Poraďte autosedačku 9-36 kg na dlhé cesty

sterea
1. feb 2010

Ahojte, poprosím Vás o radu. Máme dvojčatá a potrebovala by som kúpiť pokiaľ možno za rozumnú cenu autosedačky 9-36 kg. Jazdíme na dlhé trasy cca 400 km pár krát do roka takže by mali byť polohovateľné najlepšie z miesta spolujazdca aby sme nemuseli auto zastaviť, aby sa mi detičky nezobudili a aby neboli príliš tvrdé aby sa v nich pohodlne sedelo. Ďakujem všetkým za tipy.

nanika
2. feb 2010

Sterea, nenapisala si vek a vahu.

sterea
autor
3. feb 2010

naninka-ahoj, detičky majú 8 mesiacov , ale bola by som rada keby nám sedačka poslúžila do 12 rokov dokedy nebudú môcť používať podsedáky.

nanika
3. feb 2010

Sterea ahoj, kedy planujete dlhsiu trasu, od akeho veku dietata, teraz, alebo az v lete?

nanika
3. feb 2010

No, skusim takto na slepo. 9-36 je taka kombinacia, ze tie uplne male deti nie su v nej tak chranene, ako troska vacsie. Je to tym, ze maju ine drzanie tela a tieto sedacky su velmi malo sklopne, bud vobec, alebo len o sklon sedadla, pripadne ako Evolva este nieco k tomu. Nikto ti nezaruci, co sa s takymto dietatkom stane pri havarke, lebo este nema dobre vyvinutu chrbticu, hlavne tu krcnu. Preto, ak naozaj budete takto casto cestovat, radsej by som investovala do romera kinga 9-18, zaplatis sice ako za lepsiu 9-36, ale za to bezpecie, za tie tisicky km ti to podla mna stoji. Tot moj nazor. Okrem toho, ti nebudu v spanku v 9-36 vediet drzat hlavicku v zaklone...

Ak to risknes, mas viac moznosti, najpredavanejsie su britax Evolva, je priestranna, to, ze je sklopna len za nepripasaneho stavu by som nebrala tragicky, lebo my ju vozime v sklopenom stave stale a od 120 cm sa tak musi mozit v ramci bezpecnosti. Druhu, co tu mavaju dievcata byva Recaro Young Sport, alebo STM Storchenmuehle Starlight, to su identicke sedacky Skor uzsieho typu so zmensovacou vlozkou, ktora by mozno bola pre vas vhodnejsia ako ta evolva, to je skor otvorena pohodlickova sedacka. Polohovanie seh lah, podla sedadla, ak si dobre pamatam. Obe su v ramci bezpecnosti na poprednych miestach, Evolva bezne 200 Eur, STM a Recaro podobne.

trnavacka
13. feb 2010

po vlastnej skusenosti odporucam Cybex, maju novu vlozku na krk, nasej malej sa paci ovela viac ako predchadzajuca sedacka (na crash-teste ta vpravo)

https://www.youtube.com/watch?v=ukRQqFa31DY

povodne sme chceli Recaro resp. Srotchenmuhle s isofixom
ale ma ho kamaratka pre teraz uz rocne dieta, tie remene na priputanie zacali robit z takej zvlastnej latky, ze v lete mal maly doslova do krvi zodranu kozu na hrudniku (mal krvave tricko)

to bol model 2009, predchadzajuce boli v poriadku, vyberala si ho na zaklade skusenosti z rodiny

