meno
sídlo alebo miesto podnikania
identifikačné číslo
označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal a číslo zápisu
istotne to niekde mate uvedene, len by ma zaujimalo, kde. Dakujem.

neurologia
27. jan 2012

@nanika
pomalinky pokukavam po vacsej autosedacke pre starsiu 15-36 kg vies mi niektoru odporucit? do uvahy prichadzaju :
CONCORD Autositz Transformer T,
CONCORD Autositz Transformer Click,
ROMER Kidfix

nanika
27. jan 2012

@neurologia ahoj, transformery a kid su obe dobre, len si porovnaj sirku, mne sa tak vidi, ze tie transformerky su dost siroke, ja pri 5 clenej domacnosti si ju priestorovo nemozem dovolit. Kedy chces menit?

neurologia
27. jan 2012

@nanika
tak ja mam deti len dve takze si to v pohode dovolit mozem 🙂 ale tie transformery ma "lakaju" tym ze sa daju nastavit aj sirkou a teda ked je zima a deti naobliekane tak ju trochu rozsiris...moja mala ja taka tenka zizalka..ale to sa moze zmenit a potom nechcem kupovat kvoli tomu novu..a menit chcem az ked mladsia vyrastie z vajicka a bude potrebovat vacsiu tak potom starsej kupime vacsiu...ale uz chcem pokukavat po cenach a akciach 🙂

nanika
28. jan 2012

@neurologia ja som v evolve, co je identicka s kid mala posadenu 150 cm neter, neviem, co vazila, urcite nad 30 kg a pohoda, co do vysky aj sirky, praveze tie bocnice transformera vo mne vyvolavaju pochybnosti, aj ked testovo dopadol fajn. Tu mas testy, ak by si sa chcela pozriet este po inej 🙂 Ako zistis, prilis velke rozdiely v 15-36 nie su, ak nie je sedacka vyslovene polystirenova, tak je ok 🙂
http://fotelik.info/pl/testy/grupa:15-36/ocena/...

nanika
28. jan 2012

Opravne info, dnes su v predaji autosedacky nielen v aktualnej skusobnej norme ECE R 44/04, ale aj ECE R 44/03, aby ste sa nezlakli, ked nadabite na troska starsiu akciovu sedacku 🙂

nanika
28. jan 2012

@obchodiknet jaaaaj, mala som toho vela, co by som vam popisala, ale idem sa radsej venovat detom. Len si vas dovolim upozornit, ze za prve konktretne Romer, ktory je vecne testovany Adacom, aj ked nema otestovane v ADACu vsetky svoje vyrobky, nemozete porovnavat so znackou, ktora testovana bud vobec nebola, alebo sa umiestnila v sedom priemere. Za druhe, nesuhlasim s vasim tvrdenim o reklame a marketingu, Romerovi to moze byt vyslovene jedno, kedze ma vlastnu testovaciu drahu totoznu s ADACom 🙂 Za tretie, aka reklama? Romer sa predava na SR a CR ustnym podanim, verim, ze kvalita sa predava sama. A po stvrte, ak mate nejake info, zeby nebodaj nebolo testovanie ADACom "nezavisle", prosim o prilozenie odkazov, ktore to potvrdzuju, inak mi toto pride ako ohovaranie stylom, jedna pani povedala...

Zrejme ste zaneprazdnena, kedze ste mi neodpovedali na moje otazky, ale ak si najdete ten cas, tak vas poprosim o to info.
Zial sa nezhodneme v posudzovani kvality a bezpecnosti, tak to radsej necham tak 🙂 Ja totiz ani nepredavam autosedacky, ani nechodim na skolenia, takze mi je vsetko potrebne vysvetlit od zakladov, ako ste to urobili vy. Dakujem 🙂

tonko_babymarket
28. jan 2012

@nanika
plne súhlasím...

nanika
28. jan 2012

@tonko_babymarket no, len ci nie ironicky 🙂 Nejake novinky v oblasti autosedaciek nie su, aby som len nespamovala 🙂

tonko_babymarket
28. jan 2012

@nanika
kdeže ironicky...novinky sú, ale zatiaľ nie v predaji...Nemec je proste Nemec, tak ako v autách, žiaden Francúz ho neprekoná 😉...Nanie sú síce certifikované, ale najnižšia trieda....

mima1311
31. jan 2012

Prosim, vas o radu , mam vyse 5 mesacneho synceka , ktory je riadne velky , ci do vysky ale aj vahy ...ma vyse 8 kg ...doteraz sme mali vajicko , bolo samozrejme proti smere jazdy , len on nam tam uz nevojde , mozno este daky tyzden , nozky mu trcia , ma ich zohnute v kolienkach , bude mu uz asi treba inu sedacku , neviem ktora by bola pre neho navhodnejsia co sa vahy tyka , ale aj aby sme ju nemuseli zachvilu opät menit ...sam este nesedi , ale hlavicku si drzi pekne ..chcela by som taku , co sa da aj polohovat , vzhladom na jeho vek a ze v aute poväcsine spi ...dakujem za kazdu radu ...

