Je lepšie kúpiť autosedačku 9-18 kg alebo 9-36 kg?

tini
10. okt 2007

Mamicky, ja mam sice este len 7 mes. mimco, ale pomaly uvazujem o kupe novej autosedacky, pretoze z vajicka vyrastame. Zaujima ma vas nazor a skusenosti, je lepsie kupit 9-18 kg alebo hned 9-36 kg? V 'babatkach' to este nie je velmi aktualna tema 😀

zazalienka
26. dec 2011

ahojte, my tiež riešime problém so sedačkou.. malý bude mať o mesiac dva roky, ale už teraz má 17 kg, máme maxi cosi priori xp, ale je tam už ako sardinka.. potrebuje viac priestoru. v bambini v Trnave mi pani povedala, že jednoznačne nie 15-36 kg, je tam proste aj nejaká veková hranica a 2-ročné dieťa posadiť do takej sedačky je risk.. že teda mám pozrieť 9-36 kg, keď sa už do maxi cosi nezmestí.. holt, máme veľké dieťa, tak si nepomôžem..

nessi01
27. dec 2011

@vivusika ahoj, my uz sme nasli naslho favorita a uz je aj objednany 😎 http://www.autosedacky-online.sk/detske-autosed...

vivusika
27. dec 2011

🙂 však to je ako bola naša len v inej farbe a bez isofixu 😝 Určite budete spokojní 😉

lubina
27. dec 2011

Aj ja som prave vcera pozerala nove sedacky do auta, teda pre mladsiu dcerku. Ma 3 roky a teraz sedi v Romer 9-18 kg. Ale na jar jej uz budeme kupovat vacsiu, tiez chceme Romer, ale uz 15-36 kg. Aj pri starsej sme takto postupovali, ale ta uz sedi v Romer 15-36. Ja si myslim, ze dieta ma sediet v spravnej velkosti sedacky, ide o ochranu dietata a nie usetrenie penazi,alebo cosi podobne.

nikes
27. dec 2011

Holky, autosedačky s váhovým rozpětím 9-36 kg jsou dobré hlavně pro ty, kteří v ní střídavě vozí mladší a starší děti, tzn. většinou pro prarodiče nebo do druhého auta, ale jinak je vážně lepší koupit autosedačku s nejmenším váh. rozpětím. Ony se autosedačky musí po cca 4-6 letech vyřadit z provozu, protože vlivem teplotních rozdílů léto/zima plast sedaček křehne a ztrácí svou pružnost, a nemusela by v případě nárazu vydržet extrémní zatížení, které zvládne nová sedačka. Takže pokud si někdo myslí, že ušetří tím, když hned koupí autosedačku 9-36kg a vydrží mu celou dobu, tak to není pravda

nikes
27. dec 2011

@nikes A ještě jak tu někdo psal, že nejde vyzkoušet autosedačku, páč to prodejce nedovolí, tak je třeba hledat obchod, kde to problém nebude. Já osobně znám 2 prodejny, kde vám to umožní. Samozřejmě zaplatíte, jdete do auta vyzkoušet autosedačku, chvilku se s ní projedete a pokud jste spokojeni, tak si ji necháte. Je vážně lepší, hlavně u menších dětí, tu sedačku vyzkoušet i s dítětem. Pak jsou sedačky (např. ty s pultíkem), které se nedají použít do každého auta, páč na ně je třeba mít dlouhé pásy a taky né každé dítě ten pultík snese. Je dobré vybírat sedačky podle výsledku bezpečnostních testů nezávislých organizací např. ADAC, OAMTC . Né všechny sedačky byly testované, takže u těch se neví, jak by uspěly v případě nárazů.

ivett
27. dec 2011

@nikes ono asi nebude problém po zaplacení si tu sedačku jet vyzkoušet, ale znám případ, kdy dítě po roční jízdě proti směru najednou sedlo po směru a po pár minutách jízdy se poblilo a celá sedačka byla zblitá, no nevím jak by se tvářili v obchodě, kdybych ji pak chtěla vrátit, že nám nevyhovuje 😀 a hlavně, po pár minutách projetí může ječet kdekteré dítě, to ale neznamná, že se mu tam nelíbí apod., je to změna a musí si na ni zvyknout a za pár chvilek si na to nezvykne ani náhodou...
ale jinak s tebou souhlasím...