sniezka
2. júl 2010

ahojte, chcem poprosit mamicky, ktore maju autosedačky kategorie 9-36 kg, prip. 15-36 kg o radu. Hladam nejaku sedacku, ktora by sa dala co najviac naklapat do leziacej polohy, kedze maly je zvyknuty v aute spať (na dlhe cesty). Doteraz sme používali sedacku 0-18 kg, ale uz mu je dosť malá, hlavne ramenne pasy sa mu sklzavaju, preto chceme kupit uz vyssiu triedu. Len tie co som pozerala tak zbezne v obchodoch sa bud vobec nedaju polohovat, alebo len tak trošku naklonit (zatial asi najlepsia čo som videla bola Kiddy discovery pro, ale tiez s tym nie som uplne spokojna. Existuje nejaka sedacka, ktora sa da lahko polohovat, tak aby si dieta v aute mohlo pospat? Ja ked sedim ako spolujazdec, tiez si rada sklopim sedadlo do uplneho lahu a spim, tak nechapem preco tuto funkciu nemaju aj detske sedacky vyssich vahovych kategorii. dakujem za rady.

nanika
2. júl 2010

@sniezka nie je taka sedacka, je mi luto. Ak je aj sklopna viac, tak len pri pouzivani ako kategoria 9-18, ak sa uz zacne pouzivat ako 15-36, uz nesklopis podla svojich predstav nic.

sue
2. júl 2010

Sniezka, taká sedačka neexistuje a ty tiež nerobíš dobre, že si počas jazdy ako spolujazdec skoplíš sedadlo do úplného ľahu... nie je to ani náhodou bezpečné.

Uznávam, že tieto sedačky sú nepohodlné - my sme mali najprv Britax Evolva 9-36kg (boli sme veľmi spokojní), teraz máme Romer Kidfix 15-36kg (práve kvôli isofixu sme ju menili) a romerka sa nedá sklopoiť vôbec, štve ma na tom len to, že Macinovi padá hlávka dopredu, keď spí...

Keď idete na dlhú cestu, tak treba robiť pauzy... my máme len od tohto januára najazdené 15 000km, takže jazdíme naozaj veľmi veľa - o dva týždne nás čaká Lotyšsko - 1300km tam 1300km späť a nepredpokladám nejaký problém... keď malý bude nervný z polohy v akej leží,tak zastaneme a vyspíme sa normálne... netreba z toho robiť cirkus. To že sa nedajú sklápať je kvôli bezpečnosti...

sniezka
2. júl 2010

No to ste ma velmi nepotesili. Ale tak asi nemam na vyber, boli sme uz pred chvilou v obchode, rozhodla som sa pre tu Kiddy discovery pro. Z tych co tam mali sa mi zdala najpohodlnejsia co sa toho spanku tyka. Ci je to pravda, ukaze az nase cestovanie. Chcela som len, aby to mal drobec pohodlnejsie pri cestovani, on totiz ked nespi, tak je v sedacke strasne uvrieskany, dokazeme ho zabavit len na kratku chvilu. Preto radsej cestujeme v case jeho spanku, aby najvacsiu cast cesty prespal.
Pravdepodobne je to tym, ze mu byva aj zle od zaludka. to mame v zial rodine, ja mozem cestovat len s kindrylom.

sue
2. júl 2010

A skúšali ste tie homeopatiká?

sniezka
6. júl 2010

skusala som ich aj na sebe, ale velky ucinok nemali, lebo mne teda byva otrasne zle pri cestovani (na to podla mna homeopatika su kratke, to by som musela mat silnu sugestivnu schopnost, aby som samu seba presvedcila ze to zaberie). Kinedryl u mna super, aj u maleho. Jemu vsak davam len ozaj na dlhe a klukate cesty (ak je to po dialnici, tak to zvlada. Samozrejme len uplne malinku cast, taku osminu tabletky (inak od 2 rokov sa to aj oficialne moze podavat detom). Ja som mu to davala uz asi od roka a pol, no co som ho mala nechat zvracat v aute pri kazdej ceste a vrieskat ako sakal.
Mne okrem kinedrylu pomaha uz len jedna vec- ked soferujem ja. Vtedy mozem ist po hocijakej ceste, zle mi nie je.

luciferova
4. okt 2010

ahojte,

ako je to s bezpecnostou tychto sedaciek?

