Podsedák namiesto autosedačky. Odkedy sa môže používať?

sisko78
10. aug 2011

od akeho veku ci kil sa mozu pouzivat podsedaky do auta miesto autosedaciek?dakujem vopred 😉 za rady🙂))

ohnicek1000
10. aug 2011

Ja som začala davať deťom podsedaky od 6 rokov

lucia20
10. aug 2011

mozes odvtedy odkedy detom nebude prechadzat pas okolo krku, aby ich nezaskrtil, na kazdej sedacke je vahova kategoria. ale ja by som podsedaky vobec nevolila, vobec nechrania proti bocnemu narazu, to moze vyuzivat velke dieta okolo 10 rokov, ale malym detom by som ich nedala. my mame 5,5 rocnu a ta ma stale normalnu sedacku urcenu pre jej vek a vahovu kategoriu, ak chce podsedaky, kvoli otazke viacej sedaciek vzadu, tak my mame tri riadne sedacky vzadu v aute a v pohode sa zmestili. a ak kvoli peniazom, volila by som skor bezpecnost ako usetrit. myslim, zepodsedaky su cca od 18kg.

vulka
11. aug 2011

Kdesi som čítala, že dieťa na podsedáku môže byť od 3 rokov, ale pripadá mi to hazard.

berus222
11. aug 2011

podsedaky su od 4 do 12 rokov, ale zalezi od vysky a vahy dietata (to som sa docitala).

akika722
11. aug 2011

ja svojmu synovi nedam tiež skor podsedak ako na 6rokov...nezda sa mi taky bezpečny ako klasicka autosedačka v ktorej ma chranenu z bokov aj hlavku.Proste sa citim lepšie,myslim že je to bezpečnejšie/možno len v mojej hlave 😅
syn ma teraz 3,5 roka cez 100cm 15kg takže do podsedaku by sa aj hodil ale my sme radšej zvolili velku autosedačku ktora sa neskor da dať na samotny podsedak..no nato si ešte počkame..
bezpečnosť mojich deti je pre mna prvorada,manžel pracuje na zachranke a takychto vyjazdov detom mal až až ☹

nelicefo
11. aug 2011

Podľa mňa tak tý školáci by už mohli byť v podsedáku 🙂 Záleží aj na výške,moja dcéra ešte stále používa podsedák 😅 Už sme si na neho všetky zvykli 😅 😀

susik77
12. aug 2011

Baby, teraz ma napadlo, ze ked su v aute bocne airbagy, tak by mali chranit proti bocnemu narazu aj ked bude len na podsedaku, nie? My sice mame zatial pre obe holky autosedacky ale v pripade nudze by podsedak mohol stacit....

katmi
12. aug 2011

moja mala ma cez 3roky a pouzivame stale autosedacku s klasickym pasanim..stale ju nepasem normalnym pasom.. aj ked by som uz mohla..vysku nato ma... pokial ju vsak pasy,ktore su sucastou autosedacky dokazu zapasat, urcite nebudeme davat normalny pas.. pride mi to ovela bezpecnejsie a hlavne sa nemusim obzerat,ci sa nahodou neodpasla...

syslica
12. aug 2011

Úplný súhlas s Luckou20, dobre napísané! @susik77- áno v prípade núdze by stačiť mohol, ale len v prípade núdze. Autosedačka chráni totiž nielen pri bočných nárazoch, ale napríklad aj pri nepredvídaných manévroch, ktoré airbag ešte neaktivujú, drží telo lepšie ako len pás, obzvlášť myslím aj ochranu hlavy.
Inak autá Volvo, o ktorých sa hovorí, že sú najbezpečnejšie na svete, majú za príplatok možnosť dvoch podsedákov normálne integrovaných do zadného sedadla 😉 .
A ako je to u nás? Malý syseľ povinne v autosedačke, veľký už na podsedáku, autosedačky sme posunuli ďalej starým rodičom, takže v "menej bezpečných autách" jazdia oba sysle v sedačkách. 😉

smilexd
12. aug 2011

Ja som zacala s podsedakom ked mala dcerka 4r

melpomene
12. aug 2011

moja 4 r. neter sa minule viezla s nami v aute na podsedaku a zaspala...to bol hrozny pohlad ako vysela na tych pasoch...ako obesena...ale jej rodicia rozhodli, ze autosedacku nepotrebuje uz v 3 rokoch...ja osobne si myslim, ze na kratke trasy je podsedal ok...ale na dlhe cesty urcite autosedacku...ved su na trhu autosedacky, ktorym sa da odobrat ta zadna cast a zostane podsedak...a podla typu cesty to treba kombinovat.