mirkawaw
28. dec 2011

ahoj, tak romerka king plus 2012 k nam dnes bleskovo dorazila, trochu sklamanie z materialu, je to taka sustakovina, myslela som, ze to bude skor ako potahy na sedacke v aute ☹ no ale co uz, to je tak, ked sa kupuje cez net...ten felix vyzeral ako sustak, preto som ho vylucila, no na maxovi som si to nevsimla, skoda...dufam, ze sa to nepotrha 😲 inak je to opacha, ledva sme to nalozili do auta, neviem si predstavit, aka by bola ta 9-36kg 😝
inak vdaka vsetkym za rady, ten cybex sme vylucili, nasi maju fabiu a uz vajicko nevedeli spravne zaistit, lebo su tam kratke pasy, takze cybex pallas by uz absolutne nevedeli zaistit 😢 no a ten pultik by sa malej urcite po case zunoval...tiez tie plasty, ked vydrzia max. 5 rokov, tak to fakt nema cenu kupovat na 11 rokov, to nevydrzi ziadna sedacka 😒 no neviem, asi pojdeme do dalsej romerky, len tentoraz si dam fakt pozor na material...
@nessi01 dufam, ze ten vas nick nebude taky sustakovy 😅

pepiminarik
28. dec 2011

riesila som otazku "doby pouzitelnosti" autosedacky s predajcom ked som len teraz cerstvo kupovala vacsiu sedacku. kupili sme 15-36. pouzitelnost 5 - 10 rokov sa vztahuje predovsetkym na vajicka a sedacky do 18 kg kedze je tam ovela viac plastu ako na tych vacsich sedackach. navyse ak ma sluzit dietatu od 4 do 12 rokov, potom sa z nej da este pouzit podsedak, tak uz len z toho vyplyva, ze pouzitelnost 5 rokov je pre tuto kategoriu blbost. na niektorych (z kategorii do 18kg) sme v predajni videli vytlacenu odporucanu lehotu na pouzivanie. 😀 ale zatial to nie je na vsetkych.

mirkawaw
28. dec 2011

aha, jasne, vdaka za vysvetlenie, ale ak je ta sedacka 9-36kg, tak ta doba pouzitelnosti je asi fakt len 5 rokov, nie? 😖

ivett
28. dec 2011

@mirkawaw to mě celkem mrzí, že matroš je nic moc...to je právě to, že se to nedá nikde moc vidět, u nás v obchodech jich pár je, právě i kravička, co máme my, tak já věděla do čeho jdu, ale tak člověk to asi nikdy přes net neodhadne...já myslím, že matroš se ti určitě nepotrhá...tak ať dobře slouží 😉

evellina12
28. dec 2011

@mirkawaw ufff...tusim je to Nania,ale viac neviem. Kupili sme ju v polsku a je super. nebola velmi draha a verim,ze je bezpecna.

nikes
29. dec 2011

Tak ta použitelnost 4-6 let není jen nějaký výmysl , ale přímo to uvádějí odborníci z nezávislých organizací z ADAC . takže prodejce se hodně mýlí. Jinak, podsedák bych nedala ani 10 letému dítěti, páč je absolutně nanic, jelikož nemá žádnou boční ochranu a jak je známo, nejvíc jsou právě boční nárazy. Zkuste se podívat na crash video dítěte na podsedáku např. tady
http://www.skodahrou.cz/index.php?pageType=chap...
nebo špatná boční ochrana