luciferova
4. okt 2010
rainee
12. sep 2011

ahojte, to ste ma teda nepotesili, tiez hladam sedacku 9-36kg ale co najviac polohovatelnu do lahu 😖

euphoria
15. jan 2012

Neviete poradit, ktoru autosedacku si vybrat.URcite chcem Romer,s Isofixom, teraz mame 9-18kg, som max. spokojna, potrebujeme 15-36kg, ale neviem, ktoru z tych romeriek si vybrat.Mate niekto skusenosti?
@nanika Ty sa celkom vyznas🙂) citala som Ta vo viacerych temach, ktoru mas Ty?

nanika
15. jan 2012

@euphoria kidfix alebo kidfix sict toto su jedine sedacky od romera s isofixom. info tu: http://www.britax-roemer.cz/autosedacky/autosed...

ja mam evolvu a first class. Zatial som sa nerozhodla, ci pre skoro dvojrocnu dceru budem o rok kupovat dalsiu evolvu, ci podedi po starsom a jemu kupim kid, isofix nemame. Ono sa v tejto skupine uz akosi ani neda kupit zla sedacka, pokial nie je vyslovene z polystirenu a nie je to len podsedak 🙂

nanika
15. jan 2012

@euphoria inak, tie sadacky si byvaju velmi podobne, evolva je napriklad takmer identicka s kid 🙂
http://www.adac.de/infotestrat/tests/kindersich...

tu pripajam testy a este taka drobnost, orientuj sa aj podla sirky sedacky, lebo niektore, nehovorim, ze romer, su riadne siroke, co u mna neprichadza do uvahy, kedze sme 5 clenna rodina...

tilly
15. jan 2012

@nanika ahoj, chcem sa s tebou poradit, mam tiez par sedaciek odskusanych, ale evolvu nie a prave nad nou uvazujem... v muzovom aute mam kinga a zda sa mi, ze mi z neho maly vyrasta, na sirku v oblasti bedier v pohode, ale pri hrudniku sa mi zda uz dost narvany (ale mozno to bude teraz zimnymi bundami, aj ked teda vacsinou ho vyzliekam) a hlavicku uz ma na hrane a teda neviem, ci sa mi da ta opora hlavy vytiahnut vyssie...
no a teraz neviem, ci evolvu... len sa ta mi zda dost otvorena... v mojom aute mam stm starlight a ta sa mi zda taka uzavretejsia, len zas dve take iste sedacky moc nechcem, mam to tak, ze v mm aute mame romerky a v mojom stm (pre starsieho mam ipai s fixom)... no a teraz neviem, ci risknut kidku resp. ipaiku, lebo maly ma len dva roky, alebo ci evolvu, len tam sa mi tie bocne strany zdaju take malicke, alebo starlightku, len zas ta mi pride uzka, aj ked teda tie bocne ochrany su paradne... 😀

no babo rad... sama neviem, co chcem... 😀

tilly
15. jan 2012

a este som chcela, nad sedackou typu kiddy alebo cybex pallace neuvazujem, kiddy som mala doma a maly mi nervacil s tym pultikom tam...

lubina
15. jan 2012

@sterea Ja by som vobec nekupovala kategoriu 9-36 km, ak chodite na dlhe trasy, nie je to bezpecne. Ta stolicka nie je pre nic, ma chranit dieta. Preto su kategorie 0-13 kg, 9-18 kg a 15-36 kg. Ja by som radsej niekde inde usetrila a kupila kvalitne stolicky. Ako chces, aby sa stolicka dala polohovat, ked ma byt az do 36 kg? Tieto velke sa nedaju polohovat do lahu na spanie, dokonca ani do pololahu. A 8 mesacne deticky dat do velkej sedacky, to asi nie je najlepsie napad. Nasa druha ma 3 roky a este stale je v kategorii 9-18 kg. A tiez chodime na dlhe trasy, viac ako 400 km. Skus si to este premysliet, ale stolicka co je od tak maleho dietata do 12 rokov asi az taka kvalitna nebude, zial. Prajem vsetko dobre.