kornelia
13. aug 2011

Ja tiez neviem co robit, lebo syn ma 7,5 roka je tenucky ale vysoky, a ked sme boli tento rok v Grecku, tak sme deti davali do normalnych najvacsich autosedaciek, no bol problem syna priputat. Puta ho tlacili, lebo je vysoky a uz sa nedali viac natiahnut, tak cestu tam este vydrzal, lebo som sa bala, ale pobyt tam a cestu spat absolvoval uz v sedacke previazanej normalnym pasom, nie tymi pasmi zo sedacky, lebo chudatko by bolo stlacene. tak neviem, pochybujem, ze existuju este vacsie autosedacky, no tiez je mi luto, lebo si myslim, ze autosedacka s pat bodovym zapinanim je bezpecnejsie, ale jemu z nej pretrcala uz aj hlava, takze tie bocne chranice mu boli aj tak na nic, len na polku hlavy, takze pri spanku je nepohodlna aj sedacka aj podsedak. Co robit v takom pripade, ako to riesite ked idete na dlhu cestu kde dieta aj zaspi a je zaviazane pasom, mne pripada, ze sa zadusi tymi pasmi, ked mu padne hlava na niektoru stranu.

renabr
13. aug 2011

Podsedák podla mna nikdy, som za autosedačku za akých kolkvek okolností... 😉

sisaha
13. aug 2011

ono vzdy su to nase deti a autosedacku za kazdych okolnosti mat vecne nebudu. Take 10 rocne dieta je uz velke aj na podsedak a co urobite? zapnete klasickymi pasmi. A potom tiez nic nebrani bocnym narazom. My ak sme sli na noc a mala zaspala tak som dala vedla nej cestovnu tasku, takze spala vlastne zvalena na nej. Pasy som jej upravila tak, aby nesli cez krk, ale cez brucho...viem ani to nie je bezpecne, ale lepsie ako nic.

dena
13. aug 2011

moja dcera ma pat rokov, vysku 122 cm a vazi 19 kg...stale pouzivame autosedacku a este urcite aj budeme 😉 kupili sme ju ked malá mala asi 1,5 roka a taku od 9 do 36 kg...podla mojho nazoru, ci dieta sedi na podsedaku, ale na sedadle je to v podstate jedno, lebo uz aj predavaju take regulatory, ktore sa daju na pasy, aby deti neskrtili...takze si myslim, ze autosedacka, je pre deti najbezpecnejsia

winona24
13. aug 2011

ja sa tiež prikláňam k názoru ,že autosedačku používať maximálny možný čas,kým sa dá...príde mi to bezpečnejšie.... 😉

a ako tu už bolo napísané...používanie podsedáka je podmienené výškou dieťaťa... 😉

katy1979
13. aug 2011

@kornelia ked bol priputany pasmi zo sedacky tak to asi nebola najvacsia autosedacka. ci ja aspon o takej neviem. lebo kategoria III sa priputava pasom z auta. a je min. do 130-150cm zavisi od typu

acikaa
15. aug 2011

moj chlapec je v podsedaku od styroch rokov ,no on je svojou postavou robusny - vyssi a tucnejsi takze pasy mu vobec nevadili a do normalnej sedcky sa uz nezmestil 🙂

lucanka49
20. okt 2013

baby pozrite video na konci myslím že stojí zato si pozreť a urobiť si názor http://auto.rodinka.sk/autosedacky/kupa-autosed...

tomaska2012
13. jan 2014

a moja kamoska zacala s podsedakom z financnych dovodov, ze: " naco mu budem kupovat autosedacku, ked mu uz staci podsedak " , no a potom si kupila za "usetrene peniaze " nove topanky, dobre, ne ?
samozrejme, sedacka je nutna co najdlhsie (dokedy to dieta vydrzi 😉) ! my cestujeme , my musime !

katuska169
13. jan 2014

od 15kg ale zalezi aj od vysky,moja dcerka zacala mavat podsedak od 2,6roka 🙂

palomka
13. jan 2014

ja by som tiez podsedak nedavala, ved pri naraze by dieta otrieskalo vsade a hlavne nechrani vôbec chrbticu, krk a hlavu 😒

luciko
13. jan 2014

ja radeji autosedacku. preci jen, nehoda se muze stat kdykoli a je to bezpecnejsi. ale od kolika netusim, ale uz jsem videla i trilete deti v podsedaku

ayri
24. apr 2015

Máte prosím niekto skúsenosti s cestovaním do zahraničia. V lete ideme s 10 a 11 ročnými chlapcami na dovolenku autom do Chorvátka (140 cm, 30 a 36 kg) . Na Slovensku v aute používame podsedáky. Je možné cestovať s deťmi do Chorvátska s podsedákmi, alebo treba auto vybaviť autosedačkami ? ďakujem za odpoveď.