https://www.youtube.com/watch?v=5KAbUPavSuE
nikes
29. dec 2011

ještě jsem chtěla napsat, že je škoda, že některé tak rychle spěcháte z vajíčka do větších sedaček. Protisměrné sedačky jsou o dost bezpečnější,než posměrné sedačky.(opět je dobré na to skouknout crash testy) To, že dítě trčí nohy ze sedačky vůbec nevadí, důležité je, aby mělo nad hlavičkou 5cm místa. Moje mladší dcera je dost vysoká a do vajíčka se mi vešla do 15 měsíců, měla jsem Jané Straté 2008.. Dále je daleko bezpečnější, když není dítě v autosedačce navlečené, tzn. v zimě je nejlepší ho dávat do sedačky bez zimní bundy. Opět to není můj výmysl, ale tvrdí to odborníci, kteří testují autosedačky. Je to sice opruz, stále oblíkat a svlíkat dítěti bundu, ale z hlediska bezpečnosti je to opravdu důležité. Já mám dvě holčičky, takže vím, jak moc to zdržuje, ale za větší bezpečnost mi to stojí. Bud nastartuju auto a až po zahřátí tam holky dávám, nebo je tam dám, svlíknu bundy a dám přes ně teplou deku. 🙂

dana_l
29. dec 2011

co ma zaraza ze vsetky svk autosedacky su len 3-bodove. ci uz pre babatka alebo starsie deti. ziadna nema extra zapnutie na hrudi. keby dieta malo autonehodu tak z tych "medzi nohami" zapnutych sedaciek moze vyletiet hornym telom.

alebo mate niektora taketo typy?
http://www.toysrus.ca/family/index.jsp?category...

mirkawaw
29. dec 2011

@nikes no my musime z vajicka von, ci chceme alebo nie, je vraj do 13kg, ale to vobec nesedi, nasa ma 9kg a 75cm v 8m a obliekame uz 9-12m, trcia jej z neho cca. 10cm nohy aj bez bundy a v overalle tam uz vobec nevlezie, je to absolutne nepohodlne, je tam fakt akoby zlomena a natlacena, vtedy sme totiz kupili trojkombinaciu s kocikom od dorjana, co by som uz teraz nikdy neurobila ☹ vajicko treba kupovat vzdy osobitne 😢

http://www.malvik.cz/Autosedacky/autosedacky-0-...

teraz by som asi isla bud do sedacky besafe 0-18kg

http://www.autosedacky-online.sk/detske-autosed...

aj ked neviem, ako tam moze dietatko sediet, ked este nevie sediet, nasa prvykrat sedela v jedalenskej stolicke, ked ukoncila 5m, a sama sedi od 7m, ale asi sa to musi dat polohovat, resp. tu bola ivett spomenuta nejaka sedacka bebeconfort, co ide dat aj v protismere jazdy, ta sa mi tiez pacila...

pre druhe babo urcite kupime vajicko mimo kocika v 0-13kg

http://www.autosedacky-online.sk/detske-autosed...

mirkawaw
29. dec 2011

@ivett uz je matros v poho, vyrovnala som sa s nim, na prekvapenie 😲 , moj manzel je uplne spokojny so sedackou, vraj je to taky goretex material, vzdusny a pevny...tak nakoniec ma presvedcil, on je inak dost kriticky a predsa sedacku pochvalil, no moj svagor urobil na nu, ze ci som normalna 😖 vraj nam stacila aj za 40 eur z .hu...teraz bude cela rodina pozerat do auta, co za drahu sedacku sme malej kupili 😀 ...

este sa chcem opytat, ked nam teda vydrzi do tych max. 2,5 roka, predpokladam, ze dlhsie asi nie, ale ak predsa, tak super, ktoru mam potom kupit 15-36kg, ktora je menej vypolstrovana?

http://www.autosedacky-online.sk/detske-autosed...

alebo 9-36kg, ktora je viac vypolstrovana?

http://www.autosedacky-online.sk/detske-autosed...

