Nebezpečenstvo nosenia búnd a fusakov v autosedačkách

lucinka1104
6. dec 2018

Ahojte maminky zaujímal by ma Váš nazor https://ellesgreboir.blogspot.com/2018/01/nepou...

Ďakujem

jatva
6. dec 2018

@lucinka1104 myslim, ze to dost dlho znamy fakt, ze sa to robit nema.

beky1813
6. dec 2018

Je to dlho znama vec, ale aj ja davam dceram bundu do auta na kratku vzdialenost

zuzuliennka1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzuliennka1
6. dec 2018

ved je to aj nelogicke, ty sa priputas v aute aj s velkou paperkou naobliekana? aj my dospelaci sa vyzlecieme z bundy v aute, dieta duplom... ja vyzliekam len do svetrika, ved v aute je prijemne, na to nepotrebujem citat clanok

lucinka1104
autor
6. dec 2018

@zuzuliennka1 veď ja súhlasím len predavame autosedačky a keď maminky na to upozorním nesúhlasia, že nenechajú mrznúť dieťatko.

meluela
6. dec 2018

@lucinka1104 ludia dost zle prijmaju tento fakt ... uz som to viac krat zazila v diskusiach .. hned im dieta zomiera na zapal pluc pri predstave ze by ho dali do vajicka bez bundy. Potom samozrejme uz 4 mesacne sa do vajicka "nezmesti" a s velkou slavou kupuju sedacku v smere jazdy, co tam po tom ze si dieta v pripade nehody dolame vazy ...

rybka16
6. dec 2018

Hlavne, ako je aj v tom článku napísané, ani tie akože fusaky do autosedačky nie sú vhodné. Pritom koľko mamičiek kupuje práve ten v dobrej viere, že akú super vec kúpili. Čokoľvek, čo je väčšej hrúbky a ide za chrbátik dieťaťa a pod pásy, je z bezpečnostného hľadiska nevhodné.

katrinka8
6. dec 2018

Nuž ja keď idem do roboty, veru idem v tej zimnej bunde a nie, nevyzliekam sa. Ak by som dopredu mala vyhrievať v mraze auto, tak minimálne 30 minút by mi musel ísť motor naprázdno, aby som auto vyhriala na teplotu, v ktorej sa minimálne pohodlne dá sedieť bez bundy... To na margo toho "návodu", ako na to, aby sme v aute nemrzli.
Ale súhlasím, do autosedačiek sa majú deti z bezpečnsotného hľadiska dávať bez búnd. Hoci je podľa mňa aj otázka, ako to je pri 5-bodovom vs. klasickom páse pri väčších deťoch. Nie sú niekde na to crash testy dostupné?

beky1813
6. dec 2018

Mna by zaujimalo, ako to robite v mrazoch, ked ste niekde na 2-3 hodinovej prechadzke a idete autom dajme tomu 15-20 minut, to von vyzleciete dieta z overalu/ bundy a dáte do ladoveho auta?

jatva
6. dec 2018

@beky1813 to auto trocha vykurim a deti poprikryvam

beky1813
6. dec 2018

@jatva no len my mame diesel a ten kym sa vyhreje a zase von cakat v zime, kym sa auto zohreje, nic moc

jatva
6. dec 2018

@beky1813 radsej par minut pockam nez ohrozim zivot deti.

meluela
6. dec 2018

@beky1813 maju viac vrstiev, na nohach pancuchy alebo zateplene gate a hore tenku flisku .. a hlavne mame benzinove auto, to je z tohto pohladu velmi prakticke .. tam je teplo este len poskladam kocik a dam deti do sedacky

katulienkax
6. dec 2018

Ano presne tak ked idem na dlhu cestu autom tak sa vyzliekame ale vysvetlite mi ze ked vezmem dieta 5 minut autom do skolky ci sa za taký krátky čas auto zahreje. Takú figu borovu. Aj mna keby chcel niekto na takú krátku trasu vyzliecť tak mu asi jednu ...🙂 aj ked chodíme autom na obed z roboty tak hádajte koľkí majú vyzlečené bundy a kto bude dobrovoľne mrznut v nevyhriatom aute. Takze jedna vec je bezpečnosť ale druha vec kto už len bude mrznut a drkotali v aute na krátku vzdialenost

beky1813
6. dec 2018

@meluela no ja si neviem predstavit davat 10 mesacnej dole overal, ked ide do auta

jatva
6. dec 2018

@katulienkax vzdialenosti "5 minut autom" chodim pesi :D

jatva
6. dec 2018

@beky1813 ved to mas vyzlecene raz dva, ci?

