Môže sa dieťa voziť na prednom sedadle v smere jazdy?

lenka311
30. jan 2011

Ahojte. Som z toho už zúfalá. Môj ex našu dcéru od rozhodnutia súdu vozí na prednom sedadle v smere jazdy od 6mesiaca až doteraz - má 10mesiacov. Nemôžem to nijako dohováraním ovplyvniť a dcéra mi pravidelne po jeho návštevách v noci zo spánku plače a často mi napodobňuje auto. Ak by som sa už konečne odhodlala a zavolala na 158, môžu mu dať dopraváci pokutu, alebo sa to skrátka smie? Má ju v autosedačke ale vedľa seba ako spolujazdca. Veľmi ma to trápi. Mimochodom za 4roky čo ho poznám mal 3autohavárie a pri tej poslednej rozbil auto úplne na šrot. Ďakujem ak mi niekto odpovie.

mirka285
30. jan 2011

@lenka311 a to ju akoze v akej autosedacke vozi?ved v tz. vaicku ju moze vozit ibav protismere jazdy,moze ju mat na prednom sedadle ale v ziadnom pripade nie v smere jazdy,ved to ma tu autosedacku akoze ako priputanu??

pink_lady
30. jan 2011

nesmie ju tak vozit, na prednom sedadle sa moze len v protismere jazdy ale vseobecne sa to neodporuca...bolo by fajn zavolat policajtov, pretoze by si mala papier a doklad od toho, pripadne si to aj vyfot...to ze sa budi nie jepodla mna z toho, pretoze ten protismer je cisto z bezpecnostnych dovodov (a musi byt vypnuty aj airbag)..

juliagregor
30. jan 2011

podla nového cestného zákona môže....
dieťa môže sedieť na hociktorom sedadle v aute, ale musí používať bezpečnostnú sedačku jeho váhovej kategorie...
http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=4...

nibiru
30. jan 2011

.

5. Môže sedieť dieťa v normálnej autosedačke (nie protismernej) na sedadle spolujazdca?

§ 7 ods. 2 hovorí, že vo vozidlách kategórie M1 a N1, v ktorých sú umiestnené dve detské autosedačky a v ktorých nedostatok priestoru bráni umiestneniu tretej sedačky, môže byť dieťa vo veku tri a viac rokov a s telesnou výškou menšou ako 150 cm pripútané na zadnom sedadle bezpečnostným pásom. Následne § 7 ods. 4 hovorí, že takéto dieťa nemožno usadiť na prednom sedadle a pripútať len bezpečnostným pásom.

no podla mna nemoze a stoho odctavca sa nedozvies to co potrebujes normalne zavolaj na 158 a opytaj sa ich poradit ti musia normalne im povedz ze mas o dieta strach a na internete je to napisane tak ze sa v poctate ani nedopatras ci moze alebo nie 🙂 a daj potom vediet mna zdrbali policajti no v poctate upozornili ked som mala malu vedla seba v protismere jazdy a zbadali v aute v zadu priatela ze by bolo lepsie keby bola v zadu potom som im vysvetlovala ze vatcinou jazdim sama a priatela som vyzdvihla s prace a autosedacka ma pevnu zakladnu.

mirka285
30. jan 2011

@juliagregor no ja som si ten link tiez precitala a podla mna nemoze....

benne
30. jan 2011

@juliagregor ja som to v tom linku podobne ako @mirka285 nenašla... a teda odpoved je, nemôže

sirinka
30. jan 2011

ak je mala vo vajicku, tak nemoze....urcite si to nafot, nafilmuj ak ta nepocuva a vybav mu radsej zakaz styku s malou, ked ju takto vedome ohrozuje....
ak mate iny typ autosedacky....bohuzial to zakon skutocne nezakazuje...
http://natankuj.sme.sk/c/5266137/deti-na-mieste...

ela2710
30. jan 2011

@lenka311 ahoj, na predne by som neriskovala, ale vzadu myslim moze...

@mirka285 ahoj nie je to pravda o tom vajicku, my mame foto v navode na pouzitie, kde mame ukazane putanie z pradnej strany, ja to neviem ale priatel ano, akoze dako sa ten pas potom dava cez drziak vajicka...

sirinka
30. jan 2011

@ela2710 a to mate aku sedacku?

mirka285
30. jan 2011

@ela2710 a nemate nahodou autosedacku od 0 do 18 kil?lebo o klasickom vajicku som este nepocula teda,ze sa da pouzivat aj v smere jazdy,ale to zase neznamena,ze ked som nepocula sa neda 😀 ja o tom ale neviem...