predsa len este bude nasa mala, mala... 😉

ivett
29. dec 2011

nikes máš pravdu a taky bych dítě nechala co nejdýl v autosedačce, ale podle mě do 15m je spíše výjimka, že se ti tam malá vešla, my jsme měli vajíčko od Peg Perégo Primo Viaggio, podle mě perfektní, jen teda mega těžké, malá se mi tam krásně vešla v oblečení bez problému, ale prostě v 11m už měla hlavičku akorát, a to to vajíčko má polohovací zádovou opěrku jakoby do výšky, takže se dá posouvat...Možná by tam ještě zůstala měsíc dva, ale na úkor pohodlí podle mě a já jezdím dost často, takže se řvoucím dítětem, které se vzpouzí, že tam nechce být, to je fakt lahůdka...
mě přijde brzo dávat do velké sedačky dítě v 6m nebo i v těch 8m, ale zároveň chápu, že když je velké, nedá se nic dělat...mmch mirkawaw kámoška měla přesně od Dorjana tu sedačku a šly do velké sedačky tuším v 9m, to vajco je fakt malé...
ale já bych to v takovém případě opravdu vyřešila sedačkou 0-18kg, která jde ještě otočit do protisměru, my tu Bebe confort Opal (dělá ji i Maxi Cosi) kupovali kvůli dovolené, jeli jsme x hodin a nechtěli jsme malou mačkat ve vajíčku, tak jsme koupili tuhle, co jde proti směru, ale zároveň je větší, prostornější a pohodlnější...Nepodařilo se mi ji pak prodat, tak než bych ji dala moc pod cenou, dali jsme ji do auta manželovi a malá je v ní spokojená i po směru...Já mám ve svém autě tu Romerku na isofix...

ivett
29. dec 2011

mirkawaw já bych to řešila až pak, až to nastane, protože nevíš jestli třeba se vám malá hodně vytáhne, ale bude drobnější, prostě jak rychle poroste apod., třeba vydržíte v téhle dýl...šla bych pak asi do 15-36kg, ale sama to zatím nastudované nemám, předpokládám, že do těch 3 let se do té Romerky vejdem...
jsem ráda, že potah nakonec ok a že manžel je nadšen, a rodina ať si s prominutím myslí co chce, je to vaše dítě a je dobře, že dbáte o jeho bezpečnost...

nikes
29. dec 2011

Mirko, tak to chápu, to vajíčko, které jsi měla , je opravdu tak max. do těch 9 měsíců u prům. dětí. Naše malá měla ve 12 měs. 9.7 kg a měřila 78cm a do vajíčka se mi krásně vešla, poněvadž jsme měli ve vajíčku tu polohovací opěrku. Jinak s další sedačkou tzn. 15-36kg je teď hodně brzo něco vymýšlet, páč se autosedačky neustále zlepšují a za pár let bude zase vše jinak. My jsme u starší měli Maxi - Cosi Priori XP 9.18 kg a malá v ní jezdila do 4 let . Ve 4 letech měřila 105cm, ale vážila sotva 15 kg. Teď má 5 let a váží 17 kg. Přešli jsme na kategorii 15-36 kg - Römer King Plus, ale je to teda fakt rozdíl, páč se nedá tak krásně polohovat na spaní, jak byla zvyklá u Maxi Cosi. Autosedačka není špatná, ale fakt mi tam chybí to polohování. Kamarádka má Maxi - Cosi Rodi 15-36kg a ta se dá hezky polohovat, takže trošku lituji, že jsem raději nekoupila tuto sedačku. Jinak, pokud bychom měli v autě Isofix, tak určitě koupíme autosedačku s isofixem, protože ty patří mezi nejlepší (tedy zn. jako Römer, MC apod.) a není tady riziko, že ji španě připoutáš, protože , jak jsem četla, tak autosedačku bez isofixu cca 70% lidí špatně připoutá. A jak jsem psala, tak je lepší koupit autosedačku s menším váh. rozpětím

ivett
29. dec 2011

nikes tak to musí mít Jané super velké vajca, i když to cos psala, že jste měli je nějak hodně polohovací, že? nenahrazuje to částečně i korbičku nebo něco? protože naše vajco bylo podle mě taky dost velké, ale malá měla v roce 9,2kg a 76cm a fakt už tam u hlavičky těch 5cm určitě neměla...
isofix si moc chválím, je to super na připnutí a je fakt, že s pásy je to ošemetné, nevím jakou zkušenost máte vy, ale zrovna vajíčko od Peg Peréga je docela mohutné a v mnoha autech se mi stalo, že pásy byly fakt na knap, aby vůbec dosáhly...kámoška má vajíčko od Cam a to je dokonce na 6 zarážek na pásy a v mojem autě se třeba pás vleze jen do čtyřech, nechápu podle čeho ty vajíčka vyvíjejí, nebo teda spíš nechápu, proč ty auta nemají delší pásy, fakt je to někdy dost prekérka...

