Ako má vyzerať košieľka na krst?

frogy22
19. jún 2008

Ahoj,
vie mi niekto prosim Vas poradit ohladom kosielky na krst? Chcela by som vediet ci musi byt kosielka vysivana napr. obrazok, text, meno dietatka alebo postaci klasicka cista biela s vysivanym golierikom? Dalej by ma tiez zaujimalo ci tato krstna kosielka sa oblieka babu alebo sa len polozi na vankusik? Dakujem 😉

bianca
19. jún 2008

frogy je to na tebe aku kosielku das vysit.Dolezite je krstne meno,datum narodenia a datum krstu.Inak u nas sa neoblieka iba priklada na babo,no v inych kutoch slovenska je to mozno inak

susik77
19. jún 2008

nam knaz povedal, ze staci klas. biela-nic nemusi byt vysite- je to len symbol

frogy22
autor
19. jún 2008

dakujem za radu babenky, mne sa totizto tiez paci cista kosielka, len som si nebola ista ci to moze byt lebo vsade v predajniach maju len povysivane a mne sa to velmi nepaci.

matja
18. mar 2009

Veľa v tejto diskusii ešte nie je popísané, preto sa aj ja chcem opýtať, či je bežné, že sa na krst berie čistá biela košieľka, nie vyšívaná.

mami.sk
18. mar 2009

matja, nám povedal farár , že máme dať vyšiť meno dieťatka, dátum narodenia a dátum krstu 😉
ale asi to závisí od zaužívaných zvykov v tej ktorej farnosti 😉
keď dáš vyšiť určite nič nepokazíš 😉

paola.o1
18. mar 2009

to ste ma dostali, ja som kupila malemu modru koselu a kravatu s formulou. budem v kostole za debila...

pietra
18. mar 2009

paola, ta kosielka sa len priklada na dietatko, tu nema oblecenu 😉

zuzanale
19. mar 2009

Ahojte tak ako vraví pietra sa len prikladá symbolicky 😉 a čo sa týka toho akú tak tie ktorím sa nepáčia tie vyčačkané vyšívané tak existujú aj biele s jemnou výšivkou a nápisom som dieťa božie....... alebo kombinované s troškou ružovej alebo modrej no a vypísané dátumy nemusia byť lebo je problém zohnať niekoho kto to vypíše záleží na každého vkuse a možnostiach dokonca som videla aj také čosi čo sa podobá na podbradník 😅 len s rukávmi vyčančané až des 😝

matja
19. mar 2009

takže asi čistá biela bez výšivky nie je vhodná. Nuž budem musieť poprosiť starkú 🙂

zuzanale
19. mar 2009

Ja myslím že by nemala vadiť.....ja len že sa dá zohnať s jemnučkou výšivkou a bielou ja som tiež kúpila takú 😉 a vypísala som si sama 😅

labutka
20. mar 2009

mne mamina dala kosielku, ktoru som mala na krste ja. biela, a na limceku su vysite kvetinky.
ale nerozumiem, preco ju krpaty nema mat oblecenu...? do coho ho mam potom obliect? 😕

cessy
20. mar 2009

labutka, ta kosielka to je len symbol...
maleho budes mat v zavinovacke a oblec mu nieco biele, ved jemu bude vidiet zo zavinovacky len hlavka, tak to v podstate je aj jedno čo bude mat oblecene...
kosielku s vysitym anjelikom som kupila v obchode..

labutka
20. mar 2009

ja som ho prave chcela obliect do tej mojej kosele, to by bol pre nas taky krasny symbol... 🙂

mami.sk
20. mar 2009

labutka, kľudne si malého obleč ako chceš 😉 my sme malinkú dali do perinky , takej bielej saténovej lebo moja mama nám ju darovala a nechcela som ju uraziť 🙂 ale plánovala som ju obliecť do krásneho zimného overalu 😀 😀 😀
ale každé bábo bolo oblečené úplne ináč, krstili 7 detí naraz a nikto si z toho ťažkú hlavu nerobil 😉
jediné čo nám farár prizvukoval, aby sme dieťa nezabudli doniesť na krst 😀 😀 😀

zuzanale
21. mar 2009

tak tak ako vraví mami.sk obliesť čo chceš podstata je že to bude biele a košielka sa fakt len preloží cez bábo keď ťa na to farár vyzve 😉 takže svoju kľudne obleč akurát tu symbolickú musíš kúpiť....

