Môže čiastočne autosedačka nahradiť lehátko?

carodejnica
20. sep 2009

Zaujímal by ma názor mamičiek na používanie autosedačky namiesto lehátka. Nenašla som tu takúto tému.

Môže čiastočne autosedačka lehátko nahradiť? Samozrejme nehovorím o doplňujúcich funkcií lehátka, ako vibrácie, polohovanie a podobne, skôr ma zaujíma tá zdravotná stránka. Lebo nevidím veľký rozdiel medzi autosedačkou a lehátkom, ak je lehátko vypolohované do takého polosedu/poloľahu ako autosedačka. Čítala som rôzne názory na používanie lehátka - kriví chrbtičku, lebo núti dieťa sedieť, aj keď to ešte nevie a podobne....

Problém je však ten, že moja 3-mesačná dcérka veľmi rada sedí v autosedačke, pozoruje okolie a obzerá si ručičky. Mám však z toho obavy, aj keď ju tam dávam na veľmi kratučko len posledný týždeň a to len doobeda a poobede, tak cca na pol hodinku, viac nie - ak ju potrebujem zabaviť, keď mám robotu v kuchyni, alebo vešiam prádlo..

Čo si o tom myslíte?

slaviq81
20. sep 2009

Čarodejnica, zo zdravotného hľadiska nie je odporúčané, aby dieťatko bolo v autosedačke dlhšie ako 2 hodiny, takže ak tam malú necháš tú pol hodinku ako píšeš, tak by to malo byť ok 😉 Podľa mňa 🙂

stresmenka
20. sep 2009

carodejnica je to tak ako píše slaviq keď dieťa sedí dlho v autosedačke má stlačené rebrá a tým pádom aj pľúcka a to škodí a bábo má problém s dýchaním. takže čím kratšie tým lepšie a lehátko je priestrannejšie 🙂 preto je pre bábatko pohodlnejšie 😉

dosa
20. sep 2009

prave cez tyzden bola o tom rec v nejakej zenskej relacii, neviem ako sa to vola, bol tam ortoped a neodporuca autosedacky puzivat na ine ucely - ako lehatko, nahrada kocika a pod., len v nevyhnutnom case na cestovanie.

najjulinka
20. sep 2009

carodejnica ak je to fakt na tak malo tak si ušetriš peniaze , ked nekupiš lehatko 😉
Inak lehatka su tiež velmi rozne a mne nepripadaju až tak "zdravo" niektoré... Ale ani v lehatku clovek babo nenechá pol dna.... 😉
My tiež miesto lehatka používame autosedačky... 😉

veronika81
20. sep 2009

čarodejnica, ja mám lehátko od chicca, zo začiatku sme ho fakt veľa využívali, dá sa dať do ľahu. Ale posledné týždne mi tam už nechcel byť, asi mu to pripadalo stiesnené, už sa pretáča, pomaličky plazí, využívam ohrádku alebo zem 😉 A akurát včera som iba tak pozrela na krabicu a je tam napísané, že používať do 6 mesiacov alebo do 9 kg. Neviem ako sú na tom iné lehátka s nosnosťou, ale ja som to naše práve dnes zbalila 😀

Takže podľa mňa pri tvojej skoro trojmesačnej malej sa ti už neoplatí investovať do lehátka, na ten krátky čas čo to používaš, splní účel aj vajíčko 😉

pepies
21. sep 2009

myslim, ze urcite by som dietatko dlho nenechavala v takej stiesnenej polohe v autosedacke........

v dnesnej dobe je obrovsky vyber lehatok - my sme mali Chicco, maly tam rad lezkaval od malicka, dalo sa dat uplne do lahu .................
neskor sme ho vyuzivali aj na prve prikrmy - v polosede sme ho zo zaciatku krmili v lehatku.......................

carodejnica
autor
21. sep 2009

Ďakujem za Vaše názory.

Presne o to mi ide, že malá má už 3 mesiace a nechcem investovať do lehátka, keď ho tak často nepoužívam, napríklad včera bola vo vajíčku dokopy asi len 15 minút - vo fotoalbume mám fotku 😉 - a dnes som ju mala skoro 1,5hodiny na hracej deke... navyše počula som, že čím je dieťa staršie (keď už vie sedieť s podperou a pretáča sa z bruška na chrbátik) už nechce sedieť v lehátku...

Ja som si vyštudovala na internete, konkrétne tuná - http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/1105/ch...
že, cit.

"Hojdacie lehátko a autosedačka:
Prevláda názor, že práve tieto prostriedky môžu pomôcť dieťaťu naučiť sa skôr sedieť a sú tiež veľmi praktické.
Nezabúdajte však na to, že obe majú šikmú oporu chrbta a preto je dieťa už po niekoľkých minútach v nesprávnej polohe – ťažká hlava padá na stranu – hrozí skrivenie chrbtice a váha tela je na krížovej kosti – sťažuje až znemožňuje sa ohnutie bedier a kolien.
Oba sú vhodné na krátku dobu, nie však na dlhodobý pobyt v nich. Bránia v precvičovaní svalových skupín potrebných pre pohyb dieťaťa.
Detské autosedačky je nutné používať len na jazdu autom. Po skončení jazdy by dieťa už nemalo ležať v sedačke."

Takže mi to pripadá ako jeden čert. 😒