laola
29. dec 2011

Ahoj holky,
taky vybírám autosedačku pro malého, tak když už jsem v tom tak tady jsou letošní výsledky z ADACu: http://www.adac.de/infotestrat/tests/kindersich...

nikes
29. dec 2011

ivett, tak korbu jsme měli zvlášt a vajíčko mi připadalo tak normálně veliké 0-13 kg. Posílám 3 fotky autosedačky s mladší dcerou. Na té první má 10 měsíců a na té druhé 13,5 měsíce a na třetí je samotná autosedačka.
Autosedačku jsem koupili, protože máme kočárek Jané Slalom a autosedačka jde nacvaknout na podvozek a já často jezdím s dětmi autem do města na nákupy nebo k doktorovi, tak abych sebou ještě nemusela tahat korbu, tak jsem jen na tu chvilku nacvakla sedačku a šli jsme. No a taky tato autosedačka dopadla ve své kategorii velmi dobře , což je u sedaček této značky světlá výjimka, páč jinak autosedačky Jané nejsou moc dobré, tak to rozhodlo

nessi01
29. dec 2011

@mirkawaw tak nech sluzi, no nas tatinko bol vyberat a material sa mu pacil, vsetky bavlnene mu neodporucali kvoli tomu, ze sa do toho hned vsetko vpije vratane potu a vsetkeho, co by drobec pripadne papal a pil, takze vraj otras na udrzbu, ale vraj tento je ok aj na udrzbu aj na pohodlie, tak uvidime : 🙂 Ono treba vybrat v kamennej predajni a potom kupit cez net 😉

mirkawaw
29. dec 2011

ahoj, vsetkym mojim poradkyniam, velmi pekne vam dakujeme za vase cenne rady a podnety, mame za sebou prvu jazdu v romerke a dopadla vid foto 😀 mala nam zaspala aj cestou k nasim, t.j. 6km po rovnej ceste, hned prva dedina od mesta 😉 a aj cestou spat, z ktorej sme urobili vecer fotky, tak su trochu tmavsie, ale da sa pekne vidiet, ako nam mala pekne sadne do sedacky 😝 mame 8m a veru neviem, v tom zimnom obleceni vyzera LTT (len tak tak), tak ci nam vydrzi do tych 4 rokov, ako pisu, to teraz urcite pochybujem, ale ak posluzi do tych 3 rokov, tak super 😎 s potahmi som vysporiadana, su pratelne a ako vravi nessi, bavlna je fajn, len co to spravi po rokoch detskeho pouzivania, xi xi 😖
@nessi01 my tu v lucenci kamenny obchod zial nemame, ponukaju tu skor lacnejsie sedacky, tak okolo tych 80 eur, takze vidiet romerku nazivo v roznych variaciach by bol zazrak...najblizsie je bystrica, ale to je tak hodinu a pol cesty tam a hodinu a pol spat, takze sa nam to velmi neoplati malu tahat, len aby sme videli jednu sedacku...takze vacsinu veci riesim takto na blink, zatial som sa sekla len v par veciach, ale na 98% sme boli vzdy spokojni, ako aj v tomto pripade 😵
@nikes presne tak, to nase vajicko ma vzadu napisane, ze do 10kg a tu vlozku pre mensie deti, co ma aj tvoja, sme vybrali asi ked mala 5m, lebo do nej nevosla...takze pre druhe babo urcite budeme kupovat bud romerku alebo nieco, co je priestrannejsie a polohovatelne 😉
@ivett mas pravdu, budeme riesit az nastane cas, hoci manzel to dnes na prvy pohlad, ked sme tam malu dali skonstatoval, ze to vidi na velmi skoro, tak max. na dva roky a potom budeme musiet riesit nieco ine, no hadam dovtedy vyvinu este nieco lepsie ako doteraz, paci sa nam aj novy trifix, takze mozno by sme nabuduce sli aj do tohto modelu miesto king plus 🙂 ale az ked ho niektora tu na MK budete mat odskusane a podate nam ostatnym referencie 😉 takze vsetkym zatial, vela bezpecnych km vo vasich autosedackach 😵