ela2710
30. jan 2011

@mirka285
@sirinka mame vajicko dumbo http://www.enikibeniki.sk/shop/index.php?page=s...
to zelene, a v pribalovom letaku je postup naznaceny, a pise sa tam, ze ma byt v smere jazdy..takze teraz v tom mam zmatok, po tom co tu pisete...ale my mame do 13 kg, lenze nas maly ma 8 420 g a problem je, ze ma uz 67 cm, takze sa tam nezmesti, nozky uz trcia kade tade, takze aj tak ideme kupit autosedacku, teraz sa snazim chodit busom, kedze v normal autosedacke by sa este takemu malemu kazila chrbtica, radsej preferujem kocik 🙂

sirinka
30. jan 2011

@ela2710 moja prva bola tiez dost velka...sice v 6 mesiacoch mala 9kil....a tiez sme museli riesot skor vacsiu autosedacku, ale do tych 9-10 mesiacov nam pekne yvdrzala v maxi cosi....tie starsie typy su dost velke...

ela2710
30. jan 2011

@sirinka no vsimla som si 🙂 ale tak my auto nemame, vajicko vyuzivame len ked ideme niekde na aute s rodinou, alebo tak...no keby som vedela, zrejme to vajicko ani nekupujem

mirka285
30. jan 2011

@sirinka ja mam tiez maxi cosi a podla mna sa tam moja dcera zmesti este minimalne tri mesiace...
@ela2710 ja som fakt este nepocula o tom ze sa vajicko moze pouzivat v smere jazdy,moc sa mi to nezda,ale fakt neviem.....

ela2710
30. jan 2011

@mirka285 mam to tam nakreslene cely postup v pribalovych letakoch, dokonca este aj vysvetlene v 5 jazykoch 🙂 no ale ja okolo seba mam len vacsie deti, co maju velke autosedacky, takze neviem povedat ci sa to sme ci nie, ale zas, tu mas nanoznik, mozno aj ten ako-tak chrani mimco

sirinka
30. jan 2011

popravde ani ja som este nepocula o vajci, co by bolo vhodne na vozenie v smere jazdy...

sirinka
30. jan 2011

@ela2710 chrani...ale iba pred zimou 😉 nikde som nenasla navod k tej sedacke...celkom by ma zaujimal ten sposob uchytenia...

ela2710
30. jan 2011

@sirinka no keby som mala ako,sama by som vam ten navod tu naskenovala, no nemam skener 😒

mirka285
30. jan 2011

@ela2710 nanoznik chrani mimco???no to urcite nie 🙂 ja sa nechcem hadat ale pozriem si to...

ela2710
30. jan 2011

@sirinka nie je to len v navode, je to este aj na stitku co z nej trci, akoze trci z tej latky, co tam mas napisane ako prat, atd..tak tam mas aj ten obrazok, ako sa to ma uchytit, takze aj v navode, aj na stitku...zdvihne sa ta rukovat a dako je to cez nu spravene, priatel to vie, ja nie,spravil to ale tak minule ked sme sli s nasimi na volby, ze sa tym vajickom naozaj nai pohnut nedalo...

ela2710
30. jan 2011

@mirka285 ok pozri to, ak to nenajdete na nete, dvere nasho bytu su pre vas otvorene 😉

mirka285
30. jan 2011

@ela2710 a neni to tam nakreslene a preskrtnute,ze takto v ziadnom pripade nepouzivat? 😀 kde byvas,ze by som prisla na tu kavu? 🙂

ela2710
30. jan 2011

@mirka285 ok uz som si to kukla, ale naozaj je to tak aj na stitku aj v navode, este som to sla skontrolovat a vsimla som si to aj na tom stitku, no my sme vajicko pouzili len 3-krat, a uz asi ani nikdy nepouzijeme, lebo maly je dlhy velmi

ela2710
30. jan 2011

@mirka285 byvame v Ziari nad Hronom, nie je tam nic preskrtnute =) ak budem v najblizsej dome (ak sa dostanem) ku kamoske, skusim vam to preskenovat, ale nic neslubujem, lebo sa naozaj len zriedka dostavam sama z domu 🙂

ela2710
30. jan 2011

@mirka285 a na kavu v klude mozte dojst 🙂 sice ja kavu nepijem, skor kapucino

mirka285
30. jan 2011

@ela2710 a mala by si ho ist vyreklamovat,nech vratia prachy 😀

ela2710
30. jan 2011

@mirka285 tak to asi hej, no co uz aj tak ju zrejme predam, nam je uz na prd makovy 🙂

mirka285
30. jan 2011

@ela2710 ja ti verim,zajtra pozriem zo zaujimavosti co je v navode na tom mojom vajicku...

mirka285
30. jan 2011

jaaj baby,rada som si tu pokecala s vami,idem spat,dobru noc vsetkym 😉