jmisa
31. jan 2012

@mima1311 vydržet co nejdéle ve vajíčku, trčící nohy nevadí, důležitá je hlava.

jinak asi jedině Britax http://www.kvalitniautosedacky.cz/zbozi/produkt...

kristimikova
31. jan 2012

ja by som sla do 9-18kg. ale ak sa bojis,ze velmi rychlo rastie a pribera, tak potom zvol taku az do 36kg http://www.kociky.sk/autosedacky-detske-bratisl.... v zasade deticky do toho roka rychlejsie rastu aj priberaju, takze do dvoch - troch rokov by ti urcite mala stacit ta do 18 kg. ja som fanusik romeriek 🙂 a som naozaj spokojna, takze odporucam romerku.

obchodiknet
31. jan 2012

@nanika,
pokojne môžeme aj súkromne,
na ktorú otázku ohľadom autosedačky som neodpovedala?

K údajom ohľadom našej firmy, nájdete ich v menu vľavo v časti kontakty, prikladám aj link, snáď sa to nebude považovať za komerčný príspevok...

@tonko_babymarket : áno, máte pravdu, Nemec je Nemec, máme v predaji Recaro.

Ohľadom Nanie: ako som už spomínala francúzsky výrobca TeamTex distribuuje svoje produkty v Nemecku pod značkou OSANN (tá Vám možno bude známejšia než Nania), pričom Osann (ako Nemec samozrejme 🙂 má takisto svoje vlastné testovacie
Taktiež si nemyslím, že by Francúzi produkovali nejakú nižšiu triedu, kedže práve autosedačky TeamTexu získali licencie na produkciu autosedačiek značky Ferrari či Fisher Price, prípadne Disney kolekcie....

obchodiknet
31. jan 2012

@nanika:

ešte som zabudla - "od základov" celú problematiku vysvetľujeme na rodičovských diskusiách a prezentáciách v materských centrách na Slovensku (tu vo fóre na to určite nie je dosť priestoru ), takže mi napíšte správu odkiaľ ste a poslala by som Vám info ohľadom akcie v najbližšom meste, ktorú organizujeme.

mates22
1. feb 2012

@mima1311 obecně je bezpečnější vozit děti proti směru, dělají se i sedačky, které jsou vlastně 0-18 a dají se dát proti i po směru. My jí máme (byla za příplatek ve výbavě auta) a malej jezdil pozadu ještě i když už měl těch 9 kg. Pak jsme jí otočili a jezdí normálně popředu. Sedačka do 18 kg vydrží dlouho, dcera teď třeba má 20 kg a je jí skoro šest, přesedala někdy na 4 letech ............

dana3262
1. feb 2012

Je obecne nebezpecne pripoutat sedacku 9-18kg na zadni sedadlo doprostsed? Dela se to? Bylo by to pro me pohodlnejsi, dala bych vedle nej vajicko a 1misto by zustalo volne a nemuselo by byt mezi sedackami, tam se spatne leze. Ale prijde mi to nebezpecne..

jmisa
1. feb 2012

@dana3262 musíš tam mít normální tříbodový pás, nestačí jen ten "do pasu".

dana3262
1. feb 2012

@jmisa to je mi jasne 😀 navic je tam isofix. Spis mi prijde, ze kdyby to dite nedejboze vylitlo, tak se nezastavi o predni sedacku .

jmisa
1. feb 2012

@dana3262 nomusí ho udržet autosedačka, na to tam je. Když jsou tři děti, taky jedno sedí uprostřed, to bych neřešila, navíc pokud tam máš isofix.

nanika
1. feb 2012

@mima1311 ano, 0-18 hladaj, aj ta spomenuta first class plus od britaxu je fajn, ale nie je jedina 🙂 Ale aj tak treba ratat, ze pokial mate macika, dlho sa v nej neohreje, do 4 rokov, ako sa predbezne pise to urcite nebude, tak asi do 2 az 2,5 roka. V ziadnom pripade 9-18, dieta nema este na toto dost zrelu chrbticu, mozes mu ublizit. 0-18 su sklopne vsetky, taktiez su vsetky otocne v smere aj protismere, len si pozri, do kolko kg sa mozu vozit deti v konkretnej sedacke v protismere, lebo su aj sedacky do 13 kg do protismeru, ale aj 10-11 kg, to by ti velmi nepomohlo 🙂