nikes
30. dec 2011

Mirko, máte nádhernou holčičku a jak je krásně oblečená. Miruš, ale vážně je bezpečnější, když ji tu bundičku příště sundáš, i když jedete jenom kousek. Věř tomu, zkusím někde najít videa, které dělali v ADAC, jak dopadne figurína, když má na sobě zimní bundu a jak bez bundy. Oni to tam vysvětlovali, že bundy jsou z klouzavého materíálu, a že díky tomu ty pásy sjíždějí dolů a nejsou tak bezpečné. Jinak, neměj obavu, že vám tak dlouho nevydrží, páč ta naše maxi-cosi má stejné rozměry a starší dcera vypadala v sedačce úplně stejně, jako vaše holčička a vydržela ji do 4 let. Ono , když jsou děti navlečené, tak vypadají v sedačce větší. Zkus ji svlíknout a uvidíš , že to bude vypadat zase jinak 🙂
Jo, a ještě, pokud ti můžu poradit, tak aspoň v Česku se strašně tyto sedačky kradou (např. moji kamarádce už 2 tyto autos. ukradli z auta a to měli auto zaparkované před barákem na ulici), takže prodává se buď originál nebo imitace potahu na tyto autosedačky. Ty potahy jsou dobré i na to, že když budeš autos. prodávat, tak pod potahem zůstanou , jak nové, takže ji prodáš za slušnou cenu. My máme taky černou autosed. a bez potahu jsem ji používala 5 měsíců, než mi jedna holčina poradila, at si koupím potah. No a za těch 5 měsíců se už trošku vysišovala, páč to bylo v létě a malá se v ní hodně potila, takže díky tomu potah zbledl. Díky tomu potahu je to lepší i na to, že nemusím vše prát, ale stačí jenom potah

ivett
30. dec 2011

Mirko vypadá tam malá spokojeně 😉 ať se dobře jezdí 😉 já myslím, že v tom nějakou dobu vydrží, podhlavník jde zvednout a po roce děti tak rychle už nepřibírají a nerostou 😉

nikes jak jsem koukla na fotky vašeho vajíčka, tak bych řekla, že naše malá by tam v něm asi teď ještě být mohla, ale mě přišlo, že už jí ty nohy trčí moc a hlavičku měla asi jak vaše malá a mě to přišlo už akorát, tak jsme v 11m šli do velké sedačky, i tak si myslím, že jsme vydržely dlouho, znám případy, kdy fakt jde děcko do velké v půl roce, což mi přijde hrozně brzo...

mirkawaw
30. dec 2011

@nikes dakujeme za rady, pozrieme aj tie potahy, inak nasi sa rozhodli kupit britax evolva plus 123, nemate s nou skusenosti? vdaka.

nanika
30. dec 2011

@nikes ? uved zdroj, z ktoreho si vyrozumela, ze vo vajicku musi mat dieta nad hlavickou 5 cm do okraja sedacky 😠 Ja pokial viem, tak je mozne dieta prepravovat vo vajci do 1 cm presahu hlavickou opierky sedacky. Pri 9-18 je to dosiahnutim ocami vrcholu opierky sedacky.
@mirkawaw ten potah je ok, mam ho na oboch sedackach, dobre saje a este lepsie sa perie. Po vyse dvoch rokoch nejavi ziadne znamky opotrebovania, ani poskodenia, az na drobne zmolky, ktore sa zjavili po dost kratkej dobe 😀 Evolva je vhodna na kratke trasy ak dietatko samostatne sedi, pri dlhsich trasach od asi roka a pol, kedze sedacka je viackategoriova, dietatu v nej pri spanku pada hlavicka, co je sposobene slabou sklopnostou. Inak sedacka ok a ak ju chcu kupit stari rodicia na vozenie sa, ked bude dieta u nich, nie je o com 🙂

nanika
30. dec 2011

Este na margo, ze sa sedacka neda odskusat u predajcu. Vy sa divite? V dnesnej dobe, ked sa drviva vacsina sedaciek preda cez net? Kedy maly zlomok ludi, ktori si tu sedacku odskusaju, ju nasledne kupia, tam, kde ju odskusaju? Ja sa teda nedivim 🙂