katulienkax
6. dec 2018

@jatva vzdialenosť 5 minut autom je u nás 25 minut peši s detským tempom. To je nonsens, ráno sa ponáhľame do skoly, skolky a do roboty. Nemam čas na prechádzky a ani nemienim kvôli tomu vstávať o pol hodinu skor a pre mna by to znamenalo este 15 minut prechádzky spat k autu ( do roboty nemam dobre spojenie busom) zo skolky takze to nie je len o ch 5 miňutach

beky1813
6. dec 2018

@jatva to si len myslis 🤣 doma ju musim polozit na postel, priklincovat nohami a tak vyzliect. Ona sa furt vrti a posediacky ju nevyzleciem a ani neobleciem

jatva
6. dec 2018

@beky1813
@katulienkax baby, suze to vase, vy ste zodpovedne za ne, robte ako uznate za vhodne. Ale vase vyhovorky su riesitelne. Len to chce chciet.

katus87
6. dec 2018

Ja mám staršiu skoro 3 ročnú a tej dávam bundu dole a mesačnú a ona je v tenkom overali prikryta ešte dekou. Skusala som aj fusak dat, ale to by som ju nie ze nezapla, ale ani by nebola poriadne zaistena. Ja tiež dávam dole bundu. Lebo odkedy som videla jednu nehodu v priamom prenose a x krát sme museli prudko brzdiť, tak ten pas udrží človeka na mieste. A osobne si myslim, že radšej vydržíme 5 minút nepohodlia, ako potom mať problém. Ale je to na každom rodičovi, ako si bude putat deti a seba do auta.

zuzuliennka1
7. dec 2018

akoze to su take vyhovorky jak pome na jahody 🤦🏼‍♀️ ano, ja radsej pockam v mraze a vyhrejem auto, aby som tam nesedela v zime a syna mohla dat do sedacky len v svetriku a poriadne priputaneho.. ci vy si radsej posadate a vozite sa v studenom aute? no to by som si pozrela... uz len na zohriatie okna si zakurite, aj na chvilu, lenze my dospelaci mame termoregulaciu, takze vydrzime aj v hrubsej bunde, ked uz teda nevyzliekate, dieta sa ale brutalne rychlo prehreje.. takze tie vase zapaly pluc nie su z toho, ze dieta do sedacky vyzleciem z bundy, ale prave z toho, ze sa v aute oblecene prehreje a potom po tych 5min (na ktore sa neoplati podla vas kurit) vyleziete s nim do mrazu von... 🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️
@beky1813 nie, auto sa mi vyhreje a tiez mame diesel a nie je to ziadnych 15min...

beky1813
7. dec 2018

@zuzuliennka1 ja budem nadalej dieta na krátke trasy davat v bundach a overaloch. A nie su to vyhovorky, je to jednoduchsie, ako ju furt vyzliekat a obliekat

zuzuliennka1
7. dec 2018

@beky1813 pokym sa nestane nestastie... ani dospeli nemaju sediet priputani v hrubych bundach (a uz mi je jasne, ked niekde citam, ako sa stavaju nestastia a tukam si po cele, ako to ze sa nepriputali, ako to ze spravili to a ono,.. a uz to bohuzial chapem, to su tvrdohlavi ludia ako vy...) a najvacsie nestastia sa VZDY stavaju na kratkych trasach, “ved to len tu sme isli”, “uz mal domov len par metrov a havaroval” a pod. 🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️ kazdy den v spravach nieco podobne, nestastia 5m od domu

jatva
7. dec 2018

@zuzuliennka1 kamoska robi v zachranke a vacsina nehod co konci zle, tragicky pre deti je zrovna kvoli tomu, ze sedacky su zle nainstalovane, deti zle priputane alebo v nevhodnom obleceni. Alebo napr prilis male deti v posmernych sedackach.