nanika
16. jan 2012

@tilly ahoj, king by sa mal dat vytahovat do vysky, ale vo vasom veku a vzhladom na bundu typujem, ze mate zahlavie vytiahnute na doraz. Ako ste na tom s vahou? Vyrastenie z 9-18 hrozi pri presiahnuti hrany sedacky ocami, co ani u kinga nie je mozne, kvoli tvaru zahlavnej opierky, kedze ta urcuje presne, do kedy sa ti do sedacky dieta zmesti vzhladom na stale sa zmensujuci priestor medzi plieckami a zahlavnym vankusikom. Aby bola sedacka dobra, musi mat dieta medzi plieckami a vankusikom miesto na dva prsty.

Ja som stm nekupovala z dovodu, ktory tebe vyhovuje, ale mne prekazal, ze sedacka je uzka a preto si v nej starsie dieta predstavit neviem. Ta evolva je co do sklapania, sice iny mechanizmus, ale rovnaky uhol sklopenia. U dvojrocneho dietata by som do tej 9-36 sla, ma vlastne pasy a vyspi sa aj v sede. Evolva ma dobru bocnu ochranu, znizena znamka z testovania sa tyka tej spodnej hranice vahy 9 kg, alebo 9 mesiacov, co mi pride naozaj na figu.

Ked si uvazovala nad kid, tie sedecky kid a evolva su velkostne a konstrukciou identicke, okrem vyhody evolvy, ze ma vlastne pasy 🙂

tilly
16. jan 2012

@nanika ahaa, diik za odpoved, este poskusam toho kinga... maly vobec nie je velky, ma 12 kg a 93 cm, take normalne dvojrocne dieta je on, skor taky stuplik... len sa mi tam zda tak divne ulozeny, v tej starlightke ma viac miesta aj po bokoch, ma tam este tu zmensovaciu podlozku... vyskusam ju este vysunut a dam vediet, dik za radu

zlatat
16. jan 2012

@sterea my máme pre mladšieho Britax Evolvu a sme s ňou maximálne spokojní ... malý má teraz 5 rokov ( 119 cm a 20 kg ) a ešte stále je pripútaný 5-bodovým pásom, čo je úplne super. Pohodlne sa v nej vyspí - išli sme s ňou 2x do Chorvátska 1000 km a ani nezamrnčal, že v nej nechce byť. K tomu niekoľkokrát ročne cestujeme 350 km tam a späť, takže dlhé trasy máme vyskúšané.

sterea
autor
17. jan 2012

Ahojte dakujem za tipy ale tuto temu som zakladala uz takmer pred 2 rokmi 🙂. Nakoniec sme kupili autosedacku Multimax a sme s nou spokojní, pouzívame ju dodnes a to uz maju deti vyse 2.5 roka. Da sa naklopit do mierneho lahu, staci to na to aby dietatku nepadala hlavicka ak zaspinka, je nastavitelna a pohodlna, je urcena pre vahovu kategoriu 9-36 kg, deti v nej radi jazdia a je za prijatelnu cenu.

obchodiknet
17. jan 2012

asi je to už pasé, ale možno sa to ešte niekomu zíde...

Autosedačky v kategórii 9-36 kg sú takmer vždy len kompromisným riešením, takže osobne by som vždy odporúčala čo najdlhšie používať nižšiu kategóriu 0-18 , 9-18 kg, prípadne 9-25 kg,

a pre staršie dieťatko (od tých 3-4 rokov, od 15-18 kg, určite nie skôr) zaobstarať autosedačku kategórie 2-3, t.j. 15-36 kg.

Ad POLOHOVANIE.