dada27
21. mar 2009

Ahojte aj ja prihodím svoju trošku do diskusie. 🙂 Ja som svojím dievčatám kúpila biele košieľky a nakreslila som na nich anielikov,napísala meno a dátum narodenia a krstu.Hlavné je nezabudnúť bábätko a ešte treba kúpiť sviečku. 😀

pietra
21. mar 2009

ani dietatko nemusi byt oblecene v bielom. Na to sme sa zvlast farara pytali, lebo moja svokra sila dcerke na krst saty - ruzove - tak som zistovala, ci musi byt biele oblecenie. Oblecene moze byt v comkolvek, ale ta kosielka, co sa priklada, musi byt biela, je jedno, ci bude s vysivkou, bez vysivky, ci tam bude meno, datumy, obrazky alebo nic. len musi byt biela

pietra
21. mar 2009

labutka, tak ho oblec do kosielky po tebe a na prilozenie kup dalsiu bielu kosielku 😉

cessy
21. mar 2009

pietra ja som napisala ze nech dieta oblecie do bieleho... 😅 , moj maly bol krsteny ako 3 mes. a mal oblecene hnede nohavice a bezovu bundicku...takze naozaj biela nemusi byt... 😉

labutka
22. mar 2009

a viete mi vysvetlit, preco sa priklada kosielka? to je symbol coho?
inak, nasla som este jednu kosielku, co je tiez po mne, takze mam jednu na oblecenie a druhu na prilozenie. teraz sa len rozhodnut, ktora bude ktora. 😀

pietra
22. mar 2009

snad netrepnem blbost, ale tak si pamatam, ze biela farba je symbolom nevinnosti, cistoty, dokonalosti, symbolizuje aj svetlo a duchovnu hlbku. Z tohto isteho dovodu sa aj nevesty u nas obliekaju do bielych siat 😉

galanteria
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima17
12. aug 2009

ahojte, prosim poradte ako mam obliect dcerku 9,5 mes. na krst? Ma byt cela v bielom, alebo moze byt aj v satach, ktore su bielo-cervene cele volanikove, alebo v ruzovom?

noricka
13. aug 2009

ahoj mima,podla mna možeš ju obliect aj do červeného alebo ružového,my sme minulý týžden krstili našho 5 mesač.synčeka amal oblečenú károvanu košelu a tmavé nohavice.V bielom sa hovorí preto ,že musia byt deti,lebo vačšinou sa krstia bábatka v perinkách a tie su biele.Ale ty už mám velkú dcerku,tak v pohode.No závisí to aj od farnosti a farára,čo ti on povie,lebo sú poniektorí... Nášmu to bolo jedno.

anrtka
24. aug 2009

Chcem Vam poradit.Kosielku si kazdy mozete vybrat podla vkusu,opytajte sa farara ktory vase dieta bude krstit co na nej ma byt vysite alebo napisane.Ja mam 2 krsnych synov a zhodov okolnosti akurat teraz v nedelu ma ten druhy krst,JA som aj prvemu aj druhemu sama napísala zlatou fixkou meno,datum nar. a krstu.Aj mojmu synovi som to iba pisala nedavala som vysivat.U nas sa kosielka iba priklada ,neoblieka sa dietatku.Zatial co som ja bola na krste ,kazdenu sa iba prikladala,neviem kde maju aky zvik.To sa tiez informujte u farara on Vam to urcite bude vediet povedat.

jankadobko
8. okt 2009

Ja som mala synčeka oblečeného v bielom,je to symbol čistoty a krstná maminka mu vyšila na krst.košielku,ktorá sa na dieťatko len prikladá tak ako to má byť, meno ,dátum narodenia a dátum krstu.A netreba zabudnúť na to,že ta košielka je potrebná neskôr k 1.sv.prijímaniu. ja mám teraz taký problém,že idem byť krstnou mamou ja a nemám nikoho kto by mi to vyšil,babku už nemám a ja neviem pekne vyšívať.

dosa
8. okt 2009

jankadobko - krstna mojich deti tiez nevysiva, kosielky dala vysit v predajni - niektori predajcovia to strojom vysivaju. skus sa popytat v okoli.

jankadobko
8. okt 2009

už som sa pýtala,zatiaľ o ničom takom v okolí neviem. Už majú aj kamarátky za úlohu zistiť, kto vyšil košielky ich deťom. dík

albireo
9. okt 2009

my sme kosielku nemali vobec. knaz nam sice na predkrstnej priprave hovoril, ze na Slovensku je "dobrym zvykom mat bielu vysivanu kosielku",co sa na dieta polozi, ale ako rozumni ludia sme sa zhodli na tom, ze ide o symbol a vyber ponechal na nas.
Mala bola na zaciatku obradu oblecena v bielom body a bielych pancuchach. Ked bola pokrstena, tak sme ju obliekli do bielych siat,urcenych vyhradne na tuto prilezitost.
http://www.oliprik.dk/christeningdresses/olipri...

tiguik
12. okt 2009

Ahojte baby, chcem sa opytat, ci ste na krste mali babätko v perinke/zavinovacke a ak ano, v akej. Teraz sa uz klasicke biele volanikove perinky nenosia a ak by som si mala nejaku kupit, tak asi len kvoli tejto prilezitosti. Neviem, ci by bolo vhodne dat babo napr. do farebnej vzorovanej zavinovacky s kreslenymi postavickami... 🙂