bobricek1979
7. dec 2018

Bezpečnosť je bezpečnosť tu niet na čo sa vyhovárať a riešiť každý zodpovedný to urobí proste si to tak zariadi a ak nie je to už len a len ma ňom...

katrinka8
7. dec 2018

Tak ja osobne si neviem predstaviť realitu rodiča, ktorý ráno v mrazoch vezie napr. 2 deti do školy, škôlky (sám jeden že sa mu proste nedá poslať toho druhého to predom zabezpečiť), ako si ráno všetci privstanú nejakých 20 minút, nabehnú ku autu v overaloch/bundách, zapne sa kúrenie, čaká pri aute alebo v aute (?) 20 minút s tými 2 deťmi, kým sa mu to auto vyhreje na teplotu, aby sa tam dalo sedieť bez búnd, a potom sa vyzliekajú a nakladajú do auta tak, aby prišli deti včas do školy, škôlky a on do práce. Prakticky je toto síce, samozrejme, možné, ale zaujímalo by ma, aké percento rodičov toto každé ráno v zime je schopné absolvovať. Chápem, že by sa to tak asi malo robiť, a ďakujem bohu, že deti voziť už nemusím. A tiež ale beriem do úvahy, že v dnešnej dobe napríklad ani tie zimné bundy všetky nie sú už také objemné, že by boli až takou prekážkou pri zapínaní sa správne a bezpečne bežným pásom od auta (nie 5-bodové v "malých" sedačkách. Mimochodom, to vajíčko bez zimných overalov vidím ešte najjednoduchšie, tam sa to teplo oblečené dieťa dá zakryť nejakou hrubou dekou.
Mám malé auto, benzín, do práce mi to peši trvá svižným krokom cca 25-30 minút (keby mrzlo a zľadovatelé chodníky, ako napr. dnes, aj viac), autom som tam za nejakých 8-10 minút, ale auto mám z -8 od paneláka pri práci "vyhriate" na -5, a to mi ide motor nejakých 5-10 minút predtým, kým"oškrabem" a rozmrazím to auto, aby sa s ním vôbec dalo vyjsť do premávky. Deti sú vtedy už, našťastie, v škôlke a škole. Neviem si ale predstaviť, že by som tú procedúru vyššie popísanú mala absolvovať aj s deťmi - čo by muselo koľko trvať, aby sa to auto vyhrialo do takej teploty, aby sme tam boli schopní nejakých dajme tomu teda 15-20 minút (ak niekto tie deti vozí takto ďaleko) sedieť bez zimného oblečení, kým dôjdeme do školy, škôlky, roboty...
Na cesty mimo mesto sa vyzliekame teda, keď sa auto vyhreje, ale teda toto si predstaviť neviem, koľko ľudí v zime absolvuje reálne.

yanni
7. dec 2018

@katrinka8 Ja vyzliekanie/obliekanie praktizujem minimalne 2x za den. ak nic ine nemame, tak len rano a vecerom. A ziadny problem. Deti sa dokonca automaticky pres autom vyzliekaju. V aute mam deky, poprikryvam, mame benzinaky, za 2 minuty je v aute teplo. Auto som este v zivote dopredu nevyhrievala.

simca06022011
7. dec 2018

@beky1813 jaaaj ani nevrav že máš diesel, o chvíľu sa niekto ozve že tie naše diesle rachotiny staré máme vymeniť za benzinaciky a bude nám vraj hneď teplo 🙂

@lucinka1104 prednedávnom 2-3 týždne bola tu debata kde sme presne toto riešili. Prestalo ma to baviť dohadovať sa : ) každý nech robí ako myslí, že je vhodné.
@lucinka1104

simca06022011
7. dec 2018

@katrinka8 presne ako píšeš. Tento týždeň som tu nemala ráno iba -7, auto sa mi vyhrialo vpredu už skoro v meste. V zime tu mám von kluuudne - 10-15 aj menej. Neexistuje že by som dieta vyzliekla