Ako rodič dvoch detí viem, že moja predstava pohodlia pri cestovaní je to, že sedím vpredu na mieste spolujazdca, otočím sa dozadu, vidím, že moje deti zaspali, mierne sa nakloním (ani sa nemusím odpútať z pásov) a potiahnutím mechanizmu naklopím autosedačku do polohy na spanie 🙂

Toto sa dá spraviť - ak sa bavíme o kategórii 9-36 kg, len pri málo autosedačkách, väčšinou ide o menej známe značky (napíšem to takto) - čo však neznamená, že to nie sú bezpečné a certifikované autosedačky, určené pre európsky trh (mnohí rodičia sa mylne domnievajú, že bezpečná autosedačka je len tá, ktorá je testovaná v "nezávislých" motoristických magazínoch - ako Motorwelt, ADAC a pod....)
Máme skúsenosti tak z predaja značkových (drahých) autosedačiek a aj menej známych značiek už niekoľko rokov a tiež osobné skúsenosti a dovolím si tvrdiť, že mnohé značky sa podceňujú len preto, že neboli vybrané do testov a nemajú veľkú reklamu v časopisoch pre mamičky.

Takže späť k téme:
polohovanie počas jazdy je možné pri 9-36 kg napr. pri autosedačkách Caretero Diablo XL Limited, Maxima SPS, Graco Nautilus...

podľa iných výrobcov autosedačiek je zase považované za BEZPEČNÉ polohovať autosedačku tak, že musíte zastať - naklopiť autosedačku mechanizmom vzadu a tak pokračovať v jazde - alebo nastaviť polohovanie PRED cestou - a toto vám povedia aj mnohí predajcovia.

Povedzte ale pravdu - nastavte sedačku do polohy na spanie pred cestou, keď vaše dieťa ešte nespí a chce pozerať von oknom ??? Moje dieťa by garantovane hlasno nesúhlasilo 😉
Prípadne, skúste zastať - napríklad počas zápchy, ak vychádzate napr. z mesta poobede, alebo na diaľnici, keď vidíte, že dieťa zaspalo a padá mu hlavička dopredu? A so spiacim dieťaťom sa naťahovať s mechanizmom vzadu na autosedačke? Nuž, odporúčam pred kúpou pozrieť aj návod na používanie a zamyslieť sa na reálnymi potrebami vlastného dieťaťa.

euphoria
23. jan 2012

@nanika dakujem za rady.nejaku budem musiet vybrat,len sa k tomu neviem dokopat.Pozerala som aj evolvu, tam sa mi paci, ze sa da nastavit aj sirka sedacky, to pri kidfix a kidfix sict nie..aj to vyuzijes? Inak nechapem, preco je sirka jednej 45cm a druhej az 60cm.. My sme 4clenna rodina, ale momentalne medzi vajicko a tu romerku co mame (safety plus) sa uz nik nezmesti..

fotoarch
20. aug 2014

@obchodiknet od prispevku preslo par rokov, rada si necham od vas poradit autosedacky kde pocas jazdy vieme polohovat dieta k spaniu ..... respektive taku autosedacku, kde dietatu nebude lietat hlava a ak sa da pohodlne si pospi..... autosedacka na vek dietata od 3 rokov vyssie

nenabaja
9. okt 2014

Ahoj, @fotoarch, neviem, ci je to este aktualne, ale na dlhsie cesty by som odporucala bud Chicco Oasys 2 - 3 fix plus, alebo aj Concord Transformer XT. Obe su pre deti vo veku 3plus, su dobre polohovatelne aj na spanok, nastavis si vysku aj sirku. Maju chranice ramien aj hlavicky, aby nelietala. V XT nastavujes vsetko tlacidlom, co je super, ked ti dieta cestou zaspi a nechces ho budit prepolohovavanim sedacky. Chicco ma zase navyse drziak na flasku 🙂

nana39
22. feb 2015

@fotoarch Ahoj môžem sa opýtať pre akú autosedačku ste sa nakoniec rozhodli? Ďakujem 🙂