evka8756
29. apr 2015

Myslím si, že ak sa vyberie vhodný podsedák tak určite je bezpečný! Ved predsa nato slúži 🙂 Podsedák je určený pre dieťatko v hmotnostnej kategórii 15 - 36kg (3 - 12 rokov). Odporúčala by som http://www.mojanjelik.sk/p/autosedacka-15-36kg-... , nakoľko mám vlastnú skúsenosť s týmto podsedákom 🙂

yanni
29. apr 2015

@ayri v Chorvatsku sme sice neboli ale precestovane mame na aute v ramci Europy uz vela. Precitaj si niekde na webke ake su podmienky v chorvatsku. Ale myslim, ze podsedak je OK. My mame pre nasho 9rocneho podsedak, 7rocny ma este normalnu sedacku akurat sme to 5 bodove zapinanie vybrali a prepase sa normalne autopasom, ma 130 cm a takmer 30 kg, tak uz bol ten 5bodovy kratky ale do sedacky sa v pohode zmesti aj s rezervou, opierka na hlavu na da nastavit podla vysky dietata. Krpcek ma 5 rokov a ten je v takej istej ako stredny len este stale zapnuty 5 bodovym pasom z autosedacky.
S tym podsedakom sme nikde nemali problemy. Ono uz nic ine ani nie je, ziadna ina alternativa. 140 cm a 30 kg chlapca som uz do inej sedacky nenarvala. Zial, ale rada by som aj pre neho este taku tu normalnu. Predsa po bokoch nie je chraneny. Ale tak aspon sedava v strede a z oboch stran je ako tak chraneny tymi dvomi velkymi sedackami.

lubiduch
29. apr 2015

fakt sa mi pozastavuje rozum ako su niektori rodicia schopni 3 rocne dieta priputat do podsedaku.

Podsedak nie je autosedacka...Jedine pred cim dieta chrani je ze sa nezaskrti na pase, ale pri bocnych aj prednych narazoch absolutne nevyhovujuci, dieta si rozmliazdi lebku o dvere....parada, nie?

Pre neveriacich a hadavicnych, tu je video, su to lacne autosedacky a podsedaky, okolo 1,17 casu je cast s podsedakom....

https://www.youtube.com/watch?v=40c_8uR3AVU

Ja osobne by som volila podsedak pre velke deti (ja neviem9-10 rocne), ale pokym sa zmesia do nejake sedacky do 36kg, urcite bude moja volba autosedacka.

mojong
12. júl 2015

urcite klasicku sedacku a nie podsedak ako uz bolo spomenute male deti podsedak nechrani proti bocnemu narazu, nema co zabranit tomu aby im lietala hlava kade tade pri naraze z boku, atd,....... a este nieco, maminy co mate 5 bodove zapinanie na pase a uz vacsie deti, pozrite si do akej vahy sa mozu pasat tym 5 bodovym - lebo darmo sa vam tam dieta zmesti pod tie 5 bodove od urcitej vahy - udava vyrobca sedacky je to uz tiez hazard lebo vam tie pasy dieta pri nehode nemusia udrzat - preto uz treba pasat tymi od auta, ........ ano sice to vyzera bezpecnejsie ale nie je,......pri naraze 5 bodove povolia a dieta vam vyleti so sedacky - sedacka sa ani nepohne lebo ju drzi pas od auta....... tak pre istotu pozrite navod a prisposobte pasanie dietata ked ste uz presiahli povolenu hmotnost.

argyro
12. júl 2015

Zákon umožňuje posadiť dieťa do podsedáku keď dosiahne hmotnosť 15kg, vek nie je definovaný, pretože je to rôzne, väčšinou je to vo veku cca 4 roky, ale niekedy aj skôr.

marielik78
10. aug 2015

Ja som sa docitala, ze posedak je od 15 kg... nasa ma 18 kg, sest rokov o mesiac a stale je v riadnej a kvalitnej autosedacke (teraz uz tretia kategoria 18-36 kg), ani neuvazujem o zmene tak skoro, casu dost... ja som podsedaky videla u znamych a pride mi to len ako nudzove riesenie... Kedze musim jazdit firemnym autom a obcas budem musiet vyzdvihnut aj deti nadriadenych ci svoje, tak presne na toto mi pride podsedak "vhodny", ako jednorazove obcasne vyriesenie sitaucie - clovek nejde po dieta svojim autom s riadnou autosedackou...